Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Αν η βεράντα είναι +/-1μ από το φυσικό έδαφος, κατά ΝΟΚ νομίζω δεν χρειάζεται άδεια για διαμορφώσεις τέτοιες περιβάλλοντα χώρου. Ίσως να μπορέσεις να περάσεις την βεράντα έτσι, εφόσον είναι ισογείου. Αν στην αεροφωτογραφία του 2010 φαίνεται η υπερύψωση μπορεί να μην έχεις και πρόβλημα να την δηλώσεις ότι ξεκίνησαν τότε οι εργασίες και ολοκληρώθηκαν την χρονιά της καταγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου αλλά από τη μία πλευρά είναι ισόγειο και από την άλλη η βεράντα είναι στα 1,90 μ πάνω από το έδαφος οπότε δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες....

Link to comment
Share on other sites

Αν το οικόπεδο σου έχει μεγάλη κλίση ίσως να μπορέσεις τότε να κάνεις κάποια διαβάθμιση και να <<κρύψεις>> το 1,90μ. Σήμερα στην πολεοδομία μου είπαν ότι τα πρόστιμα με τον κανονικό τρόπο νομιμοποίησης (όχι 4014) υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο που κάνουμε 4014. Ίσως να μπορέσεις να κάνεις 4014 για το υπόλοιπο, για την βεράντα να πας για νομιμοποίηση και περαιτέρω διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου, ανάλογα πώς θα στο περάσουν ΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εφόσον γνωρίζετε, εάν το καινούργιο νομοσχέδιο που αναρτήθηκε σήμερα προς δημόσια διαβούλευση από το ΥΠΕΚΑ είναι πιο ευνοϊκό για κάποιον να νομιμοποιήσει έναν ημιυπαίθριο ή μήπως θα είναι καλυτέρα να προλάβει τον Ν.4014/2011? Υπάρχουν διαφορές στο ποσό του προστίμου ή στην διαδικασία νομιμοποίησης στην περίπτωση ενός ημιυπαιθρίου που ανήκει σε ΑΜΕΑ? Παρακαλώ για τα σχόλια σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

πρωτα-πρωτα ειναι "νομοσχεδιο" αρα εναι υπο "κατασκευή"

 

Παντως μπορεις να συγκρινεις τις διαταξεις που ισχυουν σημερα

σε συγκριση με το νομοσχεδιο

στο θεμα "σε δημοσια διαβουλευση το νομοσχεδιο..."

σελ 15, απο τους πινακες του ΣΠΜΕ που κατεβασε ο kan62

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με βεβαιότητα!!!! Π.χ. αποδεικτικά παλαιότητας για το κλείσιμο του ημιυπαίθρου;;;;;;;

Εγώ θα το έκανα με 4014 και θα οριστικοποιούσα τη δήλωση πριν τις 31.5.2013.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν γίνει η τακτοποίηση πριν απο 31.05.2013 οπου λήγει και η διορία υπαγωγής στον 4014 και έστω ότι μετά τον νέο νόμο προκύψει μικρότερο το συνολικό πρόστιμο ξέρετε αν προβλέπεται να γίνει κάποια μείωση παρόλλο που η τακτοποίηση θα έχει γίνει πρίν? Το ποσό θα καταβληθεί σε δόσεις συνεπώς θεωρητικά δεν θα έχει καταβληθεί πλήρως μέχρι να ψηφιστεί ο νέος νόμος.

 

Βασικά σκέφτομαι ότι αν γίνει η τακτοποίηση μετά με τα δεδομένα του νομοσχεδίου θα είναι μικρότερο το πρόστιμο...λογικά θα πάρει και παράταση η διαδικασία νομιμοποίησης αφου ψηφιστεί και νέος νόμος.

 

Επιπλέον θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το τι ορίζουμε ως "κυρια και μοναδικη κατοικια" γιατί το πρόστιμο ως γνωστόν διαφέρει πολύ.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους και αναμένω τα πολύτιμα σχόλια σας

Edited by gmech
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Έχω μια υπόθεση αυθαιρέτου την οποία την έχω βάλει στον 3843 και έχουν πληρωθεί 3 δόσεις.Την μετέφερα στον 4014 και την έχω στην αρχική υποβολή (πληρωμή παράβολου).Εννοείται με τον 4014 ήταν πολύ χαμηλότερο το πρόστιμο και χρησιμοποίησα και την διάταξη για ΑΜΕΑ. Τι με συμβουλεύεται να την προχωρήσω στην προσωρινή υπαγωγή και να πληρωθεί το πρόστιμο εώς 31/5??Η' να περιμένω τον νέο νόμο?Θα υπάρχει πρόβλημα με τα πρόστιμα του 3843 που λήγουν στις 31/5?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.