Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Για το θέμα των συμφωνητικών, όταν είχα ήδη κόψει αποδείξεις για παλιές τακτοποιήσεις πριν αρχίσουν να ζητάνε συμφωνητικά, πλήρωσα εγώ τον 2ο μηχανικό και το πέρασα σαν έξοδα του γραφείου μου. Αυτός μου έκοψε υπηρεσίες γενικά σε μένα. Για την εφορία το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, οπότε δεν έδωσα και πολύ σημασία, ούτε άνοιξα την παλιά δήλωση να κάνω διορθώσεις.

 

Υποθέτω και για νέες το πώς θα οργανώσεις τις αμοιβές δεν είναι απόλυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ήταν ο πελάτης/ιδιοκτήτης του 2ου μηχανικού;

Αν ήταν ο πελάτης σου, που αυτό είναι και το λογικό, τότε πως έκοψε απόδειξη σε εσένα αφού δεν σου παρείχε καμία υπηρεσία;

 

Για την εφορία είναι το ίδιο, μόνο όσον αφορά τον ΦΠΑ και αυτό όχι πάντα.

Όσον αφορά την φορολογία εισοδήματος δεν είναι καθόλου το ίδιο.

.....

Δεν σε κρίνω, απλά σχολιάζω. Ο αναμάρτητος πρώτος κλπ και εγώ δεν είμαι αναμάρτητος....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μία περίπτωση αυθαιρέτου το οποίο έχει ολοκληρώσει (μάλλον) την α' και β' φάση του Ν.1337/83. Αυτό αποτελούνταν από μία ισόγεια οικία. Το 2003 έκανε μία προσθήκη κατ΄επέκταση του ισογείου δημιουργώντας ένα υπνοδωμάτιο. Το 2012 επέκτεινε τη βεράντα του ισογείου όπου και του έγινε καταγγελία και λόγω του γεγονότος αυτού κάλεσε κι εμένα..

Το πρόβλημά μου είναι πως θα αντιμετωπίσω τη βεράντα. Το υπνοδωμάτιο θα το εντάξω στον Ν.4014, οκ. Για την βεράντα θα υπολογίσω τη συμβατική της αξία με τις τρέχουσες τιμές ώστε να πληρωθεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης? Θεωρείται μικρή πολεοδομική παράβαση ή όχι? Μπορεί να διατηρηθεί ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Πισίνα που αντί της συμβατικής κατασκευής που προέβλεπε η άδεια οικοδομής, έγινε προκατασκευασμένη με εξωτερικό μηχανοστάσιο.Τί παράβαση θεωρείται στον 4014? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μία περίπτωση αυθαιρέτου το οποίο έχει ολοκληρώσει (μάλλον) την α' και β' φάση του Ν.1337/83. Αυτό αποτελούνταν από μία ισόγεια οικία. Το 2003 έκανε μία προσθήκη κατ΄επέκταση του ισογείου δημιουργώντας ένα υπνοδωμάτιο. Το 2012 επέκτεινε τη βεράντα του ισογείου όπου και του έγινε καταγγελία και λόγω του γεγονότος αυτού κάλεσε κι εμένα..

Το πρόβλημά μου είναι πως θα αντιμετωπίσω τη βεράντα. Το υπνοδωμάτιο θα το εντάξω στον Ν.4014, οκ. Για την βεράντα θα υπολογίσω τη συμβατική της αξία με τις τρέχουσες τιμές ώστε να πληρωθεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης? Θεωρείται μικρή πολεοδομική παράβαση ή όχι? Μπορεί να διατηρηθεί ή όχι?

 

Δυστυχώς γι' αυτόν και πρόστιμο θα πληρώσει και πρέπει να την κατεδαφίσει.

 

 

Συνάδελφοι καλημέρα. Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Πισίνα που αντί της συμβατικής κατασκευής που προέβλεπε η άδεια οικοδομής, έγινε προκατασκευασμένη με εξωτερικό μηχανοστάσιο.Τί παράβαση θεωρείται στον 4014? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν τα τ.μ. συμφωνούν τότε με διαφορά αναλυτικών προϋπολογισμών υπολογίζεται το πρόστιμο ως παράβαση κατηγορίας 13.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι πως θα αντιμετωπίσω τη βεράντα. Το υπνοδωμάτιο θα το εντάξω στον Ν.4014, οκ. Για την βεράντα θα υπολογίσω τη συμβατική της αξία με τις τρέχουσες τιμές ώστε να πληρωθεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης? Θεωρείται μικρή πολεοδομική παράβαση ή όχι? Μπορεί να διατηρηθεί ή όχι?

 

Η βεράντα είναι μέσα στο οικόπεδό του; Αν ναι είναι διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου. Μπορείς να την πας με αναλυτικό και λοιπές παραβάσεις 13. Αν έχει βγει σε δημόσιο χώρο θα πρέπει να την κατεδαφίσει για να ξεκινήσεις ή τουλάχιστον για να ολοκληρώσεις την ένταξη.

Link to comment
Share on other sites

Ιοάννης Γκούμας, συμφωνώ ότι είναι προς κατεδάφιση αν είναι εκτός ΡΓ αλλά γιατί "πρέπει να κατεδαφιστεί για να ξεκινήσει ή τουλάχιστον για να ολοκληρώσει την ένταξη";

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος αναφέρει ημερομηνία αυθαίρετης κατασκευής βεράντας το 2012. Δηλαδή μετά την ημερομηνία που επιτρέπει ο ν. 4014. Άρα δεν μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου για τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έκανα ένα λάθος στον υπολογισμό του προστίμου, δεν έχω βγάλει ακόμα δόσεις, έχω πληρώσει μόνο παράβολο. Μπορώ online να κάνω αίτημα για να με μεταφέρουν ένα βήμα πίσω για επαναπροσδιορισμό?αν ναι πόσες μέρες κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.