Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποβολή από τους μηχανικούς κατάστασης έγγραφων συμφωνιών έως 20/02/2014.


anilia

Recommended Posts

Αυτές τις δουλειές δεν τις παίρνεις επειδή ξέρεις την τιμή του άλλου. Θέλει πολλά ακόμα. Άσε που δεν υπάρχουν πρακτικά τέτοιες δουλειές αλλά κουβέντα να γίνεται.

 

Και για την ιστορία, έχω την αίσθηση ότι και σε αυτές τους δουλειές η συμφωνηθείσα της πολεοδομίας ή του ΤΕΕ, όπως θες πες την, δεν είναι και η πραγματική. Το τιμολόγιο παραμένει ολόκληρο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Η συμφωνηθεισα αμοιβη που αναγραφεται στο ιδιωτικο συμφωνητικο πρεπει να συμφωνει με την ΑΠΥ που θα κοψεις

Τωρα το να κανεις αλλο ιδιωτικο συμφωνητικο για τις μεταξυ σας συναλλαγες (αρα και την ΑΠΥ) και αλλο για την καταθεση στο ΤΕΕ ωστε να μη δει την αληθινη συμφωνηθεισα υπαλληλος και σου "κλεψει" τον πελατη, το θεωρω θεωριες συνομωσιας, μετα συγχωρησεως.

Κατα τα λοιπα, συμφωνω με sdim πως σε μεγαλες εταιρειες που εκπιπτουν ως εξοδο και το ΦΠΑ απο καθε δελτιο που θα κοψεις, ειναι προφανες πως θελουν ολη την αμοιβη να φαινεται στο παραστατικο.

Δεν ειναι μπακαληδες.

Απλως η συντριπτικη πλειοψηφια των πελατων μας, πλεον, ειναι ΠΕΑτζηδες και αυθαιρετακηδες...

Link to comment
Share on other sites

    Μήπως μπορεί να μου υποδείξει κάποιος υπόδειγμα συμφωνητικού για "Συμφωνημένη" αμοιβή οικοδομικής άδειας; (κάτι τυποποιημένο)

    Επίσης υπάρχει κάτι παρόμοιο για την αμοιβή της επίβλεψης και μάλιστα να περιλαμβάνει όρους που να με διασφαλίζουν ως προς τις ευθύνες (όσο είναι δυνατόν) γιατί δεν μπορώ να έχω την ευθύνη συνεργείων εργολάβων και υπεργολάβων που κάνουν ότι θέλουν , δουλεύουν εκτός ωραρίων , Σάββατα και Κυριακές και αν πεις καμιά κουβέντα κινδυνεύεις να φας και ξύλο ή αν σκοτωθεί κανένας να τρέχω (το λιγότερο) καμιά δεκαετία.

    Σκέφτομαι να περιλάβω τους όρους των συμφωνητικών που κάνουν οι εργολάβοι στους υπεργολάβους τροποποιημένους και δεν ξέρω αν μπορώ να τον αναγκάσω να ασφαλίσει το έργο (κατά παντός κινδύνου , αστικής ευθύνης) ή να μου πληρώσει ασφάλεια κατά επαγγελματικού κινδύνου (τρελό μου φαίνεται....).

 

Ευχαριστώ 

Edited by panos127
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να βάζουμε λίγο τα πράγματα με τα συμφωνητικά σε μια σειρά :

 

- Ετήσιες συγκεντρωτικές για τα έτη 2011, 2012, 2013 έχουν πάρει αναβολή γιατί ένας νόμος προβλέπει ότι θα πρέπει να κατατεθούν ηλεκτρονικά και το σύστημα δεν είναι έτοιμο.

Μέχρι να βγει κάτι για τις ετήσιες συγκεντρωτικές δεν ξανα ασχολούμαστε.

 

- Τριμηνίες συγκεντρωτικές για τα έτη 2011,2012, 2013 ότι έγινε έγινε.

 

- Τριμηνίες συγκεντρωτικές για το τρέχων έτος 2014. Μετά το τέλος κάθε τριμήνου. Όσες εργασίες περνάνε μέσα από σύστημα ΤΕΕ και άρα έχουν νόμιμη αμοιβή ανεβαίνουν στο σύστημα του ΤΕΕ. Όσες εργασίες δεν περνάνε μέσα από το σύστημα ΤΕΕ (π.χ. Τεχνικός Ασφαλείας, Μελέτη Πυρασφάλειας για άδεια λειτουργίας κτλ.) τις καταθέτουμε στις ΔΟΥ. Κάποιες ΔΟΥ ζητάνε μόνο τον συγκεντρωτικό πίνακα και κάποιες τον συγκεντρωτικό πίνακα με τα συμφωνητικά μαζί.

 

Συμφωνητικά κάνουμε για όλες τις εργασίες μας άρα για κάθε ΑΠΥ ή ΤΠΥ αντιστοιχεί σε ένα συμφωνητικό που γενικά θα εμπεριέχει τα στοιχεία που αναγράφονται εδώ και αναλόγως αν περνάει από ΤΕΕ ή όχι το προσαρμόζουμε ανάλογα και το καταθέτουμε επίσης ανάλογα.

 

Τέλος τα συμφωνητικά χρειάζονται την δική μας σφραγίδα και υπογραφή και μια απλή υπογραφή του πελάτη μας. Δεν αναφέρεται κάπου για γνήσιο υπογραφής.

 

Από την ημερίδα του ΤΕΕ-ΤΚΜ και αυτά που διάβασα αυτά κατάλαβα και αυτό κάνω. Αν υπάρχει κάτι λάθος παρακαλώ ας διευκρινιστεί.

Edited by TomA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός κατάθεσης εφορία ή ΤΕΕ, ανάλογα με το αν περνάει από το σύστημα ή όχι, από που προκύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός κατάθεσης εφορία ή ΤΕΕ, ανάλογα με το αν περνάει από το σύστημα ή όχι, από που προκύπτει;

 

Προκύπτει από την ομιλία του λογιστή που μίλησε στην ημερίδα του ΤΕΕ-ΤΚΜ όπως ανέφερα πιο πάνω.

Δίνω μια βαρύτητα στα λόγια του με την έννοια ότι τον έφερε το ΤΕΕ και μίλησε αποκλειστικά για τη φορολογία μηχανικών. Επίσης έχει και μια λογική αυτό που λέει. 

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω ότι η μηνιαια καταθεση κατάστασης  αποδείξεων,τιμολογιων κτλπ πηρε αναβολή........αρα συνεχιζουμε όπως τα τελευταια χρονια.....

 

όταν η κυριως δουλεια αρκετων , είναι δουλειες 100 και 50 ευρω και κατω, δεν ξερω τι εξυπηρετει καποιο ιδιωτικο συμφωνητικο (με σφραγίδες,χαρτοσημα και μηχανοσημα όπως λετε), εκτος από αποδειξη....εγω δεν νομιζω ποτε να ζητηθεί και λογικα θα αλλαξει τουλάχιστον με λογικο οριο..........

ασε που στην ελλαδα δεν μπορεις να κανεις σχεδια με οριζοντα πανω από 2 μηνες......αν πεσει η κυβερνηση σιγα μην ισχυσει η αχρειαστη γραφειοκρατια που ΄΄περιμενουμε΄΄....

 

αρα ....συνεχιζουμε ως εχουμε , το τι θα γινει σε 1... 2 η 3 μηνες κανενας δεν το ξερει, μην ανησηχητε ως προς το τι θα ισχυσει τελικα............ 

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να καταθέσω ούτε καταστάσεις συμφωνητικών, ούτε συμφωνητικά σε καμία ΔΟΥ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.