Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πως ξέρεις ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες αν δεν δεις την κάτοψη;

 

Ειδικά σε παλιές οικοδομές όπως αυτ, έχουν γίνει θαύματα.

 

Διάβασε το εγχειρίδιο χρήσης του συστήματος του ΤΕΕ για τις απαντήσεις για το σύστημα. Ωστόσο στην περιγρααφή περιγράφεις το ακίνητο στο οποίο αναφέρεσαι.

ΠΧ. Οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) με αριθμό εσωτερικής αρίθμησης 5 στον 4 όροφο κτίρίου κατοικιών στο Βλαδιβοστόκ.

 

Τώρα εφόσον δεν υπάρχει κάτοψη φοβάμαι να σου απαντήσω τι πρέπει να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Με τον έλεγχο των τίτλων ιδιοκτησίας του διαμερίσματος που σε ενδιαφέρει και ο οποίος θα σου προσκομιστεί από τον ιδιοκτήτη, είσαι υποχρεωμένη να ελέγξεις και όποια τυχόν παρακολουθήματα αναφέρονται. Οπότε μάλλον την πάτησαν άπαντες....

 

Το θέμα είναι ότι η ανάκληση αφορά χώρους στάθμευσης (κοινόκτητους αλλά ιδιόχρηστους χώρους) αλλά και τον κοινόχρηστο διάδρομο.

Το διαμέρισμα δεν έχει παρακολούθημα θέση στάθμευσης, οι κοινόχρηστοι όμως χώροι επηρεάζουν τη νομιμότητα του ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τις συγκεκριμένες αυθαιρεσίες....

 

 

Καλημερα σε ολους!

Θα ηθελα κι εγω την πολυτιμη βοηθεια σας ως νεος συναδελφος.Για βεβαιωση μεταβιβασης για διαμερισμα πολυκατοικιας του '78, βρηκα απο την πολεοδομια μονο το στελεχος της οικοδομικης αδειας .Στο διαμερισμα δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες-ευτυχως?!-  θα πρεπει ωστοσο να σχεδιασω εγω κατοψη του διαμερισματος? ή του οροφου? Και κατι ακομα παρακαλω..στο πεδιο περιγραφη του συστηματος, ποσο αναλυτικα πρεπει να περιγραψω την ιδιοκτησια? και πρεπει να αναφερω οτι δεν υπαρχει κατοψη ως επισημο εγγραφο??

 

Να μην είσαι βέβαια ότι, δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, όπως πολύ ορθά επεσήμανε και ο συνάδελφος Thodoris4.

Πρέπει ν' αποκτήσεις εγκεκριμένη κάτοψη.

Και ο μοναδικός τρόπος είναι ή να την βρεις από κάπου ή να κάνεις (μερική ή ολική) ανασύσταση φακέλλου από την οικεία πολεοδομία.

Θα σου χρειαστούν και τα σχέδια της σύστασης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάς σε συμβολαιογράφο που έκανε τη σύσταση και, αν έχεις τύχη vasiliki k, ίσως εκείνη την εποχή αντί για κουρελόχαρτα και σχέδια σε χαρτοπετσέτες ζητούσε κανένα σχεδιάκι της προκοπής.

Όπως και σε κάποιον άλλο συμβολαιογράφο που έκανε συμβόλαιο στην οικοδομή που ίσως έχει εκ παραδρομής καμία κάτοψη. Γιατί ηθελημένα δε πιστεύω να έχουν κάτι σε εγκεκριμένη κάτοψη...

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τις συγκεκριμένες αυθαιρεσίες....

 

 

 

Να μην είσαι βέβαια ότι, δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, όπως πολύ ορθά επεσήμανε και ο συνάδελφος Thodoris4.

Πρέπει ν' αποκτήσεις εγκεκριμένη κάτοψη.

Και ο μοναδικός τρόπος είναι ή να την βρεις από κάπου ή να κάνεις (μερική ή ολική) ανασύσταση φακέλλου από την οικεία πολεοδομία.

Θα σου χρειαστούν και τα σχέδια της σύστασης.

Απευθυνθηκα στην πολεοδομια, απο εκει μου ειπανε οτι δεν υπαρχουνε φακελοι πριν το 1995 διοτι χαθηκαν σε μια καταστροφη του τοτε κτιριου. Η μονη κατοψη που εχω ειναι απο συμβολαιογραφο αλλα μου ειπανε απο την πολεοδομια οτι μονο τα δικα τους αρχεια θεωρουνται εγκεκριμενα. Το οτι δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες το συμπερανα με βαση την κατοψη του συμβολαιογραφου..

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!

Στις βεβαιώσεις για συμβόλαιο, όταν υπάρχει δήλωση αυθαιρέτου, πρέπει να αναγράφεται αν υπάρχει υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση.

Εγώ την πάτησα γιατι προχώρησα σε οριστική υπαγωγή και σε επικοινωνία με το ΤΕΕ μου είπαν ότι

"Στο νέο σύστημα δεν έχει ακόμη ενεργοποιηθεί η δυνατότητα ηλεκτρονικών αιτημάτων για διόρθωση λάθών"

Link to comment
Share on other sites

Σε έκδοση βεβαίωσης για αδόμητο παρατήρησα ότι η συμφωνηθείσα αμοιβή επιδέχεται αλλαγές (δεν είναι γκριζαρισμένη, όπως ήταν στο 4014) και ρωτάω, μπορούμε να μην βάζουμε συμφωνηθείσα ή καλύτερα μπορούμε να την συμπληρώνουμε εκ των υστέρων; Το δοκίμασε κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.