Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εγω σε καθε δηλωση που εχει παραβασεις κατηγοριας 3 και αφου δεν αυξανει το προστιμο θα πεταω στην τεχνικη εκθεση οτι ειναι ΜΕΣΑ και η κατηγορια μεχρι 5% των διαστασεων και 2% των τ.μ....και ας μην εχω αλλαξει ουτε μια διασταση

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,μια ερώτηση........όταν έβγαλε το υπεκα εκείνη την περιβόητη διευκρίνηση "Σε δικαιοπραξίες εν ζωή που συντάσσονται μετά τη δημοσίευση του ν. 4178/2013 (ήτοι την 8η Αυγούστου 2013) και έχουν ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο έως την έκδοση των προβλεπομένων από τις διατάξεις των άρθρων 10 και 30 του ως άνω νόμου Υπουργικών Αποφάσεων επισυνάπτονται οι βεβαιώσεις που προβλέπονται στις διατάξεις του ν. 4014/2011, οι οποίες έχουν εκδοθεί και ισχύουν ή θα εκδοθούν." έβγαλα μια βεβαίωση η οποία ημερολογιακά είναι ακόμη σε ισχύ....επειδή βγήκε η Υ.Α.2254 άνοιξε βέβαια το σύστημα 4178, η συμβολαιογράφος λέει ότι είναι άκυρη αυτή η βεβαίωση και να εκδόσω καινούρια...Αυτή καλά τα λέει, εγώ όμως για να εκδόσω καινούρια, δε θα πρέπει να μην ισχύει η παλιά ημερολογιακά, ή δε θα έπρεπε να μπορώ (αν λειτουργούσε σωστά το σύστημα) να μεταφέρω σα δήλωση την υπάρχουσα? Θα πρέπει δλδ να ξαναδηλώσω αμοιβή, να ξανακόψω απόδειξη κοκ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπερδευτηκα, απλα θέλω να ειμαι σίγουρη πριν του πω ότι θέλει δήλωση αυθαιρετου πριν τη βεβαίωση και ο νόμος όπως τα γράφει είναι όπως πάντα  διφορούμενος.

Συμφωνω και με την υποσημειωση σου.

Link to comment
Share on other sites

με οσους συναδερφους μιλησα οι αποψεις ειναι διχασμενες.Αλλοι προτεινουν νεα δηλωση στον 4178, αλλοι να μπει με μηδενικες παραβασεις ,μνημονευοντας στα σχολια την ρυθμιση του Ν.4014/11 και επισναπτομενο το πεντασελιδο

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με τη μεριά εκείνων που υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται νέα δήλωση με τον 4178 αλλά νέα βεβαίωση του 4178 (με αναφορά στην οριστική υπαγωγή του 4014).

Link to comment
Share on other sites

8.α Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασί−
ας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων οι δικαιοπρα−
ξίες που πραγματοποιούνται σε ακίνητα που έχουν δηλωθεί
σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 πραγματοποιού−
νται με έκδοση βεβαίωσης σύμφωνα με τα αναφερόμενα
στην παρούσα και συνοδεύονται από την πράξη υπαγω−
γής όπως αυτή εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του

Ν. 4014/2011. Σε αυτή την περίπτωση, με ευθύνη του ιδιοκτή−
τη και του μηχανικού που συνέταξε την ανωτέρω βεβαίωση
του Ν. 4178/2013 τα στοιχεία της πράξης υπαγωγής του
Ν. 4014/2011 καταχωρούνται υποχρεωτικά εντός 60 ημερών
από την ημερομηνία έκδοσης της παρούσας, στις διατά−
ξεις του Ν. 4178/2013 και εκδίδονται νέες πράξεις κατά τις
διατάξεις του Ν. 4178/2013.

 

 

Θα βγάλεις τώρα βεβαίωση τύπου 3.

σε 60 μέρες θα πρέπει να μεταφέρεις τη δήλωση στον 4178 με ότι αυτό συνεπάγεται.

Το τι θα συνεπάγεται....

ρωτήστε τα γκουρού στο παρακάτω to know as better.

Την Παρασκευή 4/10 στις 18:00, το Υ.ΠΕ.Κ.Α. σε συνεργασία με το ΤΕΕ/ΤΚΜ διοργανώνουν ενημερωτική εκδήλωση για το νέο νόμο για την αντιμετώπιση της αυθαίρετης δόμησης (Ν.4178/2013). Η ενημερωτική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο του ΤΕΕ/ΤΚΜ. Οι συνάδελφοι μπορούν μέχρι την Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου να αποστείλουν στο Τμήμα Επαγγελματικών Θεμάτων του ΤΕΕ/ΤΚΜ και στο email: [email protected], τα ερωτήματά τους, προκειμένου να ομαδοποιηθούν και να απαντηθούν από τους συνεργάτες του Τμήματος και από τα υπηρεσιακά στελέχη του Υπουργείου. Στην εκδήλωση θα παρευρεθεί ο αναπληρωτής υπουργός ΠΕ. Κ.Α. κ. Καλαφάτης Σταύρος και στελέχη του υπουργείου.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ολες τις βεβαιωσεις γραφουμε στην τεχνικη εκθεση αν απαιτειται ή οχι μελετη στατικης επαρκειας. σωστα?

τι εννοει στην ΥΑ2254 αρθρο 4β οταν λεει 

'σε καθε περιπτωση εφοσον δεν υποβαλλεται μελετη στατικης εοαρκειας αναφερεται ρητα οτι η μελετη στατικης επαρκειας πρεπει να υποβληθει πριν τη συμπληρωση της ταυτοτητας κτηριου κατα τις κειμενες διαταξεις'?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.