Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

dimitris GM ο ιδιοκτήτης είναι αυτός της θέσης στάθμευσης και έχει συμβόλαιο που την ορίζει ως οριζόντια ιδιοκτησία και έχει λάβει ποσοστά επί του οικοπέδου. Τώρα πουλάει ταυτόχρονα το διαμέρισμα, την αποθήκη και τη θέση στάθμευσης και μου ζητούν τρεις βεβαιώσεις. Απλώς υπήρχε το κόλλημα με τη θέση, που όπως εξήγησε η συμβολαιογράφος λόγω δεδικασμένου θεωρείται κοινόχρηστος χώρος.

Τελικά, σήμερα που μίλησε με το σύλλογό της, μου είπε να προχωρήσω κανονικά, σαν να μην τα ήξερα όλα αυτά, και να θεωρήσω τελικά τη θέση στάθμευσης ως οριζόντια ιδιοκτησία, αλλά προβληματίζομαι αν κάνω το σωστό, γιατί στην υπεύθυνη δήλωση πώς δηλώνει ο ιδιοκτήτης ότι πρόκειται για "οριζόντια ιδιοκτησία μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοχρήστων χώρων", ενώ υπάρχει το δεδικασμένο που είχε αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

koozoop το διάβασα αυτό που με παρέπεμψες και ευχαριστώ πολύ. Όμως ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο και τελικά δεν κατάλαβα τι θα κάνω για τη βεβαίωση που μου ζητούν. Διότι, εντάξει, η θέση στάθμευσης pilotis δεν μπορεί να μεταβιβαστεί σε τρίτους, όμως στην περίπτωσή μου δεν έχει φανεί ως χώρος αποκλειστικής χρήσης πουθενά, ούτε οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες το έχουν ανακινήσει το θέμα. Έχουμε απλά το παλαιό συμβόλαιο που τη δείχνει ως οριζόντια ιδιοκτησία με ποσοστά επί του οικοπέδου. Τώρα τι άραγε ισχύει; είναι κοινόχρηστος ή όχι; και πώς εκδίδω βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

θα δωσεις βεβαιωση για το διαμερισμα

Αν η αποθηκη και η ΘΣΑ ειναι παρακολουθηματα θα μπουν στην ιδια βεβαιωση...

 

Αν η αποθηκη  εχει χιλιοστα και την  θεωρουν "ανεξαρτητη ΟΙ" και εχει γινει συσταση και για αυτην...θα δωσεις και γι αυτη...

 

Η ΘΣΑ εχει χιλιοστα...τα εχει νομιμα

ειναι ιδιοκτησια του δεν την αμφισβητησε κανείς...εχει και την κυριοτητα [που ειναι το μεγιστο]

εχει και την αποκλειστικη χρηση...την οποια θα μπορουσε να την εχει και χωρις χιλιοστα...

Αν τυχον εχει αυθαιρεσιες τις τακτοποιοεις χωρις συναινεση κανενος...

 

 

[μη συμπεριλαμβανομενων των κοινοχρηστων .....εννοει ο νομος οτι δεν σε ενδιαφερει τι εχει γινει   εξω απο την πόρτα σου...στα κοινοχρηστα...εσενα σε αφορα μονον η ιδιοκτησιασου και τα παρακολουθηματα της...]

 

Μην σε ανησυχει τπτ.  Καπου εγινε "μπερδεμα"...στην συννενοηση... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη και η θέση δεν είναι παρακολουθήματα, έχουν μπει στη σύσταση κανονικά και είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες. Άρα βγάζω τρεις βεβαιώσεις στο όνομα του ιδιοκτήτη και είμαι ο.κ.? (Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση)

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα συμβολαια ειναι λιγο...περιεργα

δινουν χιλιοστα σε χωρους που δεν "δικαιουνται"

απλα -συνηθως- γιατι "καποιος ειπε οτι ετσι ειναι καλυτερα"

 

[αυτα τα χιλιοστα τα εκοψαν απο τα -εστω-100 που ανήκαν στο διαμερισμα.... και εγινε το διαμερισμα με 90 χιλ και  5 χιλ η αποθηκη και  5 χιλ η ΘΣΑ!!!!]

 

Δεν παρανομεις δινοντας τρεις βεβαιωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... κατάλαβα. Είναι ουσιαστικά τα χιλιοστά του διαμερίσματος... Εγώ έτσι κι αλλιώς την αυθαιρεσία κοιτάω, ως προς αυτό έχω και την ευθύνη. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα αναφέρεσαι; Και που θα το βγάλω όλο αυθαίρετο μετά τι;

βεβαιωση δε θελεις να δωσεις? το τακτοποιουν ολο και την δινεις

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα συμβολαια ειναι λιγο...περιεργα

δινουν χιλιοστα σε χωρους που δεν "δικαιουνται"

απλα -συνηθως- γιατι "καποιος ειπε οτι ετσι ειναι καλυτερα"

 

[αυτα τα χιλιοστα τα εκοψαν απο τα -εστω-100 που ανήκαν στο διαμερισμα.... και εγινε το διαμερισμα με 90 χιλ και  5 χιλ η αποθηκη και  5 χιλ η ΘΣΑ!!!!]

 

Δεν παρανομεις δινοντας τρεις βεβαιωσεις....

 

To ότι παρανομούσαν οι συμβολαιογράφοι και το ότι ακόμα και τώρα είναι χαρακτηριστικά ανίδεοι,

μόνο εμένα προβληματίζει;

 

Φαντάζομαι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.