Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όπως λέει και ο dimitris GM, δεν θα έχεις πρόβλημα, απλά θα δώσεις τρείς βεβαιώσεις...

 

Πάντως σε μια τέτοια περίπτωση που έτυχε στη σύζυγό μου, από παλιό συμβόλαιο που είχε χιλιοστά σε θέση στάθμευσης πυλωτής, το έδιωξε το συμβόλαιο εκτός εαν έκαναν τροποποίηση σύστασης και ανακατανομή χιλιοστών. Δεν το δέχθηκαν (λόγω κόστους) οπότε πήγαν αλλού και το έκαναν. Δυστυχώς, όπως και σε κάθε επάγγελμα, υπάρχουν ανίδεοι που μπροστά στο άμεσο κέρδος δεν σκέφτονται τα προβλήματα που προκαλούν στους πελάτες τους. Διότι αν οι πελάτες, οι οποιοι δεν είναι άμοιροι ευθυνών βεβαίως, συμβουλευόμενοι διαφορετικούς μηχανικούς-δικηγόρους-συμβολαιογράφους λαμβάναν την ίδια απάντηση από όλους και δη τη σωστή, τότε θα το έπαιρναν απόφαση και θα έκαναν αυτό που πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites

βεβαιωση δε θελεις να δωσεις? το τακτοποιουν ολο και την δινεις

Θα δώσουν τόσα χρήματα για να τακτοποιήσουν ολόκληρο διαμέρισμα που είναι νόμιμο με άδεια του 97 επειδή η πολεοδομία έχασε τον φάκελο;

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυκατοικια? δε ρωτας μηπως αλλος ιδιοκτητης εχει σχεδια?

Ναι!

Έχω ρωτήσει τους πάντες...

Μέχρι τον μηχανικό που έχει συνταξιοδοτηθεί...

Μέχρι τον εργολάβο που έχει χαθεί...

Εν τέλει σήμερα βρήκα τον ιδιοκτήτη του οικοπέδου που βρίσκεται στον Βόλο...

Μου λέει πως έχει τα εγκεκριμένα σχέδια (καταλαβαίνει τι εννοούμε άραγε;;;)...

Με ρωτάει τι τα θέλω, του λέω και δεν με πιστεύει....

 

Αυτή είναι η δουλειά μας κύριοι!

Link to comment
Share on other sites

Ότι σχέδια έχω είναι της οριζοντίου!

με ΟΑ του 1997

ειναι αδυνατο να μην βρεις στοιχεια...

κατ' αρχας ο αριθμος της αδειας γραφεται -υποχρεωτικα -  μεσα στα συμβολαια

[και επισυναπτεται αντιγραφο αυτης, βαση του αρθρ.17 παρ. 12 του ν.1337/83]

και πρεπει να εχει επισυναφθει  και τοπογραφικο με την δηλωση του  ν 651/77

Επίσης,  ειναι σιγουρο  οτι  εχουν δοθει δανεια....εγιναν προσημειωσεις στο υποθηκοφυλακειο...

επομενως στοιχεια εχουν και οι Τραπεζες...

 

βλεπεις και στην ΔΕΗ

και στον Δημο...

 

Αν πουθενα δεν υπαρχει αριθ, αδειας...

 

τοτε...μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να ανησυχεις... :sad:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί συνάδελφοι.

Έχω ένα ερώτημα και θα ήθελα την άποψη σας.

Στην ιδιοκτησία μου έχω ένα αγροτεμάχιο 3970 εντος ζώνης 500 μ από τα όρια του οικισμού. Έχω βγάλει άδεια για δυο κατοικίες. Αυτή που μένω εγώ (δηλ. το σπίτι μου) και μια δεύτερη που την προγραμμάτιζα για πώληση :(

Έχω κάνει συμβολαιογραφική πράξη για χρήση γης και έχω χωρίσει το οικόπεδο ανά κατοικία.

Η ερώτηση μου είναι ότι αν βρω αγοραστή για το δεύτερο κτίριο μπορεί να δοθεί βεβαίωση για το συγκεκριμένο μόνο. Δηλ. η πράξη που έχω κάνει για την χρήση γης με βοηθά να δοθεί ανεξάρτητη βεβαίωση?

Και μπορώ να την εκδώσω ο ίδιος? (Μηχανικός Ξ Ιδιοκτήτης).

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμβολαιογραφική πράξη για χρήση γης και έχω χωρίσει το οικόπεδο ανά κατοικία.

δεν καταλαβα τι συμβολαιογραφικη πραξη εχεις κανει? καθετο?

βεβαιωση μπορεις να δωσεις σε οποιονδηποτε, δεν υπαρχει περιορισμος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί συνάδελφοι.

Έχω ένα ερώτημα και θα ήθελα την άποψη σας.

Στην ιδιοκτησία μου έχω ένα αγροτεμάχιο 3970 εντος ζώνης 500 μ από τα όρια του οικισμού. Έχω βγάλει άδεια για δυο κατοικίες. Αυτή που μένω εγώ (δηλ. το σπίτι μου) και μια δεύτερη που την προγραμμάτιζα για πώληση :(

Έχω κάνει συμβολαιογραφική πράξη για χρήση γης και έχω χωρίσει το οικόπεδο ανά κατοικία.

Η ερώτηση μου είναι ότι αν βρω αγοραστή για το δεύτερο κτίριο μπορεί να δοθεί βεβαίωση για το συγκεκριμένο μόνο. Δηλ. η πράξη που έχω κάνει για την χρήση γης με βοηθά να δοθεί ανεξάρτητη βεβαίωση?

Και μπορώ να την εκδώσω ο ίδιος? (Μηχανικός Ξ Ιδιοκτήτης).

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αν κατάλαβα σωστά έχεις δώσει αποκλειστική χρήση τμήματος γηπέδου σε κάθε κατοικία. Αυτό δεν συνεπάγεται ότι έχεις και 2 ξεχωριστά ακίνητα. 

Αν αποφασίσεις να μεταβιβάσεις, άρα και να κατατμήσεις από άποψη αρτιότητας λόγω ζώνης 500 μ. απαιτείται να έχεις τουλάχιστον 1000 τ.μ., πλην όμως επειδή έχει εκδοθεί Ο.Α και έχουν ανεγερθεί οι κατοικίες αυτές, η ενδεχόμενη μεταβίβαση θα δημιουργήσει 2 μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα και συνεπώς 2 αυθαίρετες κατασκευές.

Και βεβαίως μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και το ΝΔ-690/48   (ΦΕΚ-133/A/8-5-48) το οποίο πρακτικά "φωτογραφίζει" την απαγόρευση μιας τέτοιας μεταβίβασης

 

ΑΡΘΡΟΝ-2 
(Σ.Σ. Δια την εφαρμογήν των διατάξεων του παρόντος 
Αρθ-2 εξεδόθη το από ΒΔ/17-7-48 )
1. Απαγορεύεται η μεταβίβασις της κυριότητος οικοπέδων, υπαγομένη την δημιουργίαν οικοπέδων μη αρτίων, είτε κατά το ελάχιστον πρόσωπον ή το βάθος. 
(Σ.Σ. Τα εντός (...) της παρ.1 κατηργήθησαν αρχικώς δια του Αρθ-3 ΑΝ-625/68  και επανήλθαν εν ισχύϊ με το Αρθ-6  του Ν-651/77 ΦΕΚ-297/Α/27-7-77) 
2. Οσάκις εκ των κειμένων περί σχεδίων πόλεων διατάξεων επιβάλλεται, πλην των ελαχίστων ορίων εμβαδού και διαστάσεων των οικοπέδων, η τήρησις ωρισμένων ακαλύπτων αποστάσεων μεταξύ των ορίων του οικοπέδου και της οικοδομής ή ποσοστού του οικοπέδου ακαλύπτου υπό οικοδομής, απαγορεύεται η μετά την ανέγερσιν της οικοδομής καθ' οιονδήποτε τρόπον μεταβίβασις της κυριότητος μέρος του οικοπέδου κατά τρόπον καθιστώντα το εφ' ου η οικοδομή οικόπεδον μη άρτιον ή μειούντα τας ακαλύπτους αποστάσεις ή το ακάλυπτον ποσοστόν κάτω του επιβεβλημένου ελαχίστου ορίου. 
3. Πάσα δικαιοπραξία εν ζωή ή αιτία θανάτου έχουσα αντικείμενον απαγορευομένην κατά τας προηγουμένας παραγράφους μεταβίβασιν κυριότητος είναι αυτοδικαίως και εξ υπαρχής απολύτως άκυρος. (βλέπε και ΝΣΚ-414/95 ) 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.