Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Άρα όντως πρέπει να δηλωθούν ως αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό... Και κάτι άλλο: καθώς συμπλήρωνα τα στοιχεία της δήλωσης πήγα στην υπηρεσία θέασης των α/φ και είδα ότι τα ασκεπή που φωτογράφησα σήμερα είχαν κανονικά τη στέγη όταν λήφθηκαν οι α/φ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση...;

Link to comment
Share on other sites

μετα την φωτογραφιση, περασε απο εκει η ξαδελφη  της ΚΑΤΡΙΝΑ...

 

ποιός μπορει να τα βαλει  με τα στοιχεια της φυσης???

 

νομιζω οτι αυτη ειναι η απαντηση για το τι θα κανεις

 

 http://www.michanikos.gr/topic/31387-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%B4%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1/page-3

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για δωρεα  στην εκκλησια ιδιοκτησιας(οικοπεδο με οικοδομη)  απαιτουνται βεβαιωσεις ?

Ο δωρητης απεβιωσε πριν πολλα χρονια και αφησε εγγραφο με την επιθυμια του για την παραπανω δωρεα και την διαδικασια κινουν τα δυο αδελφια του 

Ας σημειωθει οτι το εγγραφο δεν ειναι επισημο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για διαθήκη και επίκειται αποδοχή κληρονομιάς έχω τη γνώμη πως δεν απαιτείται βεβαίωση.

Δες και τα σχετικά από το έγγραφο 1229737/23-12-2012 του κτηματολογίου

βεβαίωση -κληρονομιά.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τρεις ερωτήσεις παιδιά από ΑΣΧΕΤΟ με τα πολεοδομικά συνάδερφο (Χημικός Μηχανικός γαρ):

 

1. Την βεβαίωση αυτή μπορεί να την εκδώσει μηχανολόγος μηχανικός μισθωτός του ιδιωτικού τομέα (χωρίς ΔΠΥ, κλπ) ?

2. Υπάρχει στάνταρντ αμοιβή υπολογιζόμενη με κάποιο τρόπο οριζόμενο απο το νόμο για την βεβαίωση αυτή;

3. Υπάρχει συγκεκριμένο ηλεκτρονικό σύστημα (κάποιο πόρταλ του ΤΕΕ ή του ΥΠΕΚΑ) μέσω του οποίου εκδίδονται αυτες οι βεβαιώσεις;

Link to comment
Share on other sites

για δωρεα  στην εκκλησια ιδιοκτησιας(οικοπεδο με οικοδομη)  απαιτουνται βεβαιωσεις ?

Ο δωρητης απεβιωσε πριν πολλα χρονια και αφησε εγγραφο με την επιθυμια του για την παραπανω δωρεα και την διαδικασια κινουν τα δυο αδελφια του 

Ας σημειωθει οτι το εγγραφο δεν ειναι επισημο.

 

 

Αν μιλάμε για διαθήκη και επίκειται αποδοχή κληρονομιάς έχω τη γνώμη πως δεν απαιτείται βεβαίωση.

Δες και τα σχετικά από το έγγραφο 1229737/23-12-2012 του κτηματολογίου

 

παυλε, πολυ σωστα...

ειτε κληρονομοι ειναι τα αδελφια ειτε η εκκλησια

για την αποδοχη δεν απαιτειται βεβαιωση..

 

Αν -οπως το ακαταλαβα-  κληρονομοι ειναι τα αδελφια  με υποχρεωση να το δωσουν στην εκκλησια...

 θα πρεπει, μετα την αποδοχη να δωρησουν το ακινητο...

Αρα, πρωτα το μετρα, καταγραφει  και τις αυθαιρεσιες...

μετα κανουν την αποδοχη

και μετα για να  συνταχθει το δωρητηριο συμβολαιο, αφου τακτοποιησει τυχον αυθαιρεσιες...  δινει την βεβαιωση που απαιτει ο νομος.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, η εγκύκλιος είναι φορολογική.....

 

σωστά (και αυτό επειδή ήδη θα ρυθμίσεις τώρα-οπότε αν χρειαστεί αργότερα βεβαίωση οι τοιχοποιίες θα θεωρούνται αυθαίρετες)

Αν όμως είχες μόνο τα κτίσματα χωρίς στέγες και κανένα άλλο κτίσμα προς δήλωση

σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσες να  δώσεις βεβαίωση μεταβίβασης

χωρίς πρόβλημα επειδή:

1. η βεβαίωση αδομήτου αναφέρει ότι δεν υπάρχει κτίσμα και κυρίως

2. επειδή  υπάρχει σχετική εγκύκλιος που αναφέρει ότι δεν θεωρείται κτίσμα όποια κατασκευή δεν έχει στέγη 

http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2014/10/OmadApant-21_21.10.14.pdf

 

586. Έχω περίπτωση όπου σε αγροτεμάχιο υπάρχει μικρός οικίσκος για γεώτρηση όπου όμως

δεν υπάρχει στέγη, δηλαδή ουσιαστικά έχουμε 4 τοίχους άνευ στέγης. Προφανώς δεν υπάρχει

κάποια άδεια. Σύμφωνα με έγγραφο ή εγκύκλιο της ΔΟΚΚ αναφέρεται ότι κτίσμα άνευ στέγης

δεν θεωρείται κτίσμα αλλά ερείπιο. Εάν λοιπόν εγώ αποτυπώσω κανονικά στο σχέδιο μου αυτό το

ερείπιο και το αναφέρω ως ερείπιο άνευ στέγης και εκδώσω βεβαίωση αδόμητου δηλαδή ότι δεν

υπάρχει κτίσμα, είμαι καλυμμένος ή αυτό θεωρείται ψευδές; Προφανώς η βεβαίωση μου δεν

αναφέρει ότι δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή αλλά συγκεκριμένα κτίσμα, διότι αυτό το ερείπιο

είναι μόνο μια αυθαίρετη κατασκευή και όχι κτίσμα.

Και εγώ στη θέση σας θα έδινα την βεβαίωση μεταβίβασης. Ο Ν.Ο.Κ. μας δίνει τον ορισμό του

κτίσματος ενώ με το λεκτικό της βεβαίωσης αδόμητου βεβαιώνεις ότι εντός του οικοπέδου/γηπέδου δεν

υπάρχει κτίριο. Αυτό που περιγράφετε σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται κτίσμα (ή κτίριο), επομένως

επαναλαμβάνω ότι γνώμη είναι ότι μπορεί να δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις ερωτήσεις παιδιά από ΑΣΧΕΤΟ με τα πολεοδομικά συνάδερφο (Χημικός Μηχανικός γαρ):

 

1. Την βεβαίωση αυτή μπορεί να την εκδώσει μηχανολόγος μηχανικός μισθωτός του ιδιωτικού τομέα (χωρίς ΔΠΥ, κλπ) ?

2. Υπάρχει στάνταρντ αμοιβή υπολογιζόμενη με κάποιο τρόπο οριζόμενο απο το νόμο για την βεβαίωση αυτή;

3. Υπάρχει συγκεκριμένο ηλεκτρονικό σύστημα (κάποιο πόρταλ του ΤΕΕ ή του ΥΠΕΚΑ) μέσω του οποίου εκδίδονται αυτες οι βεβαιώσεις;

1 και 2 :όχι , 3: ναι (στο site του ΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.