Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γνώμη μου είναι ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση για μεταβίβαση , χωρίς φόβο και πάθος, εξετάζοντας το κατά την κρίση σου και δεσμεύοντας την υπογραφή σου.

Μπορεί να είναι του παππού σου, άρα το γνωριζεις καλά

Μπορείς να ζητήσεις μια βεβαίωση από τον δήμο ή να αναφέρεται σε παλιό συμβόλαιο ότι είχε τόσα τμ και προϋφίσταται του 1955

Μπορεί να εκτιμήσεις από την κατασκευή του ότι είναί προ του 1955

 

Αλλά σε περίπτωση ελέγχου από την υπηρεσία κρινεσαι .

 

Είναί καθαρά θέμα υποκειμενικό και επαφίεται στην κρίση σου. Το ίδιο συμβαίνει και με της ΒΚΧ

 

Πλέων η απόδειξη νομιμότητας έχει φύγει από το δημόσιο και έχει έρθει σε εμάς.

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. 

 

Μία γρήγορη ερώτηση. Σε περίπτωση διαμερίσματος 1ου ορόφου, με μοναδική αυθαιρεσία τη δημιουργία εξώστη (γωνιακό διαμέρισμα, στη μία πλευρά του είχε εξώστη σύμφωνα με την άδεια, ενώ στην άλλη του πλευρά δεν υπήρχε εξώστης - ο οποίος δημιουργήθηκε αυθαίρετα κατά την κατασκευή του κτίσματος το 1971), δίνουμε βεβαίωση ή πρέπει πρώτα να τακτοποιήσουμε?? Στον 4014 αν θυμάμαι καλά μπορούσαμε να δώσουμε... Ή καλύτερα να τακτοποιήσουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο??? Ελέγχουμε και αν ο εξώστης μπαίνει και μέσα στο Δ??

 

Ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί κάπου και δεν το πρόσεξα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ρυθμίσεις πρώτα τον αυθαίρετο εξώστη.

Υπήρχε  η άποψη ότι επειδή ο εξώστης θεωρείται κοινόκτητο τμήμα οικοδομής δεν επηρέαζε τη χορήγηση της βεβαίωσης.

Προσωπικά τον εξώστη τον  βλέπω όπως ένα χώρο αποκλειστικής χρήσης του κάθε διαμερίσματος. Άρα, με τη λογική αυτή το ρυθμίζω. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ρυθμίσεις πρώτα τον αυθαίρετο εξώστη.

Υπήρχε  η άποψη ότι επειδή ο εξώστης θεωρείται κοινόκτητο τμήμα οικοδομής δεν επηρέαζε τη χορήγηση της βεβαίωσης.

Προσωπικά τον εξώστη τον  βλέπω όπως ένα χώρο αποκλειστικής χρήσης του κάθε διαμερίσματος. Άρα, με τη λογική αυτή το ρυθμίζω. 

 

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο έκανα και την ερώτηση... αλλά νομίζω πλέον πρέπει να πηγαίνουμε με το "φύλαγε τα ρούχα σου, για να έχεις τα μισά", όπως μου σωστά μου λες και εσύ.

Βέβαια αυτό θα κοστίσει και ανάλογα στον ιδιοκτήτη... ο οποίος αν ρωτήσει αλλού και του πούνε ότι ο εξώστης δεν επηρρεάζει την βεβαίωση βγαίνεις εσύ ο χαμένος...

 

Ευχαρίστω πάντως Παύλο!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο έκανα και την ερώτηση... αλλά νομίζω πλέον πρέπει να πηγαίνουμε με το "φύλαγε τα ρούχα σου, για να έχεις τα μισά", όπως μου σωστά μου λες και εσύ.

Βέβαια αυτό θα κοστίσει και ανάλογα στον ιδιοκτήτη... ο οποίος αν ρωτήσει αλλού και του πούνε ότι ο εξώστης δεν επηρρεάζει την βεβαίωση βγαίνεις εσύ ο χαμένος...

 

Ευχαρίστω πάντως Παύλο!

Συμφωνώ με τον Παύλο. Ρυθμίζεις οπωσδήποτε.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει εαν ρωτήσει τι θα του πούνε (εφόσον τεκμηριωμένα κατασταλάξω σε μία λύση), επειδή εαν ρωτήσει 10 συναδέλφους θα ακούσει 11 γνώμες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Προσπάθησα να εκδώσω βεβαίωση διαμερίσματος- οριζ. ιδιοκτησίας σε διατηρητέο κτίριο με ο.α. προ του 55.

Αν επιλέξω στα Στοιχεία Υπολογισμού στο Παραδοσιακό-Διατηρητέο,  "Σε διατηρητέο κτίριο", και πάω να πατήσω Υποβολή Δήλωσης μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα:

 

 
error.gifΣφάλμα
Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή δήλωσης σε παραδοσιακό οικισμό, διατηρητέο. -

 

 

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει, αν είναι bug του συστήματος ή αν κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να υποβάλλεις την (αρχική) αίτηση υπαγωγής ή δεν μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση (οριστική υπαγωγή) ???

Από ΤΕΕ ηλεκτρ. σύστημα: '' Παραδοσιακό-Διατηρητέο: Στο πεδίο αυτό συμπληρώνεται αν το ακίνητο είναι σε παραδοσιακό οικισμό ή είναι διατηρητέο και όπου προβλέπεται η διαδικασία δεν μπορεί να ολοκληρωθεί χωρίς την έγκριση της επιτροπής.  ''

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αρχική Υποβολή με άφησε να κάνω κανονικά.

Στη συνέχεια δεν με αφήνει να το ολοκληρώσω με την Νέα Υποβολή, για να εκδοθεί η Βεβαίωση και βγάζει το παραπάνω σφάλμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική Υποβολή με άφησε να κάνω κανονικά.

Στη συνέχεια δεν με αφήνει να το ολοκληρώσω με την Νέα Υποβολή, για να εκδοθεί η Βεβαίωση και βγάζει το παραπάνω σφάλμα...

Αφού πρέπει να κάνεις την διαδικασία για έγκριση από την αρμόδια επιτροπή, όπως σου επισυνάπτω στο #748

 

Σίγουρα θα το ξέρεις, απλά στο επισυνάπτω μήπως σου διέφυγε.....

 

Σύμφωνα με Εγγραφο οικ 743 / 14-2-2014  ‘ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ & ΑΣΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ : ‘’Για την υπαγωγή στις διατάξεις του ν.4178/13 αυθαιρέτων κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων τα οποία δεν βρίσκονται εντός παραδοσιακού οικισμού και δεν έχουν κηρυχτεί αρχαία ή νεώτερα μνημεία κατά τις διατάξεις του ν.3028/2002 με απόφαση Υπουργού, διευκρινίζονται τα εξής:

   1. Στις διατάξεις του άρθρου 14 του Ν.4178/13 υπάγονται μόνο τα κτίρια που έχουν χαρακτηριστεί με Απόφαση Υπουργού ως διατηρητέα.

  2. Όλες οι άλλες περιπτώσεις χαρακτηρισμού κτιρίων με λοιπές αποφάσεις της Διοίκησης (πχ. χαρακτηρισμοί κτισμάτων ως παραδοσιακά από Αρχιτεκτονικές Επιτροπές) δεν υπάγονται στις διατάξεις του άρθρου 14 του Ν.4178/13, δεν απαιτείται η εξέταση τους από την Επιτροπή του

Άρθρου 12 του νόμου 4178/2013 και η υπαγωγή τους στη ρύθμιση γίνεται κατά τα προβλεπόμενα στις γενικές διατάξεις του νόμου ‘’.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.