Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα, μια απλη ερωτηση κι εγω

 

Περιπτωση μεταβιβασης αποθηκης υπογειου εμβαδου 7,50 τμ. Στην αδεια φαινεται οτι χωριζεται απο τη διπλανη της αποθηκη με ευθυγραμμο τοιχο. Στην πραγματικοτητα ο ενδιαμεσος τοιχος δεν ειναι ευθυγραμμος αλλα κανει ενα δοντακι πλατους 0,50μ, με αποτελεσμα η καθε αποθηκη να παραχωρει ενα τμημα στη διπλανη της και να τρωει απο τη διπλανη της ενα αλλο.

 

Θεωρω προκειται για αλλαγή διαμερισματωσης. Σημειωτεον το εμβαδον της αποθηκης που με ενδιαφερει δεν εχει αυξηθει, αλλα εχει μειωθει στα 7,30. Δεν υπαρχει αλλαγη στα μηχανολογικα, οποτε λεω να δωσω τη βεβαιωση. Συμφωνειτε? Σας ευχαριστω.

 

P.S. Ποσο ψειρας εχω καταντησει με αυτο το νομο, ελεος...

Link to comment
Share on other sites

έχεις 2 όμορες αποθήκες, εμβαδού 2.5Χ3=7.50 τ.μ στα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α. 

Κατά την αυτοψία μέτρησες, όπως το περιγράφεις. Κάνει δοντάκι γιατί κατά την κατασκευή πήραν  περασιά τις εξωτερικές κάποιας τοιχοκολώνας στο ενδιάμεσο.

Γνώμη μου είναι πως χρειάζεται διαμερισμάτωση. Η ανοησία περί αλλαγής μηχανολογικών μη σε απασχολεί. Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι γιατί το έβαλαν από την εποχή του ν. 4014.

Στη σύσταση Ο.Ι πως περιγράφονται οι αποθήκες?

Link to comment
Share on other sites

Περιγραφονται ως ανεξαρτητες ιδιοκτησιες με τα χιλιοστα τους. Δε μπορει να λεμε στον κοσμο να κανει τακτοποιηση για τετοια πραγματα, εχει χαθει τελειως το νοημα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω κ γω ενα θέμα με βεβαίωση διαμερίσματος 4ου ορ. κτιρίου του 1975. Δεν βρίσκω ούτε στέλεχος αδείας, ούτε φάκελο στην πολεοδομία, παραμόνο σχέδιο (με σφραγίδα "διαγράφεται"!) απο το συμβόλαιο αγοραπωλησίας.

α)οι διαστάσεις που αναγράφονται, δεν αντιστοιχουν με τις μετρήσεις σε κλίμακα (?) στο σχέδιο (π.χ. γράφει συνολικο μήκος=7,68 ενω με το κλιμακόμετρο διαβάζω 8,65 κ στην πράξη μέτρησα 8,50),

β)δείχνει επι του φωταγωγού παράθυρο καθιστικού, ενώ δεν έχει κατασκευαστεί,

γ)εχει διαφορετικές διαστασεις τόσο ο εξώστης όσο και το διαχωριστικο μεταξύ των 2διαμερισμάτων του ορόφου και τελος....

δ)έχει σπάσιμο η κουζίνα του, εντός του μπαλκονιού κ εκτός του περιγράμματος της κάτοψης κατα περιπου1,5τ.μ.

και ερωτω: μηπως πρεπει να το δω πιο σφαιρικά κ να εξετάσω όλη την οικοδομή? Δεν έχω όμως τοπογραφικο για να συγκρίνω το κτίριο κ η κάτοψη του συμβ/φου δεν έχει πλήρη διαστασιολόγηση :(

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα ξεκινά από το ότι δεν έχεις εγκεκριμένα σχέδια για να συγκρίνεις αν στο υπό εξέταση διαμέρισμα έχουν γίνει αυθαίρετες κατασκευές. Κάνε την προσπάθειά σου μήπως και βρεις κάτι γιατί χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο απαγορεύεται δια ροπάλου να υπογράψεις βεβαίωση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την περίπτωση που ΔΕΝ υπάρχουν αυθαιρεσίες!

και πως το ξερεις αυτο? Επειδη σου το ειπαν?Δε μπορεις να δωσεις βεβαιωση ετσι.

Να σου πω το απλο παραδειγμα (που μου ετυχε) τα σχεδια της συστασης συνεπιπταν με την αδεια ως προς το εμβαδον, αλλα οχι ως προς τις ιδιοκτησιες!

Δηλαδη τα 4 διαμερισματα του οροφου ειχαν γινει 3!(διαμερισματωση δηλαδη)

Θες ανασυσταση φακελου, οπως σου τα λεει ο αρτσε και ο παυλος

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

 

Ενδέχεται καθώς έχω προ του 4178 να ασχοληθώ με τέτοιες βεβαιώσεις πλέον να την δίνουν οι δηλώσεις, (με ειδικό κουμπί, επιλογή), κανονικά έπρεπε να μεταφέρεις την δήλωση και προ της τελικής ημερομηνίας!

Τώρα ρισκάρεις ... αν μπορείς να μεταφέρεις μετέφερε... μπορείς να το βγάλεις με τις απαραίτητες διευκρινήσεις, αριθμό δήλωσης που αφορά - οπότε θεωρώ την μεταφορά απαραίτητη και νομίζω, είναι ακόμα δυνατή.

Οπότε μεταφέρεις και εκδίδεις.

 

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα δυνατότητας μεταφοράς, η δήλωση ειναι σε οριστική υπαγωγή στον 4014 άρα η καταληκτική ημερομηνία μεταφοράς και υποβολής παράλληλα των σχεδίων κτλ απ'όσο γνωρίζω είναι Φλεβάρης του 2015.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την έκδοση βεβαίωσης σε δήλωση που είναι σε κατάσταση υπαγωγής με πληρωμένα όλα τα πρόστιμα, πως γίνεται να δώσουμε βεβαίωση ;

 

Στην καρτέλα "Πρόσθετα στοιχεία" της δήλωσης, κάτω από την ημερομηνία αυτοψίας το αριστερό εικονίδιο είναι απενεργοποιημένο.

 

Θέλω να δώσω βεβαίωση σε συμβολαιογράφο.

 

-Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να προχωρήσω την δήλωση σε οριστική υπαγωγή ; (Δεν θα έχω δυνατότητα αποστολής αρχείων)

 

 

Τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Για να δώσεις βεβαίωση ή δήλωση πρέπει να είναι σε κατάστασή οριστικής υπαγωγής μόνο !!!

 

Το ανέβασμα των αρχείων και στοιχείων έπεται,

 

Προσοχή , από την οριστική υποβολή και μετά δεν μπορείς να κάνεις καμία τροποποίηση της δήλωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.