Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σχετικά με το νόμιμο περίγραμμα, παλαιότερα έδιναν οι Υπηρεσίες. Τώρα πολλοί συνάδελφοι λένε ότι δεν δίνουν.

 

Δηλαδή, πιστοποιούμε μόνοι μας το νόμιμο περίγραμμα;!!;;

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, αλλά δεν έχω υπόψη μου κάτι. Οι υπηρεσίες γιατί δεν δίνουν; Υπάρχει κάποια αντίστοιχη οδηγία; Μήπως πρέπει να γίνεται ανασύσταση φακέλου σ' αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

αστεριος<<Επίσης μπορεί να τεκμαίρεται η παλαιότητα και από την κατασκευή.>>

 

ΕΓΚ4σελ2  αρθ1.2α

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Μου έφτιαξε τη μέρα πρωί πρωί !!! :D

... Άραγε, νομικά, τι γίνεται που δεν έχουν ανέβει "εντός αποκλειστικής προθεσμίας" οι α/φ. Δεν υπάρχουν "ευθύνες" ???

 

Ευθύνες υπάρχουν αλλά ποιος έχει το κουράγιο να τις αναζητήσει?

 

Link to comment
Share on other sites

Καμία ευθύνη, κάποια στιγμή θα βγει ένα ΦΕΚ με αναδρομική ισχύ, που θα παρατείνει το εξάμηνο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πιστοποιούμε μόνοι μας το νόμιμο περίγραμμα;!!;;

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, αλλά δεν έχω υπόψη μου κάτι. Οι υπηρεσίες γιατί δεν δίνουν; Υπάρχει κάποια αντίστοιχη οδηγία; Μήπως πρέπει να γίνεται ανασύσταση φακέλου σ' αυτές τις περιπτώσεις;

 - Επειδή μιλάμε για προ''55, όπου δεν υπάρχουν φάκελλοι Ο.Α. οπότε δεν γίνεται ανασύσταση.

 - Σε κάποια σεμινάρια, είχαν αναφέρει ένα τμήμα της νομοθεσίας, σύμφωνα με την οποία πλέον δεν πιστοποιεί το νόμιμο περίγραμμα η Υ.ΔΟΜ.

 - Θα κυττάξω να το βρώ.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια: Είχαν αναφέρει την Εγκ. 55/2000 λέγοντας ότι δεν ισχύει

 

Ομως Σύμφωνα με το έγγραφο 951/β/4-3-2013 Γραφείο Κοινοβ. Ελέγχου, με υπογραφή αναπλ. Υπουργού κ. Σταύρου Καλαφάτη ''Απάντηση σε Ερώτημα'': Ο τρόπος πιστοποίησης νομιμ. περιγράμματος δεν έχει καταργηθεί ή τροποποιηθεί..........Σύμφωνα με ΓΟΚ 85 άρθρο 23 παρ. 1α & Ν.Ο.Κ. άρθο 23 παρ 1δ, κτίριο ή τμήμα κτιρίου θεωρείται νομίμως υφιστάμενο εφόσον προΰφίσταται του Β.Δ. 9.8.1955...... Οπότε δεν υφίσταται λόγος κατάθεσης άδειας νομιμοποίησης ούτε προβλέπεται διαδικασία τακτοποίησης''

 

Το παραπάνω έγγραφο, το είχε αναρτήσει -παλαιότερα- συνάδελφος στο forum. Συγγνώμη που δεν είχα κρατήσει από ποιόν είναι:

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος πιστοποίησης νομιμ. περιγράμματος δεν έχει καταργηθρί ή τροποποιηθεί..........Σύμφωνα με ΓΟΚ 85 άρθρο 23 παρ. 1α & Ν.Ο.Κ. άρθο 23 παρ 1δ, κτίριο ή τμήμα κτιρίου θεωρείται νομίμως υφιστάμενο εφόσον προΰφίσταται του Β.Δ. 9.8.1955...... Οπότε δεν υφίσταται λόγος κατάθεσης άδειας νομιμοποίησης ούτε προβλέπεται διαδικασία τακτοποίησης

 

Δε διαφωνώ ως προς το λόγο άδειας νομιμοποίησης ή διαδικασίας τακτοποίησης - φυσικά και δεν χρειάζεται.

 

Όμως, στη βεβαίωση που δίνουμε για μεταβίβαση αναφέρεται ότι εξετάσαμε όλα τα νομιμοποιητικά στοιχεία (οικοδομικές άδειες, τίτλους ιδιοκτησίας, κτλ.)

 

Στα προ του '55, λοιπόν, χωρίς λοιπά στοιχεία, δηλ.κάποιο εγκεκριμένο σχέδιο από την Πολεοδομία, παρά μόνο ένα συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται, δικαιούμαστε να εκδώσουμε βεβαίωση πιστοποιώντας μόνοι μας το νόμιμο περίγραμμα; Θεωρώ ότι ακόμη και μια αεροφωτογραφία χωρίς έκθεση φωτοερμηνείας δε "λέει" τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση για μεταβίβαση , χωρίς φόβο και πάθος, εξετάζοντας το κατά την κρίση σου και δεσμεύοντας την υπογραφή σου.

Μπορεί να είναι του παππού σου, άρα το γνωριζεις καλά

Μπορείς να ζητήσεις μια βεβαίωση από τον δήμο ή να αναφέρεται σε παλιό συμβόλαιο ότι είχε τόσα τμ και προϋφίσταται του 1955

Μπορεί να εκτιμήσεις από την κατασκευή του ότι είναί προ του 1955

 

Αλλά σε περίπτωση ελέγχου από την υπηρεσία κρινεσαι .

 

Είναί καθαρά θέμα υποκειμενικό και επαφίεται στην κρίση σου. Το ίδιο συμβαίνει και με της ΒΚΧ

 

Πλέων η απόδειξη νομιμότητας έχει φύγει από το δημόσιο και έχει έρθει σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί την χρησικτησία (συμβόλαια προκειμένου να γίνει χρησικτησία) δεν καλύπτονται από τον 4178.

 

Καλησπέρα σε όλους. Έχω 2 περιπτώσεις αδόμητων αγροτεμαχίων τα οποία δεν έχουν τίτλους ιδιοκτησίας. Μου ζητήθηκε βεβαίωση. Όντως τα αγροτεμάχια δεν έχουν κάτι.

 

Μιλώντας με τον συμβολαιογραφο μ ανέφερε οτι θα πάρω στα χέρια μου ένορκες βεβαιώσεις από 2 μάρτυρες, θα δώσω βεβαίωση, και θα γίνουν οι χρησικτησιες.

 

Εξακολουθώ να αμφιβάλλω Γτ ΤΩΡΑ δεν έχει κάποιους τίτλους ιδιοκτησίας. Ο συμβ μου αναφέρει οτι δεν μπορεί να κινηθεί διαφορετικά. Δλδ θα πρέπει πρώτα εγώ να δώσω βεβαίωση.

 

Τι πρέπει να γίνει για να είμαστε καλυμμένοι κ οι 2; Επίσης, το ΤΕΕ τι λέει για αυτό;

 

Γνωρίζετε κάτι αντίστοιχο; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το αρθρο 11 οριζει τα "δικαιολογητικα υπαγωγης αυθαιρετης κατασκευης ή αυθαιρετης αλλαγης χρησης"

 

και αναφερει  αναλυτικα   τον "δικαιουμενο" να καταθεσει "Αιτηση"

 

Ο ισχυριζομενος χρησικτησια  δεν ειναι μεταξυ αυτων που μπορουν να δοσουν εντολη για τακτοποιηση..

Ομως,

οταν ειναι αδομητο, δεν τίθεται κανενα θέμα ούτε υποβολής αίτησης ούτε βεβαιωσης περι "τακτοποιησης"

 

ειναι  αδομητο...

 

Δεν βρισκω κανεναν λογο απαγορευσης χορηγησης βεβαιωσης

 

[ανεξαρτητα των οποιωνδηποτε ενστασεων που μπορει να εχω  σαν νομικος παραστατης του αγοραστη

για την "εγκυροτητα" των ισχυρισμων περι χρησικτησιας απο τον πωλητη...]

Και, τέλος,

αν αυτα τα δυο αγροτεμαχια δεν εχουν αναφερθει σε καποιο προγενεστερο συμβολαιο, με το οποιο να αποδειχνεται η δημιουργια τους,

 

αν  δεν εχουν στα χερια τους δικαστικη αποφαση που να οριζει τον  χρονο εναρξης της χρησικτησιας

[επομενως και τον χρονο δημιουργιας]

 

εχεις προβλημα ως προς την βεβαιωση του ν. 651/77...ως προς το αρτιο και οικοδομησιμο

[αν τα μερη αποβλέπουν σε αυτην την ιδιοτητα των αγροτεμαχιων]

 

Θελει ιδιαιτερη προσοχη η συνταξη της βεβαιωσης του ν. 651/77.......

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.