Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

διαμερισματωση εχεις αν  η αδεια δειχνει 90 τμ

και   αντι για 90 τμ...γινεται συμβολαιο σε προχειρη κατοψη  για 75 τμ.  ο ενας χωρος και τα υπολοιπα 15 εγιναν αλλος χωρος

Ετσι συστηνεται η πρωτη ΟΙ σε εναν χωρο 75 τμ.με ....χιλιοστα  και σε εναν χωρο 15 τμ  με.....χιλιοστα.

Αρα τακτοποιεις αυτη την  διαφορα μεταξυ νομιμης κατοψης και προχειρης κατοψης, με διαμερισματωση μεταξυ   δυο  αυτοτελων ΟΙ...

οπως περιγραφονται σε συμβολαια..

 

Αμα εχει συσταθει ΟΙ για 90 τμ.

δεν μπορεις να πεις το βρηκα 75 τμ μετα  απο  "νεωτερη καταμετρηση".... απλα διοτι ....δεν μπορεις....

 

επρεπε  τοτε,  το 1986 να κανει μια ενημερωση της αδειας ή ότι  αλλο ζητουσαν τοτε

και να κανει τροποποιηση της συστασης και να δειχνει δυο ΟΙ...

 

Αυτος ηταν μοναδικος ιδιοκτητης

ειχε κρατησει χιλιοστα για το υπογειο...εκοψε ενα τμημα του ισογειου το προσθεσε στο υπογειο σαν εισοδο

και  ολα καλα..και  ανθηρα...

 

 

να μιλησεις με  τον συμβ/φο  του πελατη σου..."μηπως"  εχει καμμια ιδεα...

 

παντως  "διαμερισματωση" δεν εχεις

 

και εχεις προβλημα πού βρεθηκαν τα  υπολοιπα 15 και εγιναν τα 75...σε 90...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM την κατάσταση την προσεγγίζεις πολύ καλά.

Υπάρχει σύσταση μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας, η ιδιοκτήτρια του 86' έχει σύμφωνα με την καινούργια κάτοψη 75τμ αλλά στο πίνακα ποσοστών της αναλογεί το ποσοστό από τα 95τμ(της άδειας). Το κομμάτι του ισογείου που αποσπάστηκε δεν το είχε ποτέ στην κατοχή της, εξαρχής στην πραγματικότητα ήταν διαχωρισμένο και το εκμεταλλεύονταν (νοίκιαζε) ο αρχικός ιδιοκτήτης που της πούλησε το κατάστημα.

Τώρα αυτό που λές στο τέλος, τα 75τμ φαίνοντα στην πρόχειρη κάτοψη του '86 οπου πλέον το σχήμα του καταστήματος είναι αλλίως από αυτό της άδειας (αφού λείπει το κομμάτι που αποσπάστηκε) αλλά και πάλι από ότι κατάλαβα οι διαστάσεις είναι πειραγμένες και βγαίνει μικρότερο από αυτο που μετράω εγώ, δλδ τα τετραγωνικά του τμήματος που έφυγε δεν δικαιολογούν το κατάστημα να έγινε από 95τμ σε 75τμ.

Η συμβολαιογράφος εντωμεταξύ περιμένει την δικιά μου βεβαίωση για να προχωρήσει στη μεταβίβαση δεν απαιτεί να αλλάξει κάτι. Αλλά ακόμη και εγώ να την έδινα την βεβαίωση, έτσι όπως είναι τα πράγματα  φαίνεται ότι η ιδιοκτήτρια έχει ποσοστά που δεν της αναλογούν και τα χρησιμοποιεί άλλος έτσι δεν είναι? 

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

για να το ξεμπερδεψουμε οριστικα
1]αν  εγινε ενα πρωτο συμβολαιο  συστασης και μεταβιβασης με 90 τμ..
μετα δεν επιτρεπονταν να γινει μεταβιβαση με 75 λογω "νεωτερης καταμετρησης"
Επρεπε  πρωτα να γινει τροποποιηση  της συστασης

 

2] αν με το πρωτο συμβολαιο  [και  μοναδικο]   εγινε συσταση και μεταβιβαση για 75 τμ. δλδ διαφορετικο απο την αδεια που εδειχνε  90 τμ.....εχεις διαμερισματωση

και την τακτοποιεις με 500  ευρω + ό,τι άλλο υπαρχει

 

τα χιλιοστα δεν σε απασχολουν.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η περίπτωση 1]. Ο ιδιοκτήτης Α του οικοπέδου έκτισε την οικοδομη και το '79 έγινε το συμβόλαιο της σύστασης. Το 86 πούλησε ο Α στον πελάτη μου το ισόγειο κατάστημα αλλά στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας δεν αλλάζει η σύσταση, αλλάζει η κάτοψη και τα τετραγωνικα του καταστήματος με την προσάρτηση αυτής της "νεώτερης ακριβέστερης καταμέτρησης". 

Οπότε καταλήγουμε όπως είπες ότι διαμερισμάτωση δεν υφίσταται.

Με αυτά τα δεδομένα εγώ δίνω βεβαίωση ή όχι ? Υπάρχει κάποια άλλη οδός που μπορεί να ακολουθήσω για να λυθεί το θέμα?

 

Ο συμβολαιογράφος είναι της άποψης να γίνει κανονικά η μεταβίβαση πατώντας στο συμβόλαιο του '86  και να δώσω την βεβαίωση μιας και ο πελάτης είναι συγγενικό πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

 

Οταν γίνεται μεταβίβαση ΠΡΙΝ τον τελικό έλεγχο της οικοδομής,

δηλαδή όταν η κατασκευή είναι ημιτελής, απαιτείται και πάλι βεβαίωση και..... τι νόημα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η περίπτωση 1]. Ο ιδιοκτήτης Α του οικοπέδου έκτισε την οικοδομη και το '79 έγινε το συμβόλαιο της σύστασης. Το 86 πούλησε ο Α στον πελάτη μου το ισόγειο κατάστημα αλλά στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας δεν αλλάζει η σύσταση, αλλάζει η κάτοψη και τα τετραγωνικα του καταστήματος με την προσάρτηση αυτής της "νεώτερης ακριβέστερης καταμέτρησης". 

 

 

Οπότε καταλήγουμε όπως είπες ότι διαμερισμάτωση δεν υφίσταται.

Με αυτά τα δεδομένα εγώ δίνω βεβαίωση ή όχι ? Υπάρχει κάποια άλλη οδός που μπορεί να ακολουθήσω για να λυθεί το θέμα?

 

Ο συμβολαιογράφος είναι της άποψης να γίνει κανονικά η μεταβίβαση πατώντας στο συμβόλαιο του '86  και να δώσω την βεβαίωση μιας και ο πελάτης είναι συγγενικό πρόσωπο.

 

να πεις στον συμβ/φο οτι .."εγω εχω μια κατοψη στην αδεια που λεει  για ...90 τμ"

με βαση αυτη  σου δινω βεβαιωση...εσυ εχεις μια κατοψη σε ενα συμβολαιο που δειχνει...75  τμ

 

εγω θα σου φερω την κατοψη της αδειας που υπαρχει στην συσταση ΟΙ το ετος 1979.

και θα σου πώ οτι εχει διαφορά με την κατοψη του συμβολαιου του 1986..

 

κι΄ άαααν   δοσεις  εσυ σημερα την βεβαιωση   και  αυτο το  συγγενικο προσωπο θελησει μετα απο 2-3 χρονια να πουλησει...?????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα έχω την εξής παράδοξη περίπτωση όπου το κλιμακοστάσιο έχει πάρει μέτρα από την ιδιοκτησία μου. Ουσιαστικά έχει μεγαλώσει ο κοινόχρηστος χώρος και έχει μικρύνει το διαμέρισμα. Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε? Λογικά θέλει ένταξη στο Ν4178/13 για διαμερισματωση και μετά βεβαίωση νομιμότητας? γιατί θα χρειαστεί και καινούργια κάτοψη.

Link to comment
Share on other sites

για "υπερβαση της δομησης, καλυψης και υψους" μιλαει το αρθρο 3/1α/ii

 

το μικροτερο υπερ των κοινοχρηστων  δεν ειναι αυθαιρεσια

 

και δεν ειναι διαμερισματωση...αφου αυτη αφορα αυτοτελεις διηρημενους χωρους

 

θα γραψεις στις παρατηρησεις οτι το βρηκες μικροτερο κατα...τμ...λογω αυξησης του  διαδρομου...

 

 

[στην ταυτοτητα του ακινητου...τόοοοτε στο μελλον...θα λυσετε το προσβλημα  για τα κοινοχρηστα]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

 

Οταν γίνεται μεταβίβαση ΠΡΙΝ τον τελικό έλεγχο της οικοδομής,

δηλαδή όταν η κατασκευή είναι ημιτελής, απαιτείται και πάλι βεβαίωση και..... τι νόημα έχει;

δες αυτη την απαντηση απο τον τριανταφυλλο

 

http://www.michanikos.gr/topic/23392-Δήλωση-μηχανικού-για-μη-ύπαρξη-αυθαιρεσιών/?p=551822

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω και μια φωτογραφία που δείχνει σχηματικά τι συμβαίνει. 

Στην περίπτωση αυτή που ΄γινόταν τώρα τα συμβόλαια κανονικά τι προβλήματα θα συναντούσαν στον μέλλον αν για παράδειγμα ήθελαν όπως λές να το πουλήσουν??? Κ τελευταίο εγώ σαν μηχανικός μπορώ να τους προτείνω κάποιες εφικτές ενέργειες για να βρεθεί κάποια λύση?

 

Κ πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια...

post-19108-0-52660800-1405086685_thumb.png

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.