Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εχεις   μονο  "διαφορετικη διαρρυθμιση" .του 23/9

.[.λογικο ειναι να "πανε" οι σωληνωσεις πιο "εκει"]

επομενως δεν εχεις προβλημα

 

επίσης

- εχεις το ενα αδειο...ειναι   οκ

 

- οσον αφορα το ιατρειο

δεν λες αν προκειται για οικοδομη "γραφειων"  ή "κατοικιων"

 

αλλά θεωρω οτι ...επιτρεπεται η χρηση διαμερισματων σαν ιατρεια...

 

ή -καλυτερα-  για μερικα "ειδη" ιατρειων

 

.[ σε αυτο..ας μας βοηθησει και καποιος φιλος...]
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχεις μονο "διαφορετικη διαρρυθμιση" .του 23/9

.[.λογικο ειναι να "πανε" οι σωληνωσεις πιο "εκει"]

επομενως δεν εχεις προβλημα

 

επίσης

- εχεις το ενα αδειο...ειναι οκ

 

- οσον αφορα το ιατρειο

δεν λες αν προκειται για οικοδομη "γραφειων" ή "κατοικιων"

 

αλλά θεωρω οτι ...επιτρεπεται η χρηση διαμερισματων σαν ιατρεια..[ σε αυτο..ας μας βοηθησει και καποιος φιλος...]

 

Καλησπέρα Δημήτρη.

 

Ναι αυτό. Έχω διαφορετική διαρρύθμιση. Δεν αλλάζουν μηχανολογικό. Οπότε απ αυτό είμαι οκ.

 

Η πολυκατοικία έχει τους 1-2-3 όροφο γραφεία κυρίως. Και στα σχέδια της οα υπάρχει κάτοψη τυπικού ορόφου (Β´ λύση)

 

Απο κει και πάνω έχει σίγουρα διαμερίσματα. Κάι σαν σχέδια έχει κάτοψη τυπικού ορόφου.

 

Αλλά δεν διευκρινίζει γραφεία-διαμερίσματα κλπ. Αν και νομίζω κ γω οτι στα διαμερίσματα μπαίνουν γράφεια.

 

Κάποιος ακομα για επιβεβαίωση;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ένας πελάτης θέλει να κάνει αποδοχή διαθήκης. Πρόκειται για ένα κατάστημα χτισμένο το 1959. Απ' ότι μου έχουν πει οι ιδιοκτήτες δεν υπάχουν αυθαιρεσίες.Υπάρχει οικοδομική άδεια. Μπορείτε να μου πείτε ποια ακριβώς είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθησω εγώ? Έχω ασχοληθεί μόνο με βεβαιώσεις αδόμητων και δεν ξέρω τι ακριβώς πρεπει να γίνει σε περίπτωση νόμιμου ακινήτου.

Ο συμβολαιογράφος θέλει:

1) Οικοδομική άδεια θεωρημένη από την πολεοδομία (δεν είναι πάντα θεωρημένες από την πολεοδομία οι οικοδομικές άδειες?Τι πρέπει να κάνω για να γίνει η θεώρηση?)

2) Βεβαίωση μηχανικού (απλώς συμπληρώνω ότι δεν υπάρχουν παραβάσεις και αυθαίρετες κατασκευές?)

3)Αργότερα θα κάνουν και μεταβίβαση του ακινήτου. Πρέπει να κάνω κάτι τώρα γι αυτό ή όταν το ζητήσουν βγάζω καινούρια βεβαίωση?

4)Θα κόψω ΑΠΥ  για όλη τη διαδικασία αλλά  το ΦΕΜ τι ακριβώς είναι? Πώς το συμπληρώνουμε?

 

Είμαι σίγουρη ότι όλα αυτά έχουν απαντηθεί κάπου στο φόρουμ αλλά το βιάζονται πολύ και δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω όλα οπότε αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας θα το εκτιμούσα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην αποδοχή δεν υπάρχει απαίτηση βεβαίωσης μηχανικού.

1. Αν δεν έχει ο ιδιοκτήτης θεωρημένη, θα ζητήσεις από την πολεοδομία θεωρημένο αντίγραφο.

2. Σου είπα παραπάνω

3. Η βεβαίωση έχει διάρκεια 2 μήνες...οπότε τους την εκδίδεις όταν απαιτηθεί.

4. ΦΕΜ προσωπικά δεν αποδίδω αφού δεν ελέγχεται ή θεωρείται κάτι από δημόσια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω θεωρημένο αντίγραφο από την πολεοδομία πρέπει να πληρωθεί κάποιο παράβολο? Υποθέτω ότι η παραπάνω διαδικασία δεν μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε πολεοδομία έτσι? Πρέπει να πάω στην πολεοδομία της περιοχής?Επίσης αν πάω και δω ότι υπάρχουν κάποιες αυθαιρεσίες ισχύουν όσα μου είπες παραπάνω ή τότε θα πρέπει να γίνει πρωτα νομιμοποίηση για την αποδοχή?

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Edited by vstarch
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω θεωρημένο αντίγραφο από την πολεοδομία πρέπει να πληρωθεί κάποιο παράβολο? ΟΧΙ, ΑΠΛΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ Υποθέτω ότι η παραπάνω διαδικασία δεν μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε πολεοδομία έτσι? Πρέπει να πάω στην πολεοδομία της περιοχής? ΜΟΝΟ Η ΟΙΚΕΙΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχουν παραβασεις που εγιναν προ της 28/7/11 ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ  οτι χρειαζεται ΠΡΩΤΑ νομιμοποιηση

για την περιπτωση σου -αποδοχη κληρονομιας-δεν απαιτειται βεβαιωση νομιμοτητας (σου απαντησε ο φαεθων)

διαβασε πρωτα τον 4178

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην αποδοχή δεν υπάρχει απαίτηση βεβαίωσης μηχανικού.

1. Αν δεν έχει ο ιδιοκτήτης θεωρημένη, θα ζητήσεις από την πολεοδομία θεωρημένο αντίγραφο.

2. Σου είπα παραπάνω

3. Η βεβαίωση έχει διάρκεια 2 μήνες...οπότε τους την εκδίδεις όταν απαιτηθεί.

4. ΦΕΜ προσωπικά δεν αποδίδω αφού δεν ελέγχεται ή θεωρείται κάτι από δημόσια αρχή.

οπως προείπε ο φαεθον

 

ουτε βεβαιωση ουτε τπτ...

τιν να την κανει την βεβαιωση???

Βεβαιωση θα χρειαστει ¨οοοταν γινει μεταβίβαση

 

η αποδοχη  δεν ειναι "μεταβιβαση"

 

αυτο που θελει η συμβ/φος ειναι

 

τα "σωστα" τμ.

θα τα μετρησεις θα  γραψει την δηλωση φορου κληρονομιάς στην ΔΟΥ και θα κανει την αποδοχη

 

οκ .....θελει και την αδεια για την παλαιοτητα...αλλα  αυτο μπορει να προκυπτει και αποτο συμβολαιοτου κληρονομουμενου ή απο άσλλα στοιχεια..

 

τεσπα...παρε και μια αδεια...δες και τις κατοψεις...

 

για να ξερεις στο "μελλον" τι ακριβως θα τακτοποιησεις...

 

οταν ο κληρονομος θα σου δωσει εντολη για τακτοποιηση---αν απαιτειται

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν για την αποδοχή δε μας ενδιαφέρει αν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Αυτό το κοιτάζουμε αργότερα όταν γίνει η τακτοποίηση. Αλλά αν υπάρχει αυθαιρεσία τα τετραγωνικά θα είναι διαφορετικά από την οικοδομική άδεια άρα πώς θα τα δώσει ο συμβολαιογράφος. Δεν είναι απαραίτητη η τακτοποίηση πρώτα?

Edited by vstarch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.