Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ο γενικός κανόνας (έστω και εκτός διατάξεων ν. 4178/13) είναι να γίνεται τοπογραφικό. Η συμβολαιογράφος μπορεί να κελαηδήσει στο πελάτη της, τις διατάξεις με βάση τις οποίες απαλλάσσεται το γήπεδο από το τοπογραφικό για την έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης, πλην όμως θα απαιτήσει (σίγουρα με αδόκιμο-παράτυπο τρόπο) να εξασφαλιστεί με κάποια σχόλια του μηχανικού στην Τ.Ε, όπως το ότι είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο και ότι είναι εκτος ΖΟΕ.

Συγνώμη αλλά η δουλειά μας πληρώνεται και δεν την χαρίζουμε . Το τοπογραφικό θα εξασφαλίσει την ίδια και τους εμπλεκόμενους.

Σίγουρα είναι ένα δώρο του νόμου για κάτι κήπους που η αξία τους είναι μηδαμινή, αλλά ο κίνδυνος πάντα καραδοκεί στις μεταβιβάσεις. 

σωστοι σε ολα..

και

ας μου επιτρεψετe και τις εξης σκεψεις,

μπορει να  λεει η συμβ/φος  "δεν θελω τοπογραφικο"

αλλά  προκειται να μεταβιβασθουν  δυο μη αρτια και μη οικοδομησιμα

και ενα "πιθανον" αρτιο και οικοδομησιμο

 

Αρα, "καποιος" πρεπει να δει  -και να πεί - τι συμβαινει με το γ' γηπεδο..και να το "βεβαιωσει"  με υπογραφη

 

Εξ αλλου για  να συνταξει και να υποβαλλει  τις  δηλωσεις ΦΜΑ για την εφορια  η συμβ/φος,  χρειαζεται να επισυναψει καποιο τοπογραφικο ή καποια  βεβαιωση για το αν ειναι ή οχι αρτιο και οικοδομησιμο..

 

[να μην πουμε για την περιπτωση που μπορει  να ειναι "ομορα" τα   τρια αυτα γηπεδα  και εκει που εχεις το γ'  αρτιο και οικοδομησιμο.....  αν τα μεταβιβασει με την "μια" και τα θεωρησει "ενα" μπορει να χασει και την  παρεκκλιση...]

 

Και ποιός θα ελεγξει ολα αυτα που απαιτουνται για ενα σωστο συμβολαιο..???

επομενως

ή κανουν το συμβολαιο "οπως αυτοι νομιζουν" χωρις την συμμετοχη σου

ή σε καλουν να συμμετασχεις  "επισημα"

 

στο μεταξυ,  δες   στα παρακατω   αρχεια,  για πόσα θεματα εισαι υπευθυνος να βεβαιώσεις...

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7713

 

http://www.notarius.gr/uploads/egiklioi2012/Egkiklios_SESSE_46.pdf

 

ωρες-ωρες... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.


έχω κατοικία εντός σχεδίου με αρχική άδεια το 1949 και προσθήκη Α ορόφου το 1955. Έχω επίσης χαρτί από τη πολεοδομία ότι κ οι δυο φάκελοι έχουν καταστραφεί. 


Εγώ τη νομιμότητα πως την ελένχω? από το σκαρίφημα των δυο στελεχών που έχουν στα χέρια τους?


Από συμβολαιογραφικά χαρτιά αν υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκδώσω μια βεβαίωση για διόρθωση συμβολαίου σε γήπεδο χωρίς αυθαιρεσία και χωρίς κτίσμα. Έχω κι εγώ ένα μερίδιο συνιδιοκτησίας. Εχω κάποια ζητήματα που με απασχολούν :
① Απαιτείται να δηλώσω αμοιβή για την έκδοση της βεβαίωσης από τη στιγμή που δε θα πάρω φράγκο?
(Αφήνω τα πεδία κενά κι όπου χρειαστεί να δηλώσω ποσό βάζω 0 μηδενική αμοιβή??)
② Επισυνάπτω το τοπογραφικό που θα κάνω και πάνω σε αυτό κάνω μνεία τον μοναδικού αριθμού ακινήτου που θα πάρω ? Ή απλά δηλώνω πάνω στο τοπογραφικό oτι δεν υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα? Για την επισύναψη εγγράφου (τοπογραφικό) βλέπω ζητάνε να συμπληρωθεί ΔΕΔΟΤΑ και αριθμός ορόφων. Αφού δεν υπάρχει κτήριο. Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω ορθά?
③ Αν έχουμε βγάλει βεβαίωση στο παρελθόν χωρίς την επισύναψη εγγράφου γίνεται να επισυνάψουμε εκ των υστέρων και αφού έχει γίνει οριστική υπαγωγή? (πάλι σε περίπτωση που δεν υπάρχει κτίριο και αυθαιρεσία).
④ Αν όχι θα πρέπει να ακυρώσουμε την παλιά βεβαίωση και με ποιον τροπο?

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ανταλλαγή τμημάτων γεωτεμαχίων και την βεβαίωση μηχανικού…
 
Συνάδελφος μου είπε σήμερα, ότι στην περίπτωση όπου θέλω να ανταλλάξω τμήματα γεωτεμαχίων μεταξύ τους, η βεβαίωση μηχανικού μπορεί να βγει, για τα μεμονωμένα τμήματα που ανταλλάσσονται μόνο και όχι για τα συνολικά γεωτεμάχια….π.χ. αν δεν έχουν κτίσμα, βγαίνει βεβαίωση μηχανικού περι αδόμητου, μόνο για το μικρό τμήμα που ανταλλασεται......
 
Μου είπε ότι το έχει τσεκάρει και με κάποιον συμβολαιογράφο και ότι το έχει κάνει….
 
Τι γνώμη έχετε;;;;;;
 
Δεν θα έπρεπε να εξετάσω συνολικά το γεωτεμάχιο, από την στιγμή που αποτελεί τμήμα αυτού;;;;;
 
Σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων.....

 

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στη παρούσα κατηγορία.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκδώσω μια βεβαίωση για διόρθωση συμβολαίου σε γήπεδο χωρίς αυθαιρεσία και χωρίς κτίσμα. Έχω κι εγώ ένα μερίδιο συνιδιοκτησίας. Εχω κάποια ζητήματα που με απασχολούν :

① Βάζεις μηδενική αμοιβή.

Δεν υπάρχει ακόμη υποχρέωση υποβολής τοπογραφικού για την έκδοση βεβαίωσης. Αναμένεται διαπιστωτική πράξη του ΤΕΕ. Στο τοπογραφικό που θα κάνεις δε χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα πέραν της δήλωσης βάση του Ν.651/77.

Μπορείς να υποβάλλεις αρχεία εκ των υστέρων, αλλά αυτό απαιτείται μόνο για δηλώσεις αυθαιρέτων, όχι για έκδοση βεβαίωσης.

 

 

panmyr, on 18 Sept 2014 - 13:13, said:snapback.png

Συνάδελφος μου είπε σήμερα, ότι στην περίπτωση όπου θέλω να ανταλλάξω τμήματα γεωτεμαχίων μεταξύ τους, η βεβαίωση μηχανικού μπορεί να βγει, για τα μεμονωμένα τμήματα που ανταλλάσσονται μόνο και όχι για τα συνολικά γεωτεμάχια….π.χ. αν δεν έχουν κτίσμα, βγαίνει βεβαίωση μηχανικού περι αδόμητου, μόνο για το μικρό τμήμα που ανταλλασεται......

 

Νομίζω ότι είναι σωστό, εφόσον το εμπράγματο δικαίωμα που μεταβιβάζεται αφορά τα τμήματα αυτά.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι σωστό, εφόσον το εμπράγματο δικαίωμα που μεταβιβάζεται αφορά τα τμήματα αυτά.

συμφωνώ.

και εχει συζητηθει προ 6μηνου..με εκεινα τα 26 στρ. απο τα οποία  ηθελε να μεταβιβασει τα 4 και λεγαμε οτι δεν θα παρει για τα  υπολοιπα 22...φυσικα κάποιοι  ελεγαν να παρει και για τα 4  και για τα 22..

 

δξ πώς κατεληξε τότε η υποθεση,

αλλά,

γνωμη μου  ειναι οτι,  ο νομος μιλαει για

"βεβαιωση σε δικαιοπραξια που εχει αντικειμενο την μεταβιβαση εμπραγματου δικαιωματος σε ακινητο"

 

Αυτος που μεταβιβαζει ενα τμημα...κανει δικαιοπραξια στο τμημα αυτο...στο υπολοιπο παραμενει απλα ιδιοκτητης χωρις να  κανει προς τον εαυτο του καποια πρόσθετη πραξη...

Επομένως,

για  αυτο που μεταβιβαζει απαιτει ο νομος βεβαιωση...

 

υγ

κι ας  θυμηθουμε- τηρουμενων  των αναλογιων - οτι

σε μια  4οροφη οικοδομη οροφοδιαμερισματων.., όπου δεν εχει γινει συσταση ΟΙ,

ο ιδιοκτητης μπορει να τακτοποιησει μονον το...εστω 1ο οροφο και να συστησει ΟΙ και να  παρει βεβαιωση και μεταβιβασει τον οροφο αυτο...

δεν απαιτει ο νομος την συνολικη τακτοποιηση της ολης οικοδομης...

Αυτο θα γινονταν μονον αν εκανε συσταση ΟΙ σε ολη την οικοδομη ή δικαιουται να το πραξει σε καθε μεταβιβαση.

.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι μηπως μπορει καποιος να ανεβασει το εγγραφο ή εγκυκλιο που αναφερει οτι Κτίσμα χωρίς στέγη, δεν λογίζεται ως κτίσμα, αλλά ως "ερείπιο".


 


ενω εχω δειξει ερειπιο χωρις στεγη σε τοπογραφικο και δινω βεβαιωση αδομητου , συμβοαλιογραφος δεν το δεχεται. διοτι λεει θελει τακτοποιηση το ερειπιο δηλαδη οι 4 τοιχοι.


Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνo καν για την απάντηση Vagioti.

Με ποιό τρόπο θα το μάθουμε όταν γίνει η διαπιστωτική πράξη του ΤΕΕ ? Πως θα μπορέσω να απδείξω σε συμβολαιογράφους που το ζητάνε οτι δεν έχει ξεκινήσει αυτή η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι μηπως μπορει καποιος να ανεβασει το εγγραφο ή εγκυκλιο που αναφερει οτι Κτίσμα χωρίς στέγη, δεν λογίζεται ως κτίσμα, αλλά ως "ερείπιο".

ενω εχω δειξει ερειπιο χωρις στεγη σε τοπογραφικο και δινω βεβαιωση αδομητου , συμβοαλιογραφος δεν το δεχεται. διοτι λεει θελει τακτοποιηση το ερειπιο δηλαδη οι 4 τοιχοι.

 

Η γνώμη μου είναι ότι, προφανώς δεν θεωρείται "κτίριο" όταν δεν έχει στέγη (είναι είτε "ερείπιο", είτε "ημιτελές"), αλλά αυτό που κυρίως σε ενδιαφέρει είναι ότι, αν δεν υπάρχει ΟΑ, τότε αυτή και μόνο η "κατασκευή" (που έχει απομείνει, οι τοίχοι δηλαδή κ.λπ.) είναι αυθαίρετη και πρέπει να ρυθμιστεί. Δηλαδή, δεν εκδίδεται βεβαίωση 4178 για "αδόμητο".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.