Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ.

Αρα θα πρέπει να ενεργοποιηθεί ο συνάδελφος που έκανε την δήλωση του 4014, μιας και θα είναι περίεργο να του ζητήσω να παραιτηθεί από την μεταφορά για να την κάνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο συνάδελφος ή ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμούν να συνεχίσουν τη συνεργασία τους, εύκολα μπορείς μέσω ψηφιακού αιτήματος και με τις σχετικές υπεύθυνες δηλώσεις, να αναλάβεις τη μεταφορά και την οριστική υπαγωγή της δήλωσης με τα δικαιολογητικά που απαιτεί ο νόμος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικώς το κάνεις αφού συμφωνήσει ο συνάδελφος να μην ξεχάσεις την "αμοιβή σου" γι' αυτό......

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να 'ξερες φίλε μου πόσοι "συνάδελφοι" κάνουν δωρεάν τη μεταπήδηση στον 4178, όχι μόνο τις δικές τους δηλώσεις του 4014, αλλά με πολύ μικρό σχετικά κόστος (π.χ. 300 ευρώ) κι άλλων συναδέλφων που δεν τα βρίσκουν στο ποσό της αμοιβής με τους ιδιοκτήτες, αδιαφορώντας για τις όποιες ευθύνες.....

 

P.S. Και μετά ψάχνουν να βρουν λεφτά να πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο Ιάσονα. Μπορεί η σημερινή κατάσταση να επιτρέπει να γίνονται διάφορες "εκπτώσεις" λόγω έλλειψης ελέγχων κλπ, όμως κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον, ίσως ζητηθούν και αποδοθούν ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας και πιστεύω ότι ο ωχαδερφισμος στον κλάδο μας είναι φαινόμενο με το οποίο έχει εμποτιστεί κυρίως η παλαιά γενιά μηχανικών. Όσοι νεότεροι το κάνουν, το κάνουν από άγνοια κινδύνου. Όσον αφορά τις αμοιβές, ξέρω ότι δεν πρόκειται να μιλήσετε ανοιχτά και δημόσια στο φόρουμ αλλά τουλάχιστον δώστε μία τάξη μεγέθους για τις τακτοποιήσεις 4178. Καταλαβαίνω ότι το κόστος ποικίλει ανάλογα με την κατηγορία και τα αντίστοιχα απαιτούμενα δικαιολογητικά ή το πόσο είναι μπλεγμένη μία κατάσταση, αλλά κατα τη γνώμη σας ποιό είναι το κατώτατο εν τοις πράγμασι οικονομικό όριο κάτω από το οποίο δεν θα πεφτατε ποτέ για μία τακτοποίηση.

Εγώ για παράδειγμα μέχρι στιγμής δεν έχω πέσει κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο, το οποίο για να το καταλάβουν μόνο οι μηχανικοί, θα πω ότι η έκπτωση για να προκύψει το συγκεκριμένο όριο, επί της νόμιμης για νέο μηχανικό, ποτέ δεν ήταν μεγαλύτερη του 45%-50%. Το θεωρείτε πολύ ή λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μου έχει ζητηθεί να βγάλω μία βεβαίωση περί αυθαιρεσιών του Ν.4178 για ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας.

(Με το διαμέρισμα όλα καλά.)

Ο ενδιαφερόμενος θέλει να πουλήσει/μεταβιβάσει στο τέκνο του το ποσοστό του (65% επί του συνόλου του διαμερίσματος).

Το υπόλοιπο 35% ανήκει σε 10 διαφορετικούς δικαιούχους (με διαφορετικά ποσοστά ο καθένας)! 

Στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας αναφέρονται τα ονοματεπώνυμα και των 11 δικαιούχων, καθώς και τα πατρώνυμα και μητρώνυμα, αλλά όχι τα ΑΦΜ, διευθύνσεις κατοικίας και στοιχεία επικοινωνίας τους.

Τα στοιχεία επικοινωνίας τους δε, δεν τα έχει ο ενδιαφερόμενος, καθώς δε διατηρεί επαφές μαζί τους.

Τι κάνω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο, τις ιδέες και τις προτάσεις σας.

 

 

 

Παρακαλώ να γίνεται έλεγχος θεμάτων
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.