Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η βεβαίωση έχει σημείο για υπογραφή ...απαιτείται και σφραγίδα;;;

(έχω μπλέξει με μία τυπολάτρισσα συμβ. και θέλω να της τεκμηριώσω ότι δεν απαιτείται......)

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω λίγο,

 

εφόσον η βεβαίωση εκδίδεται από το σύστημα του ΤΕΕ

με δικό μου μοναδικό κωδικό

αυτό δεν αποτελεί τεκμήριο γνησιότητας από μόνο του;;;

Link to comment
Share on other sites

ότι βγήκε από το σύστημα θεωρητικά μπορεί να μην θέλεις να το υπογράψεις

 

πχ έκανα δήλωση αυθαιρέτου  αλλά δεν θέλω να υπογράψω βεβαίωση γιατί δεν έχει δασαρχείο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

από τα παραπάνω που έχω διαβάσει, θα ήθελα να επιβεβαιώσω μαζί σας τον σωστό τρόπο αντιμετώπισης δύο διαφορετικών υποθέσεων για τις οποίες μου ζητείται η έκδοση βεβαίωσης μηχανικού.

 

Περιπτωση 1η. Σε οικόπεδο εντός οικισμού <2000 κατοίκων υπάρχει μονώροφο κτίριο (ισογειο κατάστημα + κατοικια στον όροφο), για το οποίο το έτος 2004 έγινε πιστοποίηση νόμιμου περιγράμματος ως προυφιστάμενο του '55 από την Πολεοδομία. Το τοπογραφικό της πιστοποίησης και το αντίστοιχο διάγραμμα κάλυψης συμφωνεί με την σημερινή υφιστάμενη κατάσταση.

Ως εκ τούτου, εκδίδω βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση ακινήτου : "στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια"

 

Περίπτωση 2η. Σε οικόπεδο εντός οριοθετημένου οικισμού και ειδικότερα σε τμήμα του οικισμού με εγκεκριμένο σχέδιο, υπάρχει ισόγεια κατοικία, που σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη, και τον τίτλο ιδιοκτησίας (γονική παροχή) είναι από το 1946 . Και η αυτοψία μου, άλλωστε, κρίνοντας από τα υλικά κατασκευής δεν μαρτυρά κάτι διαφορετικό. Οι πρώτες συνδέσεις ηλεκτροδότησης στο χωριό έγιναν το 1957. Αν τελικά καταλήξω στην βεβαιότητα οτι είναι προυφιστάμενο του 1955 (η έρευνα συνεχίζεται), η βεβαίωση που θα εκδώσω θα λέει : "ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 1 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 2 του παρόντος" .

 

Συμφωνείτε με τους δύο τύπους βεβαίωσης?

Link to comment
Share on other sites

 "ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 1 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 2 του παρόντος" .

 

 

 

Τα προ 55 ανήκουν στις εξαιρέσεις. Μεγάλη προσοχή απαιτείται στις μεγαγενέστερες του 55 κατασκευές (π.χ αντικατάσταση στέγης, νεα κουφώματα, βεράντες από σκυρόδεμα, κεραμοσκεπή στέγαστρα κλπ) οι οποίες οφείλουν να δηλωθούν προ βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Τα προ 55 ανήκουν στις εξαιρέσεις. Μεγάλη προσοχή απαιτείται στις μεγαγενέστερες του 55 κατασκευές (π.χ αντικατάσταση στέγης, νεα κουφώματα, βεράντες από σκυρόδεμα, κεραμοσκεπή στέγαστρα κλπ) οι οποίες οφείλουν να δηλωθούν προ βεβαίωσης.

 

Έχεις δίκιο που το σημειώνεις. Στην δικιά μου περίπτωση ευτυχώς δεν υφίσταται τέτοιο θέμα.

 

Συμπερασματικά (και με την προϋπόθεση οτι καμιά άλλη εργασία δεν έγινε μετά το 55) :

 

σε κτισμα προ του 55 με πιστοποίηση απο Πολεοδομία, τότε η βεβαίωση θα αναφέρει οτι στο ακίνητο δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές , ενώ

 

σε κτίσμα προ του 55, η βεβαίωση θα αναφέρει οτι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 1

Link to comment
Share on other sites

και στις δυο περιπτώσεις αναφέρεις το ίδιο. Οι εκτελεσμένες αυθαιρεσίες εμπίπτουν στις εξαιρέσεις. Προ 55 είναι και στις δυο περιπτώσεις. Η πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος δεν σημαίνει οικοδομική άδεια, εκτός και αν στην ίδια διοικητική πράξη υπάρχει και Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.