Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πήγα για βεβαίωση σε ρυθμισμένο με 4178 άλλου συναδέλφου...ο νεος ιδιοκτήτης πελάτης μου το ξαναμεταβιβάζει στα παιδιά του

 

Το ερώτημα είναι το 2% μετρά απότι ρύθμισε ο συνάδελφος?

Κάτι τοιχοποιες είναι μεγαλύτερες 2-3εκ χωριάτικος σοβάς

Αλλά το βασικό είναι ότι βάση αδείας είναι 290 καθαρο 20 εκ παχος πλακας και τακτοποίησε με κατηγορια 3 δλδ σύνολο 310+5%=325.5

Εγώ καθαρο βγάζω 296 και από πάτημα ανω πλατυσκαλου μέχρι ορόφου αλλά και από το κάτω μέρος 328 με 329

Βασικά το ρωτάω γιατί είναι στο ΜΕΓΙΣΤΟ του 5% της κατ 3 και αλλιώς θαπρεπε να το παει χωρις ΥΔ με ΥΥ όλητην επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Το 2% δεν είναι από ότι μέτρησε ο συνάδελφος, είναι από την άδεια. Από την άλλη αν μέτρησε απ' έξω το έδαφος/διαμόρφωση είναι σχεδόν απίθανο να είναι κατασκευασμένη με τέλειο αλφάδιασμα. Αν βρήκε σε κάποιο σημείο και μέτρησε σύνολο 326 αντί για 329 στο άλλο σημείο που έλεγξες εσύ, δικαιολογημένα το πήγε κατηγορία 3.

3εκ είναι εντός των ανοχών μετρήσεων.... προσωπικά δεν θα το πείραζα.

 

ΥΓ Αν του λείφτηκε και μισό φορτηγό χώμα (δεν ξέρω αν είναι η περίπτωσή σου), βγαίνουν από εκεί τα 3 εκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.
 
Θα ηθελα να ρωτήσω το εξής:
 
Για οριζοντια ιδιοκτησια για την οποια εγινε Οριστικη Υπαγωγή στον Ν.4178, αλλά δεν εγιναν τα συμβολαια εντος του διμηνου  απο την ημερομηνία της αυτοψίας. Μπορω να αιτηθώ 'Επαναφορά κατάστασης δήλωσης από " Οριστική " σε " προσωρινή υπαγωγή'' και στο πεδίο «Περιγραφή» των βασικών στοιχείων να αναγράψω τη φράση «ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ – ∆ΕΝ ΕΧΕΙ ∆ΟΘΕΙ ΣΕ ΧΡΗΣΗ » και να αλλάξω την ημερομηνία αυτοψιας, μετα απο νεα αυτοψια?
Αν οχι πρεπει να κανω νεα δήλωση του 4178?
 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κάνεις μια καινούργια δήλωση 

(και εκδίδεις τη Β.Μ που αφορά τακτοποιημένους χώρους

αναφέροντας ότι ρυθ.κε με την ....δήλωση)

Link to comment
Share on other sites

Σε οριζόντια ιδιοκτησία η μόνη αυθαιρεσία είναι μετατροπή μπαλκονόπορτας (στην όψη προς τον ακάλυπτο) σε παράθυρο και αντίστοιχα μετατροπή του μικρού μπαλκονιού σε μη βατό προστέγασμα.

Θα δίνατε βεβαίωση αναφέροντας όμως την παράβαση στην Τ.Ε.;;;;;

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν ισχύει ότι δεν είναι απαραίτητο το 100% των ιδιοκτητών μια και έχω μεταβίβαση του 50% μίας μητέρας στον ένα γιο και δεν θέλει να το μάθει ο άλλος που έχει το υπόλοιπο 50%

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά η παράβαση είναι η αλλαγή όψης λόγω της κατασκευής παραθύρου αντί για πόρτας. Η παράβαση αυτή δεν δημιουργεί Υ.Δ, ΥΚ, Υ.Υ και αλλαγή χρήσης, οπότε μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση. Από την προαναφερθείσα παράβαση, ο εξώστης δεν δύναται να χρησιμοποιείται ως τέτοιος, εκτός και αν κάποιος πηδάει από το παράθυρο. Πρωτογενής παράβαση δεν είναι αφού η επιφάνεια του παραμένει ως αυτή που εγκρίθηκε. Δευτερογενώς θα μπορούσε να πει κανείς ότι αποτελεί παράβαση αφού πλέον εμποδίζεται η χρήση του για προσωρινή παραμονή ανθρώπων και προσπέλασης από τους άλλους χώρους του διαμερίσματός. Όμως στα πλαίσια του ν. 4178 (αλλά και του ν. 4014) δεν εξετάζονται ντόμινο παραβάσεις, οπότε έχω τη γνώμη ότι μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση κάνοντας αναφορά στην Τ.Ε για την αυθαιρεσία, ώστε να θεωρηθεί ότι έχουν λάβει γνώση όλοι οι εμπλεκόμενοι και ιδιαιτέρως ο αγοραστής.

Η μητέρα έχει το 100% της επικαρπίας και οι δυο γιοί από 50% της ψιλής κυριότητας έκαστος?

Πάντως η έκδοση βεβαίωσης δεν σχετίζεται με ιδιοκτησιακό δικαίωμα αφου ακόμα και αν κάποιος με ποσοστό συνιδιοκτησίας θέλει να το μεταβιβάσει μπορείς να τον βάλεις στην ηλεκτρονική εφαρμογή ως ιδιοκτήτη με 100% και στα σχόλια να αναφέρεις ότι ο τάδε καταχωρήθηκε για συστημικούς λόγους εφαρμογής με ποσοστό 100% που αφορά στο τάδε ποσοστό κυριότητας

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό σου με βρίσκει σύμφωνη αν και σίγουρα θα προτιμούσα οι άνθρωποι να είχαν την οικονομική δυνατότητα και να έκανα την τακτοποίηση.

 Η μητέρα έχει την πλήρη κυριότητα του 50% και αυτό θέλει να μεταβιβάσει και θέλω να αποφύγω την Υ.Δ. από τον γιο που έχει το άλλο 50%.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.