Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλημερα,σε εξ αδιαιρετου ακινητο,ο ενας εκ των συνιδιοκτητων μεταβιβαζει το μεριδιο του στο εγγονι του.

Στη δηλωση μπορω να βαλω μονο τον  ενα συνιδιοκτητη,που μεταβιβαζει το μεριδιο του,ως κατεχοντα το 100% του 1/6 εξ αδιαιρετου ?με σχετικη αναφορα στις παρατηρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Nαι.

 

P.S. Εκεί που λες "δήλωση" μάλλον εννοείς "βεβαίωση 4178" έτσι δεν είναι;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Nαι.

 

P.S. Εκεί που λες "δήλωση" μάλλον εννοείς "βεβαίωση 4178" έτσι δεν είναι;

σωστα ,βεβαιωση για μεταβιβαση του μεριδιου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

είμαι νέα μηχανικός και χρειάζομαι τα φώτα σας!
Για μία μεταβίβαση ακινήτου θέλω να βγάλω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας.Το ακίνητο είναι ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία του '66. Πήρα τα σχέδια από την πολεοδομία και έλεγξα αν όλα είναι σύμφωνα με τα σχέδια. Διαπίστωσα τα εξής:
1) Στο σχέδιο της κάτοψης υπήρχαν 2 χωριστά μπαλκόνια, όμως τελικά κατασκευάστηκε ένα ενιαίο μεγαλύτερης έκτασης και από αυτά τα δύο μαζί.(Αυτό όμως έγινε από τότε που κατασκευάστηκε η οικοδομή. Σε όλους τους ορόφους έχει γίνει το ίδιο).
2) Το κούφωμα του δωματίου βρίσκεται σε διαφορετικό τοίχο από ότι θα έπρεπε να είναι με βάση τα σχέδια της πολεοδομίας.
3) Τέλος, ένας τοίχος του δωματίου που βρίσκεται σε επαφή με το κλιμακοστάσιο είναι λίγο πιο έξω προς τη μεριά του κλιμακοστασίου. Επομένως το δωμάτιο είναι ελαφρώς πιο μεγάλο σε σχέση με τα σχέδια. Τα καθαρά τετραγωνικά βάση των εγκεκριμένων σχεδίων είναι 35 τ.μ., αλλά από δικές μου μετρήσεις είναι 38 τ.μ. 
Όλες οι παραπάνω διαφορές ουσιαστικά έγιναν κατά την κατασκευή της οικοδομής. Εγώ μπορώ κανονικά να βγάλω τη βεβαίωση περι μη αυθαιρεσίας ή θα πρέπει να δηλώσω κάτι ως αυθαίρετο? 
Ξέρω ότι μπορεί οι ερωτήσεις μου να είναι βλακώδης αλλά καθότι νέα στο επάγγελμα μου φαίνονται όλα βουνό!
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να εκδώσεις Βεβαίωση 4178 για μεταβίβαση του ακινήτου.

Πρέπει πρωτίστως το ακίνητο να υπαχθεί στον 4178 για να ρυθμιστούν οι αυθαιρεσίες που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντησή σας. Και οι τρεις περιπτώσεις δηλαδή αποτελούν αυθαιρεσία? 

Διάβασα στο νόμο 4178 ότι για την έκδοση βεβαίωσης περί μη αυθαιρεσίας θα πρέπει να πληρούνται τα εξής: "Στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια. 
Στη δική μου περίπτωση τι υπέρβαση έχω? Υπέρβαση κάλυψης λόγω του εξώστη? Βάση ΝΟΚ όμως δεν προσμετρώνται στην κάλυψη οι ανοιχτοί εξώστες. Σωστά?
Με βάση το άρθρο 9 το ακίνητο υπάγεται στην κατηγορία 3?
α) Αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 10%. Συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης και ανοικτοί εξώστες που υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης.
β) Αλλαγή έως 10% των διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών έως 2 μέτρα.
Θα τα δηλώσω στον 4178, θα πληρωθεί πρόστιμο από τον ιδιοκτήτη και έπειτα βγάζω τη βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας?
Link to comment
Share on other sites

Αν οι αυθαιρεσίες σου ήταν μόνο στον εξώστη και τα ανοίγματα ίσως θα μπορούσες να βασιστείς στο λεκτικό της βεβαίωσης ότι δεν έχεις υπέρβαση σε δόμηση κάλυψη και ύψος και να εκδόσεις βεβαίωση με σημείωση στα σχόλια για τις διαφορές σε εξώστη και ανοίγματα. (έχει συζητηθεί σε άλλο θέμα)

 

Το βασικό πρόβλημα όμως που έχεις είναι η κατάληψη τμήματος του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου. Αυτό πρέπει οπωσδήποτε να δηλωθεί και από τη στιγμή που θα κάνεις υπαγωγή θα δηλώσεις όλες τις παραβάσεις.

 

Η προέκταση προς το κλιμακοστάσιο θα δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης και για να την τακτοποιήσεις χρειάζεσαι συναίνεση άνω του 50% της οικοδομής. Εκτός αν έχεις σχέδια σύστασης που δείχνουν την πραγματική κατάσταση οπότε θεωρείται ότι η συναίνεση έχει δοθεί.

 

Για τους εξώστες και τα ανοίγματα θα ελέγξεις αν σε καλύπτουν τα οριζόμενα της κατηγορίας 3 που ανέφερες παραπάνω. Αν όχι θα τα δηλώσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό ως μια λοιπή παράβαση.

 

Αν μπορείς να αποδείξεις ότι όλες οι αυθαιρεσίες σου έγιναν πριν το 75 και η χρήση σου είναι κατοικία τότε μπορείς να δηλώσεις όλα τα παραπάνω σε ένα φύλλο καταγραφής κατηγορία 1 και θα πληρώσεις μόνο παράβολο 500 ευρώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.