Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

...

 

Η προέκταση προς το κλιμακοστάσιο θα δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης..

μια μικρή επισήμανση.... Γιατί υπέρβαση δόμησης? (το κλ/σιο είχει μετρήσει στον Σ.Δ., δεν είναι ΝΟΚ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έχει μετρήσει. Ωστόσο σε διάφορα θέματα που έχω παρακολουθήσει έχω δει ότι η επικρατούσα άποψη των συναδέλφων εδώ είναι να δηλώνεται ως υπέρβαση δόμησης.

Αλλιώς πώς;

Ίσως ως διαμερισμάτωση αλλά νομίζω ότι η έννοια της διαμερισμάτωσης αφορά τροποποίηση μεταξύ ιδιοκτησιων.

Link to comment
Share on other sites

σωστά,

 

μπορει να εχει μετρησει στον σδ...

αλλά απο κοινοχρηστος διαδρομος, εγινε χωρος κυριος του διαμερισματος...

 

προς υποστηριξη, παραθετω   αυτο απο τον ΝΟΚ

 

95. Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι σε κτίρια κατοικίας τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης, οι κουζίνες, τα γραφεία. Οι χώροι κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,65 μ..

96. Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι χώροι που δεν προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι χώροι κυκλοφορίας, διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια, χώροι υγιεινής, μηχανοστάσια, αποθήκες, χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων, κτίρια παραμονής ζώων.

 

 

υγ

και βεβαια  δεν ειναι διαμερισματωση, αφου αυτη αφορα "διαφορες" μεταξυ ΟΙ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είσαστε κατατοπιστικότατοι! 

Αν υπάρχουν σχέδια σύστασης θα υπάρχουν λογικά στο φάκελο της πολεοδομίας σωστά? Αν δεν υπάρχουν, τότε πως παίρνω τη συναίνεση του 50% της οικοδομής?

 

Για να αποδείξω ότι οι αυθαιρεσίες έγιναν προ του '75 το αποδεικνύω με αεροφωτογραφίες σύμφωνα με το άρθρο 7? Ωστόσο στις αεροφωτογραφίες δεν φαίνεται η επέκταση του κλιμακοστασίου ούτε και η αλλαγή στη θέση του κουφώματος. Αν φαίνεται θα φαίνεται μόνο ο εξώστης. Οπότε πως μπορώ να το αποδείξω? 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ο ΝΟΚ σε αντιπαράθεση με όλους τους προϋφιστάμενους ΓΟΚ δεν προσμετρά το κεντρικό κλιμακοστάσιο στα κτίριο στον Συντελεστή Δόμησης.

Αφού το θέμα αφορά υπαγωγή στον 4178/13 άρα αφορά κτίρια που έγιναν προ ΝΟΚ και ελέγχουμε την όποια υπέρβαση με την άδεια που είχε βγει για αυτά.

Όταν λοιπόν έχω σε εγκεκριμένα σχέδια άδειας ας πούμε 120τμ συνολική επιφάνεια ορόφου που προσμετρά στον ΣΔ. Κι ας υποθέσουμε ότι τα 20τ.μ. ήταν το κλ/σιο και τα 100τμ το διαμέρισμα.

Στην πράξη διαπιστώνω ότι συνολικά ο όροφος δεν έχει αλλάξει αλλα παραμένει στα 120 τμ

Το διαμέρισμα όμως έχει γίνει 125τ.μ. και το κλ/σιο 15τμ… δεν υπαρχει πολεοδομικά παράβαση υπέρβαση δόμησης.

120 ήταν 120 έμεινε.

Άρα ή θα το βάλει διαμερισματωση (αν δεν υπαρχει κονφλίτ με το λεκτικό) ή πιο καλά με αναλυτικό… οπότε πάλι είναι 500 αρικο το πρόστιμο.

 

(στο τέλος με τα αυθαιρετουντα θα ξεχάσουμε κι όσα ξέραμε)

 

 

 

 


εδιτ

 

.....

Αν υπάρχουν σχέδια σύστασης θα υπάρχουν λογικά στο φάκελο της πολεοδομίας σωστά?

 

Δεν είναι δεδομένο ειδικά η σύσταση. Μπορεί να βρείς μόνο τον τίτλο οικοπέδου. Μερικές πολεοδομίες έχουν άρνηση να δώσουν αντιγραφα τίτλων διότι χάνουν έσοδα οι συμβολαιογράφοι και τους έχουν στείλει ανακοινώσεις για αυτά.

...

 

Αν δεν υπάρχουν, τότε πως παίρνω τη συναίνεση του 50% της οικοδομής?

 

Υπάρχουν καλά νέα και κακά νέα για αυτό. Δεν είναι δική σου υποχρέωση να πάρεις συναίνεση που στην τελική γιατί να μιλάνε μαζί σου οι άλλοι συνιδιοκτήτες. Αλλά υποχρέωση του πελάτη σου να αποκτήσει τις απαιτούμενες συναινέσεις. αυτο ήταν τα καλά νέα.

 

Δεν επαρκεί το 50%. Αυτό τα κακά νέα.

 

 

... 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά και τα διαμερίσματα που βρίσκονται κάτω από το προς επιθεώρηση έχουν την ίδια παράβαση.. Επομένως γιατί να δώσουν τη συγκατάθεσή τους? Θα πρέπει και αυτοί να τα νομιμοποιήσουν.. Κι αν δεν επαρκεί το 50% τότε τι γίνεται? Δεν μπορούμε να το νομιμοποιήσουμε και επομένως δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί και πώληση! Σωστά?

Εκτός κι αν γίνει τώρα σύσταση και μπορέσουμε και προχωρήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Mar_Ka   "Εκτός κι αν γίνει τώρα σύσταση και μπορέσουμε και προχωρήσουμε?"

 

 

χμ

 

κατ αρχας εχει ηδη γινει συσταση ΟΙ με βαση τα συμβολαια πώλησης....

 

[καλυτερα να μην μιλησουμε για τροποποιηση της συστασης, η οποια απαιτει επισης να εχει προηγηθει η τακτοποιηση]

 

 Επομενως θα παρεις την κατοψη του διαμερισματος απο το συμβολαιο... ή απο το αρχειο του συμβ/φου

και, εάν εχει  γινει επεκταση στον διαδρομο  με το συμβολαιο και φαινεται εκει, τότε  τακτοποιεις χωρίς συναινεση

 

[με όποια υπερβαση προκρινεις...] :smile:

 

αλλως θα πας συμφωνα με τον κανονισμο και

 αν δεν υπαρχει κανονισμος  με συναινεση του 51%

 

 Αν ολοι εχουν την ιδια αυθαιρεσια, αυτο σε βοηθαει ωστε να συναινεσουν "ολοι για ¨ολους"

 

υγ

ζητα και καποια βοηθεια απο καποιον "κοντινο" συναδελφο  για τις λεπτομερειες......

 

εμεις εδω θα ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την αποψη οτι η καταληψη κλιμακοστασιου προς οφελος διαμερισματος υπολογιζεται με αναλυτικο προυπολογισμο αφου δεν εχω υπερβαση του σδ δομησης 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία απορία για το αν είναι πολεοδομική ή όχι η κατάληψη του κλιμακοστασίου, με το εξής σκεπτικό:

Έστω κτίριο, χωρίς σύσταση ΟΙ. Περίγραμμα, όψεις, ΦΟ, όλα όπως πρέπει για απλοποίηση σκεπτικού.

Η μόνη διαφορά, είναι ότι σε κάποια στάθμη του κτιρίου, ένας τοίχος πλήρωσης είναι μετατοπισμένος, έστω 30εκ, σε βάρος του διαδρόμου.

Προ εφαρμογής ΕΕΜΚ, αυτό δεν ήθελε άδεια. Μετά ήθελε ΕΕΜΚ και σε ΓΟΚ εποχή και σε ΝΟΚ εποχή, αλλά δεν άλλαζε κάτι στην δόμηση. (μικρές διασκευές δεν θίγουμε ΦΟ - άρθρο 22)

 

Αν στο παραπανω σενάριο κόψουμε το κτίριο σε ΟΙ, με σύσταση, τότε τμήμα του κοινόχρηστου το έχει πάρει διαμέρισμα. Μπορεί να τίθεται θέμα με την σύσταση και το ιδιοκτησιακό, αλλά δεν τίθεται θέμα αυθαιρεσίας, εκτός αν προκύπτει πρόβλημα με ελάχιστες απαιτήσεις διαστάσεων (κτιριοδομικός κλπ).

Σε αρκετές περιπτώσεις αυτές οι αλλαγές έχουν γίνει από την κατασκευή (πριν το μοιράσουν), οπότε αν θα έλεγε κάποιος ότι όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν συναινέσανε, μάλλον δεν παίζει.

 

Θα μπορούσε το σενάριο να λέει ότι ναι μεν δεν υπάρχει αυθαιρεσία, αλλά τα παραπάνω 30εκ, ανήκουν σε όλους και θα μπορούσε να αλλάξει η σύσταση.

 

Και πάνω σε αυτά έχω και την επιπλέον απορία: Αν οι αλλαγές αυτές έχουν γίνει σε κτίριο κατασκευασμένο μετά την εφαρμογή ΕΕΜΚ, τα κρίνουμε με τον ίδιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι η μετατόπιση αυτή του τοίχου επί της ουσίας προφανώς δεν προσαυξάνει τη δόμηση.

Είναι λάθος όμως η θεώρηση ότι άρα δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Γιατί αυθαιρεσία δεν αποτελεί μόνο η υπέρβαση δόμησης αλλά και άλλες αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν χωρίς άδεια και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου. Οπότε καταρχάς ναι έχεις αυθαιρεσία. Το πως θα την αντιμετωπίσεις και θα τη δηλώσεις είναι άλλο θέμα.

 

Είναι προφανές ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που έχουμε μικροκαταλήψεις κοινοχρήστων αυτές έγιναν εξ αρχής από την κατασκευή και αυτό φαίνεται. Θεωρώ κι εγώ παράλογο το να ζητείται συναίνεση γι αυτές τις περιπτώσεις αλλά δυστυχώς βάσει νόμου έτσι είναι. Κανονικά θα έπρεπε να βγει μια εγκύκλιος που να λεει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις που αποδεικνύεται ότι έγιναν εξ αρχης να το τεκμηριώνεις και να μη ζητάς συναίνεση αλλά μέχρι τότε..

 

Όσον αφορά τις ΕΕΜΚ δεν καταλαβαίνω ακριβώς τον προβληματισμό σου. Αν έχεις βγάλει ΕΕΜΚ για τις εργασίες διαρρύθμισης και είναι όντως έτσι τότε δεν υπάρχει αυθαιρεσία. η ΕΕΜΚ είναι κι αυτή ένα είδος άδειας. Ότι εργασίες έχουν γίνει με αυτήν είναι νόμιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.