Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σίγουρο αυτό?

 

Έχω την εντύπωση πως η Πιστοποίηση Νόμιμου Περιγράμματος ως προυφ. του 1955, που ζητάς και εκδίδεται από την Πολεοδομία, αφού έχεις υποβάλει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά επέχει θέση οικοδομικής αδείας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω περίπτωση ισόγειου κτιρίου καταστημάτων προ του 1975 με ΟΑ του 1969 για 115τ.μ. (η χρήση φαίνεται από τότε ως καταστήματα). Εκανα αποτύπωση και το κτίριο είναι 220τ.μ. εμβαδό που συμφωνεί με Ε9 και τίτλους του ιδιοκτήτη και που τεκμηριώνεται (ως περίγραμμα) και από αεροφωτογραφία του 1982. Εκδίδω κανονικά βεβαιωση χωρίς ρύθμιση? Το θέμα είναι ότι εκτος του στελέχους της αδειας δεν έχω άλλα έγγραφα ή σχέδια αδείας. Επίσης στο αρχείο της πολεοδομίας δεν υπάρχει τίποτα...

Edited by iakhos
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση χωρίς εγκεκριμένα σχέδια.

Συνάδερφε, είτε προχωράς σε ανασύσταση αρχιτεκτονικών εάν θεωρείς ότι δεν υπάρχει παράβαση, είτε ρυθμίζεις με τον 4178 εάν θεωρείς πως τα +105 τ.μ. είναι κατά υπέρβαση της οικοδομικής άδειας.

 

Ο έλεγχος που πραγματοποιούμε αφορά τη σύγκριση της αυτοψίας με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας (ούτε των συμβολαίων, ούτε του Ε9, ούτε των αεροφωτογραφιών)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση χωρίς εγκεκριμένα σχέδια.

Συνάδερφε, είτε προχωράς σε ανασύσταση αρχιτεκτονικών εάν θεωρείς ότι δεν υπάρχει παράβαση, είτε ρυθμίζεις με τον 4178 εάν θεωρείς πως τα +105 τ.μ. είναι κατά υπέρβαση της οικοδομικής άδειας.

 

Ο έλεγχος που πραγματοποιούμε αφορά τη σύγκριση της αυτοψίας με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας (ούτε των συμβολαίων, ούτε του Ε9, ούτε των αεροφωτογραφιών)

 

Σαφώς και θα πάει για ρύθμιση. Περισσότερο ρωτάω για επιβεβαίωση: το φύλλο της άδειας αναγράφει "ισόγειος οικοδομή" (ούτε κατάστημα ούτε κατοικία), φαντάζομαι εφόσον είναι κτίριο καταστημάτων (εως σήμερα) δεν μπαίνει με την καμία στην κατηγορία 1 ε; Θα πρέπει δηλαδη παρότι κτίριο προ του 75 να ενταχθεί στην κατηγορία 2 και να υπολογιστεί κανονικά το πρόστιμο σύμφωνα με την ΥΔ...

Edited by iakhos
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε εχθές από συμβολαιογράφο μια εγκύκλιος σύμφωνα με την οποία και να ρυθμίσουμε υπέρβαση σε κοινόκτητους χώρους σύμφωνα με το Ν.4178/13 με συναίνεση συνιδιοκτητών στο προβλεπόμενο ποσοστό, η μεταβίβαση πάλι φαίνεται να είναι αδύνατη!

 

παραθέτω το έγγραφο και αναμένω τις απόψεις σας.

Egiklios Syntonistikis 4-2016 - Afthereta.doc

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ηδη αυτο

 

http://www.michanikos.gr/files/file/1328-%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%BC%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CE%A0%CE%95%CE%9A%CE%91-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%AC%CE%BE/

 

και σημαινει οτι

 

μπορεις να κανεις  συμβολαιο  αν η καταπατηση φαινεται στο συμβολαιο   σου

Ομοιως μπορεις να κανεις συμβολαιο, ακομα και αν εχεις κανει καταπατηση κοινοχρηστου διαδρομου, χωρις   αυτο να φαινεται στο συμβολαιο,

αρκει να μεταβιβασεις το αρχικο διαμερισμα, σημειωνοντας οτι μεταβιβαζεται  "αυτη η συγκεκριμενη  ΟΙ" και γινεται μνεια οτι εχει τακτοποιηθει καταπατηση ...τμ. με την συναινεση του 51% κλπ

 

 

Αυτο που -προφανως - απαγορευεται ειναι να μεταβιβασεις 100 τμ. του διαμερισματος + 5 τα καταπατηθεντα=105 τμ.

και να δημιουργησεις νεα ΟΙ εμβαδου 105 τμ.

λιαπης γνωμοδοτηση.pdf

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Θέλω να βγάλω απλή βεβαίωση για μεταβίβαση ορ. ιδιοκτ. χωρίς αυθαιρεσίες.

 

Επειδή είναι η πρώτη θα παρακαλούσα για κάποιες διευκρινήσεις γιατί οι συνάδελφοι που ρώτησα δεν είχαν σε όλα την ίδια αποψη

 

Βάζω ΤΖ έστω και αν δε βγαίνει πρόστιμο;

 

Περνάω την αμοιβή μου στο σύστημα;

 

Χρειάζεται κάτι στην Τεχν. Έκθεση πέραν του ότι δεν εντόπισα αυθαιρεσίες κατά την αυτοψία;

 

Οι υπεύθυνες δηλώσεις των ιδιοκτητών είναι μόνο για δική μου χρήση;

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις ΤΖ, αμοιβή στο σύστημα όχι, εγώ στηνΤΕ κάνω μια συνοπτική περιγραφή του ακινήτου με αριθμο αδειας και που εκδόθηκε, υπεύθυνες δηλώσεις δεν κρατάω αφού θα μπούνε στο συμβόλαιο.. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις ΤΖ, αμοιβή στο σύστημα όχι, εγώ στηνΤΕ κάνω μια συνοπτική περιγραφή του ακινήτου με αριθμο αδειας και που εκδόθηκε, υπεύθυνες δηλώσεις δεν κρατάω αφού θα μπούνε στο συμβόλαιο.. 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.