Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

χρόνια πολλά και προσπάθησε να μη γράφεις με κεφαλαία!!λογικά πρέπει να τακτοποιήσεις σαν κατηγορία 3 το διαμέρισμα (αναστροφή εφόσον δεν παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις και στάθμη εδάφους περίπτωση ιε της κατηγορίας 3 στις κατηγορίες άρθρο 9) και μετά να δώσεις βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ killertomatp
 
αλλά
στο άρθρο 3 1.α. ιι)
στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζό-
ντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των
κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν
έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρ−
βαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της
ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς
άδεια

στη περίπτωση μου έχει κατασκευαστεί αυθαιρεσία ως προς τι? η αναστροφή του κτιρίου έχει να κάνει με τη κάλυψη?
και αν νομιμοποιήσω το διαμέρισμα ως προς την αναστροφή θα νομιμοποιηθεί όλη η πολυκατοικία ως προσ τηνα αναστροφή , δλδ το προστιμο βαραίνει μόνο τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος?μες τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες τι γίνεται?
και απο τι στιγμή που δεν μου ζητάνε καινούριο τοπογραφικό επειδή υπάρχει ήδη οριζόντια σύσταση και αν ο πελάτης δεν μου είχε πει για την αναστροφή πωσ θα το καταλάβαινα με το μάτι?
 
σορρυ αλλα δεν έχω τη σχετική εμπειρία σε αυτα τα θέματα!!!


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

για να κάνεις τον έλεγχο του διαμερίσματος ζητάς τουλάχιστον τοπογραφικό,τομή ,κάτοψη και τίτλους..αν δεν τα ζήτησες και προχώρησες σε έλεγχο τότε σκέψου ξανά τις ευθύνες αυτών που υπογράφεις (δεν αποτελεί δικαιολογία το δεν το είδα, δεν μου το είπε ο ιδιοκτήτης...).. στην προκειμένη περίπτωση επειδή η αναστροφή αφορά και τη δική σου ιδιοκτησία θα πρέπει να το τακτοποιήσεις ..επειδή δεν είναι διευκρινισμένο το θέμα της αναστροφής , θεωρώ ότι με συναίνεση η δήλωση θα μπορεί να καλύπτει και άλλους και ίσως κατόπιν συνεννόησης ο ιδιοκτήτης να μπορούσε να μοιραστεί το κόστος της τακτοποίησης..

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβως το ιδιο που μας απασχόλησε, οταν ένα κτίριο δεν κατασκευάστηκε στην σωστη θεση αλλά σε άλλη, με τις διαστάσεις του εγκεκριμένου.

Δίνεις βεβαιωση; Προσωπικά όχι χωρίς τακτοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι!!

 

Είμαι νέα μηχανικός και μου έχει τύχει η εξής περίπτωση: να εκδώσω βεβαίωση με μοναδικό στοιχείο ακινήτου τα τ.μ. του εμβαδού του από το Ε9 και το λογαριασμό της ΔΕΗ. Έχω πάρει όρους δόμησης και στέλεχος άδειας από πολεοδομία, και με τη δική μου αυτοψία η επιφάνεια είναι μέσα στις προβλεπόμενες αποκλίσεις. Ο υπόλοιπος φάκελος με τα σχέδια έχει χαθεί. Χρησιμοποιώντας αυτά τα στοιχεία είμαι καλυμένη??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!! 

 

Όχι δεν είσαι ΚΑΘΟΛΟΥ καλυμμένη!!! Θα πρέπει είτε να ψάξεις μέσω συμβολαιογράφων για κάποιο σχέδιο, είτε να πας για ανασύσταση.

1. γιατι δεν αρκει το στελεχος αδειας που δειχνει στα σχετικα πινακακια τα πολεοδομικα μεγεθη κ  σκαριφημα του εγκεκριμενου δκ?(μιλαμε για βεβαιωση μονο)

2.Σε δομημενο οικοπεδο  οπου θα εκδοθει βεβαιωση θα ζητηθει κ το υπερ τεε σχετικο ποσο?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αρκεί μόνο το στέλεχος της ΟΑ.

Για να γίνει αυτοψία απαιτούνται τα εγκεκριμένα σχέδια.

Αν δεν υπάρχουν ή έχουν χαθεί ή δεν μπορούν να βρεθούν πουθενά, τότε απαιτείται ανασύσταση του φακέλλου της ΟΑ (ολική ή μερική αναλόγως).

 

Για τις βεβαιώσεις δεν υπάρχει ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

απο που τεκμαιρεται  η υποχρεωτικοτητα ??και που κατατιθενται σχεδια για βεβαιωσεις??μηπως γινεται αν εμεις νομιζουμε  oτι ολα ειναι ενταξει??

χρονια πολλα Ιασονα!!!

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Η "υποχρεωτικότητα" προκύπτει από αυτό:

 

Την……………, κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο 

ακίνητο………………………………………………………………………………………. 

ιδιοκτησίας του ……………………………………………………..επί της οδού ………… 

αρ. …………. του ∆ήμου ………………………… και κατά την οποία μου επιδόθηκαν 

τα παρακάτω στοιχεία: 

1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας 

2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια 

3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο 

4. Τίτλους ιδιοκτησίας 

5. Νομιμοποιητικά στοιχεία 

6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι...

 

 

Σχέδια για βεβαιώσεις δεν καταθέτουμε πουθενά.

 

ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ  & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τώρα κάτι....

Λέγοντας Εγκεκριμένα Σχέδια, τι εννοεί;

Όλα τα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά; κατόψεις, όψεις, τομές και ΔΚ;

Link to comment
Share on other sites

μου επιδοθηκαν ... τα μελετησα ...βεβαιωσα αναλογα ..... δεν τα κρατησα .....τα επεστρεψα ..κοκ

Μηπως τελικα δεν ειναι απαραιτητα αλλα απλως χρησιμα ??

Παντα υπερ του πελατη λειτουργουντες  να τον παμε (χρονιαρες μερες )για ανασυσταση φακελλου για περιπτωση που ειναι φως φαναρι οτι ειναι οκ(λεμε)??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.