Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 Η άδεια εκδόθηκε αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω για να βγάλω βεβαίωση. 

Είναι υποχρεωτικό το ανέβασμα των μελετών της νομιμοποίησης?

Στον 4014

λέγαμε πως αφού τα σχέδια έχουν θεωρηθεί από την υπηρεσία

και έχουν την στρογγυλή σφραγίδα

δεν απαιτείται να τα ανεβάσουμε.

Αφού ήδη η πολιτεία έχει τις σωστές μελέτες (αυτές της νομιμοποίησης) στα αρχεία της υπηρεσίας της. Είναι ανάγκη να τις έχει και στο σύστημα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν έχεις τίποτα να χάσεις και ταυτοχρόνως είναι καλό για την "πληρότητα" της συγκεκριμένης δήλωσης να υπάρχουν και τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας νομιμοποίησης σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση-τσεκαρισμα:

 

Εκδοση βεβαιωσης 4178 για μεταβιβαση για διαμερισμα που η μονη αυθαιρεσια που εχει ειναι ΠΕΡΑΙΩΜΕΝΟΣ 3843   =  

Μπαινω απλα στο συστημα, συμπληρωνω στοιχεια, αφηνω κενα φυλλα καταγραφης και διαλγω Βεβαιωση περιπτωσης χωρων ρυθμισμενων με προηγουμενους νομους, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση-τσεκαρισμα:

 

Εκδοση βεβαιωσης 4178 για μεταβιβαση για διαμερισμα που η μονη αυθαιρεσια που εχει ειναι ΠΕΡΑΙΩΜΕΝΟΣ 3843   =  

Μπαινω απλα στο συστημα, συμπληρωνω στοιχεια, αφηνω κενα φυλλα καταγραφης και διαλγω Βεβαιωση περιπτωσης χωρων ρυθμισμενων με προηγουμενους νομους, σωστα?

 

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω παρομοια περιπτωση

περαιωμενο με 3843 υπογειο

και ξεμπαζωμα με 4014 χωρις ανεβασμενα σχεδια

κανω μεταπηδηση στο 4178. Τα του υπογειου τα αναφερω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια δήλωση αυθαιρέτου  για την οποία έχει πληρωθεί το 30%, αλλά έχουν περάσει οι δύο μήνες από την αυτοψία. Ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει σε μεταβίβαση. Για να γίνει έκδοση βεβαίωσης της περίπτωσης του αρθρ. 3 παρ. 1αiii, θα πρέπει να γίνει νέα δήλωση, με τη νέα ημερομηνία αυτοψίας.Τι στοιχεία εισάγω για αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

κατα την άποψη μου έχεις 2 επιλογές α)να κάνεις νεα δήλωση οπού θα βάλεις μηδενικό φύλλο καταγραφής και θα γράψεις στην τεχνική έκθεση ότι η βεβαίωση αφορά την τάδε δήλωση 4178  και β) στέλνεις μειλ στο ΤΕΕ σου γυρνάνε την προηγούμενη δήλωση σε υπαγωγή , αλλάζεις την ημερομηνία αυτοψίας και την ξανακάνεις τελική (έτσι γλιτώνεις τους διπλούς μοναδικούς αριθμούς ακινήτου)... διαλέγεις και παίρνεις 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια δήλωση αυθαιρέτου  για την οποία έχει πληρωθεί το 30%, αλλά έχουν περάσει οι δύο μήνες από την αυτοψία. Ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει σε μεταβίβαση. Για να γίνει έκδοση βεβαίωσης της περίπτωσης του αρθρ. 3 παρ. 1αiii, θα πρέπει να γίνει νέα δήλωση, με τη νέα ημερομηνία αυτοψίας.Τι στοιχεία εισάγω για αυτήν την περίπτωση;

 

Κάνεις νέα αυτοψία και βεβαιώνεσαι ότι, δεν υπάρχουν νέες ...παρεκτροπές.

Παίρνεις και καταστρέφεις την παλιά βεβαίωση 4178.

Συμφωνείς με τον ιδιοκτήτη την νέα αμοιβή σου γι' αυτή τη νέα βεβαίωση 4178 που θα εκδώσεις.

Βγάζεις τη νέα βεβαίωση 4178 με την ημερομηνία της νέας αυτοψίας σου (από την αρχή με τη γνωστή διαδικασία).

Αδιαφορείς για την παλιά (στο σύστημα).

Με αυτή τη νέα και με μια νέα εκτύπωση του 5σέλιδου pdf της δήλωσης μπορεί να κάνει συμβόλαια.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δωσει βεβαιωση για μεταβιβαση με τον 4014 μετα απο ολοκληρωμενη υπαγωγη κ επιλεκτικη τακτοποιηση (χωρις ανεβασμα δικαιολογητικων)

Ο νεος ιδιοκτητης δεν θελει να προχωρησει σε υπαγωγη στον 4178.ουτε να υπογραψει οτι δεν επιθυμει την μεταβαση.

Τι κανω?το παραταω?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.