Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Αριθμός Δηλώσεων του Ν.4178/2013


Recommended Posts

Γιατί μόνο για του προ του 75 κτίσματα με σύσταση

είναι υποχρεωτική η υποβολή μιας δήλωσης για κάθε  Ο.Ι

 

Για τα λοιπά κτίσματα κάνεις

είτε μια για κάθε Ο.Ι

είτε μία για πολλές Ο.Ι

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. 

Αναφερεσαι στην τελευταια παραγραφο της Κατηγοριας 1 στο αρθρο 9.

Δεν το ειχα παρατηρησει οτι αυτος ο περιορισμος αναφερεται ρητα μονο στην Κατηγορια 1.

Αρα, αν βρω και αλλες αυθαιρεσιες που με "πετανε εξω" απο την κατηγορια 1, μπορω να επιλεξω 1 ή περισσοτερες δηλωσεις.

 

Edit

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

η κατηγ 1 παραμένει και συνδυάζεται με κατηγ 1,2,3,4 ή 5

 

υπόψη

Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης µε άλλη χρήση (πλην κατοικίας) δεν πληρούν τις προϋποθέσεις υπαγωγής στην Κατηγορία 1 και υπάγονται στην Κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παραμενει η Κατηγορια 1 και συνδυαζεται με αλλες κατηγοριες αλλα η υπαρξη εστω και ενος φυλλου καταγραφης  με Κατηγορια 1 με υποχρεωνει στο να κανω 2 δηλωσεις και οχι μονο 1.

υ.γ. Για το 2ο που ρωτησα εκανα edit γιατι στην Εγκυκλιο 4 αναφερεται με σαφηνεια αυτο που εγραψες οποτε η ερωτηση ηταν περιττη. 

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς ότι, ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να το βάλεις αν δεν θέλεις "σώνει και καλά" Κατηγορία 1.....

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση και πειτε μου τι σας οφειλω. (δεν θελω αποδειξη)

Η ΑΔΕΙΑ αφορα κτιριο γραφειων με ισογεια καταστηματα και υπογειες αποθηκες.

Στο στελεχος της αδειας (στην πισω σελιδα) γραφει "ΕΙΔΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ - ΓΡΑΦΕΙΑ"

(ειναι αδεια προ1975)

 

Βλεπω στην ΕΓΚΥΚΛΙΟ 3, στο αρθρο 9, Κατηγορια 2 (στο 28, σελ. 9) να γραφει κατι για ΕΙΔΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ το οποιο δεν καταλαβαινω τι θελει να πει.

Εννοει οτι αν εχω αδεια με ΕΙΔΙΚΟ ΚΤΙΡΙΟ, δεν πρεπει να βαλω αλλαγη χρησης (απο ΒΧ σε ΚΧ στην περιπτωση μου) στην Κατηγορια 2 αλλα πρεπει να την υπολογισω με αναλυτικο? 

Η αναφερεται στην αλλαγη χρησης απο ΚΧ σε αλλη ΚΧ?  (τωρα που το ξαναδιαβαζω, σε αυτο αναφερεται...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς ότι, ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να το βάλεις αν δεν θέλεις "σώνει και καλά" Κατηγορία 1.....

ναι ΙΑΣΟΝΑ συμφωνώ δεν είναι υποχρεωμένος -μπορεί να το βάλει π.χ και στην 4 ή και 5, αλλά για πιο "ελαφρύ" πρόστιμο συμφέρει να το εντάξει στην 2 (αν όμως δεν έχει άλλες μεταγενέστερες του 1983, υπερβάσεις)

 

Clemenza

αν η αλλαγή χρήσης έγινε πριν το 1983 πάλι μπορείς να το εντάξεις στην κατηγ 2

( αυτή είναι η αλλαγή του Ν 4178 της κατηγ 3 -με την εγκ που αναφέρεις)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα


Εχω ενα διαμερισμα που εχει προκυψει απο τη συνενωση 2 οριζοντιων ιδιοκτησιων.


2 συμβολαια, 2 ΚΑΕΚ στο κτηματολογιο.


Κανω 2 δηλωσεις ή μονο 1?


υ.γ. Οι αυθαιρεσιες είναι Δ.Δ. ορόφου και αλλαγή όψης (όλες προ75)


 


 


Εdit:  Κανω 1 δηλωση αυθαιρετου και 1 δηλωση πουθα είναι βεβαιωση μηχανικου και θα λεει οτι οι αυθαιρεσίες εχουν συμπεριληφθει στην αλλη δηλωση?


Η μηπως επειδη ειμαι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 πρεπει υποχρεωτικα να κανω 2 ξεχωριστες δηλωσεις, αρα 2 ξεχωριστα 500αρικα...


Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.