Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία - Ανέκδοτα (σχετικά και μη...)


iovo

Recommended Posts

LyXar

ο Ψαραντώνης (αδερφός του Ξυλούρη) είναι μια πραγματικά ξεχωριστή περίπτωση ανθρώπου, από όσα ακούγονται εδώ κάτω για αυτόν.

Μια φορά τον σταμάτησε ένας τροχονόμος όταν πέρασε ένα φανάρι...

Του λέει ο τροχονόμος...ο οποίος κατάλαβε φυσικά ποιον έχει μπροστά του...

" Μωρέ Ψαραντώνη, δεν είδες το φανάρι??"

Και απαντά ο Ψαραντώνης:

" Το φανάρι το είδα...εσένα δεν είδα!!""

 

Σε μια άλλη περίπτωση, μου είπε ένας φίλος μου που ήταν μπροστά, ήταν σε ένα μαγαζί στην Αθήνα με κάτι φίλους. Εκεί του ζήτησε ο μαγαζάτορας να παίξει στο μαγαζί την επόμενη εβδομάδα μια μέρα που ήταν κενή. Συμφώνησε ο Ψαραντώνης και πιάνει το τηλέφωνο να πάρει την γυναίκα του να του στείλει αφίσες και λέει:

"Γυναίκα στείλε μου με το καράβι τις αφίσες που είμαι ΕΤΣΕ (έτσι δηλαδή, κάνοντας και την ανάλογη γκριμάτσα - πόζα συγχρόνως!)

Καταλαβαίνετε φυσικά τι έγινε εκεί μέσα με όσους τον έβλεπα να περιγράφει στην γυναίκα του μέσω τηλεφώνου κάνοντας γκριμάτσες!

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

 

Ξέρω Άρη και εγώ από Ηράκλειο είμαι.:P

 

Είναι όντως περίεργη η περίπτωση του.Άκου τι έχω ακούσει εγώ.

 

 

Μία φορά σε μία συναυλία τελείωσε ένα τραγούδι και περίμενε χειροκρότημα .Μετά από 10 sec,ενώ κανείς δεν χειροκρότησε,είπε "Μπράβο μου" και έπαιζε παλαμάκια.

 

Μία άλλη φορά ήταν λέει στα Ανώγεια και έπαιζε,και στο τέλος ενός τραγουδιού και ενώ έπαιζε λίγη ώρα,λέει:"Δεν πάμε μρε να θέσουμε???(να κοιμηθούμε δηλαδή)".Ωστόσο το κοινό το πήρε για αστείο και γέλασαν όλοι.Και παίρνει την λύρα του και φεύγει.ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

 

Δύο άλλα που είναι σίγουρα ανέκδοτα.

 

1)Ήταν ο Ψαραντωνης λοιπόν σε ένα καφενείο και καλαμπούριζε με την παρέα την καλή.Μια στιγμή κοιτάει το ρολόι του και λέει "Πάω να βγάλω το string τση (της) γυναίκας μου".

 

Και αποκρίνονται οι άλλοι "Γιάντα μωρέ εδά βρήκες και εσύ?!"

 

Και λέει και αυτός "Με κόβει μωρέ"

 

 

 

 

2)Ήταν ο Ψαραντωνης στο αμάξι και τον πιάνει φανάρι και ανοίγει το παράθυρο.Μια στιγμή βλέπει μία κυρία να σταματάει με το αμάξι της δίπλα στο δικό του και να ανοίγει και αυτή το δικό της παράθυρο.

Και της κάνει "Κουμπάρα,και εσύ έκλασες???"

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά κι έναν καιρό, η προοδευτική

σύζυγος αποφασίζει να κάνει δώρο

στον άντρα της μια επίσκεψη σε

στριπτιτζάδικο.

Φτάνουν στο strip club και ο πορτιέρης λέει στον

άντρα της, "Γειά χαρά

Κώστα! Τί κάνεις;"

Η σύζυγος τότε τον ρωτάει αν είχε ξαναπάει

σε αυτό το στριπτιτζάδικο,

αλλά ο Κώστας της λέει, "Όχι, απλά

πηγαίνουμε μαζί στο γυμναστήριο."

Όταν κάθησαν, η σερβιτόρα ρωτάει τον Κώστα

αν θα πάρει το...

συνηθισμένο του ποτό και του φέρνει τη

μάρκα ουίσκι που του αρέσει.

Η σύζυγος αρχίζει να υποψιάζεται ότι κάτι

δεν πάει καλά και τον ρωτάει:

- Από που και ως πού ήξερε η σερβιτόρα ποιό

ποτό πίνεις συνήθως;

- Έρχεται κι αυτή στο ίδιο γυμναστήριο και

μία φορά συζητάγαμε σχετικά

με ποτά κλπ

- Ας το καταπιώ κι αυτό, λέει η σύζυγος.

Μετά από κάποια ώρα έρχεται και μία stripper

στο τραπέζι τους, κάθεται

στα πόδια του, τον παίρνει αγκαλιά και του

λέει:

- Γειά σου Κωστάκη μου! Να σου κάνω το χορό

που σε τρελαίνει αγόραρε;

Η σύζυγος πλέον είναι έξω φρενών, αρπάζει

την τσάντα της και ορμάει

έξω από το στριπτητζάδικο.

Ο Κώστας τρέχει από πίσω της και την βλέπει

να μπαίνει σε ένα ταξί.

Πρωτού προλάβει η σύζυγος να κλείσει την

πόρτα, ο Κώστας προλαβαίνει

και μπαίνει μέσα στο ταξί μαζί της.

Προσπαθεί απεγνωσμένα να τα

μπαλώσει, λέγοντάς της πως η στριπτιτζού

τον πέρασε για κάποιον άλλο.

Η σύζυγος όμως δεν τον πιστεύει και αρχίζει

να του φωνάζει, να τον

βρίζει, τον χτυπάει όλο νεύρα.

Τότε γυρίζει ο ταξιτζής το κεφάλι του και

του λέει:

- Κωστάκη. πολύ

άγρια γκόμενα διάλεξες γι' απόψε :!:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ Ο ΝΩΕ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ...

 

Ο Κύριος φανερώθηκε στον Νώε και του είπε:

 

Σε ένα χρόνο θα ρίξω βροχή και θα σκεπάσω ολόκληρη τη Γη με νερό και θα καταστρέψω τα πάντα. Αλλά θέλω εσύ να σώσεις τους δίκαιους και ευσεβείς ανθρώπους και δύο ζώα από κάθε είδος που υπάρχει στη Γη. Σε προστάζω να χτίσεις μία Κιβωτό.

 

Και ο Θεός παραδίδει στον Νώε τα σχέδια για την Κιβωτό. Με φόβο Κυρίου ο Νώε παίρνει τα σχέδια και συμφωνεί να φτιάξει την Κιβωτό. Θυμήσου, είπε ο Κύριος, Πρέπει να έχεις τελειώσει την Κιβωτό και να έχεις μαζέψει όλα τα ζώα σε ένα χρόνο.

 

Ένα χρόνο αργότερα, αρχίζει να σχηματίζεται μια καταιγίδα και όλες οι θάλασσες της Γης έχουν φουρτούνα. Ο Θεός κοιτάει τι γίνεται και βλέπει τον Νώε να κάθεται στην αυλή του και να κλαίει.

 

Νώε! Ανακράζει, Που είναι η Κιβωτός;

 

Συγχώρεσε με Κύριε, παρακαλά ο Νώε, έκανα ό,τι μπορούσα αλλά αντιμετώπισα μεγάλα προβλήματα. Πρώτα-πρώτα έπρεπε να πάρω άδεια για την κατασκευή και τα σχέδια που μου έδωσες δε συμφωνούσαν με τον ισχύοντα κανονισμό. Χρειάστηκε να προσλάβω ναυπηγό και να ξαναγίνουν τα σχέδια από την αρχή.

 

Μετά βρέθηκα σε διαμάχη με το Λιμενικό για το αν χρειαζόταν η Κιβωτός σύστημα πυρασφάλειας, βάρκες και σωσίβια.

 

Μετά μου έκανε καταγγελία ο γείτονας μου, γιατί παραβίαζα λέει τα όρια δόμησης χτίζοντας την Κιβωτό στην αυλή μου, και έτσι χρειάστηκα άδεια και από την Πολεοδομία.

 

Είχα πρόβλημα και να βρω ξύλα για την Κιβωτό γιατί υπήρχε απαγόρευση υλοτόμησης για την προστασία της Πιτσιλωτής Κουκουβάγιας. Τελικά κατάφερα να πείσω την Υπηρεσία Προστασίας Δασών πως χρειαζόμουν το ξύλο για να σώσω τις κουκουβάγιες.

 

Αλλά όμως ο Οργανισμός Προστασίας Ζώων δεν με άφηνε να πιάσω κουκουβάγιες. Και έτσι δεν έχουμε κουκουβάγιες.

 

Μετά οι ξυλουργοί κατέβηκαν σε απεργία, αλλά κατάφερα να έρθω σε συμφωνία με το σύλλογο τους. Τώρα έχω 16 ξυλουργούς να δουλεύουν στην Κιβωτό, αλλά δεν έχω κουκουβάγιες.

 

Όταν άρχισα να μαζεύω τα υπόλοιπα ζώα, μου έκανε μήνυση μία ομάδα ακτιβιστών, γιατί θα έπαιρνα μόνο δύο από κάθε είδος.

 

Όταν ξεμπέρδεψα με αυτή τη μήνυση με ενημέρωσαν από το ΥΠΕΧΩΔΕ ότι δεν γινόταν να συνεχιστούν οι εργασίες αν δεν κάνω δήλωση για την επίδραση στο περιβάλλον του σχεδιαζόμενου κατακλυσμού. Δεν τους αρέσει η ιδέα ότι δεν έχουν αρμοδιότητα στις αποφάσεις του Δημιουργού του Σύμπαντος.

 

Μετά οι τοπογράφοι τους Στρατού απαίτησαν χάρτη της προτεινόμενης ροής των υδάτων του κατακλυσμού. Εγώ τους έστειλα μία υδρόγειο.

 

Αυτές τις μέρες προσπαθώ να λύσω ένα ζήτημα με την Επιτροπή Ισότητας, που λένε ότι κάνω διακρίσεις επειδή δεν θα πάρω ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε Εσένα, Κύριε.

 

Μου έστειλαν και αυτή την ειδοποίηση με δικαστικό επιμελητή ότι οφείλω φόρο και πρόστιμο γιατί δεν δήλωσα την Κιβωτό ως σκάφος αναψυχής.

 

Τώρα η εφορία έχει παγώσει τις καταθέσεις μου γιατί πιστεύουν ότι φτιάχνω την Κιβωτό για να φύγω από την χώρα για να μην πληρώσω φόρους.

 

Και ακόμη δεν έχει αποφασίσει το Συμβούλιο της Επικρατείας αν ο Κατακλυσμός είναι αντισυνταγματικός, αφού πρόκειται για θρησκευτική πράξη.

 

Πραγματικά, δεν υπάρχει περίπτωση να τελειώσω για τουλάχιστον 5 - 6 χρόνια.

 

Και τότε άρχισε να καθαρίζει ο ουρανός, να λάμπει ο ήλιος και να ηρεμούν οι θάλασσες. Το ουράνιο τόξο στόλισε τον ορίζοντα.

Ο Νώε κοίταξε τον Θεό με ελπίδα.

Κύριε, αυτό σημαίνει ότι δεν θα τα καταστρέψεις όλα;;;

 

Και απάντησε ο Θεός,

 

Μπα, δε βαριέσαι. Ας το κάνει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που ασχολούνται με θαλασσινά θέματα και τους φυσιολάτρες μηχανόβιους (theoTDM900, sundance κλπ) :

 

Που τον έχει τον @@ύτσο ο αστακός :?:

Link to comment
Share on other sites

Καλο! :lol:

Που το πετυχες;

Εχω κ εγω ενα ωραιο ανεκδοτο:

 

Ο Καραμανλής -ο θείος, ο συγχωρεμένος- τον καιρό της αυτοεξορίας του στο Παρίσι, είναι καλεσμένος σε δεξίωση από τον κολλητό του φίλο Ζισκάρ ντε Στέν στο Προεδρικό Μέγαρο...

Κάποια στιγμή τον επισημαίνει η τότε πανέμορφη ηθοποιός Μιλέν ντε Μονζώ και αφού ενημερώνεται ποιός είναι, τον πλησιάζει και προτείνοντάς του το χέρι του λέει:

- Μιλέν ντε Μονζώ !

Και ο Καραμανλής αγέρωχος της απαντά :

- Mιλέν Καραμανλή !....

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.