Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Έλεγξε με έναν σχετικό Μηχανικό αν οι "νόμιμες" αμοιβές για την συγκεκριμένη έκδοση Ο.Α. είναι <= 16500€. Εάν ισχύει τότε δεν οφείλεις .......

Δεν ισχυει κατι τετοιο πλεον. Η αγορα ειναι ελευθερη και μπορει να ζητησει ο κεθενα οτι θελει. Απλα αυτο που λες ειναι να δει αν πραγματι ειναι κοντα στην τιμη που βγαζει το προγραμμα των αμοιβων παλαιοτερων καιρων που ισχυαν οι αμοιβες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα 1,790 αφορούν επιπλέον επισκέψεις της στην πολεοδομία  με την δικαιολογία ότι  ταλαιπωρήθηκε  για να βγάλει την αδεια,παρολο που όταν μιλήσαμε πρώτη φορά για την άδεια μου πήρε 100ευρώ για να κοιτάξει και να μου πει αν βγαίνει η άδεια  , αν διαβάσεις αναλυτικά τις δημοσιεύσεις μου πιο πάνω τα αναφέρω αυτά...α,και με χρεώνει και κάτι φωτοτυπίες 85 εύρω.

 

 

Τα 100 ευρώ που σας ζήτησε,είναι η χρέωση της συνεδρίας και ο χρόνος που χρειάζεται για να ασχοληθεί σοβαρά με την υπόθεσή σας. Πολλοί συνάδελφοι το πράττουν στην πρώτη επίσκεψη στο γραφείο. Τώρα για τις φωτοτυπίες,είναι αρκετά άκομψο,συνήθως αυτό το κόστος εμπεριέχεται στην αμοιβή. Τα υπόλοιπα τα έχουμε ξανασυζητήσει.

 

Γίνομαι αδιάκριτος,αλλά από περιέργεια θα ηθελα να μάθω,πως επιλέξατε μηχανικό?

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 1,790 αφορούν επιπλέον επισκέψεις της στην πολεοδομία  με την δικαιολογία ότι  ταλαιπωρήθηκε  για να βγάλει την αδεια,παρολο που όταν μιλήσαμε πρώτη φορά για την άδεια μου πήρε 100ευρώ για να κοιτάξει και να μου πει αν βγαίνει η άδεια  , αν διαβάσεις αναλυτικά τις δημοσιεύσεις μου πιο πάνω τα αναφέρω αυτά...α,και με χρεώνει και κάτι φωτοτυπίες 85 εύρω.

1790 ! ακούγεται πολύ

πραγματικά έχει δυσκολέψει η κατανόηση των Πολεοδομικών θεμάτων

αν υπήρχε συμφωνητικό πιο πριν επιλύονται τα πράγματα

πάλι σχετικό είναι αν είναι ψηλές οι αμοιβές γιατί θα έπρεπε να δει κανείς τι περιλαμβάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι "νόμιμες" αμοιβές έχουν την ισχύ των αμοιβών αν δεν υπάρχει συμφωνητικό. Συνεπώς αν απευθυνθεί στο ΤΕΕ αυτές τις αμοιβές θα βγάλουν ότι πρέπει να πληρωθούν.

Το κακό είναι ότι συζητάμε για τις αμοιβές "λογιστικά" και όχι ποιοτικά, το οποίο όμως θα το δούμε εκ του αποτελέσματος με την ολοκλήρωση της κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

Τα 100 ευρώ που σας ζήτησε,είναι η χρέωση της συνεδρίας και ο χρόνος που χρειάζεται για να ασχοληθεί σοβαρά με την υπόθεσή σας. Πολλοί συνάδελφοι το πράττουν στην πρώτη επίσκεψη στο γραφείο. Τώρα για τις φωτοτυπίες,είναι αρκετά άκομψο,συνήθως αυτό το κόστος εμπεριέχεται στην αμοιβή. Τα υπόλοιπα τα έχουμε ξανασυζητήσει.

 

Γίνομαι αδιάκριτος,αλλά από περιέργεια θα ηθελα να μάθω,πως επιλέξατε μηχανικό?

 

Καλημέρα.

Καλησπερα,μας την συστησε μια φιλη και μας ειπε οτι ειναι πολυ καλη ,αλλα αυτο που με επεισε να την επιλεξω ηταν οτι στην αρχη μας εταξε οτι η αδεια θα βγει σε 2 μηνες τελικα εκανε 8, μας εδειξε κατι μεγαλα εργα (δεν ξερω κατα ποσο ηταν δικα της)και πειστηκα οτι εχει εμπειρια και θα μας εκανε καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτό που λες, τις εποχές που έτρεχαν μεγάλες αυθεντίες καταξιωμένες ζητούσαν τις τιμές ΤΕΕ Χ2 ή χ3 για έκδοση άδειας. Ομως πρέπει να δούμε και τι περιλαμβάνει η άδεια σου. Μελέτη και επίβλεψη πληρωμένα? Αν ναι σε έχει τσιμπήσει ελαφρά. Μόνο μελέτη πρόσεξε...

τις αμοιβές τις πλήρωσες? Την άδεια την έκδοσες? Επίβλεψη έχει πληρωθεί?

Και αλλαγή Μηχανικού μπορείς να ζητήσεις.

Και τα 1790 αν δεν είναι μέρος συμφωνίας να μην δώσεις.

Ακόμα μιλάμε το 2014 για ένα πελάτη που δίνει 11.500 να κάνει μια άδεια.

Και επειδή άλλαξε μια φορά το κτιριολογικό, σου ζητάει καπέλο άλλα 5.

Ακου κτιριολογικό τώρα, το διαμέρισμα των 40 το έκανε 60!

Γνώμη μου αδερφέ ότι βρήκε εφορο χωράφι η κοπέλα.

Κοίτα αν σου έχει πληρωμένη μελέτη- επίβλεψη.

Σύγκρινε το έργο τουλάχιστον με των 3sk , άν σου έπεσε βαριά η Zaha, και αν το Αρχιτεκτονικό έργο δεν πλησιάζει, οχι τα 16500, ούτε τα 1790 μην δώσεις.

Αλλά σου τονίζω, μπορεί να διαβάζει.

Μπορεί να σου είχε κάνει συμφωνία.

Μπορεί κάτι να μην έχει πληρώσει οπότε να σε κρεμάσει.

Δείξε ενός Συναδέλφου μου το φύλλο αδείας να δούμε τι έχει πληρωθεί.

 

 

Υποθέτω ότι έχεις δει την δουλειά του συναδέρφου και μπορείς να κρίνεις εάν τα χρήματα που ζητά είναι πολλά η λίγα επίσης μπορείς να εκτιμήσεις το κόστος εργασίας του κάθε μηχανικού πίσω από το πληκτρολόγιο και φυσικά ήσουν μπροστά στην συμφωνία του πελάτη με το μηχανικό του ώστε να ξέρεις τι ειπώθηκε.

 

Μήπως θα ήθελες να μπαίνουν οι πελάτες σου εδώ μέσα και να ρωτάνε εάν οι αμοιβές που ζητάς είναι ακριβές ή φτηνές και πόσο μεροκάματο βγάζεις?

Λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως αν μου έλεγες με ποιά ιδιότητα μου συνιστάς την αυτοσυγκράτηση ?

και επίσης αν έλεγες αν ήσουν εσύ μπροστά όταν συζητούσαν τις αμοιβές?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για προσθήκη, 

άρα με το καλημέρα έχει τα εξής:

Αποτύπωση φέροντος οργανισμού υπάρχοντος (ως προς την θέση και την γεωμετρία διατομών)

Μαγνητογραφίες

Κρουσιμετρίσεις

Έλεγχος μπετόν με ταχύτητα διάδοσης υπερήχων

Εξόλκευση ήλων

Μέτρηση ενανθράκωσης

Μέτρηση pH

Εφελκυσμός χάλυβα

 

Υπάρχει ενδεχόμενο να πήγε με ΚΑΝΕΠΕ (μπορεί προκειμένου να "έβγαινε" η προσθήκη να χρειάστηκε χαμηλή στάθμη επιτελεστικότητας)

όπου εκεί έχει επιπλέον υπολογιστικό φόρτο αλλά και καταστροφικούς ελέγχους. 

 

Ακριβές ιστορίες οι προσθήκες

αν δεν έχει κάνει ο ίδιος μηχανικός και το υπάρχον. Η τεκμηρίωση (προκειμένου να κοιμάται ήσυχος ο μηχανικός το βράδυ) κοστίζει...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Τι προσπαθείτε να κάνετε συνάδελφοι;

Χωρίς δεδομενα;

Πως κρίνετε δουλειά που δεν γνωρίζετε;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.