Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγώ θα την αναρτήσω την απάντηση μου για το θέμα του βιβλίου ΝΟΚ


Recommended Posts

Αγαπητέ Νέε συνάδελφε Lat καλώς ήλθες στο Forum 

 

Καταρχήν είναι πολύ υγιές και αναμενόμενο να είσαι πολύ θυμωμένος και να ρίχνεις ευθύνες σε ότι κινείτε και ότι αναπνέει διότι ο μόνος που δεν φταίει για την κατάντια μας είσαι εσύ.

 

Όπως καταλαβαίνεις έχεις την πολυτέλεια να εξαπολύεις (δίκαιους κατά κάποιο τρόπο) χίλιους μύδρους κατά των συναδέλφων σου, λέγοντάς τους ότι αντί να ασχολείσαι με την επιστήμη που διάλεξες, διορθώνεις (ρυθμίζεις) τα σκατά που φτιάξαμε εμείς 

 

δεκτό και αυτό !!!

 

όμως σου λέω το εξής: αν δεν αλλάξουν σύντομα τα πράγματα τότε :

ή θα αναγκαστείς να αλλάξεις επάγγελμα 

ή και εσύ θα έρθεις ακριβώς στην ίδια θέση με εμάς όσο ιδεαλιστής και εάν είσαι  

 

Να ξέρεις ότι αν το κράτος δεν είναι δίκαιο και δεν μεριμνά το παιχνίδι να παίζεται με ίσους όρους τότε σε όλους τους τομείς επικρατεί το χάος και ο νόμος του δυνατότερου.

Πάντως στο: είμαστε ότι ψηφίζουμε, συμφωνώ απόλυτα γιαυτό τελικά νομίζω ότι μάλλον θα σου συμβεί το δεύτερο

 

Επίσης να ξέρεις ότι δεν έχω κανένα φόβο να πω ότι και εγώ ότι:

έχω βάλει σώμα καλοριφέρ σε πολλούς ημιυπαίθριους ,

έχω υπογράψει για ρεύμα ενώ η άδεια δεν ήταν βάση των σχεδίων (πχ το κούφωμα του σαλονιού ήταν 2,5 αντί για 2,0) , 

έχω κάνει στατική μελέτη για αυθαίρετο,

έχω κάνει τα στραβά μάτια σε εφαρμογή μελέτης γιατί απλώς δεν γινόταν αλλιώς,

έχω κρύψει στοιχείο από ελεγκτή πολεοδομίας προκειμένου να τελειώνω μία ώρα αρχήτερα,

έχω πάρει μεγαλύτερη αμοιβή από αυτήν που είχα δικαίωμα να πάρω

έχω αφήσει τον πατέρα μου να φτιάξει ένα αυθαίρετο πλακόστρωτο στο πατρικό μου διότι τα έξοδα της άδειας και το ΙΚΑ ήταν τετραπλάσια  

 

και όλα αυτά (και πολλά άλλα) γιατί ο ανταγωνισμός εκεί έξω είναι αδυσώπητος και γίνεται χωρίς όρους και κανόνες 

 

ΥΓ    Ναι ! αυτοκριτική χρειαζόμαστε όλοι 

Edited by ponireas
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ Νέε συνάδελφε Lat καλώς ήλθες στο Forum 

 

όμως σου λέω το εξής: αν δεν αλλάξουν σύντομα τα πράγματα τότε :

ή θα αναγκαστείς να αλλάξεις επάγγελμα 

ή και εσύ θα έρθεις ακριβώς στην ίδια θέση με εμάς όσο ιδεαλιστής και εάν είσαι  

 

ΥΓ    Ναι ! αυτοκριτική χρειαζόμαστε όλοι 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!

...και για όλα τα άλλα που είχε το θάρρος να ομολογήσεις....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αλήθεια το σκέφτηκα πολύ να γράψω στο νήμα

 

αλλά έχω συμμετάσχει σε μερικές διαβουλεύσεις με γνώμονα την απλοποίηση της νομοθεσίας και προφανώς όλες οι παρατηρήσεις μου έχουν πάει στο γνωστό αρχείο με σχήμα ανάστροφου κόλουρου κώνου, μέχρι που βαρέθηκα το άτοπον της ενασχόλησης

ας μου πει κάποιος που έχει συμμετάσχει αν είδε (χωρίς την παρέμβαση πολιτικού ή άλλου παράγοντα) να υιοθετούνται οι απόψεις του

 

οι νόμοι που παρασκευάζονται κατά τας άνωθεν εντολάς και οι εγκύκλιοι που βγαίνουν από τη ΔΟΚΚ και το νομοπαρασκευαστικό του ΥΠΕΚΑ όπως έγραψε και κάποιος είναι για κλάματα

και οι εγκύκλιοι ειδικά είναι "ανακύκλωση" της γραφειοκρατίας που προκαλείται μέσω "στημένων" (δηλ. προκαταλαμβανόντων την απάντηση) ερωτημάτων από ΥΔΟΜ (πλέον)

 

επειδή η συμβολή μου στην επιστήμη και την καθημερινή ενασχόληση με τα της οικοδομής έχει περάσει και από το χώρο των εκδόσεων (ως μεταφραστή τεχνικών βιβλίων) απεχθάνομαι την εκμετάλλευση της στρεψοδικίας των νόμων που γίνεται και μέσω "νομοερμηνευτικών" βιβλίων αλλά και την κακοποίηση της λογικής αλλά κυρίως της ελληνικής γλώσσας από τους διάφορους νόμους και τις ερμηνείες των ερμηνευτών τους 

 

τα είπε όλα ο καθηγητής Σαρηγιάννης

http://www.greekarchitects.gr/gr/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CF%84%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%B5%CF%82/si-le-b%C3%A2timent-va-bien-tout-va-bien-%CE%B1%CE%BD-%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AE-%CF%80%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AC-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AC-id5869

και λυπάμαι που στην "πηγή του χάους" υπηρετούν κυρίως συνάδελφοι αρχιτέκτονες

 

παρ' όλα αυτά είμαι αναγκασμένος να αγοράζω αυτό και άλλα παρεμφερή βιβλία για να καταλάβω πως σκέφτεται ο "αντίπαλος"

κι όταν πάρω σύνταξη με το καλό θα κάνω αφιλοκερδώς νομοερμηνευτικές κωδικοποιητικές εκδόσεις και σεμινάρια πάνω στην ισχύουσα νομοθεσία (δηλ. αυτή από το 1923 και μετά αφού ισχύει ακόμα, όπως και ο ΓΟΚ του 55 του 73 και του 85)

[το εννοώ και προετοιμάζομαι γι αυτό. μην ληφθεί ως "μπηχτή"]

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις να ειμαι ιδεαλιστης για οσο αντεξω...

Θα μου επιτρεψεις επισης να μη σου δωσω κανενα ελαφρυντικο . . .

Θα μου επιτρεψεις να πιστευω οτι το κρατος ειμαστε εμεις...

Θα μου επιτρεψεις τελος να βαλλω κατα παντος υπευθυνου (δηλαδη ολων μας) και να μη στοχοποιω ενα συγγεκριμενο προσωπο το οποιο στη συντομη πορεια μου με εχει βοηθησει αρκετα στο να "ζω" απο το "επαγγελμα μου" με δωρεαν συγγραμματα στο ιντερνετ και χαιρει της εκτιμησης μου. . .

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο επιτρέπω !!!!

 

Απλώς κράτα στο αρχείο σου αυτό το νήμα και διάβασε το ξανά μετά από 10 χρόνια.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις τελος να βαλλω κατα παντος υπευθυνου (δηλαδη ολων μας) και να μη στοχοποιω ενα συγγεκριμενο προσωπο το οποιο στη συντομη πορεια μου με εχει βοηθησει αρκετα στο να "ζω" απο το "επαγγελμα μου" με δωρεαν συγγραμματα στο ιντερνετ και χαιρει της εκτιμησης μου. . .

 

Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Όλα τα άλλα είναι θεωρητικά που συζητάμε. Το θέμα είναι να μην "κράζουμε" πίσω από μία οθόνη έναν άνθρωπο με ονοματεπώνυμο που στο κάτω κάτω προσφέρει χωρίς να ενοχλεί κανέναν. 

 

Επίσης καλό είναι όλη αυτόν τον καταγγελτικό λόγο να τον βγάζουμε εκεί που πρέπει και με την φυσική μας παρουσία σε πολεοδομίες, ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ και όχι μέσω ανώνυμων avatars σε ένα φόρουμ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις να ειμαι ιδεαλιστης για οσο αντεξω...

Θα μου επιτρεψεις επισης να μη σου δωσω κανενα ελαφρυντικο . . .

Θα μου επιτρεψεις να πιστευω οτι το κρατος ειμαστε εμεις...

Θα μου επιτρεψεις τελος να βαλλω κατα παντος υπευθυνου (δηλαδη ολων μας) και να μη στοχοποιω ενα συγγεκριμενο προσωπο το οποιο στη συντομη πορεια μου με εχει βοηθησει αρκετα στο να "ζω" απο το "επαγγελμα μου" με δωρεαν συγγραμματα στο ιντερνετ και χαιρει της εκτιμησης μου. . .

Φἰλε μου δεν είσαι ιδεαλιστής . Είσαι απλά θυμωμένος . Αλλά έπρεπε να είσαι και με τον εαυτό σου θυμωμένος . Γιατί πέρασες τα φοιτητικά σου χρόνια χωρίς να ενδιαφερθείς γιά το μέλλον σου . Ακουσες τις παρατάξεις να μιλάνε γιά όλα εκτός από το μέλλον σου και δεν ενδιαφέρθηκες να αλλάξει αυτό .

 

Πίστευες ότι έκανες το καθήκον σου όταν πέρασες . Τώρα θα καταλάβεις ότι δεν θέλουμε ελαφρυντικό γιατί δεν είμαστε ένοχοι . Οτι το κράτος δεν είσαι εσύ και εμείς .

Επίσης θα καταλάβεις ότι δεν στοχοποιούμε πρόσωπα , αλλά νοοτροπίες , πρακτικές και τακτικές .

 

Ακόμα θα καταλάβεις με αρκετά επώδυνο τρόπο ότι η επιβίωση σε ένα ναρκοπέδιο είναι δύσκολο πράγμα .

 

Είσαι άτυχος που έπεσες στην κρίση . Μπορεί όμως να είσαι και τυχερός να συμμετέχεις σε μία νέα και πιό σωστή κατάσταση στο μέλλον .

Αρκεί να καταλάβεις , ότι οι φταίχτες έχουν ονοματεπώνυμο . Είτε μπορούμε να το αναφέρουμε είτε όχι .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λέει ο νέος συνάδελφος. Καθόλου θυμωμένος δεν είναι. Μην πας να τον καπελώσεις. Άσε να πει την γνώμη του. Εσύ που όλο γκρινιάζεις δηλαδή δεν είσαι θυμωμένος ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η αιώνια αθωότητα!

Μια χαρά τα λέει ο Lat, ο κάθε πικραμένος βρίσκει ευκαιρία να επιτεθεί στη Λεμπέση, επειδή ήταν ΔΥ. Ήμαρτον δηλαδή.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον καπελώνω . Μιά χαρά την είπε την γνώμη του και μας καταδίκασε όλους τους παλαιότερους δικαίους και αδίκους .

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ακούσει τον αντίλογο .

 

Και εγώ θυμωμένος είμαι και βέβαια δεν επιτέθηκα προσωπικά στην Λεμπέση , αλλά στο σύστημα των υπηρεσιακών παραγόντων που συντάσσουν τους νόμους και τις εγκυκλίους .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.