Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγώ θα την αναρτήσω την απάντηση μου για το θέμα του βιβλίου ΝΟΚ


Recommended Posts

Επειδή πραγματικά πολύ ασχοληθήκαμε και με τη Λεμπέση και με το βιβλίο της, ας βάλω με την ευκαιρία έναν προβληματισμό που είχα πάντα στα τριάντα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα:

Πόσο συνταγματικά ορθή είναι η λειτουργία της ΔΟΚΚ; Αν δεν κάνω λάθος ο μόνος που μπορεί να νομοθετήσει στο πολίτευμά μας είναι η βουλή. Σωστά;

Πείτε μου λοιπόν πόσες φορές συναντήσατε το παρακάτω σκηνικό:

- Ελεγκτής της πολεοδομίας διαφωνεί σε κάποιο σημείο της μελέτης και απορρίπτει το σκεπτικό του μελετητή.

- Ο μελετητής διαμαρτύρεται ότι αυτό που ζητά προβλέπεται από το νόμο.

- Η ΔΟΚΚ καλείται να λύσει τη διαφωνία (αν ο μελετητής ή ο ιδιοκτήτης δεν υποκύψουν στον εκβιασμό "αν θέλεις να γίνει γρήγορα η δουλειά θα κάνεις ότι σου λέω αλλοιώς ...".

- Μετά από αρκετό χρόνο έρχεται η απάντηση που υποτίθεται ότι (πρέπει να) είναι διευκρινιστική, αλλά τις περισσότερες φορές συμπληρώνει το νόμο αν δεν του αλλάζει τα φώτα.

- Η απάντηση ως περιέχουσα τη μόνη και πραγματική αλήθεια, κοινοποιείται σε όλες τις πολεοδομίες της Ελλάδας και αποκτά ισχύ νόμου για τους ελεγκτές (μα αφού το είπε η ΔΟΚΚ).

 

Μετά από όλα αυτά απορούμε που το όποιο στέλεχος της ΔΟΚΚ εκμεταλεύεται τη θέση του και βγαίνει προς τα έξω ως η αυθεντία που θα μας ξεστραβώσει όσους δεν είμαστε ικανοί να κατανοήσουμε τα βαθηά νοήματα των νομοθετημάτων που με τόση σοφία κατασκεύασαν οι υπηρεσιακοί παράγοντες και ψήφισαν αβλεπί οι βουλευτάδες μας.

 

Ο καθένας παραθέτει την δική του εμπειρία. Εμένα στο 4ο βήμα μου έχει τύχει - πέρα από αυτό που περιγράφεις (ερμηνεία ό,τι-να'ναι) - απαντήσεις που είτε έχουν βάλει τον υπάλληλο της πολεοδομίας στην θέση του (που δεν είναι θέμα της ΔΟΚΚ το γνωστικό υπόβαθρο των υπαλλήλων της πολεοδομίας) είτε έχουν βάλει κάποιον πελάτη μου στην θέση του (που επέμενε ότι το δικό του «δίκαιο» ήταν υπεράνω). Αλλά και έτσι να'ήταν, δηλαδή, αυτό που λέτε είναι ότι δεν χρειαζόμαστε καμμία ΔΟΚΚ;;;

 

Επίσης, για την περίπτωση που μπερδεύετε την Λεμπέση με την Γαρδίκη, το να βγάλει βιβλίο εν ενεργεία δημόσιος υπάλληλος είναι πέρα από ηθικά μεμπτό/κατακριτέο, ενδεχομένως και ουσιαστικά παράνομο (δεν είμαι νομικός να το βεβαιώσω). Απ' όσο ξέρω, η Λεμπέση δεν είναι πλέον στην ΔΟΚΚ.

 

ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αλλά το ΤΕΕ δεν τα βλέπει αυτά...και ούτε λόγος για διαμαρτυρία...

Τι σχέση έχει το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που λέω είναι ότι δεν θα έπρεπε να χρειαζόμαστε την ΔΟΚΚ. Η δουλειά της θα έπρεπε να περιορίζεται στην προετοιμασία - επεξεργασία των νομοσχεδίων. Αν φρόντιζαν οι νόμοι να είναι νόμοι και όχι χρησμοί δεν θα χρειαζόταν τίποτε άλλο. Μήπως έχουν δίκηο αυτοί που λένε ότι η δουλειά γίνεται επίτηδες με το συγκεκριμένο τρόπο;

 

Οσο για τα ονόματα δεν έχουν καμμία σημασία. Τη λειτουργία του συστήματος σχολιάζω.

 

Και το ΤΕΕ σαφώς και έχει σχέση. Ή μάλλον θα έπρεπε να έχει σχέση ως σύμβουλος της πολιτείας (λέμε τώρα).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Haters gonna hate...

Για να μας πουνε οι κυριοι που κραζουν τους νομους ποσο νομοτυποι υπηρξαν στην πολυετη πορεια τους ? Γιατι εγω σα νεος μηχανικος εχω φρηξει με το πως ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσα αυθαιρετα, ειναι ο κανονας και δε μπορει να μην συμβαλλανε και οι μηχανικοι σαυτο. Πολλοι απο δω μεσα λοιπον , απο το "συναφι" μας ειναι λαμογια (και αυτο ειναι αυταποδεικτο) οπως συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα στην Ελλαδα, δεν ειναι τυχαιο το οτι εχουμε καταφερει να φτασουμε εδω που φτασαμε, και το μονο που βλεπω στις κακοηθεις ερμηνιες σχετικα με τη Λεμπεση ειναι το πως θα πρατανε οι ιδιοι αν ηταν σαυτη τη θεση,  με αλλα λογια... Haters gonna hate

 

Και πριν κρινετε τους παντες (Λεμπεση , Υπουργεια , νομους , ΔΟΚΚ) ας κρινει ο καθενας τον εαυτο του... Αλλωστε μας κυβερνουν αυτοι που ψηφιζουμε / αυτοι που μας αξιζουν

Edited by Lat
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μας πουνε οι κυριοι που κραζουν τους νομους ποσο νομοτυποι υπηρξαν στην πολυετη πορεια τους ? Γιατι εγω σα νεος μηχανικος εχω φρηξει με το πως ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσα αυθαιρετα, ειναι ο κανονας και δε μπορει να μην συμβαλλανε και οι μηχανικοι σαυτο. Πολλοι απο δω μεσα λοιπον , απο το "συναφι" μας ειναι λαμογια (και αυτο ειναι αυταποδεικτο) οπως συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα στην Ελλαδα, δεν ειναι τυχαιο το οτι εχουμε καταφερει να φτασουμε εδω που φτασαμε, και το μονο που βλεπω στις κακοηθεις ερμηνιες σχετικα με τη Λεμπεση ειναι το πως θα πρατανε οι ιδιοι αν ηταν σαυτη τη θεση,  με αλλα λογια... Haters gonna hate

 

 

 

 

Προφανώς και ο κάθε οικοδομικός κανονισμός θα μπορούσε να είναι καλύτερος και όχι τόσο άκαμπτος άμα το σύνολο των:

1, υπαλλήλων πολεοδομιών

2. ιδιοκτητών

3. μηχανικών

4. ελεγκτικών μηχανισμών

έκαναν σωστά τη δουλειά τους.

τι θέλω να πω;;;;

Δεν θα υπήρχε τόσο δυσκολία στην ερμηνεία του τελευταίου εγγράφου της ΔΟΚΚ για το αν πρέπει να είναι δηλωμένα τα αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη για να προχωρήσει η ΥΔΟΜ σε έκδοση άδειας προσθήκης στον έτερο συνιδιοκτήτη ή δεν μας αφορά καθόλου...

Γιατί κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει το αυθαίρετο....

Τώρα όμως πρέπει να σχοινοβατήσουμε όλοι μας μεταξύ της άδειας που θέλουμε όλοι να εκδοθεί για διάφορους λόγους (ο ιδιοκτήτης για να χτίσει, ο μηχανικός για να πληρωθεί, τα μαστόρια για να ανοίξει μια δουλειά, το κράτος για να χαρατσώσει) και του ΣτΕ που περιμένει να ρίξει φάπα.

 

+1 από μένα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν κακό άμα σε ανάγκαζαν να το αγοράσεις.

Ουσιαστικά και δυστυχώς ναι νομίζω πως σε αναγκάζουν να το αγοράσεις. Εκεί είναι και το προβλημά μου.

 

Γιατί τόσες τυμπανοκρουσίες για το ΑΝΡΘΩΠΟΥΣ;

Οι άλλοι είναι ζώα;;;

 

Η διαθεσή μου σε αυτό το σημείο της ανάρτησης ήθελε να τονίσει την αγοραία πλευρά μας. Τίποτα περισσότερο.

 

 

Από εκεί και ύστερα νομίζω πως εάν αφαιρέσουμε την αναφορά σε πρόσωπα ( τον οποίο πειρασμό δεν κατόρθωσα και εγώ να αποφύγω), μπορούμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα, από την συζήτηση που εξελίσσεται.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Η λογική ότι η Λεμπέση διατηρεί ένα μπάχαλο για να βγάζει βιβλία και να κάνει σεμινάρια είναι αστεία.

 

Η λογική ότι η Λεμπέση εκμεταλλεύεται τις γνώσεις της μέσα σε αυτό το μπάχαλο έχει βάση.

 

Και το ερώτημα είναι..πειράζει που είναι πρώην υπάλληλος της ΔΟΚΚ ? Για εμένα είναι τελείως άσχετο. Δεν πειράζει καθόλου. Δεν έφτιαξε αυτή τον ΝΟΚ. Απλά τον ξέρει καλά. Ούτε ευθύνεται αυτή για την πολυνομία. Τα παράπονα σας αλλού. Για εμένα πολύ πολύ χειρότεροι είναι όλοι αυτοί οι ΑΣΧΕΤΟΙ υπάλληλοι σε πολεοδομίες, ΔΟΚΚ, ΥΠΕΚΑ κ.τ.λ. που παίρνουν τον μισθό και πάνε σπίτι τους

 

Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω....haters are going to hate. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , έχετε αρχίσει να με εκνευρίζετε . Ο ένας βρίζει τους παλιούς μηχανικούς και τους ρωτάει πόσο νόμιμοι ήταν σε ἐνα παράνομο περιβάλλον .

 

Προφανώς περισσότερο νόμιμοι δεν ήταν αυτοί που ήταν από την μέσα μεριά του πάγκου και έκαναν και αθέμιτο ανταγωνισμό στους απ' έξω . 

 

Δεν μιλάμε γιά συγκεκριμμένα πρόσωπα , αφού μπορεί να αδικήσουμε τους έντιμους , αλλά δεν μπορούμε να πούμε και τίποτα γιά τους άλλους , παρ' ότι πολλά είναι κοινώς γνωστά .

 

Τους νόμους ποιοί τους φτιάχνουν νομίζετε ? Οι περιβόητοι υπηρεσιακοί παράγοντες ποιοί είναι ?

 

Γιά το βιβλίο , καλά εκανε και το έβγαλε . Το θέμα είναι ότι τίποτα δεν μας δίνει την βεβαιότητα ότι δεν είναι ήδη ξεπερασμένο , από τις νέες εγκυκλίους .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τι σχέση έχει το ΤΕΕ;

Για στάσου συνάδελφε. Εγώ χρόνια τώρα πλήρωνα υποχρεωτικά και παρά τη θέλησή μου  2% επί των ακαθαρίστων εισοδημάτων μου + ετήσια εισφορά στο ΤΕΕ για να με εκπροσωπεί και να με προστατεύει και από το ίδιο το κράτος.

Και λες ότι δεν έχει σχέση? Σαφώς και έχει σχέση. 

Είδες  να αντιδρά το ΤΕΕ και να κάνει κάτι για τα καθημερινά μας προβλήματα όπως αυτά περιγράφονται από τον TSAK1 και πολλούς άλλους?

Είδες να αντιδρά στους απαράδεκτους Ν.4014 & Ν.4178?

Και αν θέλει να το παίξει μόνο σύμβουλος του κράτους αλλά όχι υπερασπιστής των μηχανικών γιατί μας τα άρπαζε όλα αυτά τα χρόνια???

και ...ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές γιατί ξέφυγα από το κυρίως θέμα του νήματος.

Edited by da-mi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , έχετε αρχίσει να με εκνευρίζετε . Ο ένας βρίζει τους παλιούς μηχανικούς και τους ρωτάει πόσο νόμιμοι ήταν σε ἐνα παράνομο περιβάλλον .

 

Προφανώς περισσότερο νόμιμοι δεν ήταν αυτοί που ήταν από την μέσα μεριά του πάγκου και έκαναν και αθέμιτο ανταγωνισμό στους απ' έξω . 

 

 

Το επιχειρημα σου συναδελφε καταλαβαινεις οτι εχει την αξια κολοχαρτου... "Αυτος κλεβει θα κλεψω και εγω , αυτος σκοτωνει θα σκοτωσω και γω... "

 

Ποσο μαλλον την ωρα που δεν το διαχωρισα σε ελ. επαγγελματιες και δημοσιους υπαλληλους και ποσο μαλλον ενω το επεκτεινα σε πανελλαδικο φαινομενο..

 

Τωρα για το ποσο χαλια αισθανομαστε οι νεοι συναδελφοι που δεν εχουμε δει σιδερο οπλισμου και μονη μας ασχολια ειναι σαυτο το χαος να "τακτοποιησουμε" τα χαλια που υπαρχουν και το αν εχω προβλημα με τους παλιους συναδελφους και μη και το αν θα καταφερω ποτε να φτιαξω οικογενεια και να ζησω σαν ανθρωπος ας το συζητησουμε μια αλλη φορα . ..  Ως τοτε λιγη αυτοκριτικη ειναι καλη για το τι εφταιξε και φτασαμε εδω που φτασαμε.

 

Οσο για το ΤΕΕ αυτο και αν το ψηφιζουμε ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ

 

 

Edited by Lat
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Γιά το βιβλίο , καλά εκανε και το έβγαλε . Το θέμα είναι ότι τίποτα δεν μας δίνει την βεβαιότητα ότι δεν είναι ήδη ξεπερασμένο , από τις νέες εγκυκλίους .

Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλα μέχρι σήμερα η μοναδικη σοβαρή και σφαιρική αντιμετώπιση των νομων των αυθαιρετων έιναι της Λεμπέση..Δεν  θα πω οτι συμφωνώ σε ολες της τις ερμηνείες της, αλλα σε οποιαδήποτε απορία που ειχα υπήρχε η δυνατοτητα να ανατρεξω στα 'Αλφαβητικά θεματα αυθαιρέτων', που κυκλοφορούσαν δωρεάν στο ιντερνετ, και να δω μια σοβαρή προσέγγιση.Θα προτιμούσα αυτο το βιβλιο να ειναι σε ιντερνετική μορφη  γιατι με τετοιο καταιγισμο εγκυκλιων πολυ σύντομα θα ειναι ξεπερασμενο οπως λεει και ο BAS.

Δεν κανω καμια μνεια για το ΤΕΕ, ειναι ανάξιο λογου...Εδω μας εκλεισε το συστημα αυθαιρετων ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΚΑΘ ΥΠΕΡΒΑΣΗ του νομου και τωρα μου λετε να μας υποστηρίξει?????

Edited by ioannat
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.