Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αδειών δόμησης σε διαφορες ΥΔΟΜ στην Ελλαδα


Recommended Posts

Με μια μικρη ερευνα που εκανα στους Δημους του Βορειανατολικου Αιγαιου σας παρουσιαζω την τραγικη εικονα της εκδοσης αδειων για το ετος 2014:

 

ΧΙΟΣ: 30 (ανελπιστο νουμερο!)

ΛΗΜΝΟΣ: 11

ΣΑΜΟΣ:1 (απελπισια!!!)

ΙΚΑΡΙΑ: 5

ΛΕΣΒΟΣ: 18 (μιλαμε για 90.000 κατοικους!!!!)

 

και εννοειται πως οι περισσοτερες ειναι γελοιες αδειουλες, προσθηκουλες κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όσο αξιόπιστο μπορεί να είναι δες τε κι αυτό και μην ψάξετε το 

http://www.mof.gov.cy/mof/cystat/statistics.nsf/industry_construction_62main_gr/industry_construction_62main_gr?OpenForm&sub=1&sel=2

 

...

εντιτ δίκιο έχεις st2

λάθος μου (η βιασύνη)

 

πάμε εδώ λοιπόν

http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/PAGE-themes?p_param=A1302

κι εδώ

http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/BUCKET/General/ELLAS_IN_NUMBERS_GR.pdf

που ΔΕΚ12/ΔΕΚ13 αναφέρει πτώση 45,8%

κι αν συγκρίνεις επιφάνειες 2002 με 2012 από 19.000.000 τμ πέσαμε στα 2.600.000

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια σημασια εχει τι ειδους αδειες ειναι αυτες και οχι ποσες,  οπως λεει και ο tzeno .Για μετρηστε ποσες ειναι αναθεωρησεις,αλλαγη χρησης ,προσθηκες στεγων,κ.λ.π κ.λ.π

Θα εκπλαγειται!!!

Π.Χ Δημος Αγρινιου  απο 1/1/14 εως σημερα

44 Αδειες εκ των οποιων οι 16 νεα κτιρια.Μιλαμε βεβαια για μια πολεοδομια που εξυπηρετει οχι μονο τον κεντρικο δημο  αλλα και καμμια 40αρια χωρια !!!

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να βλέπουμε και τα αισιόδοξα στην ΥΔ της πόλης μου το προηγούμενο χρόνο φτάσαμε τις 99 ΑΔ (πήρα την προτελευταία με αριθμό 98) και καμία 50 οικοδομικές άδειες που εγώ θεωρώ το φυσιολογικό νούμερο και όχι το σχεδόν 400 πριν 8 χρόνια 

 

και συνήθως από αυτήν την στιγμή μέχρι το Σεπτέμβριο έχουμε τουλάχιστον στην περιοχή μου αύξηση του αριθμού των ΑΔ , κυρίως σε νέα κτήρια Αν δεν υπήρχε και η διάλυση του δημόσιου τομέα εγώ πιστεύω ότι θα ήταν ο αριθμός των ΑΔ περισσότερες Εγώ έχω σε εκκρεμότητα 4 άδειες (δυο καινούργια κτήρια)για τις οποίες περιμένω την πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο και τις έχω σχεδόν έτοιμες Ένα έγγραφο που λάμβανα συνήθως σε 4 - 6 μήνες τώρα θέλω 1 - 2 χρόνια (μαζί με την τελεσιδικία)

 

Και θα έλεγα 5 ΑΔ δόμησης αφού σε μια περιοχή που είναι κάμπος και έχει κοντά προιστορικό οικισμό που σημαίνει ότι καλλιεργείται από τα προιστορικά χρόνια μου έδωσαν χορτολιβαδική έκταση από φόβο αφού στην Α/Φ φαινόνταν σκούρο λόγο σπαρτών το 1945 Θα την πάρω στην πρωτοβάθμια αλλά η ΑΔ θα πάει πίσω 5 - 6 χρόνια , αν την κάνω τελικά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια σημασια εχει τι ειδους αδειες ειναι αυτες και οχι ποσες,  οπως λεει και ο tzeno .Για μετρηστε ποσες ειναι αναθεωρησεις,αλλαγη χρησης ,προσθηκες στεγων,κ.λ.π κ.λ.π

Θα εκπλαγειται!!!

Π.Χ Δημος Αγρινιου  απο 1/1/14 εως σημερα

44 Αδειες εκ των οποιων οι 16 νεα κτιρια.Μιλαμε βεβαια για μια πολεοδομια που εξυπηρετει οχι μονο τον κεντρικο δημο  αλλα και καμμια 40αρια χωρια !!!

 

Σημασία έχει το τι άδειες είναι.

Αν είναι κοτέτσια, θερμοκήπια κτλ δεν έχει και πολύ ψωμί.

Επίσης έχει σημασία το εμβαδό και ο όγκος.

 

Στην τοπική πολεοδομία μου είπαν συνάδελφοι πως το 2013 το πρωτόκολλο είχε φτάσει στο 100 εκ'των οποίων 20 νούμερα αφορούσαν νέα κτήρια.

Παλιότερα τόσες άδειες έβγαζε μόνο το γραφείο τον μήνα.

 

Το 2014 να δω πόσες θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι σήμερα κάτι τραπεζουπαλληλίσκοι κοιτώντας τα ποσοτικά χαρακτηριστικά και όχι τα ποιοτικά , δηλαδή τι άδεια είναι , αν είναι απλή αναθεώρηση κλπ , κάνουν αναγωγές και λένε ότι υπάρχουν 270000 απούλητα ακίνητα .

 

Από την άλλη στην Θεσσαλονίκη οι τοπικοί του χώρου και όχι άσχετοι κάνουν λόγο γιά 15000 απούλητα . Αν ισχύει αυτό , προφανώς αναλογικά είμαστε κάτω από 100.000 κάτι που είναι και η δική μου αίσθηση , κοιτώντας σε συγκεκριμένες περιοχές .

Link to comment
Share on other sites

Oι ρημαδοσυμβολαιογράφοι δεν θα έπρεπε να συμπληρώνουν ένα ονλαιν στατιστικό έντυπο

τετραγωνικών, όγκου, παλαιότητας να γνωρίζουμε τουλάχιστον

την κίνηση των ακινήτων (γλωσσικός υπερρεαλισμός-κινείται το ακίνητο ;);;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.