Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απερρίφθη από το ΤΑΙΠΕΔ η προσφορά της Lamda Development


imhotep

Recommended Posts

Γιά να ξαναβάλουμε τα πράγματα στην θέση τους .

 

Χρήστο , δωρεάν γη δίνουν τα αμερικανάκια σε γη σχεδόν μηδενικής αξίας .

 

Δεν νομίζω να έδιναν δωρεάν γη στο Μανχάταν .

 

Δωρεάν γη έδωσε ο Κόλ σε εταιρείες στο Βερολίνο που υπήρχαν άδειες εκτάσεις λόγω του τείχους και των νεκρών ζωνών , ώστε να κάνουν επενδύσεις να φέρουν κόσμο και να στηριχτεί η νέα πρωτεύουσα . 

 

Βέβαια έχοντας δεί το Βερολίνο το 1990 και το 2005 , είδα μιά πόλη που έμοιαζε σε κάποια κομμάτια της κακέκτυπο της Νέας Υὀρκης με ψηλά κτίρια εκτός κλίμακας των λοιπών κτιρίων και της παράδοσης 1000 ετών ιστορίας της πόλης . 

 

Δωρεάν γη θα μπορούσαμε να δώσουμε στο Θριάσιο η στα Μεσόγεια γιά την δημιουργία επιχειρηματικών πάρκων , όχι όμως πάνω στην θάλασσα , όπου οι χρήσεις θα είναι κατοικία , εμπορικές και τουριστικές .

 

Το ότι έπρεπε να έχει δοθεί εδώ και 10 χρόνια είναι σωστό , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το ξεπουλήσεις .

 

Ακόμα η χώρα χρειάζεται τώρα τα λεφτά γιά να μειώσει το χρέος της και όχι σε βάθος χρόνου με συμμετοχή στα κέρδη . Αλλωστε συμμετοχή μέσω των φόρων θα έχει έτσι και αλλιώς .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της απλής αναλογικής διότι τα κόμματα πρέπει να μάθουν να συνεργάζονται και όχι να πετάνε πέτρες το ένα στο άλλο

 

Μέχρι να το κατακτήσουμε αυτό, πλειοψηφία είναι ο συνδυασμός κομμάτων που έχει 151 έδρες στο κοινοβούλιο. 

 

Συμφωνούμε λοιπόν ουσιαστικά.

Επειδή όμως και η ορολογία έχει τη σημασία της, αυτή είναι η πλεοψηφία εδρών και όχι η πλειψηφία των ψηφοφόρων, όπως ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμα.

Edited by patches
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω κάτι,

 

Αν κάποια στιγμή η αποχή στις εκλογές φτάσει το 80% και οι πλειοψηφία των 151 εδρών βγαίνει από το υπόλοιπο 20% τότε έχει πρόβλημα η δημοκρατία σαν θεσμός, σε αυτή την περίπτωση κάτι εξαιρετικά βίαιο θα γίνει (κοινός θα έχουμε πιάσει πάτο) για να επανέλθει η κατάσταση.

 

Μέχρι τότε, την πλειοψηφία την βγάζουν οι ψηφίσαντες και μόνο, η ψήφος στην δημοκρατία δεν είναι και δεν μπορεί να είναι υποχρεωτική.

Άρα λοιπών, δεν μπορεί να είναι επιχείρημα ενός δημοκράτη πολίτη, ότι μας κυβερνά μειοψηφία. Αυτή η άποψη κατά την γνώμη μου είναι επικίνδυνη και παραπέμπει σε άλλες λύσεις ..........  ο νοών νοείτω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιά να ξαναβάλουμε τα πράγματα στην θέση τους .

 

Χρήστο , δωρεάν γη δίνουν τα αμερικανάκια σε γη σχεδόν μηδενικής αξίας .

 

Δεν νομίζω να έδιναν δωρεάν γη στο Μανχάταν .

 

Δωρεάν γη έδωσε ο Κόλ σε εταιρείες στο Βερολίνο που υπήρχαν άδειες εκτάσεις λόγω του τείχους και των νεκρών ζωνών , ώστε να κάνουν επενδύσεις να φέρουν κόσμο και να στηριχτεί η νέα πρωτεύουσα . 

 

Βέβαια έχοντας δεί το Βερολίνο το 1990 και το 2005 , είδα μιά πόλη που έμοιαζε σε κάποια κομμάτια της κακέκτυπο της Νέας Υὀρκης με ψηλά κτίρια εκτός κλίμακας των λοιπών κτιρίων και της παράδοσης 1000 ετών ιστορίας της πόλης . 

 

Δωρεάν γη θα μπορούσαμε να δώσουμε στο Θριάσιο η στα Μεσόγεια γιά την δημιουργία επιχειρηματικών πάρκων , όχι όμως πάνω στην θάλασσα , όπου οι χρήσεις θα είναι κατοικία , εμπορικές και τουριστικές .

 

Το ότι έπρεπε να έχει δοθεί εδώ και 10 χρόνια είναι σωστό , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το ξεπουλήσεις .

 

Ακόμα η χώρα χρειάζεται τώρα τα λεφτά γιά να μειώσει το χρέος της και όχι σε βάθος χρόνου με συμμετοχή στα κέρδη . Αλλωστε συμμετοχή μέσω των φόρων θα έχει έτσι και αλλιώς .

 

BAS

 

Εαν στα μεσόγεια ήθελα να φτιάξω ένα τεράστιο ηλιακό πάρκο πάλι ο κόσμος θα αντιδρούσε.

 

Η άποψή μου για αρκετούς στην Ελλάδα είναι απλή. Απο την μία χτίζουμε παράνομα για να φτιάξουμε περιουσία (βλέπε 2,5 αυθαίρετα) και απο την άλλη κρίνουμε μια επένδυση. Οταν τους ρωτάς ρε φιλαράκο πήγαινε εσυ και δώσε 3 δις και οχι 500 εκ σου απαντάνε δεν είμαι Λάτσης. 

 

Ο Λάτσης είναι επιχειρηματίας και παίρνει ένα ρίσκο γνωρίζοντας τι γίνετε στην Ελλάδα. Το ρίσκο του μάλιστα για εμένα είναι μεγάλο και θα εξηγήσω. Γνωρίζουμε όλοι οτι το πιο ευκολο πράγμα στην Ελλάδα για να χάσεις λεφτά είναι να μπλέξεις στα γρανάζια του Δημοσίου και να σε βάλουν στόχο για πολιτικές σκοπιμότητες. Απο δημαρχαίοι μέχρι οικολόγοι μέχρι ακτιβιστές απο την Τανζανία μπορούν να να τινάξουν χρονοδιαγράμματα στον αέρα. Αυτό απαντάει και το γεγονός γιατί υπάρχει 1 προσφορά.

 

Επειδή η Ελλάδα έχει πολιτική και οικονομική σταθερότητα Κονγκό όπως καταλαβαίνεις τα πάντα είναι στο αέρα. Αύριο δεν ξέρεις ποιες τράπεζες θα υπάρχουν, ποιο θα είναι το βιωτικό επίπεδο του Ελληνα, ποιο θα είναι το κόστος του ρεύματος, το κόστος των υλικών, κλπ. Αντε λοιπόν και το τελείωσες το ρημάδι. Πάμε τωρα στην φάση να πουλήσεις. Γουστάρω να πουλήσω στον Χ φραγκάτο. Ο Χ φραγκάτος όμως θέλει ασφάλεια, ησυχία κλπ ώστε να απολαμβάνει το μέρος. Εαν αύριο το μέρος είναι εμπόλεμη ζώνη θα σου πει ρε φίλε δεν σου δίνω τα 300 εκ που ζητάς αλλα 100εκ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ αλλα πριν απο 10 χρόνια δεν θα μπορούσες ούτε καν να πάρεις το πολιτικό κόστος να το πουλήσεις. Πριν 10 χρόνια θα ζητούσες 2 δις για το Θριάσιο διότι πολύ απλά το σύστημα κοστολογεί παραπάνω την δυνατότητα να το κάνεις και οχι την αξία της γής. Είναι απλό φίλε μου για να σου δώσω την δυνατότητα να φτιάξεις κάτι και να οικονομήσεις θα με πληρώσεις. Δεν πουλάμε γή πουλάμε πολιτικές πλάτες και δυνατότητες.    

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω κάτι,

 

Αν κάποια στιγμή η αποχή στις εκλογές φτάσει το 80% και οι πλειοψηφία των 151 εδρών βγαίνει από το υπόλοιπο 20% τότε έχει πρόβλημα η δημοκρατία σαν θεσμός, σε αυτή την περίπτωση κάτι εξαιρετικά βίαιο θα γίνει (κοινός θα έχουμε πιάσει πάτο) για να επανέλθει η κατάσταση.

 

Μέχρι τότε, την πλειοψηφία την βγάζουν οι ψηφίσαντες και μόνο, η ψήφος στην δημοκρατία δεν είναι και δεν μπορεί να είναι υποχρεωτική.

Άρα λοιπών, δεν μπορεί να είναι επιχείρημα ενός δημοκράτη πολίτη, ότι μας κυβερνά μειοψηφία. Αυτή η άποψη κατά την γνώμη μου είναι επικίνδυνη και παραπέμπει σε άλλες λύσεις ..........  ο νοών νοείτω !!!!

 

Σωστά τα λες για την αποχή, δεν μπορεί όμως να μην καταλαβαίνεις ότι ούτε επί των ψηφισάντων έχει πλειοψηφία η κυβέρνηση!

Αν πάλι βρίσκεις αντιδημοκρατική μία άποψη που υποστηρίζει την απλή αναλογική, μάλλον πρέπει να μας εξηγήσεις τι πρέπει να ... εννοήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της απλής αναλογικής διότι τα κόμματα πρέπει να μάθουν να συνεργάζονται και όχι να πετάνε πέτρες το ένα στο άλλο

 

...................................

 

 

Νομίζω ότι σε αυτό έχουμε είδη συμφωνήσει !!!!

 

μέχρι να το κατακτήσουμε αυτό ................. πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε, η κριτική όταν γίνεται με επιχειρήματα και όχι με αφορισμούς είναι χρήσιμη.
Για παράδειγμα θυμάμαι τον Κωστόπουλο (τον μέγα εκδότη) όταν γίνονταν οι ολυμπιακοί αγώνες έγραφε κάτι editorial στα περιοδικά του σε στυλ:
«τι μιλάς και γκρινιάζεις ρε λιγδιάρη, μίζερε Ελληνάρα, δε φτάνει που σου διοργανώνουν Ολυμπιάδα τολμάς και μιλάς κι από πάνω?»
(Τότε βέβαια οι φωνές που ασκούσαν κριτική ήταν ελάχιστες)

Βεβαίως και πρέπει να μιλάμε γιατί πληρώνουμε κύριοι...
Στη δημοκρατία πρέπει να υπάρχει έλεγχος.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως δεν έχουμε σωστή ενημέρωση/πληροφόρηση για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη...
Οπότε πολλές φορές οι συζητήσεις καταλήγουν να είναι καφενειακού επιπέδου.
Πάντως, το γεγονός σε κάθε περίπτωση είναι, πως οι πολιτικοί μας στο παρελθόν έχουν δώσει λόγους για να είμαστε πλέον πιο αυστηροί.
Να σημειώσω πως το Ελ. Βενιζέλος ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2001 αν θυμάμαι καλά. Οπότε και αποδεσμεύτηκε ο χώρος του Ελληνικού (οι Γερμανοί το έθεσαν ως όρο να μην υπάρχει ανταγωνιστικό αεροδρόμιο). Επομένως, πράγματι έχουν περάσει αρκετά χρόνια που παραμένει αναξιοποίητο. Βέβαια, δε σημαίνει αυτό πως πρέπει να γίνει βιαστική κίνηση τώρα λόγω της κρίσης. Κι αυτό λάθος θα είναι.
Στο μεταξύ βρε παιδιά τζάμπα? Δηλαδή η προσφορά που κάνουν είναι 430.000.000 και θα πρέπει να τους απαντήσουμε «πολλά είναι, κατεβείτε»? Τι λέμε τώρα?
 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει αναγκαστικά να ανεχόμαστε αυτούς που εξελέγησαν μέχρι να καταφέρουμε όσοι είμαστε απέναντί τους να τους ανατρέψουμε, είτε απλά με την ψήφο μας στις επόμενες εκλογές, είτε και με κινητοποιήσεις που θα φέρουν τις εκλογές αυτές νωρίτερα.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να χαρακτηρίζουμε τους συνομιλητές μας (δεν είναι επιχείρημα δημοκράτη πολίτη ότι καλό είναι να κυβερνά η πλειοψηφία είπες πριν απαντώντας σε μένα!) και να αφήνουμε αβάσιμα υπονοούμενα ('Αυτή η άποψη κατά την γνώμη μου είναι επικίνδυνη και παραπέμπει σε άλλες λύσεις ..........  ο νοών νοείτω !!!!") για έναν συνομιλητή μας.

Άσε που ακόμα δεν κατάλαβα τι θα έπρεπε να εννοήσω. 

 

Όλο το θέμα ξεκίνησε γιατί σου είπα ότι αυτοί που κυβερνάνε δεν εκφράζουν την πλειοψηφία όπως αρχικά ανέφερες, κάτι το οποίο είναι αυταπόδεικτο μέσω απλής αριθμητικής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.