Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απερρίφθη από το ΤΑΙΠΕΔ η προσφορά της Lamda Development


imhotep

Recommended Posts

το  ελληνικο  γιατι  να  αξιζει   80  ευρω  το  τετραγωνικο  ;;;;

 

Γιατί απλά δεν αξίζει 80 ευρώ το τετραγωνικό. Πόσο; Δεν ξέρω και πραγματικά δεν νομίζω ότι κάποιος ξέρει (είναι πολύ μεγάλη ιστορία για να συζητηθεί σε φόρουμ).

Σε κάθε περίπτωση αυτή η απλή αριθμητική καταλαβαίνετε ότι οδηγεί μόνο σε λάθος συμπεράσματα. Γιατί τα οικόπεδα στους όμορους δήμους, με τα οποία και συγκρίνεις, είναι κομμένα, έτοιμα με δρόμους, συνήθως με μεγαλύτερο σ.δ. (το βασικότερο όλων) και χωρίς βάρη (το Ελληνικό έχει πάρα πολλά και αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ο μόνος λόγος που δεν έχει αξιοποιηθεί εδώ και χρόνια). Για να ολοκληρώσω και μόνο τη σκέψη μου θα ήθελα να ενημερώσω για όλους όσους δεν το γνωρίζουν ότι ισχύουν ειδικοί όροι δόμησης για το Ελληνικό σύμφωνα με τους οποίους ο σ.δ. του ακινήτου είναι 0.50, ενώ δεν μπορεί να αξιοποιηθεί (δομικά) επιφάνεια μεγαλύτερη του 30% της επιφανείας του. Μόνο λοιπόν με αυτούς τους δύο παράγοντες (γιατί δεν είναι οι μόνοι προφανώς) το 80 €/τμ πολλαπλασιάζεται αρκετές φορές προκειμένου να αναχθεί σε ένα μέγεθος συγκρίσιμο.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, το Ελληνικό δεν είναι οικόπεδο και η αξία του δεν προκύπτει με απλές αναγωγές, αλλά προφανώς και δεν προκύπτει και από διαιρέσεις πόσα πήραμε δια την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστοί προβληματισμοί μεν, αλλά στο αεροδρόμιο του Ελληνικού υπάρχουν ένα κάρο εγκαταστάσεις, κτίρια, terminals, αποθήκες, κάτι ξεχασμένα γήπεδα από το 2004, η/μ εγκαταστάσεις, αποχετεύσεις ομβρίων, περιφράξεις κ.ο.κ. τα οποία δεν ξέρω καν αν συνυπολογίζονται στην αξία, αλλά το 80€/τμ είναι γελοία τιμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί προβληματισμοί μεν, αλλά στο αεροδρόμιο του Ελληνικού υπάρχουν ένα κάρο εγκαταστάσεις, κτίρια, terminals, αποθήκες, κάτι ξεχασμένα γήπεδα από το 2004, η/μ εγκαταστάσεις, αποχετεύσεις ομβρίων, περιφράξεις κ.ο.κ. τα οποία δεν ξέρω καν αν συνυπολογίζονται στην αξία, αλλά το 80€/τμ είναι γελοία τιμή.

δυστηχώς όπως φαίνεται στο video της lamda οι εγκαταστάσεις αυτές δεν εμφανίζονται οποτε εγκαταστάσεις κόστους πάνω από 150 εκατομμύρια θα γίνουν μπάζα

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκινώντας χαλαρά από 1.000 €/τμ το δομήσιμο , πλησιάζουμε τα 3 δισ .

Δεν είναι τόσο χαλαρά. Χωράει πολύ συζήτηση και για το πολύ προς τα πάνω και για το πολύ προς τα κάτω. Όλα είναι θέμα υποθέσεων και παραδοχών.

Δεν είναι οικόπεδο το Ελληνικό. Όποιος το πάρει θα έχει το διακαίωμα εκμετάλευσης για κάποια χρόνια και το 70% των κερδών, δεν θα πουλάει διαμερίσματα. Και αυτό εφόσον και εάν το κράτος προβεί στις απαραίτητες ενέργειες για να μπορεί να γίνει η όποια εκμετάλλευση. Γιατί με το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο δεν μπορείς να χτίσεις ούτε περίπτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ , αλλά το πιό κάτω πάμε να υπολογίσουμε και όπως και να το κάνουμε  500.000.000/2.750.000 = 181,82 .

 

Τιμή οικοπέδου γιά Πατήσια η Πέραμα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι ότι δεν έχουν λογική οι διαιρέσεις γιατί δεν είναι οικόπεδο και σίγουρα γιατί δεν το αγοράζεις. Η αξία ανά τμ έχει ως προϋπόθεση να γνωρίζεις το επιχειρηματικό πλάνο. Πόση γη δηλαδή θα αξιοποιηθεί και με τι όρους. Εμείς δεν ξέρουμε ούτε το πλάνο, ούτε τους όρους, ούτε το κόστος των προβλημάτων που έχει το Ελληνικό (γιατί έχει πολλά) και πολλά πολλά ακόμα. Υπενθυμίζω ξανά βέβαια ότι δεν το αγοράζει αλλά αποκτά το διακαίωμα αξιοποίησης για κάποια χρόνια με συμμέτοχο στα κέρδη το κράτος.

 

Για να μην παρεξυγηθώ, δεν λέω ότι η συμφωνία είναι καλή για το Ελληνικό Δημόσιο και διαφωνώ σε πολλά σημεία (έπρεπε να βγει σταδιακά σε κομμάτια κάτω από ένα ολοκληρωμένο επιχειρηματικό πλάνο). Από την άλλη όμως θεωρώ πως να λέμε τόσο δια τόσο είναι λάθος. Δεν ξέρω αν ειναί πολλά ή λίγα, έτσι όπως αποφασιστικέ να αποκρατικοποιηθεί το ακίνητο δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να πει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης υπάρχουν όπως τους έγραψε ο συνάδελφος . Τα 99 χρόνια είναι πάρα πολλά και προφανώς ότι υποδομές γίνουν θα είναι απαξιωμένες τότε .

 

Συμμέτοχος στα κέρδη είναι το κράτος , έτσι και αλλιώς . Το ποσοστό αλλάζει . Ακόμα πέρα από το γήπεδο , υπάρχει και η μαρίνα του Αγίου Κοσμά που έχει αρκετή αξία .

 

Το κομμάτιασμα δεν είναι λύση , αλλά εγώ νομίζω ότι η αξία των 1000 €/τμ ανά δομήσιμο που είναι η μισή και λιγότερο από όσο ζητούνται τα γύρω από την έκταση οικόπεδα σήμερα , είναι απόλυτα λογική σαν βάση συζήτησης .

 

Προφανώς τα προβλήματα που έχει η έκταση δεν είναι τόσο ανασταλτικά , ούτε η διάβαση της περιφερειακής Υμηττού αν γίνει από εκεί θα δημιουργήσει πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι ότι δεν έχουν λογική οι διαιρέσεις γιατί δεν είναι οικόπεδο και σίγουρα γιατί δεν το αγοράζεις. Η αξία ανά τμ έχει ως προϋπόθεση να γνωρίζεις το επιχειρηματικό πλάνο. Πόση γη δηλαδή θα αξιοποιηθεί και με τι όρους. Εμείς δεν ξέρουμε ούτε το πλάνο, ούτε τους όρους, ούτε το κόστος των προβλημάτων που έχει το Ελληνικό (γιατί έχει πολλά) και πολλά πολλά ακόμα. Υπενθυμίζω ξανά βέβαια ότι δεν το αγοράζει αλλά αποκτά το διακαίωμα αξιοποίησης για κάποια χρόνια με συμμέτοχο στα κέρδη το κράτος.

 

Για να μην παρεξυγηθώ, δεν λέω ότι η συμφωνία είναι καλή για το Ελληνικό Δημόσιο και διαφωνώ σε πολλά σημεία (έπρεπε να βγει σταδιακά σε κομμάτια κάτω από ένα ολοκληρωμένο επιχειρηματικό πλάνο). Από την άλλη όμως θεωρώ πως να λέμε τόσο δια τόσο είναι λάθος. Δεν ξέρω αν ειναί πολλά ή λίγα, έτσι όπως αποφασιστικέ να αποκρατικοποιηθεί το ακίνητο δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να πει κανείς.

 

80€/τμ

 

όλα τ άλλα που προσπαθείς να πείσεις ότι ο Λάτσης είναι βλάκας σορρυ αλλα ούτε εδώ εμείς ήμαστε.

 

80€/τμ ... και δεν χρειάζονται περαιτέρω σχόλια για το ξεπούλημα της χώρας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.