Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστική Δήλωση Αμοιβών από Ελευθέρια Επαγγέλματα (Ε20)


Recommended Posts

Καλημέρα

Ειμαι μηχανικός και ενέθεσα σε άλλο μηχανικό μία εργασία. Η αμοιβή του ήταν  Χ ευρώ +ΦΠΑ. Επί του Χ παρακράτησα φόρο 20% και του έδωσα στο χέρι Χ-Χ*20%. Το 20% το πλήρωσα κανονικά στην τράπεζα.

Είναι τώρα να κάνω το Ε20 (Οριστική Δήλωση Αμοιβών από Ελευθέρια Επαγγέλματα) και έχω μπερδευτεί με τα πεδία που πρέπει να συμπληρώσω.

Τί βάζουμε σε κάθε στήλη για κάθε υπεργολάβο;

Είδος αποδοχών βάζουμε 1; (αν εγώ εργοδότης, ο άλλος υπεργολάβος)

Ακαθάριστες αποδοχές βάζουμε τη συνολική αμοιβή (χωρίς το ΦΠΑ) Χ;

Καθαρές αποδοχές βάζουμε Χ-Χ*20%;

Φορος που παρακρατήθηκε βάζουμε Χ*20%;

Κρατήσεις εκτός φόρου τί βάζουμε;

Φόρος που αναλογεί; Έκτακτη εισφορά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα συναδελφοι...

 

Το 2013 εκανα παρακρατηση 3% στον εαυτο μου για καποια δημοσια εργα μιας και οι Δημοι δε σου κανουν παρακρατηση οι ιδιοι.

Αυτες τις παρακρατησεις τις συμπεριέλαβα στη δηλωση για εμπορικες επιχειρησεις που εκανα αλλα απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν στο Ε1 μου.

 

Εχετε κι εσυ καποιο παρομοιο προβλημα?.... Ρωτησα κι αλλο συναδελφο και μου ειπε οτι δεν εχουν μπει ουτε τα δικα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι...

 

Το 2013 εκανα παρακρατηση 3% στον εαυτο μου για καποια δημοσια εργα μιας και οι Δημοι δε σου κανουν παρακρατηση οι ιδιοι.

Αυτες τις παρακρατησεις τις συμπεριέλαβα στη δηλωση για εμπορικες επιχειρησεις που εκανα αλλα απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν στο Ε1 μου.

 

Εχετε κι εσυ καποιο παρομοιο προβλημα?.... Ρωτησα κι αλλο συναδελφο και μου ειπε οτι δεν εχουν μπει ουτε τα δικα του.

    

Βεβαίωση , εως 28/03/2014, ανέβασες ηλεκτρονικά  ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή παρατήρησα οτι λήγει στις 30/4 η προθεσμία του, θέλω να ρωτήσω πότε μας αφορά εμας αυτό ως ελεύθερους επαγγελματίες?

 

"Οριστική Δήλωση υποβάλουν όσοι καταβάλουν αμοιβές ελευθέριων επαγγελμάτων, ανεξαρτήτως αν για αυτές τις αμοιβές έπρεπε να γίνει παρακράτηση φόρου, πχ αμοιβές μικρότερες των 300 ευρώ (άρθρο 83 Ν. 2238/1994)."

 

Δηλαδή μόνο αν κάποιος έχει πληρώσει έναν άλλον ελεύθερο επαγγελματία,π.χ. δικηγόρο κλπ, έτσι? Κ από το πρώτο ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή μόνο αν κάποιος έχει πληρώσει έναν άλλον ελεύθερο επαγγελματία,π.χ. δικηγόρο κλπ, έτσι? Κ από το πρώτο ευρώ?

 

Mε βάση το Ν 4254/2014 υπήρξε προσθήκη στο άρθρο 64 Ν 4172/2013 και επανήλθε το όριο των 300 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.