Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού 150 έως 200 ευρώ για κάθε διαμέρισμα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

Την ευθύνη την έχεις πάρει απο την στιγμή που πήρες το πτυχίο στα χέρια σου συνάδελφε, απο την στιγμή που είσαι σωστός δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, και γω θα ήθελα αυτά τα 150-200 ευρώ να ήταν 1500-2000 σε κανέναν πιστεύω δεν θα τον χάλαγαν αυτα τα χρήματα, αλλά βλέποντας την κατάσταση προσαρμόζεσαι σε αυτήν... Όσο για τον κηπουρό με τα 80 ευρώ είναι κατι που επέτρεψες εσύ να γίνει, δεν πιστεύω να είναι δύσκολο για έναν μηχανικό να φροντίσει έναν κήπο, έδω μπορούμε να κτίσουμε μεγαθήρια, δεν πιστεύω οτι φταίει ο κηπουρος, ισα ισα μαγκιά του !

Καμία ευθύνη δεν πήρε κανείς μας την ώρα που έπαιρνε το πτυχίο (δίπλωμα βασικά) στα χέρια του. Τις ευθύνες τις παίρνεις κάθε φορά που υπογράφεις/σφραγίζεις.

Όσο για τον κηπουρό μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα. Αυτός μαγκιά του όπως λες και συμφωνώ. Γιατί όμως να είναι μάγκας ο κηπουρός στη δουλειά του και να μην είσαι και εσύ στη δικιά σου? Για ποιο λόγο εσύ φοβάσαι να ζητήσεις τόσα χρήματα όσα ζητάει και ο κηπουρός?

 

Τώρα που το σκέφτομαι ίσως έχεις δίκιο σε αυτό που είπες ότι παίρνοντας το πτυχίο παίρνουμε και μια ευθύνη. Όντως παίρνουμε μία: την ευθύνη να τιμήσουμε αυτό το χαρτί που αποκτήθηκε με χρόνια σπουδών, άπειρα έξοδα, κόπους κλπ. Αν κοστολογείς τη δουλειά σου χαμηλότερα απ ό,τι ο κηπουρός τη δική του τότε υποτιμάς τη δουλειά σου και τις σπουδές σου και χρησιμοποιείς ανεύθυνα το πτυχίο σου. Έτσι έχουν τα πράγματα.

Edited by letom
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

ο κηπουρος τελικα ειναι πολυ τυχερος

εχει και τα τυχερα του στη ζωη αυτη

του την πεφτουν οι παραμελημενες γυναικες των μηχανικων και απο πανω

καληνυχτα ελλαδα μας

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε συ pantsel,

μου γκρεμίζεις τα όνειρα για ένα σπίτι με κήπο!

Θα περιοριστώ στο play room τελικά...

 

Νομίζεις ότι έτσι θα τη γλυτώσεις; Υπάρχουν και τα παιδιά με τα μηχανάκια (delivery). Χα,Χα,Χα. :grin: :mrgreen:

Πάντως εγώ για να κατεβάσω το κόστος μου στο Forum σκέφτομαι να διώξω το άλογο από τη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Κομμένες και οι πιτσες!

 

Ααα ευτυχώς πιάνουν τα χέρια μου για μερεμέτια...

 

΄Αλλο; Τώρα που γυρίζει

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε λέει είχε χαλάσει ένα μηχάνημα ενός βασιλιά και φώναζε ειδικούς που ξημερωβραδιαζόντουσαν να το φτιάξουν αλλά δε μπορούσαν.

ήρθε και ένας τυπάκος που κοιτάει το μηχάνημα, βγάζει ένα κατσαβίδι, σφίγγει ελαφρά μια βίδα και ως εκ του θαύματος το μηχάνημα έφτιαξε.

Ζήτησε από τον βασιλιά 1εκ € για την αμοιβή του. Ο βασιλιάς ευχαριστημένος μεν αλλά θεωρόντας υπέρογκη το ποσό, του ζήτησε να του στείλει αναλυτικά λογαριασμό
για τις εργασίες του. Πράγματι λοιπόν του έστειλε ο τυπάκος ένα λογαριασμό που έλεγε.. 1€ για το σφιξιμο της βίδας και 999.999€ που ήξερα ποια βίδα και πόσο να τη σφίξω

 

 

συνάδελφοι δε ξέρω αν το βλέπω σωστά αλλά ακόμα και στην περίπτωση που μου στείλουν τα σχέδια σκαναρισμένα στο email μου,
ακόμα και αν με πάνε στο διαμέρισμα και με φέρουν πίσω στο γραφείο με το αυτοκίνητό τους οι πελατες η αμοιβή μου θα είναι η ίδια και κατά πολυ ανώτερη των όποιων εξόδων μου.

δεν πουλάω ούτε το σκανάρισμα, ούτε τη βενζίνη που χαλάω.. πούλάω τη γνώση, την ικανότητά μου και την εμπειρία μου.

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Α μπα δεν έχω πρόβλημα με αυτούς. Τα τελευταία χρόνια τους έχω φάει τη δουλειά!!! Τα κάνω όλα (τα τεχνικά εννοώ) και συμφέρω.

 

Verda έχεις +1 κι από μένα

Link to comment
Share on other sites

Καμία ευθύνη δεν πήρε κανείς μας την ώρα που έπαιρνε το πτυχίο (δίπλωμα βασικά) στα χέρια του. Τις ευθύνες τις παίρνεις κάθε φορά που υπογράφεις/σφραγίζεις.

Όσο για τον κηπουρό μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα. Αυτός μαγκιά του όπως λες και συμφωνώ. Γιατί όμως να είναι μάγκας ο κηπουρός στη δουλειά του και να μην είσαι και εσύ στη δικιά σου? Για ποιο λόγο εσύ φοβάσαι να ζητήσεις τόσα χρήματα όσα ζητάει και ο κηπουρός?

 

Τώρα που το σκέφτομαι ίσως έχεις δίκιο σε αυτό που είπες ότι παίρνοντας το πτυχίο παίρνουμε και μια ευθύνη. Όντως παίρνουμε μία: την ευθύνη να τιμήσουμε αυτό το χαρτί που αποκτήθηκε με χρόνια σπουδών, άπειρα έξοδα, κόπους κλπ. Αν κοστολογείς τη δουλειά σου χαμηλότερα απ ό,τι ο κηπουρός τη δική του τότε υποτιμάς τη δουλειά σου και τις σπουδές σου και χρησιμοποιείς ανεύθυνα το πτυχίο σου. Έτσι έχουν τα πράγματα.

το αν χρησιμοποιώ το πτυχίο μου ανεύθυνα η όχι δεν πιστεύω οτι είναι το θέμα μας! Το θέμα μας είναι τί κάνουμε εμείς σαν μηχανικοί για να πάμε μπροστά, και τα λέω με σεβασμό και φιλικά πάντα. Στην αρχή θα είναι καλά μέχρι να βρεθεί αυτός ο κάποιος που θα ρίξει την τιμή και αυτόματα θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι όπως γίνετε παντού!!!! 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.