Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου από κληρονομιά


Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή δεν έχω σχέση με το αντικείμενο ποστάρω εδώ ορισμένες απορίες που έχω. Οι υποθέσεις και ερωτήσεις που κάνω είναι ως ημι-αδαής ιδιώτης. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Το στόρυ είναι το εξής: υπάρχει η δυνατότητα της γυναίκας μου να κληρονομήσει ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 6-8 στέμματα στο χωριό (αν τελικά αποδεχτούμε την κληρονομία). Το πρόβλημα είναι ότι στο χωράφι υπάρχει – τι έκπληξη- και ένα αυθαίρετο που είχε φτιάξει ο συγχωρεμένος και δεν είχε μπει ποτέ στη διαδικασία να το νομιμοποιήσει. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής.

  1. Την κληρονομία την αποδεχόμαστε αναγκαστικά μαζί με την αυθαιρεσία σωστά;
  2. Επειδή δε ξέρω πόσο θα πάρει η διαδικασία της αποδοχής θα μπορώ μετά να κάνω αίτηση νομιμοποίησης αν ναι μέχρι πότε? Μιλάμε για νέα αίτηση όχι μεταφορά από προηγούμενη.
  3. Σε περίπτωση που δε προλάβω τις προθεσμίες ή το «κουστούμι» βγει μεγάλο και αποφασίσω να μη το νομιμοποιήσω θα μπορώ να το πουλήσω;
  4. Πώς; Τι θα κάνω με το κτίσμα, θα πρέπει να το γκρεμίσω με ίδια μέσα ή να πάω στη πολεοδομία να βγάλει πρωτόκολλο κατεδάφισης και ως κληρονόμος να επωμιστώ τα πρόστιμα;
  5. Υπάρχει τρόπος, νόμιμος φυσικά, να το πουλήσω αργότερα χωρίς να τακτοποιήσω τώρα το κτίσμα ή θα πρέπει να περιμένω να βγει (αν βγει) νέος νόμος;
  6. Με το που μπω στη ρύθμιση μπορώ να πωλήσω το ακίνητο ή πρέπει να πληρωθεί ένα μέρος του προστίμου; Μπορώ να μεταβιβάσω το υπόλοιπο του προστίμου στον αγοραστή μειώνοντας κατάλληλα το τίμημα πώλησης;

 

Τα παραπάνω τα ρωτάω γιατί προσπαθώ να δω αν αξίζει τον κόπο να μπω στη διαδικασία αν δηλαδή: αξία πώλησης – (έξοδα νομιμοποίησης + έξοδα αποδοχής + χρέη συγχωρεμένου ) >> 0.

Φυσικά αν έρθει η ώρα θα απευθυνθώ σε έμπειρο και τοπικό πολιτικό μηχανικό για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφε , οι πρώτες ευκολες απαντησεις στις ερωτήσεις σου είναί οι εξής :

1. Ναι μαζί μα το αυθαίρετο και δεν χρειάζεται να κάνεις ρύθμιση με τον 4178 απο πριν

2. Η λήξη της προθεσμίας του 4178 είναί τον Φεβρουάριο του 2015

3. Όχί δεν θα μπορείς να κάνεις μεταβίβαση αν προηγουμένως δεν έχεις υπαχθεί στον νόμο

4. Η νόμιμη διαδικασία κατεδάφισης είναί πάλι μέσο του 4178 , με πληρωμή παράβολου ανάλογα με την επιφάνια του κτιρίου "προς έκδοση άδειάς" και στην συνέχειά έκδοσή άδειάς κατεδάφισης.

5.και 6. Αυτό που ισχύει σήμερα είναί : υπαγωγή στις διατάξέις του νομού, πληρωμή του 30% του προστίμου, έκδοση βεβαίωση μηχανικού, μεταβίβαση του ακινήτου και του υπολοίπου του προστίμου με συμβολαιογραφική πρόβλεψη.

Edited by ponireas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση.  

Δηλαδή απ’ ότι καταλαβαίνω οι επιλογές μου είναι οι εξής:

α. αποδοχή > τακτοποίηση > πληρωμή 30% > πώληση με κτίσμα

β. αποδοχή > μη τακτοποίηση > κατεδάφιση μέσω 4178 > πώληση σαν χωράφι

γ. αποδοχή > μη τακτοποίηση > μου μένει αμανάτι

δ. μη αποδοχή > μεταβίβαση στην εκκλησία > εξασφάλιση after life :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το τελευταιο να εισαι σιγουρος!!!! χα χα χα

 

Πραγματι περα απο την πλακα ετσι ειναι.

Κληρονομικα μπορει να γινει η μεταβιβαση (αποδοχη κληρονομιας) χωρις να το τακτοποιησεις.

Μετα πρεπει η να το νομιμοποιησεις ή να το τακτοποιησεις για να εισαι ενταξει....ή να το γκρεμισεις (θελει αδεια το γκρεμισμα)

Γνωμη μου ειναι να πας σε εναν μηχανικο να στο μετρησει και να σου πει ποσο κοστιζει η νομιμοποιησει(αν γινεται βεβαια) και ποσο η τακτοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

.....Τα παραπάνω τα ρωτάω γιατί προσπαθώ να δω αν αξίζει τον κόπο να μπω στη διαδικασία αν δηλαδή: αξία πώλησης – (έξοδα νομιμοποίησης + έξοδα αποδοχής + χρέη συγχωρεμένου ) >> 0.

 

Αυτό ....φοβίζει ιδιαιτέρως!!!!

 

dimitris GM μήπως υπάρχουν και χρονικά περιθώρια "αποδοχής" ή "μη αποδοχής" της κληρονομιάς;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η εκδοχή της μεγάλης μπουλντόζας, με μεγάλους προβολείς (για την μεταμεσονύχτια κατεδάφιση)! :P

Edited by dimitrispsi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ιασονα

 

σωστα,

υπαρχει  προθεσμια 4 μηνες για να αποποιηθει την κληρονομια..

Αλλως γινεται κληρονομος

με κινδυνο, αν τα χρεη ειναι ¨μεγαλα", να τα πληρωσει με την δικη του περιουσια

 

υγ

επειδη,ομως, μετα την αποποίηση η κληρονομια "πηγαινει" σε αλλους [πιθανον τεκνα, εγγονια , κλπκλπ]

και γινεται ενα "ντομινο" συνεχων αποποιησεων, με κινδυνο καποιος να μην πληροφορηθει οτι εγινε κληρονομος...

το πιο απλο ειναι να γινει

"δηλωση επ' ωφελεια απογραφης"..

 

τις καλησπερες μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η' μπορεί ακόμα να πάρει κι ένας δυνατός αέρας τη σκεπή......

 

 

.....υπαρχει  προθεσμια 4 μηνες για να αποποιηθει την κληρονομια..

Αλλως γινεται κληρονομος

με κινδυνο, αν τα χρεη ειναι ¨μεγαλα", να τα πληρωσει με την δικη του περιουσια.....

 

Γι' αυτό το ρώτησα στον ειδικό για ν' απαντήσει και να το διαβάσει ο φίλος!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

"δηλωση επ' ωφελεια απογραφης" έτσι μας είπε κι ο δικηγόρος να κάνουμε. Χοντρικά  υπολογίζεις ενεργητικό (κινητά, ακίνητα) – παθητικό (χρέη) και βγει < 0 δεν αποδέχεσαι αλλιώς πληρώνεις από την τσέπη σου τη διαφορά! Δεν ξέρω όμως αν στο παθητικό πρέπει να προσθέσω και τα πιθανά πρόστιμα ανέγερσης – διατήρησης.

Φαίνεται το πρόβλημα είναι πολυσύνθετο χρειάζεται μηχανικός, νομικός, λογιστής, εκτιμητής και πολύ ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.