Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτικός ακάλυπτος εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα κάποια γνώμη σχετικά με τον υποχρεωτικό ακάλυπτο. Σύμφωνα με τον ορισμό του καταλαβαίνω ότι δεν υφίσταται εκτός σχεδίου, αφού δεν υπάρχει και υποχρεωτική φύτευση. Εγώ θέλω να κατασκευάσω στέγαστρο κατά μήκος της όψης κατοικίας, το οποίο θα βρίσκεται κατά πολύ μέσα στην υποχρεωτική απόσταση από το όριο, αλλά εάν δεν θεωρείται υποχρεωτικός ακάλυπτος θεωρώ ότι δεν έχω πρόβλημα. Καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρει το μπροστινό τμήμα και θέλω να έχει στηρίγματα. Σχετικά με τον υποχρεωτικό ακάλυπτο ισχύει εκτός σχεδίου;

Να σημειώσω ότι οι αποστάσεις μου είναι τα 5 μέτρα και δεν απαιτείται πρόσωπο γηπέδου.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

1. Το στέγαστρο αυτό, μετράει σε κάλυψη και δόμηση, συνεπώς θα ελέγξεις αν υπερβαίνεις τα επιτρεπόμενα μεγέθη.

2. Αν όμως το στέγαστρο είναι μέσα στην υποχρεωτική πλάγια απόσταση, έχεις εξ' αρχής πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ο πρόβολος ή το στέγαστρο εκτός σχεδίου μπορεί να έχει οποιοδήποτε πλάτος και όταν μπαίνει στις ελάχιστες αποστάσεις πρέπει να μπει μέχρι 1/4 της απόστασης? μπορώ στην μία πλευρά σε συνέχεια του προβόλου ή στεγάστρου να τοποθετήσω πέργκολα εντός της υποχρεωτικής απόστασης από το όριο?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος έχει εφαρμογή σε περιοχές με αυξημένη δόμηση (σχέδια, οικισμοί).

Στα εκτός σχεδίου(*) δεν έχει νόημα, διότι η δόμηση (και η κάλυψη) είναι πολύ μικρά μεγέθη σε σχέση με την επιφάνεια του γηπέδου.

 

(*) Σιγά-σιγά, η εκτός σχεδίου δόμηση "ψαλιδίζεται", ώστε να φτάσουμε κάποια στιγμή στην πλήρη (με λίγες εξαιρέσεις) κατάργησή της. 

Link to comment
Share on other sites

στην εκτός σχεδίου δόμηση ως υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος

λαμβάνεται αυτός που αφήνεται υποχρεωτικά 

είτε λόγω Δ 

είτε λόγω απόστασης από Εθνική -Επαρχιακή κλπ οδό

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ σ' ευχαριστώ πολύ! Θα μπορούσες να μου πεις πως να το στηρίξω; Στην υπηρεσία λένε ότι υποχρεωτικός ακάλυπτος είναι το υπόλοιπο από αυτό που καλύπτεις, δηλαδή 4000τ.μ. -200 τ.μ.= 3800τ.μ..

Εγώ θέλω να κάνω στέγαστρο, αλλά μπορώ σύμφωνα με τα παραπάνω μόνο 1/4Δ γιατί επειδή έχω καλύψει το 100% της επιτρεπόμενης, ενώ εγώ το έχω κάνει μεγαλύτερο και μπαίνει μέχρι 1/4 μέσα στις υποχρεωτικές αποστάσεις. Τι θεωρείται ακάλυπτος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.