Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτικός ακάλυπτος εκτός σχεδίου


Recommended Posts

TTYL = talk to you later

 

λοιπόν...

συμφωνώ με αυτό που λέει ο ΚΑΝΑ ως παράδειγμα

 

επιπλέον

εκτός από κεκλιμένη η οροφή του στεγάστρου μπορεί να είναι και θολωτή (στα όρια πάντα του επιτρεπόμενου ύψους)

 

το άλλο είδος μη βατότητας είναι αυτό που περιγράφεται στις πέργκολες (στους ορισμούς του ΝΟΚ) ως διαμόρφωση στέγασής τους

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

 

ας βρούμε πρώτα σε τι αναφέρεται η συνάδελφος

σε στέγαστρο ή προστέγασμα?

 

72.   Προστέγασμα είναι το μη προσβάσιμο σταθερό ή κινητό στοιχείο σε συνέχεια των όψεων του κτιρίου και πέρα από την επιφάνειά τους.

 

 

79.   Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης.  

 

 

Εγώ οι διαφορές που αντιλαμβάνομαι είναι οι εξής:

 

α) Το στέγαστρο διαφέρει από το προστέγασμα στο ότι δεν είναι αναγκαστικά σε συνέχεια της όψης και πέρα από της επιφάνειά της όπως είναι το προστέγασμα (μπορεί όμως και να είναι συνέχεια της όψης ή να είναι ανεξάρτητη κατασκευή).

β) Επίσης, το στέγαστρο μπορεί να είναι πρόβολος όπως το προστέγασμα, μπορεί όμως και να στηρίζεται σε υποστυλώματα, ενώ το προστέγασμα δεν έχει ποτέ υποστυλώματα.

γ) Το στέγαστρο μαζί με την πέργολα δεν μπορούν να έχουν εμβαδόν μεγαλύτερο από αυτό της επιτρεπόμενης κάλυψης, περιορισμός που δεν ισχύει για το προστέγασμα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη όποιου ενδιαφέρεται να απαντήσει, να αναιρέσει ή να ενισχύσει τον ισχυρισμό μου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά τους (κακούς και ασαφείς) ορισμούς το προστέγασμα είναι "....στοιχείο σε συνέχεια των όψεων του κτιρίου...." ενώ το στέγαστρο "...σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επι υποστυλωμάτων...."

 

Σε συνδυασμό με τον ορισμό για τους ανοιχτούς ημιυπαίθριους χώρους, προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι το στέγαστρο είναι κατασκευή ανεξάρτητη από το κτίριο, διότι διαφορετικά θα επαρκούσαν οι δύο άλλοι ορισμοί (προστέγασμα και ημιυπαίθριος) και δεν θα απαιτούνταν ξεχωριστός ορισμός για το "στέγαστρο". Στην ανάγνωσή μου αυτή, η αναφορά "σε πρόβολο" στον ορισμό του στεγάστρου σημαίνει ότι δύναται η οροφή να στηρίζεται εν προβόλω σε (ανεξάρτητη από κτίριο) τοιχοποιία και όχι ότι μπορεί να προβάλει σε συνέχεια των όψεων κτιρίου.

 

Σε κάθε περίπτωση απαιτείται αποσαφήνιση/διόρθωση του ορισμού από το Υπουργείο. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα τοιχοποιίας που στηρίζεται το στέγαστρο; (δεδομένου ότι αποκλείει κατακόρυφα στοιχεία πλήρωσης)

Το στέγαστρο είναι και η ανεξάρτητη κατασκευή (συνώνυμο του υπόστεγο). Άρα ο ορισμός θα μπορούσε να υπάρχει όμως να αποσαφηνίζεται κάπως...

 

 

Επίσης στο άρθρο 17 λέει ότι τα στέγαστρα κατασκευάζονται οπουδήποτε στον ακάλυπτο.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

OLINAPAL

ιδανικό παράδειγμα κατασκευής στεγάστρου σε πρόβολο   αποτελούν τα συνήθη στέγαστρα των βενζινάδικων

ειδικά μάλιστα αυτά που έχουν 2 υποστυλώματα (από δω και από κει των αντλιών) και αμφίπλευρο πρόβολο!

 

ΚΑΝΑ, on 25 Mar 2015 - 20:04, said:
ας βρούμε πρώτα σε τι αναφέρεται η συνάδελφος
σε στέγαστρο ή προστέγασμα?

 

Το δίλημμα το έθεσα για πολλούς λόγους!

Ένας απ' αυτούς είναι που τους απαντάμε  γενικά στο ΝΟΚ 

και με ποιά έννοια 

(πήγα να κάνω μερικούς συλλογισμούς αλλά κουράστηκα και τα παράτησα)

Πάρε μια εικόνα αυτής της μισής προσπάθειας μου και αν θές συμπλήρωσε την

 

Α.Το προστέγασμα υ.γ υπόψη επίσης ότι και ο ΓΟΚ 85 -που μιλούσε  μόνο για προστέγασμα και όχι και στέγαστρα δεν ξεκαθάριζε αν τα προστεγάσματα μετρούσαν στην κάλυψη

Βάση του ορισμού του

1. αποτελεί συνέχεια των όψεων 

2.μπορεί να κατασκευάζεται πέραν του ιδεατού στερεού

3. αλλά μόνο στις προσόψεις καταστημάτων ή των εισόδων κτιρίων 

4.δύναται να καταλαμβάνουν  όλο το πλάτος των προσόψεων καταστημάτων ή των εισόδων κτιρίων

5.δύνανται να εκτείνονται σε πρόβολο και εντός του κοινόχρηστου χώρου (χωρίς στηρίγματα επί του  κοιν/στου)

             μπορεί να είναι κινητό ή σταθερό

   άρθρο 16 4. Κατακόρυφα στηρίγματα κινητών προστεγασμάτων επιτρέπεται να κατασκευάζονται σε οποιαδήποτε θέση, ακόμα και σε τμήματα εξωστών που βρίσκονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους, εφόσον τα στηρίγματα αυτά εδράζονται στους εξώστες και δεν εξέχουν από το περίγραμμά τους.

   άρθρο 16  7.      Σε καταστήματα και εισόδους κτιρίων πάνω από κοινόχρηστους χώρους επιτρέπεται να κατασκευάζονται μόνιμα προστεγάσματα χωρίς κατακόρυφα στηρίγματα.

Μέσα στις αποστάσεις Δ (σ.σ και δ??) του κτιρίου από τα όρια ή από άλλο κτίριο του ίδιου οικοπέδου τα παραπάνω προστεγάσματα επιτρέπεται να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/2 Δ ή 1/2 δ.

άρθρο 17  4.         Μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου επιτρέπονται στεγασμένοι ανελκυστήρες οχημάτων, σκίαστρα, προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία, σύμφωνα με το άρθρο 16, καθώς και κατασκευές για την εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων.

Όσες από τις κατασκευές του άρθρου 16 και του άρθρου 17 επιτρέπονται μέσα στις αποστάσεις Δ ή δ, επιτρέπονται και μέσα στις αποστάσεις που αφήνονται λόγω της εφαρμογής της παρ. 1στ του άρθρου 14 του παρόντος νόμου.

10. άρθρο 17  7 ι)       Κινητά ή μόνιμα προστεγάσματα με μέγιστο πλάτος προεξοχής 1/2 Δ. (σ.σ δ??)

 

 άρθρο 15 5.         Το κτίριο (πλην εξωστών και κινητών προστεγασμάτων) που μπορεί να κατασκευαστεί στο οικόπεδο οφείλει να εγγράφεται στο ιδεατό στερεό, που καθορίζεται

 

Β. Στέγαστρο

Άρθρο 17

7.      Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με την παράγραφο 2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές :

ι       ια)         Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.

        ιβ)          Οι εγκαταστάσεις των πρατηρίων, οι δεξαμενές, οι αντλίες διάθεσης υγρών και αερίων καυσίμων και τα στέγαστρά τους, στις θέσεις που εγκρίνονται από την αρμόδια υπηρεσία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Το σύνολο των κατασκευών των περιπτώσεων α΄ και ια΄ δεν μπορεί να υπερβαίνει το εμβαδόν της επιτρεπόμενης κάλυψης.

                 Το σύνολο της διάταξης αφορά σε πρατήρια καυσίμων.

8.        δ)       Στέγαστρα για την εξυπηρέτηση πρατηρίων υγρών και αερίων καυσίμων μετά από έγκριση φορέα και Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής έως το όριο της ρυμοτομικής γραμμής. Τα στέγαστρα μπορούν να προεξέχουν της οικοδομικής γραμμής έως πλάτους 1/10.Π και όχι περισσότερο των 2,00 μ. όταν η οικοδομική γραμμή ταυτίζεται με τη ρυμοτομική γραμμή. Σε κάθε περίπτωση το ύψος του στεγάστρου θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 5,00 μέτρα από τη στάθμη του πεζοδρομίου.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ. Κατά τη γνώμη μου αν τα στέγαστρα που αναφέρεις στα βενζινάδικα έχουν υποστυλώματα, δεν είναι στέγαστρα σε πρόβολο, αλλά σε υποστυλώματα. Οπότε ποια στέγαστρα είναι σε πρόβολο;

Link to comment
Share on other sites

KRB335_1_-380x379.jpg stegastro_skiasis_1.jpeg

Στέγαστρο σε πρόβολο                                                                       Στέγαστρο επί υποστυλωμάτων

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα τοιχοποιίας που στηρίζεται το στέγαστρο; (δεδομένου ότι αποκλείει κατακόρυφα στοιχεία πλήρωσης)

Το στέγαστρο είναι και η ανεξάρτητη κατασκευή (συνώνυμο του υπόστεγο). Άρα ο ορισμός θα μπορούσε να υπάρχει όμως να αποσαφηνίζεται κάπως...

 

 

Επίσης στο άρθρο 17 λέει ότι τα στέγαστρα κατασκευάζονται οπουδήποτε στον ακάλυπτο.

 

Αναφερόμουν στη περίπτωση στήριξης σε τοιχοποιία στην μία πλευρά ή στο μέσον. Ο ορισμός αναφέρει "αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης" , ενώ εγώ αναφέρομαι σε στοιχείο στήριξης της εν προβόλω οροφής.

Link to comment
Share on other sites

Faethon 11 εμένα και τα δύο μου φαίνονται σε υποστυλώματα. Τόσα χρόνια τον πρόβολο τον έχω στο μυαλό μου ως προέκταση πλάκας. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και η πλάκα στηρίζεται σε υποστηλώματα. Ο πρόβολος είναι κατασκευή που στηρίζεται με άλλη κατασκευή στην μία ακμή του γενικά. Δεν έχει σχέση αν συνεχίζει από την άλλη πλευρά ο φορέας. Άλλο τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.