Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλο μήκος σωλήνα αποχέτευσης κουζίνας


pemos

Recommended Posts

εγω λέω να πας περιμετρικα τοιχο τοιχο για να κερδίσεις το ενα μέτρο και να έχεις καλύτερη ταχύτητα εισόδου του νερού στο ευθύγραμμο κομάτι. επίσεις αν πρόσεξες τις φωτογραφίες μου έχω φαει και λίγο την πλάκα (βόλευε ετσι οπως ήταν τα σίδερα της πλάκας και κέρδισα 2-3 πόντους και απο εκει)

Βασικά εμένα ο μηχανικός μου που είπε οτι είναι σημαντικό να κάνεις και εναν εξαερισμό απο κάπου για να έχει καλύτερη πίεση το νερό μέσα στο σωλήνα οπότε αν σε βολεύει να το κανεις κι εσυ αυτό ακομα καλύτερα.

για πιεστικό νερού νομίζω δεν θα σε βολέψει γιατι και μεγάλο θα πρεπει να πάρεις για να μαζευει πολλά λίτρα νερού και θα είναι σπαστικό να το ακούς καθε 3 και λίγο.

αν είναι να βάλεις κάτι απο κάτω καλύτερα να βάλεις λιποσυλλέκτη και πάλι όμως αν σου πει ο υδραυλικός που θα το κάνει οτι είναι απαρρέτητο.βασικά μπορείς να τον βάλεις και αργότερα αν δείς οτι σου βουλώνει αλλα καλύτερα να το αποφασίσει αυτό ο μηχανικός σου ή ο υδραυλικός που θα σου κάνει τη δουλειά.

κρίνοντας πάντως απο την δικιά μου εμπειρία νομίζω καλα θα πας κι εσυ παρ ολο που εισαι 1,5 μέτρα πιο πολυ στο οριζόντιο απο εμενα.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετα από καιρό να καταθέσω και γω ένα σχετικό προβληματισμο : αποχέτευση πλυντηρίου ρουχων Φ40   με  4,50μ ευθεία θα τη χαρακτηρίζατε επικίνδυνη ή όχι? εγώ λεω οτι αφενος το νερο φευγει με μια σχετική πιεση, και αφετερου τα χνούδια καθαριζουν με ατσαλινα οπότε κλεινω στο να την τολμησω. Υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα χνούδια δεν θα μένουν, πρόβλημα με χνούδια έχουν κυρίως τα στεγνωτήρια.
 

Από εμπειρία θα σου πω ότι 2 προβλήματα μπορείς να δεις. 

 

1. μυρωδιά μούχλας στο πλυντήριο αν λιμνάζει νερό μέσα στην σωλήνα
 

2. αν το νερό είναι σκληρό, άλατα μαζί με υπολείμματα απορρυπαντικού κλπ κλπ να δημιουργούν "ασβεστώματα"¨να το πώ, τόσο σκληρά που ούτε σφυρί δεν τα έσπαγε.
Πριν 1 χρόνο σε μια ανακαίνιση που βγάλαμε την σωλήνα αυτή η λευκή μάζα απορρυπαντικού αλάτων είχε γίνει ένα με την σωλήνα. 
Αυτά έγιναν πρόβλημα μετά από 10 ετία. Ατσαλίνα δεν τα καθάριζε, δεν ξέρω αν έφταιγε ότι έβαζε πολύ απορρυπαντικό, η ήταν η ποιότητα, ή αν έριχνε κάτι άλλο.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Κιεγω τα ίδια. μεταφορα κουζινας και γεμισμα δαπέδου κατω απο το μωσαικό 7.5cm. Περιπου 3.5 μετρα ευθεια. Αρα οριακά χωράει 50εκ σωλήνα σε ευθεια χωρισ κλιση εαν υπολογίσουμε οτι το σκαψιμο θα καλυφτει με μαρμαρο που εχει 2εκ πάχος. Σκεφτομαι να κανω μικρο σκαλοπάτι στην είσοδο (εκει που εχω σκαιγραφησει) , αλλα σημαινει οτι η πόρτα εισόδου θα είναι πιο κοντη και και θα υπαρχει σκαλοπατι (δόντι) μεταξυ του διαδρομου τησ πολυκατοικιας και του διαμερισματος μου. Το εχει κανει κανεις? 

IMG_5027.jpeg

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, iliaskarvounis said:

... Το εχει κανει κανεις? 

Κακές διαμορφώσεις ή λύσεις ανάγκη έχουν κάνει πολλοί….. αυτό όμως δεν βοηθάει σε κάτι.

Κάποιες ερωτήσεις δικές μου

Στο σχέδιο που έβαλες είναι η νέα θέση της κουζίνας ή η υφιστάμενη?

Το 50εκ σωλήνα τι εννοείς?

Δείξε που είναι η υφιστάμενη θέση κουζίνας και που θέλεις να μεταφερθεί?

Δείξε που υπάρχουν οι κάθετοι σωλήνες απορροής?

 

Επικουρικά αν το μάρμαρο όπως γράφεις είναι 2εκ. τότε υπολόγισε ότι συνολικά από πλάκα έως τελική στάθμη δαπέδου θα είναι περίπου 6-7εκ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εννοούσα 50mm. H κάθετες σωλήνες βρίσκονται μια στο μπανιο και κια στην παλιά θέση κουζίνας. Τα 7,5cm ειναι απο το πρόσωπο του μωσαϊκού μεχρι την πλάκα 

3397CB66-BDC8-484E-841F-B43E78ED1B19.jpeg

6386E1A0-4574-4607-A19E-7A266654F23A.jpeg

B3EC8B99-CB7E-4F5D-9149-14252D64158D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μόνο PDF. Το έχω επισυνάψει. Με κόκκινο κύκλο έχω σημειώσει τις κάθετες στηλες αποχέτευσης της πολ/κιας. Το διαμέρισμα έχει μωσαικό που θα ήθελα να διατηρήσω. Στα σημεια που θα πέσουν τοίχοι γιατι αλλαζει διαρυθμιση καθώς και στην ευθεια που θα γινόταν σκαψιμο για την σωλήνα του νεροχύτη κουζίνας είχα σκοπό να βάλω παραλολογραμμο κομματι μαρμάρου. Για θέρμανση εφόσον καταφερνα να βάλω φυσικό αέριο ή εφόσον μελλοντικα αποφάσιζα να βάλω αντλια θεμότητας οι σωλήνες νεςου θα έτρεχαν περιμετρικα στο μπαλκόνι πάνω απο τα ανοίγματα και τα θερμαντικα σώματα θα τοποθετούνταν στον εξωετρικό τοιχο του διαμερίσματος. Ειναι βολικό γιατι το μπαλκόνι ειναι περιμετρικό. 

Επισυνάπτω και την αρχική κάτοψηKOUKAKI__PLAN REV1 (1) - Copy ilias 2.pdf

KOUKAKI__PLAN REV1 (1) - Copy ilias 2.pdf

arxiki katopsi.JPG

Edited by iliaskarvounis
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, iliaskarvounis said:

Προς το παρόν μόνο PDF. ...

 

Δεν έχω τον χρόνο να το σχεδιάσω εξ αρχής για να έδειχνα κάποια εναλλακτική λύση .....

Οπότε αν το θες όπως το έχεις (ντε και καλά) κάλεσε έναν έμπειρο υδραυλικό να σου πει αν όπως το έχεις μπορεί να γίνει.... όπως αν δεν επαρκούν οι ρύσεις όπως το έχεις μπορείς να βάλεις και μοτεράκι για τα νερά ..... 

(όπως σου είπα όμως (και άποψη μου) δεν είναι καλή λύση ή είναι λύση ανάγκης ....

καλή επιτυχία 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.