Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιές.


Recommended Posts

Να [ω την αλήθεια με υποψίασε το "μεταλλικό" . Για κάποιο λόγο το ανέφερες.

 

Πρέπει όμως να το είχα ξανακούσει στο πανεπιστήμιο νομίζω γιατί κάτι μου θύμισε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 532
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευφυές ναι!! για οικονομικό δεν ξέρω... :)

Αλλά να ρωτήσω κάτι. Αν κατασκευαζόταν κανονικά, σε ενδεχόμενο παγετό θα κατέρρεε; Και αντίστροφα, τώρα που έχει σχεδόν εξαντλήσει τα χωρικά περιθώρια διαστολής της, δεν κινδυνεύει από καύσωνα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ..γενικά δεν ξέμπλεξε με αυτές τις πατέντες. Απλά χώρεσε το module. Από εκεί και πέρα χρειάζεται ενίσχυση η γέφυρα γιατί προστέθηκαν εντάσεις.

 

Αλλά γλύτωσε το ξήλωμα και για αυτό είναι πολύ οικονομική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Να σχολιάσω ότι για να έχει λόγω συστολής Δl = 1m θα έπρεπε να έχει άνοιγμα 5km... Επομένως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι πραγματικό γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μιλώντας και περιμένοντας το σχόλασμα, πιο ασφαλές δεν θα ήταν να κατασκευαστεί ένα κομμάτι στις επιθυμητές διαστάσεις. Μπορεί να καθυστερούσε χρονικά και φυσικά να στοίχιζε, αλλά κατασκευαστικά δεν είναι πιο ασφαλής επιλογή; Η αυτά τα πράγματα δεν γίνονται ιδιοκατασκευή με κανέναν τρόπο και τα έχουμε μόνο στις εργοστασιακές τους διαστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Alexispap

Πιθανόν εγώ να αναφέρω λανθασμένους αριθμούς, αλλά είναι πραγματικό γεγονός. Οι παλιότεροι θα θυμούνται ότι οι εκδόσεις του LIFE ήταν αξιόπιστες. Και μια έκδοση σαν την εγκυκλοπαίδεια του LIFE δεν μπορεί να αναφέρει ανακρίβειες. Άλλωστε αναφερόταν η συγκεκριμμένη γέφυρα, ο τόπος, ονόματα μηχανικών και χρονολογίες. Για όποιον ενδιαφέρεται δημοσιεύτηκε στην θεματική εγκυκλοπαίδεια του LIFE και στον τόμο "Μηχανικη" (αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν καταλαβα πως ενω άρχισα να διαβάζω για τους Η/Χ στο φορουμ κατέληξα να διαβάζω σπαζοκεφαλιες..εντάξει ..να πω την αλήθεια δεν είχα και πολυ όρεξη σημερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.