Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΠΣΔΜΗ: Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών


Earl

Recommended Posts

η συζητηση 3 χρονια μετα , δεν εχει νοημα .....αν και σαν λαος εχουμε ειδικοτητα να ΄΄κλαιμε πανω από το χυμενο γαλα΄΄΄.....

τοτε λιγοι ΄΄φωναζαμε΄΄, οι πολλοι σιωπουσαν............

 

.............εδώ ας τελειωσει η παρελθοντολογια.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ότι θα εξεταστούμε το ξέραμε από την αρχή.

Κάποιοι είχαν πάρει από την αρχή απόφαση πως θα δουλέψουν μόνο μερικά χρόνια μέχρι να φτάσει η ημέρα των εξετάσεων, κυρίως παλιότεροι μηχανικοί.

Άλλοι το είχαμε πάρει απόφαση πως θα διαβάσουμε και θα δώσουμε εξετάσεις.

 

Οι ερωτήσεις όμως που μπήκανε στις εξετάσεις ξεφεύγουν από την ύλη του μηχανικού και τείνουν στην παραπληροφόρηση και στην παπαγαλία.

Ενδεικτικά, κάποιος συνάδελφος ανάφερε πως υπήρχε ερώτηση για το κόστος ηλιακού θερμοσίφωνα 160lt. Οι απαντήσεις ήταν έως 700€, έως 1000€, πάνω από 1700€ έως 2500€.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως με 700€ βρίσκεις ηλιακό θερμοσίφωνα 160lt εκτός από την περίπτωση του εξοικονόμηση κατ'οίκον που το κόστος ανεβαίνει στα 1300€ ανεξαρτήτως προδιαγραφών. Η σωστή απάντηση στην εξέταση ήταν 1000€ επειδή τόσο λέει το εκπαιδευτικό υλικό.

Άλλη ερώτηση ήταν για την ισχύ ενός πολυκρυσταλικού πάνελ. Οι απαντήσεις ήταν 150W, 200-300W, >300W. Τι νόημα έχει να ξέρω τι λέει το εκπαιδευτικό υλικό; Αν μου έρθει πελάτης, δεν θα δω εκείνη την στιγμή τι υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά;

 

Γενικά πολλές ερωτήσεις απαιτούν ως σωστή απάντηση κάτι που αναφέρεται στο εκπαιδευτικό υλικό ως παράδειγμα. Για ποιο λόγο να παπαγαλίσω ενδεικτικές τιμές;

Ως μηχανικός πρέπει σε κάθε δουλειά να κάνω έρευνα αγοράς για το κόστος και τις προδιαγραφές του εξοπλισμού που θα εγκατασταθεί. Η υποχρεωτική αποστήθιση "παραδειγμάτων" θα οδηγήσει τον κλάδο μας σε παλιές νοοτροπίες του στυλ "για την θέρμανση, τόσες θερμίδες ανά τ.μ."

 

Θέλω να γίνουν οι εξετάσεις αλλά ελπίζω να γίνουν ουσιαστικές και όχι τυπολατρικές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Γνωρίζει κανείς πόσοι είναι οι συνάδελφοι που έχουν επιτύχει στις εξετάσεις αυτή τη στιγμή;

 

Επίσης ασχολείται κανείς με ΠΕΑ πλέον;

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.