Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσφυγή στο ΣΤΕ για την αντισυνταγματικότητα των αυξήσεων εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ


sdim

Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΜΕΔΕ;  

263 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θέλετε να προσφύγουμε στο ΣΤΕ κατά των αυξήσεων των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ για τους νέους (>=1993) μηχανικούς;

    • ΝΑΙ. Δεν μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου.
      52
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 10€
      62
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 50€
      93
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 100€
      41
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 250€
      7
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου έως 500€
      4
    • ΝΑΙ. Μπορώ να συνεισφέρω στην αμοιβή του δικηγόρου πάνω από 500€
      2
    • ΟΧΙ
      2


Recommended Posts

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι πληρωνα σκαρτο διχιλιαρο το εξαμηνο και τωρα θα πρεπει να πληρωσω τριχιλιαρο αν ισχυσει.δηλαδη αυξηση στις εισφορες 50- 55%.Ποιος αλλος κλαδος υπεστει τετοια αυξηση στις εισφορες?Ειπαμε να βαλουμε πλατη για την χωρα αλλα τωρα δεν βαζουμε μονο πλατη.........

Οι μεταρυθμισεις στο ασφαλιστικο απαιτουν χρονο.Μεχρι να ισχυσουν ζησε μαη μου να φας τριφιλλι.Το θεμα ειναι να υπαρξει μια καλη αποφαση ανακουφισης αμεσα για τον κλαδο με καταργηση των μνημονιακων εισφορων και δινοντας ταυτοχρονα το δικαιωμα επιλογης κατηγοριας.

Αφου δεν τσουλαει τιποτα εξω και δεν προκειται να τσουλησει και τα επομενα χρονια τι να λεμε τωρα.Απλα στρουθοκαμηλιζουμε.

Μιλωντας γενικοτερα αν δεν δοθει οριστικη λυση στο θεμα του χρεους με ευνοικους ορους για την χωρα η κατασταση ειναι τελειωμενη.Ολο το ζουμι στην υποθεση ειναι το κ@@@@χρεος και ο τροπος εξυπηρετησης του.Οσο συνεχιζεται ολο αυτο τρεις θα κερδιζουν απο την κατασταση και θα γελανε και 97 θα κλαινε.
 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσο σκεφτομαο οτι ξεγραφτηκα απο τον ΟΑΕΕ για να γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ χτυπαω το κεφαλι μου!

Αραγε μπορω να ξανααλλαξω ασφαλιστικο φορεα καθοτι διατηρω κι οικογενειακη εμπορικη επιχειρηση στο ονομα μου.

 

Ισως αυτη μα ειναι κι η λυση... Εμπορικη επιχειρηση βιτρινα διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ κι εγγραφη στον ΟΑΕΕ. Για τους μετα το 93 ασφαλισμενους παντα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο σκεφτομαο οτι ξεγραφτηκα απο τον ΟΑΕΕ για να γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ χτυπαω το κεφαλι μου!

Αραγε μπορω να ξανααλλαξω ασφαλιστικο φορεα καθοτι διατηρω κι οικογενειακη εμπορικη επιχειρηση στο ονομα μου.

 

Ισως αυτη μα ειναι κι η λυση... Εμπορικη επιχειρηση βιτρινα διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ κι εγγραφη στον ΟΑΕΕ. Για τους μετα το 93 ασφαλισμενους παντα.

Με το ΤΕΕ όμως και τη σφραγίδα του μηχανικού τι γίνεται? Μπορείς να την κρατήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν παει καλα η εμπορική επιχείρηση το να το κανεις το μηχανιληκι; Κρατάς αυτο που σου δίνει περισσότερα δεν γινεται 2 καρπούζια στην ίδια μασχαλη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στον Υπουργό Κοινωνικών Ασφαλίσεων για τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ των Μηχανικών - Μελών του ΤΕΕ κατάθεσε ο βουλευτής Ευβοίας των Ανεξάρτητων Ελλήνων Νίκος Μαυραγάνης.

 

Πηγή: http://www.eviaportal.gr/content.asp?ID=35475

 

κάτι είναι κι αυτό, αλλά γιατί τέτοιες ενέργειες ... τις περισσότερες φορές  ... μου "κάνει κάτι" σαν ".... προσευχή χωρίς ελπίδα ...."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να γίνω κακός αλλά αυτό το παραμύθι με την κατάθεση επίκαιρης ερώτησης στη βουλή από βουλευτές είναι πολύ παλιά. Δε κοστίζει και δείχνει ο κάθε βουλευτής το "κοινωνικό του πρόσωπο".

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί έχουν δεσμευτοί να απαντάνε σε όλες τις επίκαιρες ερωτήσεις.

 

Οπότε, κάτι είναι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να πέσεις από τα σύννεφα αλλά και παλιότερα απαντούσαν οι υπουργοί σε επίκαιρες ερωτήσεις αλλά πάλι δε γίνονταν τίποτα. Είναι γνωστό από πολύ παλιά το "νταραβέρι" με τις επίκαιρες ερωτήσεις ώστε και ο ερωτών βουλευτής να φαίνεται καλός στο κοπάδι του (ε ψηφοφόρους ήθελα να γράψω) και ο υπουργός που απαντάει με μια γενικόλογη απάντηση που μόνο "θα" περιέχει, να φαίνεται ότι "σκύβει πάνω στο πρόβλημα". Στη Ελλάδα χορτάσαμε λόγια και προθέσεις μόνο έργα χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

www.healthvoucher.gr οσοι συνάδερφοι μηχανικοί έχουν απολέσει την ασφαλιστική τους ικανοτητα μπορούν να εχουν πρωτοβάθμια περιθαλψη υγειας δωρεάν μεχρι 31/10/2015 και όχι τις @@κιες που ακούω απο καποια περιφερειακά ΤΕΕ πως δήθεν μεσολάβησαν να πηγαινουμε σε κοινωνικά ιατρεια.Δεν θέλουμε την προστασία του επαγγελματικού φορέα που μας οδηγησε με την πολιτική του στην εξαθλιώση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.