Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το άνοιγμα στην οικοδομή ουσιαστικά λειτουργεί σαν διάδρομος που οδηγεί στον πίσω ακάλυπτο χώρο χωρίς να είναι ο μοναδικός τρόπος (η πρόσβαση γίνεται με πολλούς τρόπους από τον ακάλυπτο χώρο).

Η απόσταση του δαπέδου από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος είναι 34 εκατοστά (δύο σκαλοπάτια).

Έχει τα χαρακτηριστικά διαμπερούς ανοίγματος;

Πρέπει να το προσμετρήσω σε δόμηση και κάλυψη;

 

Ευχαριστώ.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις είναι διαμπερές ... ότι λέει η λέξη γιατί ιδιαίτερος ορισμός δεν υπάρχει ...

Επομένως :

α) δεν μετράει στη δόμηση (ανεξαρτήτως διαστάσεων) και

β) μετράει στην κάλυψη ανάλογα με το αν ανήκει μέσα ή έξω στο περίγραμμα κάλυψης των άνω ή κάτω χώρων του κτηρίου (εδώ που τα λέμε το β δε χρειαζότανε ...).

Link to comment
Share on other sites

Τεχνική οδηγία 63234/12 παράγραφος 6η και 6κθ: 

 

Δεν προσμετράται στη δόμηση το άνοιγμα σε κάθε πλάκα δαπέδου όλων των διαμπερών ανοιγμάτων,
ανεξαρτήτως διαστάσεων μορφής και επιφάνειας, καθέτων, οριζοντίων ή με τεθλαμένες ή με καμπύλες 
διαδρομές. Όταν λειτουργικοί χώροι του κτιρίου κύριας ή βοηθητικής χρήσης (διάδρομοι κυκλοφορίας
κλιμακοστάσια, καθιστικά κ.ά.) ταυτίζονται με το  διαμπερές άνοιγμα ή τμήμα αυτού τότε  η επιφάνεια 
αυτή  προσμετράται  στο  Σ.Δ.  Από  τα  διαμπερή  ανοίγματα  δεν  αποκτούν  προϋποθέσεις  φυσικού 
φωτισμού οι χώροι κύριας χρήσης, εκτός αν πρόκειται για εσωτερικό αίθριο. Τα διαμπερή ανοίγματα 
δεν κλείνουν με οποιονδήποτε τρόπο.
 
Μήπως η περίπτωση μου ρυθμίζεται με το παραπάνω εδάφιο;; 
Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε μη δίνεις και πολλή σημασία στις ΤΟ ... είναι για ξαναγράψιμο από την αρχή ...

 

Το θέμα αυτό που λες έχει συζητηθεί ξανά εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/39121-Στοά-προσπέλασης-αυτοκίνητων/?p=696563

και έχει πολλά προβλήματα ερμηνείας ...

 

Νομίζω ότι η σύνδεση αυτή των ακαλύπτων που αναφέρεις δε μπορεί να θεωρηθεί λειτουργικός χώρος του κτηρίου, τουλάχιστον με την έννοια που "εννοούν" οι ΤΟ ...

 

υγ. και ένα παράδειγμα ... http://www.michanikos.gr/topic/37435-Κύπρος-Κρατικά-Βραβεία-Αρχιτεκτονικής-2013/?p=642808

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως διαφορετικά τα παραδείγματα. 

 

νωρίτερα όταν έλεγες: 

β) μετράει στην κάλυψη ανάλογα με το αν ανήκει μέσα ή έξω στο περίγραμμα κάλυψης των άνω ή κάτω χώρων του κτηρίου (εδώ που τα λέμε το β δε χρειαζότανε ...).

 

εννοείς αν καλύπτεται από διάδρομο (επίστρωση); 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

στα εκτός σχεδίου γνωρίζετε αν επιτρέπεται η δημιουργία διαμπερούς οριζόντιου ανοίγματος;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 θέλω στο ισόγειο να δημιουργήσω έναν διάδρομο εντός του περιγράμματος του κτιρίου που θα καλύπτεται από ανωδομή, σαν στοά, και θα ενώνει δύο ακάλυπτους χώρους.

Δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός για τα οριζόντια διαμπερή ανοίγματα εκτός σχεδίου.

Edited by CaZo
Link to comment
Share on other sites

χρειάστηκε να το διαβάσω 2 φορές για να καταλάβω τι εννοείς! Ναι, με προσοχή προχωράμε λοιπόν και λέμε, δεν ξέρω να απαγορεύεται, εντάξει θα μπορούσες να το πιάσεις αυτό και σαν 2 ημιυπαίθριους, 1 να μετρήσει από τον ένα ακάλυπτο όσο μετρήσει και ένας άλλος από τον άλλο ακάλυπτο όσο μετρήσει και αυτός. Ναι μονολεκτικά για να στο κλείσω γίνεται, αν δεν έχεις περιορισμούς πχ ειδικούς όρους δόμησης, κάτι σχετικό με συγκεκριμένο αρχιτεκτονικό χαρακτήρα οικισμού, πχ παραδοσιακός που να στο απαγορεύει. Οσο αφορά το γενικό πλαίσιο και τα συνηθισμένα εκτός σχεδίου, επιτρέπεται ναι, νομίζω με τους συνηθισμένους όρους δόμησης και η εύκολη λύση είναι το βάζεις όλο στην δόμηση που πραγματοποιείται στο ακίνητο και η συχάζεις ή εναλλακτικά, του βάζεις στα 2 άκρα 2 πόρτες, αν δεν το δεχτεί η ΥΔΟΜ χωρίς τις πόρτες να σου μετρήσει ένα μέρος από τον ένα ακάλυπτο σαν ημιυπαίθριος και ένα άλλο από την άλλη, οπότε βάζεις 2 πόρτες να μετρήσεις 2 τμήματα σαν ημιυπαίθριους και το υπόλοιπο θα μπει νομίζω στην δόμηση αν έχει μεγάλο μήκος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.