Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

@Zaxous,

σωστό αυτό με τις εξετάσεις και πρέπει να το δούμε σοβαρά.

Ωστόσο, ό,τι κι αν γίνει θα ισχύει για αυτούς που αποκτούν επαγγελματικά δικαιώματα μετά από την ψήφιση του νέου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη,θεωρώ οτι αυτό είναι το σκεπτικό του διαχωρισμού των ΑΕΙ σε τεχνολογικό τομέα και πανεπιστημιακό τομέα. Δηλαδή να δίνεται πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση και στους αποφοίτους των ΕΠΑΛ. Τώρα το θεωρητικό υπόβαθρο του καθενός είναι σχετικό,αν και έχεις εν μέρει δίκαιο,καθώς θυμάμαι συμφοιτητές μου που είχαν αποφοιτήσει από τεχνικά λύκεια να "ζορίζονται" περισσότερο από τους υπόλοιπους (κυρίως στα μαθηματικά). Στο τέλος όμως,κάποιοι από αυτούς τα κατάφεραν και κρίθηκαν άξιοι πτυχίου και ας είχαν να διανύσουν περισσότερο "δρόμο".

 

 

Ισμήνη,τι εννοείς ως υπέρτατο έργο μηχανικού? Η ελληνική ακαδημαϊκή εκπαίδευση (όχι παιδεία),έχει κάποιες βαθμίδες σύμφωνα με το ΕΠΠ. Αν υπονοείς οτι στα ΑΕΙ του τεχνολογικού τομέα δεν γίνεται "καλό" μάθημα,σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών τους και τους γνωστικούς στόχους (όπως αυτοί έχουν δημοσιευτεί) ανά μάθημα,τότε αυτό είναι ένα θέμα και πρέπει να το αναφέρεις. Ως φοιτητής,σκεφτόμουν οτι ενδεχομένως κάποιοι καθηγητές (μέλη του ΤΕΕ και με την πολεμική του τότε,εναντίον του τεχνολογικού τομέα), ισως να προσπαθούσαν με το αζημίωτο,να υποβαθμίσουν την σχολή μου. Δυστυχώς δεν είχα αποδείξεις,διαφορετικά ίσως και να κινούμουν νομικά (αν και νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλεψη από τον νομοθέτη για κάτι τέτοιο),αλλά και τι εμπιστοσύνη να έχεις εν τέλει στους θεσμούς,όταν σε αυτό το κράτος μπανάνα,τα ΕΔ εκκρεμούν 30 χρόνια....

 

ΥΓ Ξέρω οτι το δεν το κάνεις επίτηδες και οτι έχεις καλή διάθεση για συζήτηση,αλλά η λέξη "τεχνολόγος","υπομηχανικός",κ.ο.κ είναι υποτιμητικές.

Αναφέρθηκα στο καθεστώς της  ελληνικής παιδείας τονίζοντας την κατάκτηση βαθμών στα Τεχνικά Λύκεια, απαραίτητη προϋπόθεση  για την εισαγωγή στις Σχολές. 

Δεν μου φταίει το επίπεδο των ΤΕΙ συγνώμη ΑΕΙ έχω μείνει ακόμη στα παλιά, από ότι γνωρίζω γίνεται πολύ καλή δουλειά. Μην τα λέτε όπως τα θέλετε. 

Όλα τα άλλα όπως τα αναφέρετε είναι ότι τεχνολογικής εκπαίδευσης με διπλωματούχους δεν υπάρχει καμία διαφορά. Τα Πολυτεχνεία ας κλείσουν και να μπαίνουν και οι νεότεροι με λιγότερο κόπο στις σχολές σας. Όσο για τα υπέρτατα έργα του Μηχανικού δεν πρόκειται να τα αναλύσω. Δεν έχει κανένα νόημα. 

Το υποτιμιτικό δεν το αισθάνομαι και δεν το ανέφερα. BAS συνερίζομαι και καταλαβαίνω την αγωνία των νέων που εισέρχονται στις Σχολές.   

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη,σαφώς και υπάρχει διαφορά μεταξύ των σχολών μηχανικών των ΑΕΙ. Η διαφορά έγκειται στο ένα επιπλέον έτος των σχολών μηχανικών του πανεπιστημιακού τομέα,που έχει ως αποτέλεσμα μια μεγαλύτερη εμβάθυνση σε γνωστικά αντικείμενα του κάθε τομέα. Δυστυχώς,με την εμμονή των εκπροσώπων του πανεπιστημιακού τομέα σε αδιάσπαστα 5ετή διπλώματα,χάνεται η δυνατότητα κατάταξης των αποφοίτων του,στο 7ο επίπεδο του ΕΠΠ (MSc) και το δίπλωμα της ΠΕ λογίζεται ως BSc,όπως και της ΤΕ.

 

Θεωρώ,οτι το ζητούμενο δεν είναι να μπαίνουν οι νεότεροι με περισσότερο ή με λιγότερο κόπο,αλλά να βγαίνουν καλύτεροι μηχανικοί μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία των ελληνικών ΑΕΙ.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Το ότι και τα 2 πτυχεία λογίζονται το ίδιο από πλευράς κατάταξης, δεν σημαίνει ότι έχουν και την ίδια αναγνωρισιμότητα ούτε στην αγορά ούτε στο εξωτερικό...Σταματήστε με τις εμμονές περί ισότητας η μή διότι δεν οδηγούν πουθενά.  

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη,σαφώς και υπάρχει διαφορά μεταξύ των σχολών μηχανικών των ΑΕΙ. Η διαφορά έγκειται στο ένα επιπλέον έτος των σχολών μηχανικών του πανεπιστημιακού τομέα,που έχει ως αποτέλεσμα μια μεγαλύτερη εμβάθυνση σε γνωστικά αντικείμενα του κάθε τομέα. Δυστυχώς,με την εμμονή των εκπροσώπων του πανεπιστημιακού τομέα σε αδιάσπαστα 5ετή διπλώματα,χάνεται η δυνατότητα κατάταξης των αποφοίτων του,στο 7ο επίπεδο του ΕΠΠ (MSc) και το δίπλωμα της ΠΕ λογίζεται ως BSc,όπως και της ΤΕ.

 

Θεωρώ,οτι το ζητούμενο δεν είναι να μπαίνουν οι νεότεροι με περισσότερο ή με λιγότερο κόπο,αλλά να βγαίνουν καλύτεροι μηχανικοί μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία των ελληνικών ΑΕΙ.

 

atsaloverga 

Μόνο το τελευταίο έτος κάνει τη διαφορά ως αριθμό χρόνων σπουδών.  Παρακάτω για να μη νομίζεις πάλι για υποτίμηση και τα συναφή θα ήθελα εσύ να αναφερθείς σε όλες τις διαφορές που έχει ο Τεχνολογικός Τομέας με τον άλλον.  

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Το ότι και τα 2 πτυχεία λογίζονται το ίδιο από πλευράς κατάταξης, δεν σημαίνει ότι έχουν και την ίδια αναγνωρισιμότητα ούτε στην αγορά ούτε στο εξωτερικό...Σταματήστε με τις εμμονές περί ισότητας η μή διότι δεν οδηγούν πουθενά.

 

Σαφώς και δεν έχουν την ίδια αναγνωρισιμότητα στην αγορά,το παραδέχομαι. Στην συνείδηση του κόσμου ο τεχνολογικός τομέας,είναι κατώτερος. Λογικό δεν είναι? 30 χρόνια άνευ ΕΔ,μου φαίνεται πολύ λογικό. Αλλά είναι διαφορετικό πράγμα η αναγνωρισιμότητα ενός ιδρύματος και διαφορετικό πράγμα η νομοθεσία μιας χώρας που δίνει πρόσβαση στο επάγγελμα όταν πληρούνται τα ακαδημαϊκά κριτήρια. Τα τμήματα πολιτικών μηχανικών του Imperial και του brighton λόγου χάρη,έχουν μεν διαφορετική αναγνωρισιμότητα,αλλά και τα 2 δίνουν πρόσβαση στο επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού.

 

Ισμήνη,είναι πολύ λογικό να υπάρχουν και ποιοτικές διαφορές από ίδρυμα σε ίδρυμα,από πόλη σε πόλη. Προηγουμένως,εξέτασα τις διαφορές των ΑΕΙ με βάση την ισχύουσα ελληνική νομοθεσία (ΕΠΠ,4254/14) συναρτήσει των κατώτατων ακαδημαϊκών ορίων που οδηγούν σε BSc και σε ΜSc.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση δεν πήρα. Σας ρωτάω ποιά η διαφορά τεχνολογικού τομέα με τον άλλον.  Ποιές υπηρεσίες μπορεί να προσφέρει ο ένας ποιές ο άλλος ;   Δεν ρωτάω για την ποιότητα των Ιδρυμάτων. 

 

 

 

Υ.Γ. Έχω τελειώσει την Πολυτεχνική Σχολή Πανεπιστήμιου Πατρών. 

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι οτι με το πτυχιο πολυτεχνειου μπορεις να εχεις ασχολια me 2-3 πραγματα, ενω με το ΤΕΙ με 1-2 ( οι αρι8μοι ειναι παραδειγματα πεδιων ειναι παραπανω συνηθως).

Ακαδημαικα διαφορες υπαρχουν μονο στο προπτυχιακο, με την 5-ετη φοιτηση (εχεις πιθανοτητες) σαν Meng να ξεκινησεις διδακτορικο, ενω ο ΤΕΙ να κανει και Msc οποτε ακαδημαικα τουλαχιστον ειναι και οι 2 τριτοβα8μια πανεπιστημιακη εκπαιδευση.

 

οσο αφορα ομως καθημερινες ειδικοτητες μηχανικου μμπορουν να το κανουν και οι δυο , με την διαφορα οτι οι αποφοιτοι πολυτεχνειου πρεπει να εχουν προσβαση σε μια κλαση παραπανω (παραδειγμα παλι) και οι ΤΕΙ να το αντιστα8μιζουν ειτε με εμπειρια ειτε με μεταπτυχιακα , διδακτορικο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,πραγματικά. Τουλάχιστον στις σχολές μηχανικών δεν βρίσκω διαφορά. Τώρα πιο ήταν το σκεπτικό πριν 30 χρόνια,πάλι δεν το ξέρω. Λογικά έκαναν copy-paste το γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα,χωρίς να μπορέσουν να αιτιολογήσουν τις επιλογές τους. Η ζωή όμως συνεχίζεται.

 

ΥΓ. Θα είχατε και τον κ.Φαρδή στις επισκευές και ενισχύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.