Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν έχω άποψη επί του θέματος?

στο εξωτερικό σε χώρες προηγμένες όπου υπάρχουν αντίστοιχα πολυτεχνεία και τει η επιλογή για το που θα εισαχθείς με ποιον τρόπο γίνεται?

εξετάσεις στην σχολη που θες, συνέντευξη από καθηγητή μαζί σου, και φυσικά εάν οι γονείς σου είναι alumni

 

συνήθως αυτή είναι η διαδικασία στα καλά πανεπιστήμια, δίνουν βάρος στην interview επίσης

Link to comment
Share on other sites

εξετάσεις στην σχολη που θες, συνέντευξη από καθηγητή μαζί σου, και φυσικά εάν οι γονείς σου είναι alumni

 

συνήθως αυτή είναι η διαδικασία στα καλά πανεπιστήμια, δίνουν βάρος στην interview επίσης

ωραία αν αυτή τη διαδικασία την εφαρμόσουμε και στην ελλάδα έχεις κανένας ΤΕ ή ΠΕ πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

εξετάσεις στην σχολη που θες, συνέντευξη από καθηγητή μαζί σου, και φυσικά εάν οι γονείς σου είναι alumni

 

συνήθως αυτή είναι η διαδικασία στα καλά πανεπιστήμια, δίνουν βάρος στην interview επίσης

 

ή και τιποτα... απλά στο εξωτερικό εύκολα μπαίνεις, δύσκολα βγαίνεις, δεν ειναι ευκολο να τελειώσεις, ούτε υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές. Π.χ. στη Γερμανία παλιά που ήμουν εγώ (για MSc) τουλάχιστον, το τμήμα προπτυχιακό τμήμα των ΠΜ, εδιωχνε και διέγραφε και δεν άνηγε ρουθούνι, στα μεταπτυχιακά υπάρχει συνυπολογισμός σε όλα. Μιλάμε για πολύ οργάνωση. Εγω για να μπω τους ειχα στείλει όλα τα χαρτια, και μου ειχαν πει ότι δεν τους ενδιέφερε ο βαθμός αλλά πού βρισκόμουν σε σχέση με το Μ.Ο. εξηγώντας μου ότι "αν εσυ εχεις 8.5/10 σε μία τάξη όπου ο Μ.Ο. ειναι 9.5/10, δεν είστε όλοι διάνυες, απλά το σύστημα αξιολόγησης έιναι διαφορετικό από μία τάξη σε ένα αλλο ιδρυμα που εχει Μ.Ο. 6/10". Ήθελαν να είσαι στο 20-25% των καλύτερων του ΕΤΟΥΣ

Τότε έχασα τη μπάλα, και θυμήθηκα φίλους μου που φοιτούσαν σε επαρχιακά ιδρύματα (ΠΕ & ΤΕ) όπου τους έλεγαν ότι "εδω βοηθάμε να παίρνετε μόρια για το δημόσιο και master"!!!!

Link to comment
Share on other sites

ή και τιποτα... απλά στο εξωτερικό εύκολα μπαίνεις, δύσκολα βγαίνεις, δεν ειναι ευκολο να τελειώσεις, ούτε υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές. ....

 

ωραία νά τη η λύση 

και ποιος νοιαζεται μετά για πολυτεχνεία ή ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανία το σύστημα σε "κατευθυνει" προς τις σπουδές που σου ταιριάζουν, είτε αυτό είναι τεχνική σχολή, είτε ΤΕΙ, είτε Πανεπιστήμιο. Παιρνάς δηλαδή από διαδοχικές αξιολογήσεις σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης ώστε να βρεθεί η κλίση σου  και στο τέλος καταλήγεις σε ορισμένες επιλογές.

 

@astrah αν και στο αρχικό σου post τα έλεγες ωραία μετά τα μπέρδεψες κάπως. Το "Μηχανικός" δεν είναι μονοσήμαντη έννοια που συνδέεται με την έρευνα και την εφεύρεση. Κάθε άλλο, αυτά είναι ένα πολύ μικρό υποσύνολο των δραστηριοτήτων ενός μηχανικού. Τα πρότυπα φτιάχτηκαν όχι επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί μηχανικοί, αλλά για λόγους συμβατότητας. πρακτικότητας και ασφάλειας όπως είπε και ο bas. Δεν σημαίνει ότι όποιος ακολουθεί τα πρότυπα δεν είναι μηχανικός και όποιος δε τα ακολουθεί πως είναι.

Link to comment
Share on other sites

εξετάσεις στην σχολη που θες, συνέντευξη από καθηγητή μαζί σου, και φυσικά εάν οι γονείς σου είναι alumni

 

συνήθως αυτή είναι η διαδικασία στα καλά πανεπιστήμια, δίνουν βάρος στην interview επίσης

Μιλάς seriously? Είναι πολύ differently από ότι στην Ελλάδα. I strongly believe ότι πρέπει να συντάξουμε a proposal και να τη στείλουμε στο τεχνικό chamber Ελλάδας και στον minister παιδείας και θρηκευμάτων.

 

ΥΓ: Μην παρεξηγηθεί κανένας. Να κάνουμε και λίγο χιουμοράκι :).

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

ωραία αν αυτή τη διαδικασία την εφαρμόσουμε και στην ελλάδα έχεις κανένας ΤΕ ή ΠΕ πρόβλημα?

καταρχήν κάτι τέτοιο σημαίνει πανελλήνιες τέλος, σημαίνει τρομερή αλλαγή από πλευρά σκέψης καθηγητών.
 
Η κάθε σχολη φυσικά βάζει το όριο "εισαχτεων" που θέλει, είναι καλή εναλλακτική αλλα τότε έχεις k additional προβλήματα του style τα παιδιά μας δεν τα αφήνουν να σπουδάζουν, η πολιτεία δεν "ενδιαφέρεται" κλπ. για αυτό οι πανελλήνιες είναι ωραίο κολπάκι :)
 
κάτι τέτοιο όμως θα αναβαθμίσει τα πανεπιστήμια, κατά την γνώμη μου σε βάθος χρόνο
 
@geoste γράφω μέσω μεταφραστή στην δουλειά οποτε για αυτό τα ελληνικά-αγγλικά
Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

ωραία νά τη η λύση 

και ποιος νοιαζεται μετά για πολυτεχνεία ή ΤΕΙ

Ακριβώς.... και στη Γερμανία που υπάρχουν ακόμα ΠΕ και ΤΕ, αν και υπάρχει επαγγελματική εξομοίωση εδώ και πολλά χρονια, η διαφορά εντοπίζεται κυρίως στο οτι τα πανεπιστήμια έχουν πολύ περισσότερο τη σχεση-ταμπού (για την ελλάδα) με τις επιχειρήσεις για ΕΡΕΥΝΑ, ενώ τα "ΤΕΙ" την σχέση για "Projects" όπως λένε... Ετσι λοιπόν όλα τα παιδιά όταν βγαίνουν ξέρουν ΚΑΤΑΡΧΗΝ τι θα πει επιχείρηση και αγορά.

Επίσης τα "ΤΕΙ" της Γερμανίας νομίζω ότι ΔΕΝ έχουν διδακτορικά... εδώ οι καθηγητές των ΤΕΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ για διοργάνωση PhD (και για ΕΔ δεν έκαναν και πολλά...), αλλά προσωπικά το θεωρώ περιττό, αφού εχει να κάνει μονο με τα ιδρύματα αφού οι απόφοιτοι μπορούν να κάνουν σε πανεπιστήμια. Γενικά η διαφορά ΤΕΙ και Πανεπιστημίων στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ εχει να κάνει ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ των ΙΔΙΩΝ των ιδρυμάτων στην ΑΓΟΡΑ, τα οποία είναι ενεργά και δε συμπεριφέρονται "δημοσιουπαλληλικα".... Εδώ υπάρχουν καλά ιδρύματα που κάνουν τα ανάλογα (δεν κατονομάζω) και ΤΕΙ και Πανεπιστήμια, αλλά ειναι λίγα και ΔΕΝ υπάρχει πλαίσιο.

 

Εδώ, ο διδακτορικός φοιτητής είναι ο φτηνός υπάλληλος του πανεπιστημίου εδώ και χρόνια και κανεις δε λεει τιποτα. Οι επιχειρήσεις ειναι ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ κλπ κλπ. Αυτά Επίσημα και για τις ανακοινώσεις περί "απαξίωσης πανεπιστημίων, εμπορευματοποίηση πτυχίων κλπ", γιατί ανεπίσημα θυμάμαι το ΤΕΕ που είχε βγάλει ανακοίνωση-καταγγελία ότι πολυτεχνικές σχολές κατεβαίνουν σε δημόσια ΕΡΓΑ ή μεμονωμένοι καθηγητές πάνε "επιστημονικοί συμβουλοι". 

Εγώ δεν το θεωρώ κακό. Αλλά αν ειναι έτσι και θέλουν και "αυτοτελεια",ας αποδαιμονοποιήσουμε την συνεργασία με την αγορά και ίσως να κοπούν και οι κρατικές ενισχύσεις.... δε γίνεται ο διδακτορικός φοιτητής που του λένε ότι "3000 ευρώ ειναι λίγα να παίρνεις με Dr από το ιδρυμά μας" και από την άλλοι να χτυπάνε τον "κακό εργοδότη που δίνει 700 ευρώ" ενώ το ΙΔΙΟ ιδρυμα έχει πληρωμένα πάγια από το κράτος (δηλαδή από τον κακο εργοδότη) και διδακτορικούς με 300-350 ευρώ (και όχι 3000 που τους λένε ότι αξίζουν)...

Link to comment
Share on other sites

 Εγω για να μπω τους ειχα στείλει όλα τα χαρτια, και μου ειχαν πει ότι δεν τους ενδιέφερε ο βαθμός αλλά πού βρισκόμουν σε σχέση με το Μ.Ο. εξηγώντας μου ότι "αν εσυ εχεις 8.5/10 σε μία τάξη όπου ο Μ.Ο. ειναι 9.5/10, δεν είστε όλοι διάνυες, απλά το σύστημα αξιολόγησης έιναι διαφορετικό από μία τάξη σε ένα αλλο ιδρυμα που εχει Μ.Ο. 6/10". Ήθελαν να είσαι στο 20-25% των καλύτερων του ΕΤΟΥΣ

 

πιστοποιητικό σειράς αποφοίτησης ή βαθμολογίας  ζητούν και στην Ελλάδα αφού έχει γίνει γνωστό ότι υπάρχουν και ιδρύματα παραγωγής "αριστούχων"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.