Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Κατ' αρχἠν ΜΗΝ βάλετε το θέμα στην Χαλαρή Κουβέντα . Εκεί συζητάμε σοβαρά πράγματα . 8-)

 

Τώρα γιά αυτό το θέμα , προφανώς οι πιστοποιήσεις πρέπει να γίνουν από άτομα που θα απολαμβάνουν αυξημένο κύρος .

 

Οχι μόνο ακαδημαικό , αλλά και εργασιακό , που σημαίνει ότι δύσκολα θα είναι στις κλίκες των κομμάτων του τεε .

 

Ακόμα το να δίνει αυτοδύναμη άσκηση το μάστερ , σημαίνει ότι πλέον η αυτοδυναμία θα αφορά το αντικείμενο του μάστερ και μόνο .

 

Γενικά καλό θα ήταν να στραφούμε στο 4+1 γιά τα ΤΕΙ που έτσι και αλλιώς έχουν ειδίκευση από την εισαγωγή στην σχολή και σε ένα εσωτερικό 3+2  στα πολυτεχνεία όπου μπάινεις χωρίς ειδίκευση και το 3ετες Βsc δεν θα δίνει αυτοδύναμη υπογραφή , αλλά μόνο δυνατότητα πρόσβασης στο μάστερ η υπαλληλική σχέση , η εργασίας στην μέση εκπαίδευση μετά από παιδαγωγικά μαθήματα .

 

Ταυτόχρονα θα πρέπει να υπάρχει και η λογική της προυπηρεσίας όπου θα δίνει τα ανάλογα δικαιώματα .

 

Αυτά έχουν γίνει και αλλού και είναι εύκολο να τα αντιγράψουμε .

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε τα ανάλογα έργα με εκείνους που θέλουμε να αντιγράψουμε .

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας καμία απάντηση. Δεν τσακώνομαι με κανέναν και ούτε ιδρώνει το αυτί μου. Όσο βλέπω να ζορίζονται κάποιοι να απαντήσουν επί της ουσίας και υποβαθμίζουνε τη συζήτηση σε μία και καλά προσωπικη αντιπαράθεση (αλήθεια προσωπικές διαφορές στο ίντερνετ;;;αστείο...), ένα έχω να πώ. Να χαίρεστε τα διπλώματα, τα πτυχία, τα μάστερς, τα μπάτσελορς και ό,τι άλλο τραβάει η καρδιά σας και επιβάλλουν τα αφεντικά. Κατά τα άλλα, άλλες αναρτήσεις αποπνέουν ανθρωποφαγία και όχι οι δικές μου.

ΑΝΤΙΟΣ ΑΜΙΓΚΟΣ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι προσπαθούμε αρκετοί να βρούμε καλοπροαίρετα λύσεις , αλλά οπωσδήποτε εκφράσεις περί τεχνιτών σε πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης , είναι άδικοι , απαξιωτικοί και άσχετοι με την πραγματικότητα και προφανώς δεν προσθέτουν στο επίπεδο της κουβέντας .

 

Αλλωστε μην νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που ενοχλήσαι από την έννοια των πιστοποιήσεων , γιατί προφανώς θεωρείς και πιθανότατα δικαίως ότι αυτός που θα σε πιστοποιήσει θα έχει λιγότερα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα από σένα . 

 

Το πρόβλημα όμως υπάρχει από την στιγμή που οι πίττα μικραίνει και οι υποψήφιοι να φάνε από αυτήν αυξάνονται .

 

Εδώ μπαίνει το θέμα , ότι ΑΝ δεν κάνουν όλοι , όλα , τότε προφανώς σε κάποια έργα θα υπάρχει μικρότερη προσφορά , άρα καλύτερες αμοιβές .

 

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν αυτά τα έργα και δεν πρόκειται εύκολα να υπάρξουν .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τώρα αυτό.Και δε θα κουραστώ άλλο με την ανούσια αυτή αντιπαράθεση. Επειδή ακριβώς δεν είσαι μηχανικός δεν μπορείς να καταλάβεις.Ο μηχανικός φίλε μου δεν είναι μαστοράτζα για να τον πιστοποιεί ο οποιοσδήποτε. Είναι ο ίδιος που μπαίνει μπροστά, καινοτομεί και δημιουργεί τα φρόντιερς της τεχνικής.

Ναι... γιαυτό φοβάται να μην του παρει ο διπλανός το αυθαίρετο και το πιστοποιητικό... επειδή είναι ανώτερος. Η Ελλάδα "ξέρει" ε? και ας εινα ουραγός... σε ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ

Λοιπόν, πέραν της πλάκας, αυτό που κάποιοι φαντάζεστε "μηχανικός" είναι στην πραγματικότητα "Μηχανικός 30ετής πραγματικής εμπειρίας - Μανατζερ - Επιειρηματίας - Ερευνητής - Ελ. Επ. - Γκουρου κλπ"

Μαθε λοιπόν ότι θα προσγειωθείς απότομα, καθώς αυτά που σας μάθανε για το προφίλ ίσχυαν στο Ελλαδιστάν ΕΙΚΟΝΙΚΑ τις εποχές που επαιζε μονη ΜΠΑΛΑ στο γήπεδο της κάτω παναγιάς. Λιγοι είναι έτσι και δεν είναι όλοι απόφοιτοι ελληνικών πολυτεχνείων...

 

Μάθε λοιπόν να κάνεις ανάγνωση της διεθνούς πραγματικότητας, (και αν δε σαρεσουν τα απέξω, τότε να μην "ψωνίζαμε" τα εκπαιδευτικά συστήματα τους ).

Εσυ φτάσε 70 χρονών και παίχτο επιστήμονας-μηχανικός με ένα μπατσελοράκι που πηρες 45 χρονια πριν, και να θεωρείσαι up-to-date επειδή θα είσαι "επιτελικός" στο σβέρκο κάποιου "υπο-" που θα σου σερβίρουν στο πιάτο. Μάθε λοιπόν ότι το δευτερο, το αποκτούν ΚΑΠΟΙΟΙ ικανοί και ονομάζεται ή "MANAGER" που ξερει να διοικεί και να διαχειρίζεται (εργα, προσωπικό, λεφτά, πελάτες κλπ) μέσα σε μία εταιρία, ή "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ": δηλαδή έχει "καρύδια" να συντηρεί υπαλλήλους χωρις ελάχιστες αμοιβες με 200% κέρδος, δεν κλαίει για το ΤΣΜΕΔΕ του, και δεν πιστεύει ότι το "αδικο" κράτος πρέπει να του βάζει ο ψωμι στο στόμα παρακαλετά επειδή "σπούδασε" ένα bachelor.

Μηχανικός είναι αυτός που ασκεί την Μηχανική, τα υπόλοιπα, δεν ανηκουν στο ιδεατο κλειστό επάγγελμα το οποίο φαντασιώνεσαι έσυ και όμοιοί σου (χωριστά ή και παρέα) τα βράδια και πιθανόν στο πέρασαν και κάποιοι καθηγητές, αλλά τα αποκτάς με επιπλέον σπουδές, ταλένο, και εμπειρία

το τι είναι μηχανικός το ξέρουν ΟΛΕΣ οι χώρες του κόσμου... μόνο εδώ "ψάχνουμε και καλά" να βρούμε.Το ξαναλέω: μην αγχώνεσαι θα σου φορέσουν ΚΑΠΕΛΟ την πραγματικότητα, και μετά θα ψάχνεις δικαιολογία για την ανεπάρκειά σου και θα σου φταίνε τα "γρανάζια, οι πολυεθνικές, τα σουπερμάρκετ" και άλλα τέτοια όμορφα...

 

Δηλαδή θελεις να πεις οτι το CEng ειναι για μαστοραντζες? νταξει. Τραβα πεστα αυτα και παραεξω "επαρμένε". Γελάσαμε πάλι.Ε ρε τι εχει να γινει με μερικούς εδω στο ελλαδιστάν.

 

 

Για κάτι τετοιες νοοοτροπίες χαίρομαι που κάποιοι, όταν τελειώσουν όλα αυτά, θα έχουν διαποτιστεί με τη "Δυτική Κουλτούρα" μπας και γλυτώσουν οι νεες γενιές από τα Κομπλεξ και τα Δηλητήρια.

Μην τα λες λοιπόν πολυ δυνατά αυτά γιατί πρεπει σιγά σιγά να προσαρμοστείς και να αποκτήσεις καλού κακού προφίλ καλού υπάλληλου-μηχανικού

 

Όσο για το αν εγώ ειμαι Μηχανικός δε θα το κρίνεις εσύ με ένα προπτυχιακό επιπέδου 6 και μία υπερσφραγίδα-βερεσέ (αλλά ισόβια όχι για πολύ ακόμα).

 

Υ.Γ.: ινοβεησον το μπετο.... μίλα μου γιαυτό συνάδελφε.... πες μου κιάλλα

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιά να μην γράφω σεντόνια και επειδή και άλλοι συνάδελφοι μιλάνε γιά το πως θα ανοίξει η οικοδομή , έχω γράψει την άποψη μου , ότι την οικοδομή θα αρχίσουν να την ανοίγουν σταδιακά από φέτος και περισσότερο από του χρόνου , αλλά ο στόχος είναι αυτή να μείνει σε συγκεκριμένα χέρια τουλάχιστον γιά τα σημαντικά έργα , που σημαίνει ότι όλοι εμείς με τα γραφεία μας του 1-2 ατόμων θα πρέπει να δουλέψουμε όπου αφήνει τρύπες το σύστημα και το θέμα είναι ότι μικρά ιδιωτικά έργα , δύσκολα θα γίνονται μετά την αφαίμαξη με τους φόρους και το πόθεν έσχες .

 

Ανάπλαση οικοδομικών τετραγώνων στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη , συγκροτήματα τουριστικών κατοικιών , ΠΟΤΑ , ιδιωτικές πολεοδομήσεις , ακόμα και συνεταιρισμοί θα πάνε σε μεγάλους , όπου το σύστημα μελέτη - κατασκευή -χρηματοδότηση θα είναι δεδομένο .

 

Αλλωστε κάπως έτσι έγιναν και τα Μιλάνο 2 και διάφορα άλλα έργα στο εξωτερικό .

 

Εβλεπα έξω από το Μόναχο , περίπου 8-10 χλμ από το κέντρο , ένα συγκρότημα που χτιζόταν και ονομαζόταν "Ο Εκατομμυριούχος" γιατί έχτιζε 1.000.000 τμ .

 

Συνήθως ότι βλέπουμε έξω έρχεται μετά από κάτι χρόνια και εδώ .

 

 

 

 

Υ.Γ  Θα παρακαλέσω πάλι να χαλαρώσουμε τις κόντρες  και τις προσωπικές επιθέσεις , γιατί δεν προσφέρουν τίποτα .

Το τι είναι ο καθένας ακαδημαικά το προβλέπει η σχετική νομοθεσία και το πρόγραμμα σπουδών του .

 

Και κάτι τελευταίο . 71000 , θα περάσουν πάλι φέτος στις σχολές , όταν κάθε γενιά στο δημοτικό είναι γύρω στις 100.000 και βέβαια οι απόφοιτοι γενικού λυκείου  περί τις 80000 . Μετά αναρωτιόμαστε γιά τις βάσεις .

 

Τι τις θέλουμε πλέον τις εισαγωγικές . Ας κάνουν ένα κοινό έτος ανά κατεύθυνση και ας βαθμολογούνται εκεί .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

...

Λοιπόν, πέραν της πλάκας, αυτό που κάποιοι φαντάζεσται μηχανικός είναι στην πραγματικότητα "Μηχανικός 30ετής πραγματικής εμπειρίας - Μανατζερ - Επιειρηματίας - Ερευνητής - Ελ. Επ. - Γκουρου κλπ"....

...

 

Πέραν της πλάκας, θα μας επιτρέψεις να έχουμε και εμείς ίδια γνώμη τι είμαστε και να μη πρέπει ντε και καλά να έχουμε την δική σου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέραν της πλάκας, θα μας επιτρέψεις να έχουμε και εμείς ίδια γνώμη τι είμαστε και να μη πρέπει ντε και καλά να έχουμε την δική σου?

Μαρέσει που όλο "παρεμβαίνεις", αλλά γνώμη δεν εκφράζεις.... Προφανώς και δεν ειμαι σε θέση να απαγορέψω... όπως όμως είμαι και σε θέση να μπορώ να λέω τη δική μου.

Μάλλον με τους ΠΜ έχετε "αμβλύνει" και εσείς οι ΑΜ καταστάσεις όπως έκαναν οι ΑΤΜ (by @2016)...

και συμφωνείς με τον trotskaros που μου λεει να μην εχω αποψη "επειδή δεν ειμαι μηχανικός"

 

Ε ρε... οι μέρες περνάνε και θέλω να δώ το σαβουαβρ βιβρ των συλλόγων πόσο θα κρατήσει.

Το "συνάδελφε ελα από το ΤΕΕ, να πιουμε καμια μπύρα να βασανίσουμε κανα τεχνολόγο στο υπόγειο, και να πιέσουμε κανα υπουργό" τελειώσε...

(χεχε μπλακ χιουμορ)

 

 

Edit: Τώρα το ειδα... Συγνώμη.... εξέφρασες άποψη... και μάλιστα καλή (+1 από μενα)

 

Ας αποφασίσει αρμόδιος ΠΜ από τον συντονισμό … (Άσε μη βαράει στο τέλος ο ΣΠΜΕ εμένα ως ΑΜ που το έκανα χαλαρή)

Σίγουρα όμως ο σύλλογος σας θα βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα κι από αυτή την κουβέντα εδώ.

 

Πως θα τα αξιοποιήσει είναι ένα θέμα, πως θα μπορέσει να γίνει και διεπιστημονική συνεννόηση και με τους άλλους συλλόγους ειδικοτήτων είναι και αυτό ένα μεγάλο θέμα.

 

Πως θα λυθεί και το χρόνιο πρόβλημα και των αποφοίτων Τ.Ε.Ι. είναι κι αυτό ένα ζήτημα φυσικά (oύτε είναι δυνατόν να συνεχίζει να το πετάμε κάτω από το χαλάκι).

Ούτε η ισοπέδωση των πάντων είναι η λύση ούτε όμως και απαξίωση των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει που όλο ...

....

....

Ε ρε.......

Σου αρέσω !!!

Ε ρε !!!

Μάλιστα.

 

1ον περί γνώμης, όπως είπα και στην αρχή αυτού του ποστ η άποψη μου είναι ότι είναι διαδικασία του συλλόγου των Πολιτικών Μηχανικών άρα κατά βασικό λόγο οι ίδιοι πρέπει να αποφασίσουν για τα δικαιώματα τους. Οπότε ως Αρχιτέκτονας να τους πρήξω επαναλαμβάνοντας παιδιά προσοχή και στα δικά μας ως αρχιτέκτονες? Αστειότητες κατά την γνώμη μου.

2ον είπα και την γνώμη μου και ήταν σαφέστατη…

 

 

.......

(...... της αρχής ότι ο καθένας εις το είδος του και ο λουμίδης στους καφέδες)

 

 

3ον Αυτό το αμβλύναμε με τους ΠΜ και ΑΤΜ τι εννοείς? Να σφαχτούμε σαν κατίνες για να το βρεις θετικό ως γεγονός?

4ον αν συμφωνώ με τον troskaros… !!! Μάλιστα.. θες πλήρη αναφορά? Να τεκμηριώσω που ναι που όχι? Έλεος συνάδελφε… να σέβεσαι τον συνάδελφο σου για να έχεις κι εσύ τον ανάλογο σεβασμό. Αυτό μόνο από εμένα ως απάντηση σε αυτό το πράγμα που είπες.

Και είναι η 3η φορά αν θυμάμαι καλά που μου ζητάς να σου επιβεβαιώσω εγώ αν είσαι μηχανικός ή συνάδελφος… σου συνιστώ να το αποβάλεις όχι τίποτα άλλο αλλά δεν είμαι «πιστοποιητής», πέραν του εαυτού μου και των άμεσων συνεργατών.

 

(προσπάθησα πολύ αλλά δεν κατάφερα να γελάσω με το χε χε σου)

 

Τέλος… η ερώτηση μου είναι καθαρά διαδικαστική και οφφ τόπικ, εσείς συλλόγους ανά ειδικότητα έχετε ή υπάρχει μόνο η ΕΤΕΕΜ ?

 

 

Υ.Γ.

(δεν βοηθά σε τίποτα η ενημέρωση για τα +, πέραν του ότι ως συντονισμός τα γνωρίζουμε)

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τώρα αυτό.Και δε θα κουραστώ άλλο με την ανούσια αυτή αντιπαράθεση. Επειδή ακριβώς δεν είσαι μηχανικός δεν μπορείς να καταλάβεις.Ο μηχανικός φίλε μου δεν είναι μαστοράτζα για να τον πιστοποιεί ο οποιοσδήποτε. Είναι ο ίδιος που μπαίνει μπροστά, καινοτομεί και δημιουργεί τα φρόντιερς της τεχνικής. Είναι πολύ σοβαρή η σκορδοκαίλα που έχεις με τις πιστοποιήσεις μιας και είσαι τεχνικής (ακριβώς όπως το λέει η λέξη) εκπαίδευσης. Άρα είσαι ένας ειδικευμένος τεχνίτης που ασφαλώς και θα πρέπει να πιστοποιηθεί, όπως και ένας υδραυλικός ας πούμε. Τις καινοτομίες της τεχνικής λοιπόν φίλε μου τις δημιουργούν οι μηχανικοί. Η έρευνα και οι δοκιμές που γίνονται από αυτούς καταλήγουν στην εφεύρεση υλικών και συστημάτων τα οποία με τη σειρά τους μπαίνουνε στη γραμμή παραγωγής και κάποια στιγμή τα παίρνει χαμπάρι και η μαστοράτζα και το Ελλαδιστάν που είναι 500 χρόνια πίσω από το γάιδαρο και κάνουνε τους τάχες και τους δείξες. Ο ραγιαδισμός που αποπνέουνε τα ποστς σου καταδεικνύει ότι διαπνέεσαι από αυτό ακριβώς το σύνδρομο της ψωροκώσταινας που φοράει ημίψηλο στο κεφάλι και στα ποδάρια τσαρούχια και μπίχλα. Στον ανεπτυγμένο λοιπόν κόσμο που υπάρχει ινβοέισιον και εξέλιξη, εκεί όπου υπάρχει σοβαρή τεχνική εκπαίδευση, αλλά και δευτερογενής τομέας, είναι σαφές ότι θα υπάρχει και ένα σύστημα πιστοποιήσεων, αρκετά στοχευμένο στην ουσία της παραγωγικής διαδικασίας, η οποία θέτει σε εφαρμογή καινοτομίες. Πρώτα όμως καινοτομούσανε οι άνθρωποι και μετά πιστοποιούσαν τους εφαρμοστές. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο έσπασε και ο κύκλος σπουδών των μηχανικών σε τριετίες, γιατί πλέον θεωρούνταν ως απολύτως υπερεξειδικευμένα μαστόρια. Κανένας όμως από αυτούς δεν πιστοποιείται για να υπερβαίνει τα όρια που θέτει η τεχνική σήμερα. Και αυτό το κάνει ο μηχανικός. Και μην αρχίσεις να μου λες τι γίνεται εδώ, γιατί εδώ ρε μάγκα μου δεν υπάρχει αντικέιμενο για τους μηχανικούς και γι' αυτό και συνωστίζονται όλοι στα σκατολοίδια (αυθαίρετα, ΠΕΑ, οικοδομικές άδειες κλπ, κλπ). Όταν λοιπόν αναφέρεις για την Ευρώπη και διάφορα τοπ (και καλά) Πολυτεχνεία ανά τον κόσμο (σε ένα από αυτά πήγα και γω, άκου με λοιπόν) πρώτα απ' όλα να κατανοείς την ουσία και να μην αραδιάζεις τους τύπους, νομίζοντας ότι κάτι λες. Αν το πρόβλημα λοιπόν είναι ποιος θα υπογράφει για τα αυθαίρετα, στους πόσους ορόφους θα μπορεί, δε θα μπορεί κλπ κλπ, τότε να μιλήσουμε γι' αυτό και να αφήσουμε τα άλλα.

Γιατί όταν εγώ έριχνα δοκιμαστικά χαρμάνια (κυβικά σου λέω) αυτοσυμπυκνούμενο σκυρόδεμα, σε συνεργασία με εταιρεία παρασκευής, πριν το βγάλει στην παραγωγή (ακριβώς για να το βγάλει) ήμουνα μηχανικός και ήμουνα στο όριο αυτού που λές καινοτομία. Έβγαλα συμπεράσματα με το τιμ μου και μπήκε στη γραμμή παραγωγής. Εμένα ποιος έπρεπε να με πιστοποιήσει;;;Και δε θεωρώ τον εαυτό μου διάνοια. Θεωρώ ότι οποιοσδήποτε θέλει να λέγεται μηχανικός μπορεί και πρέπει να κάνει κάτι αντίστοιχο.

Πολυλογία για να σου αποδείξω ότι το βλέπουμε διαφορετικά το πράγμα, από διαφορετική οπτική γωνία. Εσύ ως ειδικευμένος τεχνίτης και γω ως μηχανικός. Εγώ ως άνθρωπος που νοιάζεται για τους νεότερους και για την κοινωνία, εσύ ως ένα ακόμα γρανάζι μίας τερατώδους φάμπρικας.

Με το κείμενο αυτό έκλεισε και η συζήτηση. Συγχαρητήρια συνάδελφε trotskaros.

 

Περιέγραψες με ακρίβεια και σαφήνεια την αλήθεια και την πραγματικότητα.

 

Όσοι χρησιμοποιούν την παραπληροφόρηση, την διαστρέβλωση και την αλλοίωση στοιχείων και δεδομένων, χάνουν και όποιο δίκιο μπορεί να έχουν και ακυρώνουν τη δυνατότητα να λυθούν τα προβλήματα τους.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουμε Διδόνις ανά ειδικότητα . Βλέπεις δεν υπάρχουν λεφτά , οπότε ποιός να ενδιαφερθεί ......

 

Βλέπω από την άλλη συνεχίζουν κάποιοι τους χουλιγκανισμούς .....

 

Αλλά από προτάσεις τίποτα ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.