Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Για να γυρίσουμε λίγο στην ουσία του θέματος, τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΠΜ δηλαδή, γιατί μου τα κάνατε "τσουρέκια" με τα ακαδημαϊκά προσόντα, την καινοτομία και τα τοιαύτα.

 

Μετά από σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο για να δω τι ισχύει στο εξωτερικό, έπεσα πάνω στη νομοθεσία της Καλιφόρνιας.

 

Οι σύνδεσμοι είναι οι ακόλουθοι, για όποιον έχει όρεξη για ανάγνωση:

 

1) 2014 Professional Engineers Act

 

2) 2014 Professional Land Surveyors' Act

 

 

Σε αδρές γραμμές.

Οι ΠΜ μέχρι το 1982 έχουν πλήρη δικαιώματα τοπογράφου. Οι μετά το '82 δίνουν εξετάσεις και με εμπειρία μπορούν να αποκτήσουν πλήρη δικαιώματα τοπογράφου με πτυχίο μόνο πολιτικού μηχανικού.

 

Σε μικρές κατασκευές, διώροφα ξύλινα σπίτια με υπόγειο, όλοι οι παραπάνω έχουν δικαίωμα μελέτης και επίβλεψης αυτόνομα. Βάλτε αντίστοιχα σε εμάς τα διώροφα, που όλοι έχουν το δικαίωμα να μελετούν και να επιβλέπουν.

 

Γιατί σε λίγο θα καταργήσουμε την κοινή λογική.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

πιστοποιητικό σειράς αποφοίτησης ή βαθμολογίας  ζητούν και στην Ελλάδα αφού έχει γίνει γνωστό ότι υπάρχουν και ιδρύματα παραγωγής "αριστούχων"

Αλήθεια????? πσσσσσ. Επιτέλους!!! Εγώ είμαι μεγαλούτσικος... τελικά!

 

 

 

Για να γυρίσουμε λίγο στην ουσία του θέματος, τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΠΜ δηλαδή, γιατί μου τα κάνατε "τσουρέκια" με τα ακαδημαϊκά προσόντα, την καινοτομία και τα τοιαύτα.

 

Μετά από σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο για να δω τι ισχύει στο εξωτερικό, έπεσα πάνω στη νομοθεσία της Καλιφόρνιας.

 

Οι σύνδεσμοι είναι οι ακόλουθοι, για όποιον έχει όρεξη για ανάγνωση:

 

1) 2014 Professional Engineers Act

 

2) 2014 Professional Land Surveyors' Act

 

 

Σε αδρές γραμμές.

Οι ΠΜ μέχρι το 1982 έχουν πλήρη δικαιώματα τοπογράφου. Οι μετά το '82 δίνουν εξετάσεις και με εμπειρία μπορούν να αποκτήσουν πλήρη δικαιώματα τοπογράφου με πτυχίο μόνο πολιτικού μηχανικού.

 

Σε μικρές κατασκευές, διώροφα ξύλινα σπίτια με υπόγειο, όλοι οι παραπάνω έχουν δικαίωμα μελέτης και επίβλεψης αυτόνομα. Βάλτε αντίστοιχα σε εμάς τα διώροφα, που όλοι έχουν το δικαίωμα να μελετούν και να επιβλέπουν.

 

Γιατί σε λίγο θα καταργήσουμε την κοινή λογική.

Πολύ καλό το εύρυμα.

Με μια αστραπιαία ματιά, θα μου διέφυγε κάτι σίγουρα:

1) Μιλαει μέχρι το 1982 δηλαδή μετά υπάρχουν εξετάσεις και εμπειρία.... Εκεί όταν εννοούν "έμπρακτη δραστηριοποίηση" εννοούν πραγματική εμπειρία, όχι με "πιστοποιητικά εμπειρίας" που δινουμε μεταξυ μας, όχι για "παρελευση ετών από ληψης πτυχίου κλπ"

2) δε βλέπω τα προσόντα.... πουθενά δε λεει για ΠΕ ΤΕ MEng και τέτοια.... αλλά μόνο για 4ετες πτυχίο μεταδευτεροβάθμιας + 2 ετών εμπειρείας ή 6 έτη εμπειρίας και καθόλου πτυχίο (???)  και συστατική από 4 μέλη (για τους τοπογράφους, για τους πολιτικούς δε βρήκα τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Για την Γερμανια απο αυτα που ακουω ο τροπος προσβασης σε προπτυχιακα διαφερει απο σχολη σε σχολη

Υπαρχουν εννοειται οι εξετασεις για abitur σε καποια μαθηματα (πολυ λιγοτερα απτα μαθηματα των πανελ/ων) κλπ και απο κει και περα σε καποιες σχολες εχει δυσκολη προσβαση με βαση το βαθμο και interview και πολλες φορες γινεσαι δεκτος αλλα σου λενε κατι σαν "εγινες δεκτος αλλα θα μπεις στον επομενο σεπτεμβρη" (wartesemester=εξαμηνο αναμονης)

Σε αλλες μπαινουν πιο πολλοι πιο ευκολα αλλα στο τελος του πρωτου ετους γινεται μεγαλειωδες ξεκαθαρισμα και μενουν οσοι μπορουν να ανταπεξελθουν... και οι δυο τροποι που ανεφερα ειναι απο τοπ σχολες και για προπτυχιακα . Στα μαστερ σημασια εχει τι εχεις κανει τι εμπειρια εχεις projects etc και οχι αν εισαι απο FH/Uni κλπ. Το μοναδικο που εχω ακουσει ειναι οτι σε καποιες σχολες(e.g. RWTH Aachen) μερικες φορες φορτωνουν  3-4 προπτυχιακα μαθηματα σε αποφοιτους FH οταν κανουν το μαστερ τους σε TU αλλα και παλι οπως ειπα αυτα ειναι αναλογα το background του καθε φοιτητη...

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

2) δε βλέπω τα προσόντα.... πουθενά δε λεει για ΠΕ ΤΕ MEng και τέτοια.... αλλά μόνο για 4ετες πτυχίο μεταδευτεροβάθμιας + 2 ετών εμπειρείας ή 6 έτη εμπειρίας και καθόλου πτυχίο (???)  και συστατική από 4 μέλη (για τους τοπογράφους, για τους πολιτικούς δε βρήκα τίποτα)

το land surveying (για να ακολουθήσω τον τρόπο γραφής σου) στις ΗΠΑ δεν θεωρείται αποκλειστικό αντικείμενο μηχανικών, μπορούν να το ασκήσουν και εμπειροτέχνες ή απόφοιτοι community colleges

Link to comment
Share on other sites

το land surveying (για να ακολουθήσω τον τρόπο γραφής σου) στις ΗΠΑ δεν θεωρείται αποκλειστικό αντικείμενο μηχανικών, μπορούν να το ασκήσουν και εμπειροτέχνες ή απόφοιτοι community colleges

δηλαδή άνευ πτυχίου χτίζεις απλες κατασκευές τύπου διωρόφων;;; και εδώ κάποιοι το θεωρούν "κατάκτηση" ενώ αλλοι (Μηχανικοί ΤΕ) ούτε στον ύπνο τους....

Μάλιστα....

Όσο για το επάγγελμα του Land Surveyor, δειτε απλά σε τι "θέμα" εχουμε αναγάγει το "εξαρτημενο τοπογραφικό" εδώ..... ουδέν σχόλιον

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω προσωπικά κανέναν επαγγελματία από όπου και να προέρχεται θα ήθελα να σας αναφέρω κάποιες  "παραμέτρους" που αφορούν τη σχέση, διαχωρισμό , " εμπάθεια " μεταξύ επαγγελματιών ΤΕΙ, ΑΕΙ στην Ελλάδα. Όλοι ήμασταν καταδικασμένοι και είμαστε ακόμη περισσότερο σε αυτή την περίοδο μιας αγοράς που λειτουργούσε περίεργα χωρίς να έχουν εφαρμοστεί ποτέ ο ορθολογισμός και η αξιοκρατία. Στα ΤΕΙ αυτής της χώρας έχει εισαχθεί μια  ομάδα ανθρώπων από τα παλιότερα Ελληνικά Τεχνικά Λύκεια και τα νύν ΕΠΑΛ. Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις αλλά και το θεωρητικό υπόβαθρο παίζει το ρόλο του. Μπορεί να συμμετέχει στην έρευνα καινοτομώντας παράλληλα ; Είχαν και έχουν παράλληλες ειδικότητες σε ΑΕΙ, ΤΕΙ, χωρίς να υπάρχει σαφής διαχωρισμός. Π.χ. Μελετητής από τα ΤΕΙ  , μελετητής και αυτός από το Πολυτεχνείο. Αγορά ελληνική ότι δηλώνω είμαι.  Οι Διπλωματούχοι Μηχανικοί δεν  είμαστε ανώτεροι άνθρωποι από τους ανθρώπους που είναι Τεχνολόγοι Μηχανικοί. Διαφορά υπάρχει στις κατευθύνσεις και στο θεωρητικό υπόβαθρο. Και όταν λέω θεωρητικό υπόβαθρο δεν εννοώ τον κύκλο σπουδών των σχολών, μιλάω για τις βάσεις που έχει κάποιος για να μπορεί να εξελίξει τις ιδέες και να τις κάνει πράξη. Θα μου πείς κάποιος εγώ μέσα από την εμπειρία μου μπορώ να ξεπεράσω οποιονδήποτε. Θεωρώ ότι στα υπέρτατα έργα του Μηχανικού για τους τεχνολόγους υπάρχει όριο μέχρι το οποίο μπορούν να ασχοληθούν. Και βέβαια πάντα μιλάω για την εφαρμογή  κατασκευών που μπορούν να συμμετέχουν και όχι για τη μελέτη. Για το εξωτερικό δεν έχω άποψη τι συμβαίνει με τους Τεχνολόγους αλλά καλύτερα να λαμβάνουμε υπόψη την ελληνική παιδεία και όχι να δεχόμαστε δεδομένα αποτέλεσματα επειδή μας συμφέρει προσωπικά. 

 

 

Τον θαυμασμό της επιστήμης του Μηχανικού δεν μας το μεταφέρουν οι καθηγητές στα Πολυτεχνεία μας το μεταφέρει η συνεχής αναζήτηση και μελέτη για την υλοποίηση υπέρτατων ιδεών . Στην ελλάδα βέβαια του ισοπεδώματος και της απαξιώσης..................

Edited by ISMINI
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη,θεωρώ οτι αυτό είναι το σκεπτικό του διαχωρισμού των ΑΕΙ σε τεχνολογικό τομέα και πανεπιστημιακό τομέα. Δηλαδή να δίνεται πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση και στους αποφοίτους των ΕΠΑΛ. Τώρα το θεωρητικό υπόβαθρο του καθενός είναι σχετικό,αν και έχεις εν μέρει δίκαιο,καθώς θυμάμαι συμφοιτητές μου που είχαν αποφοιτήσει από τεχνικά λύκεια να "ζορίζονται" περισσότερο από τους υπόλοιπους (κυρίως στα μαθηματικά). Στο τέλος όμως,κάποιοι από αυτούς τα κατάφεραν και κρίθηκαν άξιοι πτυχίου και ας είχαν να διανύσουν περισσότερο "δρόμο".

 

Θεωρώ ότι στα υπέρτατα έργα του Μηχανικού για τους τεχνολόγους υπάρχει όριο μέχρι το οποίο μπορούν να ασχοληθούν. Για το εξωτερικό δεν έχω άποψη τι συμβαίνει με τους Τεχνολόγους αλλά καλύτερα να λαμβάνουμε υπόψη την ελληνική παιδεία και όχι να δεχόμαστε δεδομένα αποτέλεσματα επειδή μας συμφέρει προσωπικά

 

Ισμήνη,τι εννοείς ως υπέρτατο έργο μηχανικού? Η ελληνική ακαδημαϊκή εκπαίδευση (όχι παιδεία),έχει κάποιες βαθμίδες σύμφωνα με το ΕΠΠ. Αν υπονοείς οτι στα ΑΕΙ του τεχνολογικού τομέα δεν γίνεται "καλό" μάθημα,σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών τους και τους γνωστικούς στόχους (όπως αυτοί έχουν δημοσιευτεί) ανά μάθημα,τότε αυτό είναι ένα θέμα και πρέπει να το αναφέρεις. Ως φοιτητής,σκεφτόμουν οτι ενδεχομένως κάποιοι καθηγητές (μέλη του ΤΕΕ και με την πολεμική του τότε,εναντίον του τεχνολογικού τομέα), ισως να προσπαθούσαν με το αζημίωτο,να υποβαθμίσουν την σχολή μου. Δυστυχώς δεν είχα αποδείξεις,διαφορετικά ίσως και να κινούμουν νομικά (αν και νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλεψη από τον νομοθέτη για κάτι τέτοιο),αλλά και τι εμπιστοσύνη να έχεις εν τέλει στους θεσμούς,όταν σε αυτό το κράτος μπανάνα,τα ΕΔ εκκρεμούν 30 χρόνια....

 

ΥΓ Ξέρω οτι το δεν το κάνεις επίτηδες και οτι έχεις καλή διάθεση για συζήτηση,αλλά η λέξη "τεχνολόγος","υπομηχανικός",κ.ο.κ είναι υποτιμητικές.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Στις Η.Π.Α φίλε μου ο τίτλος professional engineer μετράει 

ΔΕΝ πάνε και λένε το όνομα τους και περνάνε στις προφορικές εξετάσεις του ΤΕΕ η απλα΄παίρνουν το πτυχίο από το ΤΕΙ πληρώνουν εισφορά και γράφονται στην ΕΕΤΕΜ αλλά κάνουν τα παρακάτω :

 

Αντιγράφω από

http://www.michanikos.gr/topic/37983-%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%80/page-19?do=findComment&comment=663570

 

Requirements for licensing vary, but generally are as follows:[5]

  1. Graduate from an Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET)-accredited four-year college or university program with a degree in engineering (e.g., bachelor of engineering, bachelor of science in engineering, master of science in engineering, master of engineering) or, in some states, graduate from an ABET-accredited four-year college or university program with a degree in engineering technology.
  2. Complete a standard Fundamentals of Engineering (FE) written examination, which tests applicants on breadth of understanding of basic engineering principles and, optionally, some elements of an engineering speciality. Completion of the first two steps typically qualifies applicants for certification in the U.S. as an engineer in training(EIT), sometimes also called an engineer intern (EI).[6]
  3. Accumulate a certain amount of engineering experience: in most states the requirement is four years, but it is lower in some. For engineering technology graduates, the required number of years may be higher.
  4. Complete a written Principles and Practice in Engineering (PE) examination, which tests the applicant's knowledge and skills in their chosen engineering discipline (civil, electrical, industrial, mechanical, etc.), as well as engineering ethics.

For standardization, FE and PE exams are written and graded by a central organization, the National Council of Examiners for Engineering and Surveying (NCEES). However, each state's board of professional engineers individually sets the requirements to take the tests, as well as the passing score. For example, applicants in some states must provide professional references from several PEs before they can take the PE test. There is a fairly large range in exam pass rates for FE and PE exams, but the pass rate for repeat test takers is significantly lower.[7]

All 50 states and the District of Columbia have engineering boards that are represented on the National Council of Examiners for Engineering and Surveying (NCEES), which administers both the FE and PE examinations.[8]

 

http://ncees.org/

 

Δεν τους βλέπω να ανησυχούν οτι υποβιβάζετα ιτο πτυχίο του MIT toy Stanford και του UCLA επειδή δεν παίρνουν αυτοδικαίως απεριόριστα δικαιώματα.....

Edited by ZaXoYs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν τους βλέπω να ανησυχούν οτι υποβιβάζετα ιτο πτυχίο του MIT toy Stanford και του UCLA επειδή δεν παίρνουν αυτοδικαίως απεριόριστα δικαιώματα.....

Ναι ετσι ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Μερικές διευκρινίσεις . 

Τα παιδιά που μπαίνουν από ΕΠΑΛ είναι σε ποσοστό μέχρι 25 % των εισακτέων . Οντως υστερούν σε Μαθηματικά -  Φυσική και γιά αυτό συνήθως αργούν να πάρουν πτυχίο , η εγκαταλείπουν την σχολή .

 

Στην Γερμανία μπαίνεις γενικά σχεδόν όπου θέλεις , αλλά αν κοπείς τρείς φορές σε κάποιο μάθημα , διαγράφεσαι από την σχολή .

Ορισμένες σχολές που έχουν συγκεκριμμένο αριθμό εισακτέων βάζουν περιορισμούς επί πλέον γιά την εισαγωγή .

 

Στην Ελλάδα τα τελευταία 10 - 20  χρόνια , μεγάλος αριθμός φοιτητών , άνω του 30 % εγκαταλείπουν τις σπουδές τους .

Σε πιό δύσκολες σχολές ο αριθμός υπερβαίνει το 50 % .

 

Εγραψα και πιό πριν ότι με 80000 απόφοιτους κάθε χρονιάς ο αριθμός των 72000 εισακτέων είναι τεράστιος και προφανώς οι εξετάσεις άχρηστες .

 

Επειδή οι σχολές έχουν και το πρόβλημα του βολέματος των καθηγητών του γενικού τμήματος , η εύκολη λύση θα ήταν τα παιδιά να πηγαίνουν σε ένα προπαρασκευαστικό έτος που θα περιλαμβάνει τα γενικά μαθήματα της κατεύθυνσης και θα παρακουλουθούν στο κοντινότερο πανεπιστήμιο η τει της κατοικίας τους .

 

Στο τέλος του έτους αυτού αφού έχει δοθεί και η επαναληπτική εξεταστική του Σεπτεμβρίου θα μπορέσουν ανάλογα με τους βαθμούς τους να περάσουν στις σχολές που επιθυμούν . 

 

Από τα 6+6 μαθήματα των δύο εξαμήνων θα μπορούν να υποβάλλουν αίτηση εισδοχής όσοι έχουν περάσει τουλάχιστον τα 8-9 .

Οι υπόλοιποι θα μπορούν να ξαναδώσουν τον επόμενο χρόνο με όριο τις 4 αποτυχίες . Δηλαδή όσοι μείνουν και τον δεύτερο χρόνο θα μπορούν να πάνε σε κάποιο ΙΕΚ και να βγούν στην αγορά εργασίας , η να δώσουν κατατακτήριες αργότερα .

 

Προφανώς θα υπάρχει πρόβλημα ίσως με τα θέματα των εξετάσεων , αλλά νομίζω ότι μπορεί να λυθεί , αφού άλλωστε θα πρέπει να υπάρχουν και εργασίες που θα δίνουν κάποιους βαθμούς κατά την διάρκεια του έτους .

 

Οι φροντιστηριάδες βέβαια θα πρέπει να αλλάξουν επίπεδο .

 

Γιά τους μηχανικούς , τα 12 μαθήματα θα μπορούσαν να είναι 

 

2 μαθηματικά

2 φυσικές 

2 σχέδια

2 μηχανικές 

2 χημείες και υλικά

2 γενικότερα , οικονομίας , νομοθεσίας 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.