Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Η ανάγκη προτύπων υπήρξε γιατί στην Δύση υπάρχει πρόβλημα υπογεννητικότητας και η αξία της ζωής ανέβηκε πολύ .

 

Ετσι το λάθος στο μετρό που θα σκοτώσει 1-2-10-20 ανθρώπους είναι πολύ σημαντικό και πρώτη είδηση , από τον θάνατο δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων σε άλλα μέρη του κόσμου , όπου η αξία της ζωής είναι πρακτικά ανύπαρκτη .

Link to comment
Share on other sites

ας είμαστε ειλικρινείς.... στον πλανήτη που ζούμε υπάρχουν υπάρχουν Μηχανικοί και Εφαρμοστές της Μηχανικής....

 

Στην σύγχρονη ιστορία μηχανικοί είναι αυτοί που λ.χ. έστησαν το αρχικά το Internet, που εφηύραν το κινητό τηλέφωνο... (αυτοί βάσει ποιου προτύπου "δούλεψαν"...?)

Μετά ήρθαν οι εφαρμοστές της μηχανικής και το έκαναν λίγο ...έτσι λίγο ...αλλιώς.... και το έκαναν και αρκετά...ΕΜΠΟΡΙΚΑ....

 

Κανένας δεν λέει ότι κάθε μέρα πρέπει να ανακαλύπτουμε την πυρίτιδα... αλλά όπως και να το κάνουμε οφείλουμε σεβασμό σε αυτούς που καινοτομούν... και καινοτομούν στην ΠΡΑΞΗ... και όχι στα αποστηρωμένα εργαστήρια κάποιου ερευνητικού κέντρου - πανεπιστημίου που ΣΥΝΗΘΩΣ παράγει γνώση για την γνώση....( έχω περάσει και εγώ από αυτά, όπως εκατομμύρια άλλοι... και μάλλον θα περάσουν 2-3 ζωές για να έχουμε την πιθανότητα κάτι από αυτό που "παράξαμε" να γίνει χειροπιαστό... κυρίως λόγω του γεγονότος ότι ποτέ δεν υπολογίσαμε την οικονομοτεχνική δυνατότητα υλοποίησης της γνώσης που παρήχθει... ). Δεν υποτιμώ την προσπάθεια κανενός... αλλά οι κοινωνίες από τους μηχανικούς  έχουν την ανάγκη βελτίωσης της ζωής τους...

και σε αντιδιαστολή αυτού σκεφτείτε πόσο βελτιώνει την ζωή των Ελλήνων η έκδοση ΠΕΑ ή η τακτοποίηση των αυθαιρέτων...

 

Δεν πρέπει να υποτιμά κανείς τον κόπο και τον μόχθο κανενός... ΑΛΛΑ άλλο Μηχανικός και άλλο Εφαρμοστής της Μηχανικής....

 

 

Υ.Γ. ας δούμε την πραγματικότητα... τα πρότυπα στην αυτοκινητοβιομηχανία συντάσσονται από μηχανικούς των 3-4 καινοτόμων αυτοκινητοβιομηχανιών όταν αυτές είναι έτοιμες να τα ακολουθήσουν... και όχι από τους τσιμπουκοτούς γραφειοκράτες "μηχανικούς" των Βρυξελλών....

 

Υ.Γ. 2 το ίδιο βεβαίως ισχύει και για 99% των υπολοίπων προτύπων....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να υποτιμά κανείς τον κόπο και τον μόχθο κανενός... ΑΛΛΑ άλλο Μηχανικός και άλλο Εφαρμοστής της Μηχανικής....

 

Νομίζω ότι μπλέκουμε 2 επαγγέλματα των οποίων ασκούν οι κάτοχοι πτυχίων Μηχανικής:

Μηχανικός και Ερευνητής σε ερευνητικό Κέντρο / μέλος ομάδας R&D μιας εταιρείας....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αυτοί που περιγράφω παραπάνω λέγονται ερευνητές...

Όχι οπως τους φανταζόμαστε εδώ, αλλά είναι στελέχη εταιρειών σε τμήματα R&D (στο λέω γιατί εχω εργαστεί σε μία τέτοια εταιρεία στα πλαίσια του διδακτορικού μου).... Δε βγήκαν όλες οι τεχνολογικές ανακαλύψεις σε υπόγεια γεμάτα καπνό, ουίσκι, αυταπάρνηση, παρθενογέννεση και αδυναμίες, ούτε είναι σωστό να πιστεύουμε οτι το π.χ. το ΕΜΠ κάνει μαζική παραγωγή νέων TESLA σε ετήσια βάση.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τον μηχανικό-ερευνητή,όπως λέει και ο astrah,τον φανταζόμαστε λίγο πολύ όλοι μας με γυαλάκια,να ξημεροβραδιάζεται σε κάποιο high-tech εργαστήριο,για το καλό της ανθρωπότητας.. Ναι δεν λέω,αλλά γενικότερα μηχανικός είναι αυτός που μηχανεύεται σε πάσα κλίμακα. Εν ολίγοις ο κάθε λογής πατεντόβιος,με ανορθόδοξη σκέψη ανεξαρτήτως πτυχίου,που έχει στόχο να βελτιώσει την ζωή του.

 

Μιας και μιλήσατε για την αυτοκινητοβιομηχανία,θεωρώ οτι γενικώς τα πρότυπα κάθε βιομηχανίας,είναι λιγότερο επιστημονικά και περισσότερο τεχνικοοικονομικά ή αν το θέλετε μια χρυσή τομή στις δεδομένες συνθήκες που αναπτύσσονται. (πχ στην δικιά μας περίπτωση,αν δούμε τους αντισεισμικούς κανονισμούς (ΕΑΚ,ΕΚ 8 ) θα διαπιστώσουμε οτι αποτελούν έναν κοινωνικοοικονομικό συμβιβασμό). Oπότε ναι,έχει να κάνει με την αξία της ζωής,όπως λέει και ο bas.

 

Απορώ πως καταλήξαμε την συζήτηση εδώ.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν έχω άποψη επί του θέματος?

στο εξωτερικό σε χώρες προηγμένες όπου υπάρχουν αντίστοιχα πολυτεχνεία και τει η επιλογή για το που θα εισαχθείς με ποιον τρόπο γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν έχω άποψη επί του θέματος?

στο εξωτερικό σε χώρες προηγμένες όπου υπάρχουν αντίστοιχα πολυτεχνεία και τει η επιλογή για το που θα εισαχθείς με ποιον τρόπο γίνεται?

εννοείς σε 3βάθμιο ίδρυμα ή σε ερευνα;

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εάν όχι όχι όλες οι καινοτομίες βασίζονται σε προηγουμενη γνώση που για κάποιο λόγο, την εποχή που ειπώθηκε δεν ήταν δυνατόν να δοκιμαστεί.

 

Τα standards είναι καλο να υπάρχουν γιατί βοηθούν στην καθημερινή δουλειά του industrial μηχανικού, από εκεί k πέρα τα ερευνητικά στην μηχανική τουλάχιστον (εάν εξαιρέσεις τις φαρμακοβιομηχανίες, εκεί είναι αλλα τα κριτήρια) προέρχονται από σύμπραξη πανεπιστημίων k R&D εταιριών.

 

Για αυτό k ο λόγος ότι παρα πολλές εταιρίες είναι spin off από πανεπιστημιακούς.

 

Είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που θα παράξουν γνώση από το μηδέν, συνήθως χρησιμοποιείς τεχνικές k εφαρμογές που υπάρχουν απλά βάζεις την δικη σου ιδέα σε πράξη, το πιο δύσκολο κομμάτι είναι  όμως να σκεφτείς την καινοτόμα ιδέα k τι θα συνδυάσεις k πως θα πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα αυτό είναι η ερευνα.

 


Δεν θεωρώ ότι υπάρχει ερευνητής k εφαρμοστής μηχανικής, please συνάδελφοι. και οι δυο μηχανικοί είναι και μπορούν να καταλάβουν τις έννοιες. Αυτό που διαφέρει είναι συνήθως ο τρόπος σκέψης.

 

Ο μηχανικός που έχει ασχοληθεί με ερευνητικά έχει διαφορετική αντίληψη στα προβλήματα και πιθανές λύσεις, όχι γιατί είναι διάνοια αλλα γιατί έχει εκτεθεί σε άλλο τρόπο σκέψης.

 

και οι δυο έχουν μια βάση να μιλήσουν και να συνεννοηθούν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.