Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Μήπως όμως στην ελβετία  υπάρχουν αντισταθμιστικά; δήλαδή BACHELOR + Εμπειρία +/ή πιστοποίηση = ΕΔ; Επίσης τα ΤΕΙ έχουν 4 έτη....

Γιαυτό έξω έγινα ΟΛΑ 3....

 

Μα γιατί θεωρούμε κάποιον που δουλεύει ως υπάλληλος ως "κατώτερο"; γιαυτό εχουμε μείνει με τα γραφειάκια όλοι... και το παίζουμε μηχανικάρες....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως στην ελβετία  υπάρχουν αντισταθμιστικά; δήλαδή BACHELOR + Εμπειρία +/ή πιστοποίηση = ΕΔ; Επίσης τα ΤΕΙ έχουν 4 έτη....

Γιαυτό έξω έγινα ΟΛΑ 3....

Δεν το γνωρίζω σίγουρα αλλά το BEng στην Ελβετία δεν οδηγεί σε επαγγελματικό τίτλο.

 

Μα γιατί θεωρούμε κάποιον που δουλεύει ως υπάλληλος να είναι υποτιμητικό; γιαυτό εχουμε μείνει με τα γραφειάκια όλοι... και το παίζουμε μηχανικάρες....

Δεν είπα ότι είναι υποτιμητικό. Όμως χωρίς master δεν είσαι μηχανικός, είσαι βοηθός μηχανικού.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω σίγουρα αλλά το BEng στην Ελβετία δεν οδηγεί σε επαγγελματικό τίτλο.

 

 

.

 

Στην ελβετία αν κατάλαβα καλά από το αντίστοιχο επιμελητήριο

Του εριξα γρηγορη ματιά

Δεχονται σαν ανώτατη βαθμίδα Α:

  • Master + 3ετη εμπειρία.
  • Το παλαιό πτυχίο FH (δηλαδή το 4ετες όπως ειναι τώρα τα ΤΕΙ) + 3ετη εμπειρία.

"Fachleute mit anerkanntem Master-Diplom oder (ή) gleichwertiger (αντίστοιχο) Qualifikation (προσόν) und ΚΑΙ mit ΜΕ 3 Jahren  χρονια ausgewiesener praktischer Berufserfahrung. Als anerkannt gelten die von den eidgenössischen technischen Hochschulen (ETH), den schweizerischen Universitäten, die Fachhochschulen..."

 

 

Βαθμίδα Β:

  • Bachelor + 3ετη εμπειρία
  • Το νεο (μαλλον) πτυχίο FH (3/3,5 ετη) + 3ετη εμπειρία.

 

Βαθμίδα Γ:

Πτυχια σχολών επαγγελματικών σχολών + 3ετη εμπειρίας

 

Γενικά πουθενά στον κόσμο το Μαστερ δε δινει αποκλειστικότητα. Πρέπει παντα να συνοδευεται από αντισταθμιστικά... (ή ο Bachelor εχει χρονοκαθυστέρηση και πρεπει να αποδείξει παραπάνω εμπειρία)

 

Στη συγκεκριμένη περίπωση τα 4ετη προγράμματα σπουδών όπως έχουν τα Ελληνικά ΤΕΙ δεν αντιμετωπίζονται αλλιώς... ειναι σα να έχουν MEng! Ενώ επίσης αξιοσημείωτο ειναι ότι ΟΛΟΙ χρειάζονται 3ετη εμπειρία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά συζητάμε σοβαρά το να μπαίνεις στο επάγγελμα μόνο με master; Ελβετοί είμαστε να ξεπληρώνουμε όλο το master με το μισό μηνιάτικο;

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά συζητάμε σοβαρά το να μπαίνεις στο επάγγελμα μόνο με master; Ελβετοί είμαστε να ξεπληρώνουμε όλο το master με το μισό μηνιάτικο;

 

αυτο καταλαβες εσυ? μονο αυτο δε λεει... ισα ισα

Link to comment
Share on other sites

@george78 δεν μιλάω για τη δική σου δημοσίευση, λέω για το "Όμως χωρίς master δεν είσαι μηχανικός, είσαι βοηθός μηχανικού." που έχει καταλήξει να γίνετε βάση συζήτησης...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τώρα αυτό.Και δε θα κουραστώ άλλο με την ανούσια αυτή αντιπαράθεση. Επειδή ακριβώς δεν είσαι μηχανικός δεν μπορείς να καταλάβεις.Ο μηχανικός φίλε μου δεν είναι μαστοράτζα για να τον πιστοποιεί ο οποιοσδήποτε. Είναι ο ίδιος που μπαίνει μπροστά, καινοτομεί και δημιουργεί τα φρόντιερς της τεχνικής. Είναι πολύ σοβαρή η σκορδοκαίλα που έχεις με τις πιστοποιήσεις μιας και είσαι τεχνικής (ακριβώς όπως το λέει η λέξη) εκπαίδευσης. Άρα είσαι ένας ειδικευμένος τεχνίτης που ασφαλώς και θα πρέπει να πιστοποιηθεί, όπως και ένας υδραυλικός ας πούμε. Τις καινοτομίες της τεχνικής λοιπόν φίλε μου τις δημιουργούν οι μηχανικοί. Η έρευνα και οι δοκιμές που γίνονται από αυτούς καταλήγουν στην εφεύρεση υλικών και συστημάτων τα οποία με τη σειρά τους μπαίνουνε στη γραμμή παραγωγής και κάποια στιγμή τα παίρνει χαμπάρι και η μαστοράτζα και το Ελλαδιστάν που είναι 500 χρόνια πίσω από το γάιδαρο και κάνουνε τους τάχες και τους δείξες. Ο ραγιαδισμός που αποπνέουνε τα ποστς σου καταδεικνύει ότι διαπνέεσαι από αυτό ακριβώς το σύνδρομο της ψωροκώσταινας που φοράει ημίψηλο στο κεφάλι και στα ποδάρια τσαρούχια και μπίχλα. Στον ανεπτυγμένο λοιπόν κόσμο που υπάρχει ινβοέισιον και εξέλιξη, εκεί όπου υπάρχει σοβαρή τεχνική εκπαίδευση, αλλά και δευτερογενής τομέας, είναι σαφές ότι θα υπάρχει και ένα σύστημα πιστοποιήσεων, αρκετά στοχευμένο στην ουσία της παραγωγικής διαδικασίας, η οποία θέτει σε εφαρμογή καινοτομίες. Πρώτα όμως καινοτομούσανε οι άνθρωποι και μετά πιστοποιούσαν τους εφαρμοστές. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο έσπασε και ο κύκλος σπουδών των μηχανικών σε τριετίες, γιατί πλέον θεωρούνταν ως απολύτως υπερεξειδικευμένα μαστόρια. Κανένας όμως από αυτούς δεν πιστοποιείται για να υπερβαίνει τα όρια που θέτει η τεχνική σήμερα. Και αυτό το κάνει ο μηχανικός. Και μην αρχίσεις να μου λες τι γίνεται εδώ, γιατί εδώ ρε μάγκα μου δεν υπάρχει αντικέιμενο για τους μηχανικούς και γι' αυτό και συνωστίζονται όλοι στα σκατολοίδια (αυθαίρετα, ΠΕΑ, οικοδομικές άδειες κλπ, κλπ). Όταν λοιπόν αναφέρεις για την Ευρώπη και διάφορα τοπ (και καλά) Πολυτεχνεία ανά τον κόσμο (σε ένα από αυτά πήγα και γω, άκου με λοιπόν) πρώτα απ' όλα να κατανοείς την ουσία και να μην αραδιάζεις τους τύπους, νομίζοντας ότι κάτι λες. Αν το πρόβλημα λοιπόν είναι ποιος θα υπογράφει για τα αυθαίρετα, στους πόσους ορόφους θα μπορεί, δε θα μπορεί κλπ κλπ, τότε να μιλήσουμε γι' αυτό και να αφήσουμε τα άλλα.

Γιατί όταν εγώ έριχνα δοκιμαστικά χαρμάνια (κυβικά σου λέω) αυτοσυμπυκνούμενο σκυρόδεμα, σε συνεργασία με εταιρεία παρασκευής, πριν το βγάλει στην παραγωγή (ακριβώς για να το βγάλει) ήμουνα μηχανικός και ήμουνα στο όριο αυτού που λές καινοτομία. Έβγαλα συμπεράσματα με το τιμ μου και μπήκε στη γραμμή παραγωγής. Εμένα ποιος έπρεπε να με πιστοποιήσει;;;Και δε θεωρώ τον εαυτό μου διάνοια. Θεωρώ ότι οποιοσδήποτε θέλει να λέγεται μηχανικός μπορεί και πρέπει να κάνει κάτι αντίστοιχο.

Πολυλογία για να σου αποδείξω ότι το βλέπουμε διαφορετικά το πράγμα, από διαφορετική οπτική γωνία. Εσύ ως ειδικευμένος τεχνίτης και γω ως μηχανικός. Εγώ ως άνθρωπος που νοιάζεται για τους νεότερους και για την κοινωνία, εσύ ως ένα ακόμα γρανάζι μίας τερατώδους φάμπρικας.

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.