Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Πες τα χρυσόστομε! είπαμε τόσα χρόνια "Απέξω συμμόρφωση και Ελεύθερη Αγόρά και από μεσα Σοβιετ"

 

Ξερω πολλούς αρχιτέκτονες που υπέγραφαν εξαρτημένα (πχ αυθαίρετα) και τώρα τα δίνουν αλλού.

Για θυμισε μου αγαπητέ 2016 ΜΙΑ κατηγορία μελετών ή κατασκευών που έχει δικαίωμα να κανει ο ΑΤΜ και ΔΕΝ εχει ο ΠΜ (παρότι ο ΠΜ δεν εχει κανει σε πολλά "ουτε 1 μαθημα"). Υπάρχει; Ασε λοιπόν τους ΑΜ και πες μας κιάλλα για το πόσο "αμβλύνατε" εσεις τις διαφορές με τους ΠΜ που πρόσταζαν τα αποικιοκρατικά νομοθετήματα του 1930, πες μας για τους "με αγώνες" και τις ντουντουκες πόσο πολλά πήρε ο κλάδος του ΤΜ ως "ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ", ή θεωρείς ότι το δικαίωμα του να γίνεις Ενεργειακός επιθεωρητής ή να μελετάς διώροφα είναι μέσα στην επιστήμη του σύγχρονου ΤΜ; Αν το πιστεύεις το τελευταίο πείσε με πως μπορεί να την κάνει ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ.

Συνδικαλιστικές Ανταλλαγες μέσα στο Ελληνικό Σοβιέτ...

 

1. Εφόσον ίσχυε ο N 4663/1939,

άρθρο 4 «Εν τη ασκήσει του επαγγέλματος του διπλωματούχου πολιτικού μηχανικού νοείται συνυπάρχουσα και η εξάσκησις του επαγγέλματος του αρχιτέκτονος και τοπογράφου, της ασκήσεως του επαγγέλματος του αρχιτέκτονος περιοριζομένης εις καθαρώς αρχιτεκτονικάς και οικοδομικάς εργασίας, του δε τοπογράφου εις καθαρώς τοπογραφικάς εργασίας.»

ο Πολιτικός Μηχανικός είχε όλα τα «δικαιώματα» του ΑΤΜ.

και

το άρθρο 7 όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 4 του Ν6434/1934 «Προκειμένου περί απλών αρχιτεκτονικών ή οικοδομικών εργασιών και μέχρι διωρόφων κτιρίων, επιτρέπεται η άσκησις του επαγγέλματος άνευ χρήσεως του τίτλου αρχιτέκτονος ή μηχανικού: α) Εις τους συμφώνως τω αρθρ. 3 του Νομ. 4663 ασκούντας το επάγγελμα του τοπογράφου.»

ο Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός έκανε διώροφα και μονώροφα  και αποθήκες και αυθαίρετα, και αλλαγές χρήσης κτλ. ΄

 

2. Γιατί  μπλέκεις τους Πολιτικούς με τους Αρχιτέκτονες στα τοπογραφικά;  Η αναφορά μου ότι οι Αρχιτέκτονες ποτέ δεν  είχαν  «δικαίωμα» τοπογραφικών δεν σημαίνει ότι οι Πολιτικοί καλώς κάνουν ή έκαναν Τοπογραφικά; Ή θα πρέπει να συνεχίσουν να κάνουν.

Οι Πολιτικοί μέχρι τις αρχές 1990 είχαν τέσσερα εξάμηνα γεωδαισία και μεγάλες γεωδαιτικές ασκήσεις.  Σε συνδυασμό με το Ν.4663 έκαναν τοπογραφικά. Σήμερα κάνουν 2 εξάμηνα μόνο και μετά την κατάργηση του Ν4663 όλα εξετάζονται από την αρχή. Για αυτό η ανακοίνωση του ΣΠΜΕ.

 

3. Άνοιξε το πρόγραμμα των σπουδών των σχολών Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών. Μη μπερδεύεις τον Αγρονόμο και Τοπογράφο Μηχανικό των Πολυτεχνείων με τον Τοπογράφο των ΤΕΙ που κάνει μόνο τοπογραφία. Οι σχολές ΑΤΜ έχουν κατευθύνσεις-ειδικεύσεις μετά το δεύτερο έτος σε συγκοινωνιακά, υδραυλικά, περιφερειακή ανάπτυξη-πολεοδομία. (για αυτό παίρνουν αντίστοιχες κατηγορίες στα πτυχία μελετών και εργοληπτικά πτυχία).

 

4. Για να βλέπεις συνδικαλιστικές ανταλλαγές μεταξύ Πολιτικών και Τοπογράφων μέσα στο ελληνικό σοβιέτ θα πρέπει να είσαι επηρεασμένος από την γενναιοδωρία του ελληνικού σοβιέτ απέναντι στα ΤΕΙ. Εκτός εάν εν όψει των ΠΔ του Ν.4254/2014 έχει αρχίσει μια ανησυχία για την έκβαση των συζητήσεων και τη νέα κατάσταση που θα δημιουργηθεί.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@2016

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ γενναιοδωρία;;;;; Ξερεις κιαλλα τετοιας Φορετό το κάνανε επιτέλους μετά από 30 χρονια ΑΔΕΛΦΕ! Ας μπορούσατε και αλλιώς. (Το επιχειρήσατε, δε λεω... αλλά δεν έκατσε.... η μολυβιά "εσβησε" τις παρεξηγήσεις "πανεπιστημιακού τομέα" και τέλος)

 

Μπλέκω το επάγγελμα του ΤΜ διεθνώς, όχι τις πατέντες/εφευρέσεις της "αμβλυνσης"....

 

Δε μου είπες ακόμα μία κατηγορία που κανει ο ελληναράς ΤΜ (ή ΑΤΜ για να μη με παρεξηγείς) και ΔΕΝ κανει ο ΠΜ...

 

Δε μου λες: Τωρα λοιπόν που ΑΛΛΑΖΕΙ ο ΝΟΜΟΣ, οι ΑΤΜ θα κλαίνε δυνατά για τα ΤΕΙ για να μην ακουστούν οι σφαγες των ΠΜ απέναντι στο γνωστικό τους αντικείμενο ή θα διεκδικήσουν το επάγγελμα ως έχει παντού στον κόσμο....;

 

Ξαναρωτάω για 10000η φορά: Ο ΠΜ καλώς εχει την κατηγορία 16 ως αυτή εχει σήμερα με φουλ προσβαση σε αυτήν;;;;; (σε ευρος και σε εξέλιξη καθώς παίρνουν μέχρι την ανώτατη ταξη)

 

Για πες μας κιαλλα... Τα λες καλά.... Αραγε σε ακούνε οι συνάδελφοί σου αυτη τη στιγμή;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@2016

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ γενναιοδωρία;;;;; Ξερεις κιαλλα τετοιας Φορετό το κάνανε επιτέλους μετά από 30 χρονια ΑΔΕΛΦΕ! Ας μπορούσατε και αλλιώς. (Το επιχειρήσατε, δε λεω... αλλά δεν έκατσε.... η μολυβιά "εσβησε" τις παρεξηγήσεις "πανεπιστημιακού τομέα" και τέλος)

 

Μπλέκω το επάγγελμα του ΤΜ διεθνώς, όχι τις πατέντες/εφευρέσεις της "αμβλυνσης"....

 

Δε μου είπες ακόμα μία κατηγορία που κανει ο ελληναράς ΤΜ (ή ΑΤΜ για να μη με παρεξηγείς) και ΔΕΝ κανει ο ΠΜ...

 

Δε μου λες: Τωρα λοιπόν που ΑΛΛΑΖΕΙ ο ΝΟΜΟΣ, οι ΑΤΜ θα κλαίνε δυνατά για τα ΤΕΙ για να μην ακουστούν οι σφαγες των ΠΜ απέναντι στο γνωστικό τους αντικείμενο ή θα διεκδικήσουν το επάγγελμα ως έχει παντού στον κόσμο....;

 

Ξαναρωτάω για 10000η φορά: Ο ΠΜ καλώς εχει την κατηγορία 16 ως αυτή εχει σήμερα με φουλ προσβαση σε αυτήν;;;;; (σε ευρος και σε εξέλιξη καθώς παίρνουν μέχρι την ανώτατη ταξη)

 

Για πες μας κιαλλα... Τα λες καλά.... Αραγε σε ακούνε οι συνάδελφοί σου αυτη τη στιγμή;

George, με σφαγές, κλάματα και φωνές (κεφαλαία), σοβαρή κουβέντα δεν γίνεται. Πρέπει να ηρεμήσουμε όλοι και να γράφουμε με ψυχραιμία.

 

Να θυμίσω ότι η επιτροπή ανταγωνισμού στη γνωμοδότηση 34/2014 είχε προτείνει την κατάργηση του περιορισμού εγγραφής σε 2 το πολύ κατηγορίες μελετών και την άρση του ασυμβίβαστου μεταξύ του μελετητή και εργολήπτη δημοσίων έργων.

Edited by geoste
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψυχραιμος ειμαι. Να σας δω όταν θα πλησιάζει η ώρα.... Γιατί εγω παει στο καλό, ενας ασήμαντος είμαι, όταν ομως ο ΜΟΝΟΣ συλλογος που βγάζει ανακοίνωση ειναι ο "θιγμένος" ΣΠΜΕ, τοτε, συνιστώ ψυχραιμία αλλού.

 

Εγώ αυτό που απλά λεω είναι τι πιο λογικό από το να κάνει ο καθένας ότι προβλέπει η ειδικότητά του. Και για τις βασικές (και μόνο) εργασίες να υπάρχουν οι πιστοποιήσεις για ΣΥΓΓΕΝΗ πεδία. Τι πιο λογικό να προσμετρούν τα MSc, κλπ κλπ. και εσύ μου απαντάς σαν πολιτικός σκέτο και όχι σαν μηχανικός: δηλαδη με "αμβλύνσεις" και στρογγυλεμένα.

 

Ειπαμε εδω θα γίνει ό,τι γίνεται και στον πολιτισμένο κόσμο, οπότε μη μιλάς για ρουσφέτια και δηθεν "επιστημονική υποβάθμιση" γιατι μόνο προηγμένη χώρα δεν είμαστε.

 

Πες "συνδικαλιστικός αγώνας" και θα σου πω και μπράβο.

 

Προσωπικά προτείνω στον αγαπητό και σεβαστό ΠΣΔΑΤΜ (μάλλον είσαι ενεργό μελος αν καταλαβαίνω καλά) να κοιτάξει το θέμα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ και να αποκαλεί συναδέλφους τους ΤΜ (ΠΕ και ΤΕ) γιατί από δω και πέρα μόνο έτσι θα μπορέσει να πορευτεί.

 

Σε λίγο που το ΕΜΠ θα έχει 3ετη κύκλο σπουδων τι θα κανετε? τοπογράφους από 3ετη του εξωτερικού; Κολλεγίων...; το "ΤΕ-ΠΕ" δεν αφορά πλέον βάσει του νόμου ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ αλλά τιτλο Μηχανικής. Οπότε μην "προγκάτε" πολύ τους κακόμοιρους ΤΕ, 2 σχολές ειναι. Εισαστε ο πιο ξεκάθαρος κλάδος... Αφήστε τις κατασκευές και τα ενεργειακά και πιάστε όλα τα υπόλοιπα.... και θα δώσω κατατακτήριες και ΑΤΜ ή ΤΜ....

 

Didonis γιατι συνιστάς ψυχραιμία; εγώ ουτε βρισιές είδα ούτε τιποτα. Πολιτισμένο διαλογο έχουμε. Αν βλεπεις γλαφυρότητα κάπου είναι γιατί ο καθένας έχει διαφορετική γραφή...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@2016

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ γενναιοδωρία;;;;; Ξερεις κιαλλα τετοιας Φορετό το κάνανε επιτέλους μετά από 30 χρονια ΑΔΕΛΦΕ! Ας μπορούσατε και αλλιώς. (Το επιχειρήσατε, δε λεω... αλλά δεν έκατσε.... η μολυβιά "εσβησε" τις παρεξηγήσεις "πανεπιστημιακού τομέα" και τέλος)

 

Μπλέκω το επάγγελμα του ΤΜ διεθνώς, όχι τις πατέντες/εφευρέσεις της "αμβλυνσης"....

 

Δε μου είπες ακόμα μία κατηγορία που κανει ο ελληναράς ΤΜ (ή ΑΤΜ για να μη με παρεξηγείς) και ΔΕΝ κανει ο ΠΜ...

 

Δε μου λες: Τωρα λοιπόν που ΑΛΛΑΖΕΙ ο ΝΟΜΟΣ, οι ΑΤΜ θα κλαίνε δυνατά για τα ΤΕΙ για να μην ακουστούν οι σφαγες των ΠΜ απέναντι στο γνωστικό τους αντικείμενο ή θα διεκδικήσουν το επάγγελμα ως έχει παντού στον κόσμο....;

 

Ξαναρωτάω για 10000η φορά: Ο ΠΜ καλώς εχει την κατηγορία 16 ως αυτή εχει σήμερα με φουλ προσβαση σε αυτήν;;;;; (σε ευρος και σε εξέλιξη καθώς παίρνουν μέχρι την ανώτατη ταξη)

 

Για πες μας κιαλλα... Τα λες καλά.... Αραγε σε ακούνε οι συνάδελφοί σου αυτη τη στιγμή;

1. Σοβιετ 1930

Ο Nόμος 4785/1930  αναπροσαρμόζειτη Σχολή Tοπογράφων Mηχανικών και την μετονομάζει σε Σχολή Aγρονόμων και Tοπογράφων Mηχανικών, ενώ αυξάνεται η διάρκεια σπουδών από 3 σε 4 χρόνια. O πρωτοεμφανιζόμενος όρος στην τεχνική κοινότητα της χώρας του Aγρονόμου, δικαιολογεί προφανώς το σκεπτικό της εισηγητικής έκθεσης του Nόμου όπου αναφέρεται ότι "... Ή τοιαύτη άναδιοργάνωσις έθεωρήθη έπιβεβλημένη, ίνα καταστη δυνατός ο συντονισμός της Ανωτάτης Tεχνικης Έκπαιδεύσεως πρός τας συγχρόνους πλουτοπαραγωγικάς άνάγκας της χώρας, ιδίως όσον άφορά είς τήν έκτέλεσιν των μεγάλων γεωργουδραυλικών έργων της υπαίθρου χώρας ...".

2. Ο Πολιτικοί σήμερα  κακώς έχουν την κατηγορία 16 τοπογραφικές μελέτες με δύο μόνο εξάμηνα γεωδαισία. Μην  νομίζεις όμως ότι αυτό είναι για αυτούς ή για εμάς το μεγαλύτερο πρόβλημα μας. Στο ανέφερα και παραπάνω ότι αυτό είναι αποτέλεσμα του νομοθετικού πλαισίου και της παράδοσης πολλών ετών. Στην κατηγορία 7 ειδικές αρχιτεκτονικές δεν την έχουν οι πολιτικοί ενώ έχουν το επαγγελματικό δικαίωμα και οι τοπογράφοι έχουν 1,2, 10 11, 13.

3. Οι ΑΤΜ δεν κλαίνε για τα ΤΕΙ. Εμείς λέμε ότι οι τοπογράφοι ΤΕΙ και μόνον αυτοί να έχουν ίδια δικαιώματα στα τοπογραφικά όπως και οι ΑΤΜ. Εσύ που είσαι τειπατέρας το υποστηρίζεις αυτό; ή να κάνουν τοπογραφικά και άλλες πολλές ειδικότητες ΤΕΙ σε βάρος των ΤΕΙ τοπογραφίας και των ΑΤΜ;

4. Το αν με ακούνε οι συνάδελφοί μου τι σχέση έχει. Ελεύθερα τη γνώμη μου λέω. Υπάρχει πρόβλημα επιπτώσεων, η μέτρων εναντίον μου; Γιατί αρχίζω και φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

 

...

Didonis γιατι συνιστάς ψυχραιμία; εγώ ουτε βρισιές είδα ούτε τιποτα. Πολιτισμένο διαλογο έχουμε. Αν βλεπεις γλαφυρότητα κάπου είναι γιατί ο καθένας έχει διαφορετική γραφή...

 

Αν πρόσεξες εγώ προσωπικά δεν συνέστησα σε κανέναν ψυχραιμία ούτε και σε εσένα φυσικά….

Δεν υπήρχε λόγος να ταυτιστείς σε μια γενική διαπίστωση ….

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1. Σοβιετ 1930

Ο Nόμος 4785/1930  αναπροσαρμόζειτη Σχολή Tοπογράφων Mηχανικών και την μετονομάζει σε Σχολή Aγρονόμων και Tοπογράφων Mηχανικών, ενώ αυξάνεται η διάρκεια σπουδών από 3 σε 4 χρόνια. O πρωτοεμφανιζόμενος όρος στην τεχνική κοινότητα της χώρας του Aγρονόμου, δικαιολογεί προφανώς το σκεπτικό της εισηγητικής έκθεσης του Nόμου όπου αναφέρεται ότι "... Ή τοιαύτη άναδιοργάνωσις έθεωρήθη έπιβεβλημένη, ίνα καταστη δυνατός ο συντονισμός της Ανωτάτης Tεχνικης Έκπαιδεύσεως πρός τας συγχρόνους πλουτοπαραγωγικάς άνάγκας της χώρας, ιδίως όσον άφορά είς τήν έκτέλεσιν των μεγάλων γεωργουδραυλικών έργων της υπαίθρου χώρας ...".

2. Ο Πολιτικοί σήμερα  κακώς έχουν την κατηγορία 16 τοπογραφικές μελέτες με δύο μόνο εξάμηνα γεωδαισία. Μην  νομίζεις όμως ότι αυτό είναι για αυτούς ή για εμάς το μεγαλύτερο πρόβλημα μας. Στο ανέφερα και παραπάνω ότι αυτό είναι αποτέλεσμα του νομοθετικού πλαισίου και της παράδοσης πολλών ετών. Στην κατηγορία 7 ειδικές αρχιτεκτονικές δεν την έχουν οι πολιτικοί ενώ έχουν το επαγγελματικό δικαίωμα και οι τοπογράφοι έχουν 1,2, 10 11, 13.

3. Οι ΑΤΜ δεν κλαίνε για τα ΤΕΙ. Εμείς λέμε ότι οι τοπογράφοι ΤΕΙ και μόνον αυτοί να έχουν ίδια δικαιώματα στα τοπογραφικά όπως και οι ΑΤΜ. Εσύ που είσαι τειπατέρας το υποστηρίζεις αυτό; ή να κάνουν τοπογραφικά και άλλες πολλές ειδικότητες ΤΕΙ σε βάρος των ΤΕΙ τοπογραφίας και των ΑΤΜ;

4. Το αν με ακούνε οι συνάδελφοί μου τι σχέση έχει. Ελεύθερα τη γνώμη μου λέω. Υπάρχει πρόβλημα επιπτώσεων, η μέτρων εναντίον μου; Γιατί αρχίζω και φοβάμαι.

 

Εγώ το μόνο που λεω είναι ότι καθε ειδικότητα πρεπει να κάνει τα δικά της (το "δικά της" όπως ορίζεται διεθνώς) και μόνο για τις απλές εργασίες συγγενών πεδίων (όχι μελετητικό ούτε κατασκευαστικό πτυχία) να υπάρχουν οι πιστοποιήσεις.

 

Αυτό τι πιο απλό; Απλά θέλω να σε προετοιμάσω ότι το "ΤΕ-ΠΕ" ειναι αδόκιμος επαγγελματικός όρος από 1/1/15. Είναι ακαδημαικός όρος. Το επάγγελμα λέγεται Διπλωματούχος Μηχανικός

 

Δεν ειμαι ΤΕΙπατέρας. Προσωπικά δε με ενδιαφέρουν κιολας οι διακρίσεις. Εφόσον όμως πάψουν. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το ποσοστό των "ικανών" ΤΕ είναι μικρότερο από αυτό των ΠΕ, οι ΦΟΡΕΙΣ έχουν πλέον ΕΥΘΥΝΗ να επιβάλλουν πειθαρχία ή και να αποβάλλουν από τα μητρώα τους τους ανίκανους (ΤΕ και ΠΕ). Εγώ απλά ειμαι υπέρ ενός πιο δίκαιου συστήματος... Εχω ζήσει εξωτερικό (Γερμανία και Αγγλία) και εκεί αυτά απλά ΔΕΝ υπάρχουν. Ακόμα και στη Γερμανία, από την οποία ακολουθούμε το Συστημα με καθυστέρηση, ενώ υπάρχουν Πανεπιστήμια-ΤΕΙ-Πολυτεχνεία, εκει δεν υπαρχουν διακρίσεις στα Ε.Δ. ούτε οταν ηταν 4-4-5 τα έτη σπουδών ούτε τώρα που τα Πολυτεχνεία είναι 3 και τα ΤΕΙ 3,5.

Και μη μου ξανακάνεις κύκλους με το ποσοτικό. Αυτό ακολουθήσαμε ας μη φτιαχναμε 10000000000 μηχανικούς για να ευνοούμε κάποιους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.