Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

 Έχετε πλάκα εδώ μέσα , όταν ξεκινάτε κουβέντα για τα ΕΔ γίνεστε άλλοι άνθρωποι.

 

Σοβαρά τώρα , εμείς δεν διαφωνούμε πάνω σε αυτό

 

Γνώμη μου: το ΤΕΕ πρέπει να πιστοποιεί ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ (τεχνιτες κλπ κλπ) για να είναι και πάλι βιώσιμο αλλά να υπάρχει και έλεγχος.!

 

ισα, ισα το βλέπουμε με θετική ματιά βρείτε τα όμως μεταξυ σας (ΠΕετζιδες κ ΤΕΙτζιδες) κ εδώ είμαστε κ εμείς για να κάνουμε κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με τις πιστοποιήσεις και την εξειδίκευση υπάρχει μία βασική διαφορά μεταξύ μηχανικών και ιατρών με ειδίκευση. Στους ιατρούς ο ασθενής θα αρρωστήσει και θα αναγκαστεί να πάει. Στον μηχανικό θα πάει μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα διάθεση να μπω στην συζήτηση , αλλά μιά και τώρα όλοι σχεδόν βλέπετε τον τελικό , που εγώ τον ψιλοβλέπω παράλληλα μιά και είμαι οπαδός και δεν παίζει ο βάζελος και η εθνική μας , ας πω και εγώ την άποψη μου .

 

Υπάρχει θέμα μικρής πίττας και μεγάλου αριθμού μηχανικών . Πρέπει λοιπόν είτε να μεγαλώσεις την πίττα , δύσκολο , είτε να να την κόψεις κομματάκια και να μοιράσεις έτσι και τον αριθμό των μηχανικών ανά κομμάτι . Η αναλογία όμως θα αλλάξει ? Μάλλον όχι για τους πιό πολλούς .

 

Ακόμα πως θα κάνεις την μοιρασιά ? Θα αφήσεις ένα γενικό κομμάτι που θα μπορούν να ασχοληθούν όλοι ? Εχεις την δυνατότητα το κάθε κομμάτι να στηρίξει ένα σημαντικό αριθμό μηχανικών ? Και το βασικότερο , ποιοί θα κάνουν την μοιρασιά και με ποιά προσόντα ?

 

Νομίζω ότι ασχολούμαστε με την σκιά του γαιδάρου .

 

Δεν είναι εύκολο να αλλάξουν λογικές δεκαετιών . , ιδιαίτερα όταν έχουν παρθεί δρόμοι που θεωρητικά είναι διάφοροι των σπουδών .

 

Το θέμα βέβαια των ΤΕ πρέπει να λυθεί με ανάλογο τρόπο με την ειδικότητα τους , αλλά οι συνεχείς πιστοποιήσεις δεν είναι λύση .

Θα μπορούσαν αρχικά να εφαρμοστούν σε ειδικές περιπτώσεις , όπως ειδικά κτίρια μεγάλου μεγέθους , αλλά εκεί αυτοί που θα έχουν την δυνατότητα και την γνώση να πιστοποιηθούν , θα ελεγθούν από κάτι τυχαία κομματόσκυλα μηδενικών προσόντων , όπως συνέβαινε κάποιες φορές στις ΕΠΑΕ .

 

Αρα λοιπόν θα πρέπει να πάμε σιγά - σιγά , "πιστοποιώντας πρώτα του πιστοποιητές" .

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ξανά και ξανά.

Γυρνάμε πάλι στα ΚΑΤΕ 1970, ΚΑΤΕΕ 1977, ΤΕΙ 1983, ΑΤΕΙ 2001.

44 χρόνια, ρουσφέτια, παραλογισμός, απαξίωση, σπατάλη πόρων υλικών και ανθρώπινων, έλλειψη μεσαίων στελεχών, αλληλοκάλυψη, κορεσμός, σύχιση, αδιέξοδο.

Η εποχή των "φίλων" των τεχνολόγων υπουργών, η εποχή των ψεύτικων υποσχέσεων, των δήθεν αναβαθμίσεων, των κάλπικων ορισμών, της κοροιδίας και της απάτης.

Και στην πράξη, στην παραγωγή, στην οικονομία ανεργία, υποβάθμιση, υποαπασχόληση, απαξίωση, χαμένα χρόνια, χαμένες ζωές για ΟΛΟΥΣ.

 

AEI. 170 χρόνια ρουσφέτια. Διδακτορικό ακόμα και σε εποχές 60-70 αν δεν έβαζες μέσον βουλευτή και υπουργό. Δημιουργία τμημάτων με ίδιο αντικείμενο κυρίως σε πληροφορικές μαθηματικά και οικονομικά, συσσώρευση σχολών στην Αθήνα. Διορισμοί μόνο αν ήσουν γραμμένος στο ΠΑΣΟΚ και στην ΝΔ αλλιώς αν δεν είσαι δικό μας παιδί δεν περνάς.

Link to comment
Share on other sites

ανεγερση ισογειου κατοικιας με υπογειο : τοπογραφικο οι τοπογραφοι,αρχιτεκτονικα οι αρχιτεκτονες στατικα οι πμ(Oxi priceunique -marinopoulos )  κ ΗΜ οι η-μ/γοι

συμφωνηθεισες απο 200 εκαστος 

3 τετοιες δουλειες (λεμε τωρα) το χρονο κ την πιασαμε ολοι την καλη!

Το 2050 οι μηχανικοι θα ειναι ειδος προς εξαφανιση διοτι η εγχωρια οικονομια  θα ειναι σε χαμηλα επιπεδα (και πολλα λεμε) και αρα οι δουλειες θα ειναι λιγες  και οι σπουδες θα εχουν γινει ειδος πολυτελειας οπως τα προπολεμικα και αμεσως μεταπολεμικα χρονια διοτι τα χαμηλα εισοδηματα των οικογενειων δεν θα μπορουν να στειλουν τα παιδια για σπουδες 

Παντως  τοτε (2020+++)οι αμοιβες των μηχανικων θα εκτοξευθουν στα υψη

Βεβαιωση για αδομητο 1000ε!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα επιχειρήματα τελειώνουν, πάντα έρχεται το αριθμητικό. "Είμαστε πολλοί"

Και επειδή ειμαστε πολλοί το ένα είδος πρέπει να κανιβαλίσει το άλλο επειδή καποιοι νομιζουν οτι το "το δικαιούνται".

 

Το αριθμητικό ειναι πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα και τα Ε.Δ. Ας κλείσουν σχολές, ας μην ανοιγαν τόσες και στην τελικη όσοι "δε βγαίνουν από το επάγγελμα" να δουλέψουν αλλού. Αλλά με κριτήρια ανταγωνισμού, και όρους αγοράς. Και όχι συντεχνιακά

Ας γίνουν τα πραγματα οπως πρεπει και πολλοι θα επιλέξουν από μόνοι τους να ΜΗΝ ειναι μηχανικοί, άλλοι δε θα μπορούν να το ασκήσουν λόγω κρίσης ή κακών επιχειρηματικών επιλογών, άλλοι θα επιλέξουν ή θα αναγκαστούν να είναι υπάλληλοι σε ΔΟΜΗΜΕΝΗ επιχείρηση (να και η πυραμίδα των στελεχών κε 2016) κ.ο.κ.

Μηχανικός δε σημαίνει απαραίτητα και Ε.Ε.

Γιατι πρεπει να είναι όλοι "Γραφείαρχες" με μια "κοπέλα" και έναν "βοηθό" αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ και μετά να κλαίνε σαν μικρά παιδάκια που δε μπορούν να πληρώσουν ΤΣΜΕΔΕ....

 

 

ανεγερση ισογειου κατοικιας με υπογειο : τοπογραφικο οι τοπογραφοι,αρχιτεκτονικα οι αρχιτεκτονες στατικα οι πμ(Oxi priceunique -marinopoulos )  κ ΗΜ οι η-μ/γοι

συμφωνηθεισες απο 200 εκαστος 

3 τετοιες δουλειες (λεμε τωρα) το χρονο κ την πιασαμε ολοι την καλη!

Και γιαυτό το λόγο πρέπει το Πακέτο να το παίρνουν οι ΠΜ ΠΕ; Επειδή πρέπει πρώτα πρώτα να διασφαλίζονται αυτοί; για ποιο λόγο θυμισέ μου;

Επίσης κάτσε να γίνει έλεγχος όπως πρεπει να γίνει και να πέσουν καμπάνες, και μετά θα σου πω πόσο αβίαστα θα βαρούν σφραγίδες για 200ευρα και 50ευρα καποιοι

Link to comment
Share on other sites

φιλε george78 αν προσεξες  δεν εγραψα για πε/τε 

κ για την ισογειο οικοδομη με υπογειο (μια απλη περιπτωση αλλα και καπως σπανια  πια με  τα σημερινα δεδομενα) μπορουν κατα την αποψη μου να εχουν  <<το πακετο >> οπως λες οι , και αρχιτεκτονες κ οι πμ διοτι ειναι οι καθ υλην εχοντες το δικαιωμα (ισως κ οι τοπογραφοι  δεν ξερω)

Τοπογραφικα δε για απλες περιπτωσεις νομιζω οτι αδικουνται  καπως  οι αρχιτεκτονες  διοτι απ οσο εχω ακουσει κανουν τοπογραφια στις σχολες τους το ιδιο κ οι πμ 2 εξαμηνα οπως κ πμ/τε εργων υποδομης (2-3 εξαμηνα)

Ας αφησουμε ομως αυτα τα οποια οδηγουν σε εμφυλιους διχασμους κ να συγκεντρωθουμε στο πως θα εχει δουλεια ο κλαδος της οικοδομης ..προτασεις??

πως θα κινηθει η οικονομια της χωρας  και πως θα  υπαρξει  οικοδομικη δραστηριοτητα ...προτασεις??

εκει ειναι το  θεμα 

τα αλλα που συζηταμε ειναι κοκκαλακια  για τα οποια θα μαλωσουν τα σκυλια(μηχανικοι)

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

φιλε george78 αν προσεξες  δεν εγραψα για πε/τε 

Μα εγώ δεν ειπα για ΠΕ VS TE είπα για ΠΜ ΠΕ VS υπόλοιποι.... (Στα πλαίσια του ποστ και της ανακοίνωσης του ΣΠΜΕ)

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ 200000 Μηχανικούς , με πολλες χιλιαδες από εξωτερικο που θα προστεθουν ,ενώ υπαρχουν κάθε χρονο χιλιαδες θεσεις στα ελληνικα πανεπηστημια -ΤΕΙ, είναι αστειο να μαλωνουμε για δικαιώματα.............

πρεπει να γινει το αυτονοητο ......απλως πρεπει να σταματησει ο ΠΜ να είναι πολυειδικοτητα από καυστηρες μεχρι αρχιτεκτονικα....σε λιγο θα φτασουμε μισο εκατομυριο εξειδικευμένοι μηχανικοι δεν μπορει να εχουμε πολυειδικοτητες όπως το 1930...............

τα αλλα για μαθηματα-εργαστηρια- μαστερ  δεν είναι κατι σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

George 78 όταν σπουδάζεις κάτι και το επιλέγεις με κάποια ισχύοντα τότε δεδομένα, δεν μπορεί ξαφνικά για συντεχνιακούς λόγους να σου αλλάζουν το επάγγελμα. Αγαπώ την αρχιτεκτονική πάρα πολύ, αν γνώριζα πριν 16 χρόνια που ξεκίνησα να σπουδάζω πως ως πολιτικός μηχανικός υπήρχε έστω και η παραμικρή πιθανότητα να μου στερήσει κάποιος με το έτσι θέλω αυτό τον τομέα, τότε πιθανόν να πήγαινα για αρχιτέκτονας (πιό χαμηλή βάση με τις δέσμες αν εξαιρέσεις τα σχέδια). Προσοχή για να μην παρεξηγηθώ, το κράτος ΜΟΥ είχε διαμορφώσει αυτά τα δεδομένα ΟΧΙ ΕΓΩ. Για μένα αυτός είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας σε αυτή την κουβέντα.

τοτε γιατί κόψανε απο τους αρχιτέκτονες τα τοπογραφικά .. ; αλλα απο ΠΜ δεν κόψανε τιποτα και απο ΤΜ δεν κόψανε αρχιτεκτονικά ;

με αυτή τη λογική ... έγινα αρχιτέκτονας , για κάνω τοπογραφικά .

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.