Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Εγώ πάντως λέω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Όποιος είναι μάγκας θα το δείξει η αγορά, αδέρφια. Οι πιστοποιήσεις είναι για να τα αρπάζουνε γεράκια του κυκλώματος και απλά μία αλλαγή φρουράς κομματόσκυλων και διαπλεκόμενων από τον πάλαι ποτέ κακώς νοούμενο συνδικαλισμό. Απλά έχουνε βρει το παθ που θα τους επιτρέψει να συνεχίσουν την παρασιτική τους ύπαρξη.

Κατά τα άλλα, συγχαρητήρια σε ορισμένους εδώ μέσα που περνάνε άπειρες εργατοώρες ποστάροντας ανοησίες που απλώς εξυπηρετούν τα συμφέροντα αυτών των επίδοξων κυκλωμάτων και κάνοντας πλύση εγκεφάλου σε συναδελφικά, κουρασμένα και θολωμένα από την απραξία μυαλά.

 

Επειδη εχω γραψει πολλες φορες τη γνωμη μου, δεν μπηκα στη διαδικασια να απαντησω.

Πηρες μια ειρωνικη απαντηση στο δικο σου επιθετικο ποστ, "οτι εξυπηρετουμε συμφεροντα των ΚΕΚ" και δεν ξερω τι αλλο.

 

 

Επίσης αναρωτιέμαι αν υπάρχει μεγαλύτερη πιστοποίηση από το δίπλωμα μίας πολυτεχνικής σχολής. Γιατί όποιος έχει αντίθετη άποψη, τότε αυτός θέλει να καταργήσουμε τα πανεπιστήμια, τις σχολές, το κράτος, τα πάντα εν τέλει στο όνομα της αγοράς

 

 

Ναι συνδελφε, συγνωμη που θα σε ριξω απο το συννεφακι σου, αλλα ΥΠΑΡΧΕΙ.

Επειδη καποιος τελειωσε το ΕΜΠ ή οποιαδηποτε αλλη σχολη επιασε τον παπα απο !@#@!/???

 

Ξερω συναδελφους που τελειωσαμε μαζι τη σχολη και ειχαν βαθμο πτυχιου 9+ και με ρωτουσαν αν πρωτα μπαινουν τα σιδερα στο ΩΣ ή πρωτα πεφτει το μπετο.

Τι αλλο θες να σου πω?

Συγνωμη αλλα εγω δεν θεωρω τον εαυτο μου ισαξιο τους.

 

Καποια σπαταλανε λεφτα, χρονο, ηρεμια και καποια απο τα καλυτερα χρονια τους, για σεμιναρια, συνεδρια, παρουσιασεις κτλ.

 

Αν θες να κουβεντιασουμε το ΠΩΣ θα γινεται η οποια πιστοποιηση, μαζι σου.

ΑΣΦΑΛΩΣ τα ΚΕΚ δεν παρεχουν ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ.

Αυτο να το κουβεντιασουμε και να προτεινουμε τροπους πιστοποιησης, εκπαιδευσης, ενημερωσης ή οπως αλλιως θες να το πεις.

 

Με τη λογικη σου, τσουβαλιαζουμε τα παντα.

"οκ τελειωσα Πολυτεχνειο, κανω τα παντα".

Εσυ ως ΠΜ τοτε γιατι να μην κανεις και ΗΜ και πλοια και αεροπλανα και αρχιτεκτονικα και τοπογραφικα και περιβαλλοντικα και τα παντα ολα??

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ξέρετε κανέναν γιατρό ή δικηγόρο πιστοποιημένο?

 

δηλαδή εμείς οι μηχανικοί θα πληρώνουμε τις υψηλότερες ασφαλιστικές εισφορές και θα αυτοπροτείνουμε να δίνουμε κάθε τόσο εξετάσεις αλλιώς δε θα έχουμε δουλεία.

 

μήπως αυτομαστιγωνόμαστε τελικά?

 

ωραία η θεωρία αλλά να βλέπουμε λίγο και την πραγματικότητα γύρω μας

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντησω για τους γιατρους διοτι δεν ξερω.

Απλα θα σου πω οτι εχω γνωστους γιατρους/οδοντιατρους οι οποιοι ειναι απο συνεδριο σε συνεδριο (και το εξωτερικο).

 

 

ΥΓ. Μην ξεχνας οτι οι γιατροι εχουν 2 χρονια πρακτικη και την ειδικοτητα (απο 4 εως 6 χρονια, απο οσο ξερω).

Επισης εντος των σπουδων εχουν παλι πρακτικη σε πραγματικα περιστατικα.

Επισης θα σου πω οτι ο αντικειμενο της καθε ειδικοτητας ειναι πολυ πιο περιορισμενο σε σχεση με του μηχανικου.

Ακομα πολυ καλα ξερεις οτι δεν μπορεις να εισαι καρδιολογος-δερματολογος-πνευμονολογος κτλ κτλ.

Ενω ο ΠΜ, μπορει να κανει απο δρομους, μεχρι γεφυρες, μεχρι αποχετευσεις, μεχρι σηραγγες, μεχρι κτηριακα, μεχρι τοπογραφικα, μεχρι αρχιτεκτονικα, μεχρι ΗΜ κτλ κτλ

 

 

ΥΓ2. Γιατι παντα συγκρινουμε τους Μηχανικους με τους γιατρους και τους δικηγορους?

Και οχι πχ με τους συντηρητες λεβητων???

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είμαι από σεμινάριο σε σεμινάριο, αυτό δε σημαίνει πιστοποίηση. Πιστοποίηση σημαίνει εξετάσεις που αν δεν τις περάσεις sorry no job. Στη θεωρία συμφωνώ... όλα καλά είναι... αλλά από εμάς πάλι θα ξεκινήσει η 'ελβετοποίηση' της Ελλάδας? Και θα το προτείνουμε κι από μόνοι μας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα πτυχιο δεν μας κανει παντογνωστες, πρεπει να ειμαστε σε εγρηγορση συνεχως, πειτε τα οπως θελετε, αλλα για οποιον θελει να μπει σε νεους τομεις δραστηριοτητας, τοτε ειτε με εκτετεμενη περαιτερω εξειδικευση , ή μεταπτυχιακα, μπορουμε να ακολουθουμε την εξελιξη της καθε τεχνολογιας.

 

Γιατι πρεπει να εφευρουμε τον τροχο, υπαρχουν θεσμοι (πχ CEng) που πιστοποιουν και ανοιγουν τις πορτες για εργα.

 

Ενα μη-μηχανικος CEng μπορει κανονικα να δουλευει αλλα σε μικρα καθημερινα εργα, ενας με Ceng εχει αλλο πεδιο εμπειριας, ασχολησης, χρηματων, και υποχρεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είμαι από σεμινάριο σε σεμινάριο, αυτό δε σημαίνει πιστοποίηση. Πιστοποίηση σημαίνει εξετάσεις που αν δεν τις περάσεις sorry no job. Στη θεωρία συμφωνώ... όλα καλά είναι... αλλά από εμάς πάλι θα ξεκινήσει η 'ελβετοποίηση' της Ελλάδας? Και θα το προτείνουμε κι από μόνοι μας?

 

 

Συμπληρωσα το ποστ μου, διαβασε το.

Αφου δεν θες πιστοποιηση, πως θα σου φαινοταν να ανεξαρτητοποιηθουν οι κατευθυνσεις στους ΠΜ και να εχεις δικαωματα μονο για το αντικειμενο της κατευθυνσης σου?

Ή να το αφησουμε ως εχει, να κανεις πρακτικη 2 χρονια, ειδικευση σε συγκεκριμενη κατευθυνση 4 χρονια και μετα παλι εχεις δικαωματα μονο για το αντικειμενο της κατευθυνσης σου?

Link to comment
Share on other sites

Στη θεωρία συμφωνώ... όλα καλά είναι... αλλά από εμάς πάλι θα ξεκινήσει η 'ελβετοποίηση' της Ελλάδας? Και θα το προτείνουμε κι από μόνοι μας?

 

αυτό λέω

 

edit: κι αν θέλετε το προχωράω κι άλλο. Κάθε χρόνο εξετάσεις και πιστοποίηση για τα πάντα. Αλλιώς πώς θα ξέρουμε αν αυτά τα οποία έμαθες και πιστοποιήθηκες το 2014, τα θυμάσαι και το 2015?  :shock:  :shock:  :shock:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

edit2: δεν κοιτάμε κανά ΤΣΜΕΔΕ λέω εγώ τώρα που έχει φτάσει τα 3.000 το εξάμηνο?

 

edit3: 31/08 είναι η προθεσμία κι εμείς καθόμαστε και πλακωνόμαστε μεταξύ μας για πιστοποιήσεις... Πολύ θα χαίρονταν οι κυβερνώντες αν μας διάβαζαν...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι συνδελφε, συγνωμη που θα σε ριξω απο το συννεφακι σου, αλλα ΥΠΑΡΧΕΙ.

Επειδη καποιος τελειωσε το ΕΜΠ ή οποιαδηποτε αλλη σχολη επιασε τον παπα απο !@#@!/???

 

Ξερω συναδελφους που τελειωσαμε μαζι τη σχολη και ειχαν βαθμο πτυχιου 9+ και με ρωτουσαν αν πρωτα μπαινουν τα σιδερα στο ΩΣ ή πρωτα πεφτει το μπετο.

Τι αλλο θες να σου πω?

Συγνωμη αλλα εγω δεν θεωρω τον εαυτο μου ισαξιο τους.

 

E τότε να καταργήσουμε τις σχολές και τα πανεπιστήμια. Αν νομίζεις ότι με το να είσαι μηχανικός πιάνεις τον παπά απ' τα @@@, τότε πρέπει να το ψάξεις. Απλά είσαι μηχανικός..Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Επίσης όσοι τρέχουνε από σεμινάριο σε σεμινάριο κλπ κλπ τότε θα έπρεπε να ακολουθήσουν ακαδημαϊκή καριέρα. 

Επίσης δεν είμαι σε κανένα συννεφάκι. Απλά θέλω να μου απαντήσεις ποιος θα πιστοποιεί εμένα και εσένα. Ποιος;;;Τα πανεπιστήμια;;;Μόλις τα ακύρωσες...Εταιρείες πιστοποιήσεων και επιμελητήρια;;Ποιος ρε φίλε;;;Όχι γενικότητες...Μηχανικοί είμαστε...Συγκεκριμένες απαντήσεις σε συγκεκριμένα ζητήματα.Όχι αερολογίες και σκοπιμότητες.Απαντήσεις και δικαιολόγησή τους, για να ξέρουμε τι σκοπιμότητες εξυπηρετεί η απάντηση του καθενός...

Και last but not least..Μιλάτε για καινοτομίες της επιστήμης και επιτεύγματα που για να τα εφαρμόσει κάποιος θέλει πιστοποιήσεις και μπλα μπλα...Πείτε μου ρε αδέρφια για ποιες καινοτομίες και ποια ειδικά έργα μιλάμε στο Ελλαδιστάν που οι περισσότεροι μηχανικοί σήμερα πεθαίνουνε της πείνας;;;;Μήπως είμαστε θύματα;;;Μήπως έχουμε πήξει στη σκοπιμότητα και στην αβάσταχτη ελαφρότητα;;;Μήπως;;;Ειρήνη υμίν και μακριά από τους στημένους αδέρφια!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης δεν είμαι σε κανένα συννεφάκι. Απλά θέλω να μου απαντήσεις ποιος θα πιστοποιεί εμένα και εσένα. Ποιος;;;Τα πανεπιστήμια;;;Μόλις τα ακύρωσες...Εταιρείες πιστοποιήσεων και επιμελητήρια;;Ποιος ρε φίλε;;;Όχι γενικότητες...Μηχανικοί είμαστε...Συγκεκριμένες απαντήσεις σε συγκεκριμένα ζητήματα.Όχι αερολογίες και σκοπιμότητες.Απαντήσεις και δικαιολόγησή τους, για να ξέρουμε τι σκοπιμότητες εξυπηρετεί η απάντηση του καθενός...

 

To TEE. Και αν παει να την "κάνει αλα GRECA" πάλι, τότε θα του καταργήσουνε και το μονοπώλιο και μετά θα κλείσει λόγω χρεοκοπίας. Επειδή ακριβώς ειμαστε μηχανικοί, σε ενημερώνω ότι και οι ίδιοι οι φορείς είναι διαπιστευμένοι. Αρα αν δεν πείσει το ΤΕΕ θα μπορείς να πάς και αλλού.

ειναι σαν τα συστήματα ποιότητας, ή τις πιστοποιήσεις διαχειριστών έργων. Δε μου κάνει η PMI? θα πάω στην IPMA..

και αν μου πεις πάλι ποιος τους πιστοποιεί τους πιστοποιητές των πιστοποιητών τότε θα σου πω ότι ολα αυτα ειναι ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με τις σπουδες, τα μεταπτυχιακά τα σεμιναρια και την εμπειρία (την πραγματική οχι την "δάνεια").

Μην αγχώνεσαι, έτοιμη λύση θα πάρουμε, κ μάλιστα από πιο προηγμένες χώρες. Εδω μέσα στο φορουμ εχει ενα εξαιρετικό ποστ για το CEng.. Διαβασέ το..

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα: Τα στατικά είναι μία πολύ σοβαρή εργασία που έχει να κάνει με τις ζωές των χρηστών των κτιρίων (που μπορεί να είναι και εκατοντάδες). Δύσκολη δουλειά, σοβαρή και επιστημονική. Τόσα χρόνια πολλοί μηχανικοί δεν ξέρανε να την κάνουνε, παρ' όλο που ήτανε διπλωματούχοι και απλά δεν την κάνανε. Την αναθέτανε σε συναδέλφους που την ξέρανε. Καίτι μη πιστοποιημένοι από κανένα κέντρο-παράκεντρο δεν είδα καμιά οικοδομή να καταρρέει.

Η φύση της εργασία που έχει να κάνει με την πράξη είναι αμείλικτη. Δεν ξέρεις να κάνεις κάτι, το κάνεις, γίνεται μαλ@@@, σε τρέχουνε, την έκατσες τη βάρκα. Τόσο απλά, τόσο κατανοητά. Κανένα σύστημα πιστοποίησης δε θα μας σώσει, παρά μόνο ένα πράγμα που λέγεται αλλαγή νοοτροπίας.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.