Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Εγω δεν συνεχιζω με λογικες μαστρο Μητσου.

 

Καίτι μη πιστοποιημένοι από κανένα κέντρο-παράκεντρο δεν είδα καμιά οικοδομή να καταρρέει.

 

 

 

Τόσα χρόνια πολλοί μηχανικοί δεν ξέρανε να την κάνουνε, παρ' όλο που ήτανε διπλωματούχοι και απλά δεν την κάνανε

 

 

Τη δινανε φασον και εβαζαν την υπογραφη τους απο κατω ε??

Ωραια!!!
 

 

 

αρά μόνο ένα πράγμα που λέγεται αλλαγή νοοτροπίας.-

 

 

Για ποια αλλαγη νοοτροπιας μιλας?

Αφου εσυ θελεις να μεινουν ολα ως εχουν.

Ολα καλα δεν ειναι ετσι?

Ο ΠΜ ο μαγκας, που ειναι και μαγκας στην αγορα εργασιας, υπογραφει τα παντα ολα και δεν πανε να πνιγνουνε οι αλλοι. Τι πιστοποιησεις και συρρικνωση επ. δικαιωματων μου λετε. Εγω μια χαρα ειμαι και ετσι.

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 παρ' όλο που ήτανε διπλωματούχοι και απλά δεν την Κανένα σύστημα πιστοποίησης δε θα μας σώσει, παρά μόνο ένα πράγμα που λέγεται αλλαγή νοοτροπίας.-

αστο... καλύτερα να μην πιάσουμε την ποιότητα... αστο σου λεω... μονο αυτό.... αστο γιατί μας διαβάζουν και απέξω...

 

Αυτά τα ευχολόγια περι αλλαγης νοοτροπίας τα ακούει η Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια.... τώρα θέλει βούρδουλα και αποδείξεις....

 

Αστο σου λεω δεν ειμαστε εμεις πιο εξυπνοι από τους "κουτόφραγκους"... δυστυχώς αλλά δεν είμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά ίσως έχω άδικο...Απαντήσεις δεν ακούω, στα ερωτήματα που σαφώς έβαλα...

Απλά δεν ακούς τις απαντήσεις που θες.

Και μιας και "ειμαστε μηχανικοί" οπως ειπες συνάδελφε, να σε ενημερώσω ότι η δουλειά του Μηχανικού δεν ειναι μονο η κατασκευή, όπως επίσης και η Επιτυχία ενος έργου (υπηρεσια, μελέτη, κατασκευή κλπ) εξαρτάται από την τήρηση των 3 παραμέτρων και κατά πόσο αυτοί τηρούνται βάσει σχεδιασμού: Κοστος, Ποιότητα, Χρόνος. Εδώ αποτυγχάνουν πάρα πολλά Δημόσια και πολλα Ιδιωτκά.

Τελος, ποιότητα δεν ειναι μόνο "να μη μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι" κε Μηχανικέ...

Αλλά αστο σου λέω γιατί μας βλέπει και ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

την  εδιναν  φασον   και  εβαζαν  υπογραφη  απο  κατω 

Υπεροχα  !!!!!!!!!

βρε  τερρυ  εγω  λεω  να  συγκριθουμε  με  τους   καυστηρατζηδες   

οι  οποιοι  εκαναν  4,5 χρονια  σπουδες  0,5  διπλωματικη  2  χρονια  μεταπτυχιακο   ,  τα  μασανε  τα  πτυχια 

τελος  παντων   καποιοι  θελουν  συνεχως  να  υποτιμουν  τις  σπουδες  τους   και  αυτοι  ειναι  οι  μηχανικοι 

οι  οποιοι   επιζητουν  να  πιστοποιουνται  καθε  2-3 χρονια  .

να  μην  συγκριθουμε  με  τους  δικηγορους   και  τους  γιατρους   αλλα  με  ποιθους  ;;;;;

 

οι  γιατροι  παρακολοθουν  συνεδρια   αλλα  δεν  δινουν  εξετασεις  επι  της  υλης  παρακολουθησης  διοτι 

ενημερωνονται  σε  νεες  φαρμακα   σε  νεες θεραπειες  τις  οποιες  μετα  τις  μαθαινουν  μεσω  νεας  εξειδικευσης   στα  νοσοκομεια 

και  οχι  αποαλμπανιδες  που  σας  κανουν  αναγνωση  μεσα  απο  αναγνωστικα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν διαβασες την προταση μου, περι πρακτικης και ειδικευσης, αφου θες να συγκριθουμε με τους γιατρους?

 

Ποιος ειπε οτι πιστοποιηση απαιτει και εξετασεις?

 

Γιατι σωνει και καλα να θεωρησουμε δεδομενο οτι η οποια καταρτιση θα γινεται απο τα κ!@#λο ΚΕΚ που ξερουμε?

 

Γιατι δεν συζηταμε αν θελουμε εκπαιδευση και ειδικευση και μετα να δουμε ΠΩΣ θα γινει αυτη.

Διοτι αν απαντησουν ειλικρινα ολοι εδω μεσα, θα δεις οτι το προβλημα δεν ειναι ο φορεας πιστοποιησης αλλα οτι δεν θελουν βρε αδερφε να διαβασουν.

Οτι εμαθαν το εμαθαν στα 5 χρονια.

Εχουν διπλωμα Υπερ-Μηχανικου- :@$ & Δερνω..

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

 

Απλά δεν ακούς τις απαντήσεις που θες.

Και μιας και "ειμαστε μηχανικοί" οπως ειπες συνάδελφε, να σε ενημερώσω ότι η δουλειά του Μηχανικού δεν ειναι μονο η κατασκευή, όπως επίσης και η Επιτυχία ενος έργου (υπηρεσια, μελέτη, κατασκευή κλπ) εξαρτάται από την τήρηση των 3 παραμέτρων και κατά πόσο αυτοί τηρούνται βάσει σχεδιασμού: Κοστος, Ποιότητα, Χρόνος. Εδώ αποτυγχάνουν πάρα πολλά Δημόσια και πολλα Ιδιωτκά.

Τελος, ποιότητα δεν ειναι μόνο "να μη μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι" κε Μηχανικέ...

Αλλά αστο σου λέω γιατί μας βλέπει και ο κόσμος...

Πες μου ένα δημόσιο έργο που απέτυχε όπως λες εξαιτίας ανικανότητας και μη πιστοποίησης των μηχανικών...Είναι σοβαρά πράγματα αυτά που λέτε;;;Γελάνε και οι πέτρες..

 

 

Μα τέτοιο άχτι με τους μηχανικούς ρε παιδί μου;;Ήμαρτον.Υπάρχουνε ακόμα νομίζω οι κατατακτήριες.Μην τρελαίνεσαι!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πες μου ένα δημόσιο έργο που απέτυχε όπως λες εξαιτίας ανικανότητας και μη πιστοποίησης των μηχανικών...Είναι σοβαρά πράγματα αυτά που λέτε;;;Γελάνε και οι πέτρες..

Πες μου οτι με δουλευεις.... Σταμάτα σου λέω.

 

Μα τέτοιο άχτι με τους μηχανικούς ρε παιδί μου;;Ήμαρτον.Υπάρχουνε ακόμα νομίζω οι κατατακτήριες.Μην τρελαίνεσαι!

Να δώσεις, γιατί σε λίγο θα έχεις ΕΔ μόνο για 2-3 "υποειδικότητες" και οχι και για τις 27..

Εγώ ειδικεύτηκα ήδη εκεί που επιθυμούσα.... δε θελω να υπογράφω παραπάνω από αυτά για τα οποία σπούδασα.

 

 

Πρέπει να καταλάβουμε ότι πρεπει να στηρίξουμε το ΤΕΕ. Όχι τους ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ και τις ΕΝΩΣΕΙΣ...

Να μπουν ΟΛΑ τα επαγγέλματα μεσα για καλύτερο έλεγχο (εκτος των Μηχανικών και οι  ηλεκτροτεχνίτες, υδραυλικοί κλπ), να διαπιστευτεί ουτως ώστε να είναι αξιοπιστος και αντικειμενικός φορέας απονομής Αδ. Εξασκηση Επ. αλλά και πιστοποιήσεων. ΜΟΝΟ ετσι θα ορθοποδήσει οικονομικα και θα αποκτήσει κύρος και αξιοπιστία.... αλλιώς, αν επιλεξει τον συντεχνιακό δρόμο, θα έρθουν οι ξένοι φορείς και μετά πάλι θα μας φταίνε οι "άλλοι"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την πρόταση του Τέρυ. Πιστεύω οτι αν το επάγγελμα του μηχανικού ακολουθούσε το παράδειγμα των ιατρών (με τις ειδικότητες του τομέα,των μεταπτυχιακών,κ.ο.κ),τότε και η αγορά θα κινούνταν καλύτερα με τις αμοιβές μας να είναι σε πιο αξιοπρεπές επίπεδο. Θα εξαφανιζόντουσαν οι υπογραφάκηδες ή ακόμα και αν εξακολουθούσαν να υπάρχουν,οι αμοιβές τους θα ήταν σε πιο υψηλά επίπεδα. Θεωρώ οτι δεν φταίει ο τεχνολογικός τομέας για την υπερπροσφορά μηχανικών (κάποιοι ακόμα μας βλέπουν σαν απειλή),αλλά οτι όλοι υπογράφουν τα πάντα εξευτελίζοντας την προσφορά σε δεδομένη ζήτηση. Πως να το κάνουμε,έχουμε φροντίσει μόνοι μας να μην κάνουμε σπάνιες τις υπηρεσίες μας.

 

Πιστεύω οτι,τώρα είναι μια ευκαιρία,να επαναπροσδιοριστεί το επάγγελμα του μηχανικού και για τον τεχνολογικό και για τον πανεπιστημιακό τομέα,αλλά και να ξεκινήσει μια διαδικασία πιστοποιήσεων και των συνεργείων.

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ σωστός +1

Απλά πρέπει να βρεθεί ένας αντικειμενικός τρόπος καθώς οι "τυφλές" και αδιάβλητες εξετασεις είναι μεν σκληρές αλλά είναι δίκαιες.... ενώ οι πρακτικές, οι εμπειρίες, αν τις αρχίσουμε από τωρα. θα αρχίσουμε το "τι εισαι - τι ειμαι-ποιανού εισαι" ή ακόμα χειρότερα θα αρχίσει εμπόριο πιστοποιητικών εμπειρίας, αποκλεισμός λόγω "συντεχνιακών διαφορων" κλπ

Στην αρχή θέλει σοκ και δεος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.